Рішення від 19.10.2021 по справі 640/17095/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Вн. №27/491

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 жовтня 2021 року м. Київ № 640/17095/20

за позовомОСОБА_1

до Державної податкової служби України в особі Головного управління ДПС у м. Києві

провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

Суддя О.В.Головань

Обставини справи:

ОСОБА_1 звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення - рішення № 77616-3313-2615 від 07.04.2020 року.

Ухвалою суду від 10.08.2020 р. відкрито провадження та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами без виклику сторін.

31.08.2020 р. надано відзив на позов.

14.08.2020 р. до суду подано клопотання позивача про розгляд справи в судовому засіданні з викликом сторін.

Ознайомившись з клопотанням та матеріалами справи, суд дійшов висновку про те, що їх достатньо для розгляду справи в порядку письмового провадження.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 є власником частки нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , площею 127, 7 кв.м. (159/1000) від нежитлових приміщень площею 787, 7 кв.м., та 22, 1 кв.м. (28/1000) відповідно до нотаріально посвідчених договорів дарування нежитлових приміщень від 03.07.2018 р., укладених з ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (реєстр. 1591, 1588).

Право власності зареєстроване у Державному реєстрі майнових прав на нерухоме майно 03.07.2018 р. (реєстр.номер 52598280000).

07.04.2020 р. Головним управлінням ДПС у м. Києві винесено податкове повідомлення - рішення № 77616-3313-2615, згідно з яким ОСОБА_1 визначено на 2020 р. земельний податок з фізичних осіб в розмірі 53 923, 24 грн.

Згідно розрахунку позивачу нараховано земельний податок за використання земельної ділянки 417, 55 кв.м., що розташована за адресою: АДРЕСА_1 на підставі довідки №Ю-48436/2019 від 22.04.2019 р. про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки (72:078:0009) за результатами розрахунку у відповідності до рішення Київської міської ради від 03.07.2014 р. №23/23 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Києва", виданої Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (КМДА).

Позивач - ОСОБА_1 - вважає вказане податкове повідомлення-рішення протиправним та просить його скасувати з таких підстав.

Позивач зазначає, що належне їй на праві власності нежитлове приміщення використовується під офіс, проте, право користування земельною ділянкою під приміщенням позивачем не реєструвалося, тоді як згідно з п. 286.1 ст. 286 Податкового кодексу України позивач підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Також позивач посилається на ту обставину, що у довідці №Ю-48436/2019 від 22.04.2019 р. визначено адресу об'єкту нерухомого майна - АДРЕСА_1 , тоді як адреса належного позивачу об'єкту нерухомості - АДРЕСА_1 .

Крім того, у довідці використано інформацію щодо вартості земельної ділянки станом на 2014 р.

Відповідач - Державна податкова служба України в особі Головного управління ДПС у м. Києві - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.

Відповідач зазначає, що земельний порядок нараховано в порядку ст. 286 Податкового кодексу України, і обов'язок зі сплати земельного податку виник з моменту державної реєстрації права власності на нерухоме майно незалежно від реєстрації права на земельну ділянку.

Щодо розрахунку земельного податку відповідач посилається на рішення Київської міської ради від 03.07.2014 р. №23/23 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Києва", рішення Київської міської ради "Про встановлення місцевих податків і зборів" від 23.06.2011 р. №242/5629.

Площа земельної ділянки пропорційно площі належного позивачу нерухомого майна становить 0,007972 га (79, 72 кв.м.).

Розрахунок земельного податку зроблено наступним чином: 79,72 х 3143, 99 х 1, 26 х 1,249 х 1, 433 х 1. 06 х 3% = 53 923, 24 грн.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 та ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (надалі - ПК України, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), він, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до пп. 14.1.72 п. 14.1 ст. 14 ПК України, зі змінами та доповненням, земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.

Згідно з пп. 14.1.73 п. 14.1 ст. 14 ПК України землекористувачами є юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.

Стаття 269 ПК України визначає, що платниками земельного податку є (а) власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та (б) землекористувачі. Об'єктом оподаткування земельним податком згідно з положеннями статті 270 ПК України є (а) земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні та (б) земельні частки (паї), які перебувають у власності. Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру (п. 286.1 ст. 286 ПК України).

Відповідно до п. 287.1 ст. 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

При переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку (п.287.6 ст. 287 ПК України).

Особливості регулювання відносин в сфері земельного права, в тому числі підстави для набуття земельних ділянок у власність та користування, визначені Земельним кодексом України від 25.10.2001 № 2768-III, зі змінами та доповненнями (далі - ЗК України).

Відповідно до статті 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 ЗК України, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (стаття 124 ЗК України).

Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у Державному земельному кадастрі в порядку, встановленому Законом (стаття 202 ЗК України). При цьому земельна ділянка має бути індивідуально визначеним об'єктом нерухомого майна, якому властиві такі характеристики, як площа, межі, ідентифікатор у Державному земельному кадастрі тощо.

З огляду на вказане, особу, яка володіє нерухомим майном, що розташоване на земельній ділянці, права на яку для такої особи не оформлені, не можна вважати платником земельного податку в розумінні статті 269 ПК України до моменту виникнення відповідних прав такої особи на цю земельну ділянку відповідно до запису, сформованого у Державному земельному кадастрі у порядку визначеному законом. До такого моменту зазначена особа відповідно до вимог Податкового кодексу України не повинна сплачувати земельний податок.

Аналогічний висновок міститься в Узагальнюючій податковій консультації щодо сплати земельного податку власником нерухомого майна, що розташоване на земельній ділянці, права на яку у такої особи не оформлені, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 06.07.2018 № 602.

В матеріалах справи відсутні докази наявності у Державному земельному кадастрі інформації про ОСОБА_1 як про власника чи користувача земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , натомість відповідач посилається на інформацію про позивача як власника нерухомого майна на вказаній земельній ділянці.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно.

З врахуванням викладеного у суду наявні підстави для висновку про порушення відповідачем вказаних вимог щодо обґрунтованості під час прийняття оскаржуваного рішення.

На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 257-262, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ :

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві № 77616-3313-2615 від 07.04.2020 року.

3. Присудити до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України в особі Головного управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ ВП 44116011, місцезнаходження: Україна, 04116, місто Київ, вул. Шолуденка, будинок 33/19) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_1 ) 840, 8 грн. судового збору.

4. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

5. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 19.10.2021 р.