ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Вн. №27/598
18 жовтня 2021 року м. Київ № 640/21278/19
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Укрбуд Інвест"
до Державної податкової служби України в особі Головного управління ДПС у м.Києві
провизнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
Суддя О.В.Головань
Обставини справи:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрбуд Інвест" звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування Наказу від 16.10.2019 року № 2015 щодо проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "Укрбуд Інвест".
Ухвалою суду від 07.11.2019 р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами без виклику сторін.
10.12.2019 р. надано відзив на позов.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрбуд Інвест" (01014, місто Київ, ВУЛИЦЯ БОЛСУНОВСЬКА, будинок 6, ПОВЕРХ 4 , код 39534785) зареєстровано в якості юридичної особи 08.12.2014 р., перебуває на обліку як платників податків у Головному управлінні ДПС у м. Києві, ДПІ у Печерському районі; 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель (основний).
16.10.2019 р. Головним управлінням ДПС у м. Києві видано наказ №2015 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "УКРБУД ІНВЕСТ" (код 39534785)", згідно з яким на підставі ст. 20, 77, 82 Податкового кодексу України, п. 2 ч. 1 ст. 13 р. IV, ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" вирішено провести документальну планову виїзну перевірку ТОВ "Укрбуд Інвест" (01014, м. Київ, вул. Бастіонна, буд. 14-а, офіс 42) з 31.10.2019 р. по дату завершення перевірки тривалістю 20 робочих днів. Перевірку провести з метою дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2018 р. по 30.06.2019 р., валютного - за період з 01.07.2018 р. по 30.06.2019 р., єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - за період з 01.07.2018 р. по 30.06.2019 р. та іншого законодавства за відповідний період.
22.10.2019 р. на адресу товариства надійшло відповідне повідомлення від 18.10.2019р. №74/26-15-05-01-05, в якому, крім іншого, містилося посилання на план-гафік проведення документальних планових перевірок платників на 2019 рік.
31.10.2019 р. складно акт про відмову у допуску до проведення перевірки, підписаний посадовою особою Головного управління ДПС у м. Києві, директором та головним бухгалтером товариства.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрбуд Інвест" - вважає наказ про проведення перевірки протиправним та просить його скасувати з таких підстав.
Позивач зазначає, що наказ та повідомлення про проведення перевірки ним отримано 22.10.2019 р., і проведення перевірки з 31.10.2019 р. є порушенням вимог п. 77.4 ст. 74 Податкового кодексу України, який передбачає повідомлення про проведення планової перевірки не пізніше, ніж за 10 календарних днів до дня її проведення.
Також позивач посилається на ту обставину, що у 2018 р. відповідачем здійснювалася документальна планова перевірка позивача, тобто, період між перевірками становить 1 рік, що є порушенням вимог п. 77.2 ст. 72 Податкового кодексу України, яким періодичність не частині 1 раз на рік встановлюється для платників податків з високим ступенем ризику.
Відповідачем порушено процедуру визначення ступеня ризику позивача як платника податку, передбачену наказом Мінфіну від 02.06.2015 р. №524.
На порушення вимог п. 81.1 ст. 81 Податкового кодексу України наказ мав підписуватися керівником податкового органу, тоді як в даному випадку наказ підписано в.о.начальника.
Відповідач - Державна податкова служба України в особі Головного управління ДПС у м. Києві - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.
Відповідач зазначає, що причиною включення позивача до плану-графіка проведення планових перевірок стала наявність оперативної інформації про ухилення від оподаткування, а саме, інформація щодо необхідності відпрацювання ряду ймовірних вигодонабувачів для відпрацювання ДФС України в рамках наказу ДФС від 28.07.2015 р. №543 "Про забезпечення комплексного контролю податкових ризиків з ПДВ", що відображено у службовій записці від 12.09.2019 р. №268/26-15-05-04-04.
Відповідне коригування плану-гафіка затвердженого Головою ДПС України 10.10.2019 р. та розміщено на веб-порталі ДПС.
Також відповідач зазначає, що при включенні до плата-графіка позивач відповідач 4 критеріям п. 2 р. ІІІ Порядку формування плану-графіка щодо високого ступеня ризику.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають до задоволення з таких підстав.
Згідно з п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України (в редакції станом на 16.10.2019 р.) контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Згідно з п. 77.1, 77.2, 77.4 ст. 77 Податкового кодексу України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.
Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Згідно з п. 1, 2, 3, 5 р. І Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 р. № 524, план-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. Оновлення річного плану-графіка здійснюється у разі його коригування.
Формування (коригування) планів-графіків територіальних органів Державної фіскальної служби України здійснюється у порядку, встановленому у розділах ІІІ-V цього Порядку.
Формування (коригування) планів-графіків здійснюється засобами інформаційно-телекомунікаційних систем Державної фіскальної служби України.
Проекти річних планів-графіків складаються територіальними органами ДФС не пізніше 01 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки, квартальних планів-графіків - не пізніше 20 числа останнього місяця поточного кварталу засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.
Проекти коригування планів-графіків у разі здійснення такого коригування формуються територіальними органами ДФС не пізніше 03 числа кожного місяця поточного року, починаючи з другого місяця поточного року, засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.
Разом з проектом плану-графіка (коригування плану-графіка) формуються інформаційно-аналітичні довідки за кожним платником податків з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.
Після остаточного узгодження проектів планів-графіків (коригування планів-графіків) територіальні органи ДФС надають департаментам аудиту та податків і зборів з фізичних осіб засобами автоматизованої інформаційної системи "Управління документами" плани-графіки (коригування планів-графіків) з відповідними додатками та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка).
План-графік складається із планів-графіків територіальних органів ДФС та затверджується Головою ДФС.
Затверджений план-графік є обов'язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДФС.
Належну якість формування плану-графіка та його коригування забезпечує територіальний орган ДФС, який сформував план-графік (коригування плану-графіка).
В даному випадку згідно з поясненнями відповідача та наданими ним доказами до проєкту плану-графіка планових перевірок на 2019 р. позивач не включався, тоді як його включено до плану згідно з проведеним коригуванням у вересні 2019 р., що підтверджується відповідним витягом, повідомленням листом ДПС України від 10.10.2019 р. за №2803/7/99-00-05-03-04-17 про затвердження відповідного коригування плану-гафіка Головою ДПС України 10.10.2019 р. та розміщення інформації на веб-порталі ДПС.
Згідно з р. І Порядку № 524 проєкти річних планів-графіків (коригування) складаються територіальними органами ДПС, тоді як затвердження їх здійснюється Головою ДПС.
Відповідно, наказ територіального органу ДПС про проведення перевірки конкретного включеного до плату-графіка підприємства ґрунтується на попередньо затвердженому плані-графіку і має похідний характер.
Підстави формування (коригування) плану-графіка можуть бути оскаржені при оскарженні саме плану-графіка органом, який його затвердив - ДПС України, тоді як у наказі територіального органу ДПС про проведення перевірки конкретного підприємства підстави відсутні.
Оскільки позивач оскаржує саме наказ про призначення перевірки територіального органу ДПС, підстави для надання оцінки правомірності включення позивача до плану-графіка перевірок у суду відсутні.
Щодо посилання позивача на порушення вимог п. 77.4 ст. 74 Податкового кодексу України, який передбачає повідомлення про проведення планової перевірки не пізніше, ніж за 10 календарних днів до дня її проведення, то порушення вказаних строків самі по собі не можуть свідчити про протиправність наказу про призначення перевірки, тоді як можуть свідчити про порушення законодавства, допущені при виході