ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
18 жовтня 2021 року м. Київ № 640/29008/21
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Літвінова А.В., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
за позовом Акціонерного товариства «Альфа-Банк»
до Міністерства юстиції України
треті особи Державний реєстратор відділу державної реєстрації виконавчого комітету Смілянської міської ради Миколенко Тарас Олександрович,
ОСОБА_1
про визнання протиправним та скасування наказу від 06.09.2021 №3138/5,
Акціонерне товариство "Альфа-Банк" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування індивідуального акта Міністерства Юстиції України - Наказу "Про задоволення скарги" від 06.09.2021 №3138/5, по результату розгляду скарги ОСОБА_1 від 27.07.2021 на рішення від 23.04.2021 №57840398, прийняте державним реєстратором Виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області Миколенко Т.О. щодо розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №1412083171101.
Вирішуючи питання про наявність підстав для відкриття провадження у справі, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
З матеріалів справи вбачається, що оскаржуваним в рамках даної справи наказом Міністерства юстиції України від 06.09.2021 №3138/5, скаргу ОСОБА_1 . задоволено в повному обсязі. Скасовано рішення від 23.04.2021 №57840398, прийняте державним реєстратором Виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області Миколенком Тарасом Олександровичем щодо розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №1412083171101.
Зазначене рішення реєстратора від 23.04.2021 №57840398 стосувалось реєстрації права власності за AT «Альфа Банком» на нежитлові приміщення торгівельного комплексу (група нежитлових приміщень № 56-59) загальною площею 165.6 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 ), які перебували перед цим у власності ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Згідно із частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Абзацом 2 пункту 2 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у цьому Кодексі термін публічно - правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно - владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Під суб'єктом владних повноважень розуміється орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини перша статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно - правових спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Тобто, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Публічно - правовий спір має особливий суб'єктний склад. Участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Проте сама собою участь у спорі суб'єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір із публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції.
Суд зазначає, що під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Разом з тим, приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу (як правило майнового) конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.
Отже, необхідною та єдиною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, при цьому ці функції повинні здійснюватися суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.
Таким чином, під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Суд звертає увагу на те, що виникнення спірних правовідносин у даній справі зумовлено незгодою АТ "Альфа-Банк" не із самим по собі наказом Міністерства юстиції України від 06.09.2021 №3138/5, а із переходом права власності на спірне нерухоме майно до іншої особи ОСОБА_1 .
При цьому, як вбачається з матеріалів справи, між даними особами існує спір про право на вказане вище майно.
Таким чином, суд дійшов висновку, що даний спір виходить з приватних правовідносин у сфері права власності на нерухоме майно, а отже позовні вимоги до Міністерства юстиції є похідними від питання правомірності переходу права власності на майно від ОСОБА_1 до Банку.
Відповідно частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У відповідності до пункту 1 та пункту 2 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Таким чином, спірні правовідносини, які виникли між позивачем та відповідачем не містять ознак публічності, оскільки діями відповідача зачіпаються права позивача в сфері приватних правовідносин, захист яких, в силу приписів частини першої статті 19 та частини першої статті 23 Цивільного процесуального кодексу України, віднесений до компетенції місцевого загального суду.
Крім того, позовні вимоги у справі заявлено на поновлення порушеного майнового права, адже наслідком поновлення таких прав, може бути відновлення в ЄДР запису про право власності на нерухоме майно за АТ "Альфа-Банк".
В даному випадку, оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, у разі їх задоволення, призведе до вирішення питання про право власності на майно.
З урахуванням викладеного, суд зазначає, що зазначена категорія спору не належить до юрисдикції адміністративних судів, оскільки цей спір має вирішуватись судами за правилами цивільного судочинства.
Вказана позиція узгоджується з висновками, викладеними в постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 06.09.2021 у справі №640/32185/20 за результатами розгляду справи за позовом Акціонерного товариства "Альфа-Банк" до Міністерства юстиції України.
На підставі зазначеного, суд зазначає, що цей спір не може бути вирішено у межах розгляду адміністративної справи, оскільки потребує оцінки питання правомірності не лише наказу Міністерства юстиції України на предмет дотримання процедури його прийняття (дотримання строку на звернення зі скаргою, обставини повідомлення всіх заінтересованих осіб про дату та час розгляду скарги), але й питання правомірності переходу права власності на нерухоме майно від ОСОБА_1 до АТ «Альфа-Банк».
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
За приписами частини шостої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.
За таких підстав, суд приходить до висновку про наявність підстав для відмови у відкритті провадження у справі.
Крім того, суд вважає за необхідне роз'яснити позивачеві, що останній має право звернутися з вказаним позовом до відповідного суду місцевого суду загальної юрисдикції.
Керуючись статтями 170, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Відмовити у відкритті провадження за позовом Акціонерного товариства «Альфа-Банк» до Міністерства юстиції України, треті особи Державний реєстратор відділу державної реєстрації виконавчого комітету Смілянської міської ради Миколенко Тарас Олександрович, ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування наказу від 06.09.2021 №3138/5.
2. Роз'яснити позивачу, про те, що повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
3. Копію ухвали про відмову у відкритті провадження у справі надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами не пізніше наступного дня після її постановлення.
4. Роз'яснити Акціонерному товариству «Альфа-Банк» що розгляд зазначеної справи віднесено до юрисдикції місцевого районного суду загальної юрисдикції у порядку цивільного судочинства.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини четвертої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала суду про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі може бути оскаржена.
Згідно частини першої статті 295 та частини першої статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону №2147-VIII.
Суддя Літвінова А.В.