Рішення від 18.10.2021 по справі 640/24713/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Вн. №27/652

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 жовтня 2021 року м. Київ № 640/24713/19

за позовомТоваристваз обмеженою відповідальністю "ТВІГА ІДЕЯ УКРАЇНА"

до Державної податкової служби України

провизнання протиправним та скасування рішення

Суддя О.В.Головань

Обставини справи:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ТВІГА ІДЕЯ УКРАЇНА" звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення в.о. Голови ДФС України від 20.12.2018 року про затвердження плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік, в частині, що стосується включення позивача до плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік.

Ухвалою суду від 23.12.2019 р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами без виклику сторін.

03.03.2020 р. надано відзив на позов.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ТВІГА ІДЕЯ УКРАЇНА" (04070, м. Київ, вул. Петра Сагайдачного, буд. 23/8, код 39481791) зареєстроване в якості юридичної особи 28.12.2018 р., перебуває на обліку в якості платника податків у Головному управлінні ДПС у м. Києві, ДПІ у Подільському районі м. Києва; 73.11 Рекламні агентства (основний).

Відповідно до вимог Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 р. № 524, ДФС України сформовано План-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік та затверджено в.о. голови ДФС України 20.12.2018 р. та розміщено на сайті ДФС України.

До вказаного Плану-графіка включено і Товариство з обмеженою відповідальністю "ТВІГА ІДЕЯ УКРАЇНА" (код 39481791) (п. 26 - на грудень 2019 р.).

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "ТВІГА ІДЕЯ УКРАЇНА" - вважає включення його до Плану-графіка протиправним з таких підстав.

Позивач зазначає, що він дізнався про підстави включення його до Плану-графіка з листа Головного управління ДПС України у м. Києві від 20.11.2019 р. №886/АДВ/26-15-05-05-01-16, після чого звернувся до суду з відповідним позовом.

Позивач посилається на п. 77.2 ст. 77 Податкового кодексу України, згідно з яким періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.

Остання планова перевірка товариства відбулася у лютому-березні 2018 р., і його наступна планова перевірка мала відбутися не раніше, ніж через два календарні роки.

Натомість позивача включено до Плану-графіка як платник з високим ступенем ризику, і підставою для такого висновку згідно з листом від 20.11.2019 р. №886/АДВ/26-15-05-05-01-16 став рівень сплати податку на прибуток на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку за відповідною галуззю.

Позивач вважає, що вказана обставина є недоведеною, тому включення позивача до Плану-графіка є необґрунтованим.

У додаткових поясненнях позивач зазначив про те, що відзив підписаний неуповноваженою особою, оскільки підписаний не адвокатом, а надані докази не є належними.

Відповідач - Державна податкова служба України - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.

Відповідач зазначає, що при відборі позивача у відповідності до вимог п. 2 розділу ІІІ Порядку № 524 враховувалися показники за результатами діяльності платника податків за 9 місяців 2018 р., на підставі критеріїв п. 5 розділу ІІІ Порядку № 524, а саме

- високого ступеня ризику: рівень сплати податку на прибуток нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку за відповідною галуззю;

- середнього ступеня ризику: нарахування та виплата доходів за ознакою 157 (дохід, виплачений самозайнятій особі), визначеною Довідником ознак доходів, у сумі понад 5 відсотків загального обсягу доходу від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначеного за правилами бухгалтерського обліку.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають до задоволення з таких підстав.

Згідно з п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України (в редакції станом на 20.12.2018 р.) контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Згідно з п. 77.1, 77.2, 77.4 ст. 77 Податкового кодексу України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.

План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.

Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

В даному випадку попередня планова перевірка позивача проводилася у лютому 2018р., що підтверджує відповідача у наданому відзиві, відповідно, включення позивача до Плану-графіка з періодичністю частіше ніж раз на два календарних роки, означає, що позивач кваліфікований як платник з високим ступенем ризику.

Згідно з п. 1, 2, 3, 5 р. І Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 р. № 524, план-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. Оновлення річного плану-графіка здійснюється у разі його коригування.

Формування (коригування) планів-графіків територіальних органів Державної фіскальної служби України здійснюється у порядку, встановленому у розділах ІІІ-V цього Порядку.

Формування (коригування) планів-графіків здійснюється засобами інформаційно-телекомунікаційних систем Державної фіскальної служби України.

Проекти річних планів-графіків складаються територіальними органами ДФС не пізніше 01 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки, квартальних планів-графіків - не пізніше 20 числа останнього місяця поточного кварталу засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.

Проекти коригування планів-графіків у разі здійснення такого коригування формуються територіальними органами ДФС не пізніше 03 числа кожного місяця поточного року, починаючи з другого місяця поточного року, засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.

Разом з проектом плану-графіка (коригування плану-графіка) формуються інформаційно-аналітичні довідки за кожним платником податків з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.

Після остаточного узгодження проектів планів-графіків (коригування планів-графіків) територіальні органи ДФС надають департаментам аудиту та податків і зборів з фізичних осіб засобами автоматизованої інформаційної системи "Управління документами" плани-графіки (коригування планів-графіків) з відповідними додатками та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка).

План-графік складається із планів-графіків територіальних органів ДФС та затверджується Головою ДФС.

Затверджений план-графік є обов'язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДФС.

Належну якість формування плану-графіка та його коригування забезпечує територіальний орган ДФС, який сформував план-графік (коригування плану-графіка).

Згідно з п. 2, 4 р. ІІІ Порядку № 524 формування переліку платників податків до розділів І, ІІ плану-графіка проводиться за критеріями ризиків згідно з вимогами пункту 5 цього розділу, у тому числі за даними інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.

При формуванні плану-графіка на наступний рік враховуються показники за результатами діяльності платника податків за 9 місяців поточного року. Якщо податковим (звітним) періодом для податку на прибуток платника податків є календарний рік, при плануванні враховуються показники за попередній рік.

Структурні підрозділи ДФС надають Департаменту аудиту ДФС до 10 листопада року, що передує року, в якому будуть проводитися документальні планові перевірки, аргументовані пропозиції для врахування при формуванні плану-графіка перевірок ризикових платників податків, які належать до кластерних об'єднань платників податків, та їх контрагентів з обґрунтуванням необхідності включення.

Пропозиції структурних підрозділів ДФС направляються Департаментом аудиту ДФС до територіальних органів ДФС для використання при формуванні плану-графіка.

На рівні територіальних органів ДФС за даними інформаційних ресурсів ДФС та з інших джерел з урахуванням вимог пункту 2 цього розділу проводиться додатковий аналіз платників податків, які відібрані за даними інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС та за пропозиціями структурних підрозділів ДФС, щодо їх належності до реального сектору економіки, а також визначаються ризикові контрагенти, у тому числі ті, які знаходяться на обліку в інших територіальних органах ДФС.

П.5 р. ІІІ Порядку № 524 визначає критерії відбору платників податків - юридичних осіб, зокрема, 1) високого ступеня ризику, серед яких є такий як - рівень сплати податку на прибуток нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку за відповідною галуззю.

Згідно зі змістом відзиву з переліку п. 5 відповідачем встановлено відповідність саме цьому критерію.

На підтвердження відповідності позивача цьому критерію надано копію інформаційно-аналітичної довідки, складеної Головним управлінням ДФС у м. Києві, згідно з якою визначено рівень сплати податку на прибуток нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку за відповідною галуззю з фактичним значенням 1,01, та витяг з обґрунтування підстав включення платників податків до плату-графіка, в якому наведено такий показник як податкова віддача з податку на прибуток по галузі з фактичним значенням 1, 22.

Таким чином, відповідачем включено позивача до Плану-графіка з огляду на вказаний показник.

Проте, суду не надано пояснень та доказів, яким чином розраховувався використаний показний рівня сплати податку за відповідною галуззю, з яким порівнювався відповідний показник позивача, тоді як позивач посилається на неможливість отримати відповідну інформацію з відкритих джерел.

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З врахуванням викладеного у суду наявні підстави для висновку про те, що оскаржуване рішення прийнято необґрунтовано, що є підставою для визнання його протиправним та скасування.

Також суд зазначає, що справа №640/24713/19 є справою незначної складності в розумінні п. 20 ч. 1 ст. 4 КАС України, і з врахуванням положень ч. 2 ст. 57 КАС України представництво інтересів відповідача навіть з 01.01.2020 р. може здійснюватися фізичними особами, які мають адміністративну процесуальну дієздатність на підставі довіреності (як в даному випадку), що відповідає ч. 5 ст. 131-2 Конституції України.

Щодо долучених до відзиву доказів, зокрема, копіями інформаційно-аналітичної довідки, складеної Головним управлінням ДФС у м. Києві, згідно з якою визначено рівень сплати податку на прибуток нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку за відповідною галуззю з фактичним значенням 1,01, та витяг з обґрунтування підстав включення платників податків до плату-графіка, в якому наведено такий показник як податкова віддача з податку на прибуток по галузі з фактичним значенням 1, 22, то вказані документи існують лише в електронному вигляді, оскільки формуються засобами інформаційно-телекомунікаційних систем, і можуть бути долучені до матеріалів паперової справи лише як роздруківки.

Оскільки паперова форма з "мокрими" підписами і печаткою не існує, то завірення відповідних роздруківок як копій паперового документу суд не вважає необхідним для прийняття їх в якості належних доказів по справі.

На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 257-262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення ДФС України від 20.12.2018 року про затвердження плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік, в частині, що стосується включення Товариства з обмеженою відповідальністю "ТВІГА ІДЕЯ УКРАЇНА" до плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік.

3. Присудити до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код 43005393) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ТВІГА ІДЕЯ УКРАЇНА" (04070, м. Київ, вул. Петра Сагайдачного, буд. 23/8, код 39481791) 1 921 грн. судового збору.

4. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

5. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішенні

виготовлено і підписано 18.10.2021 р.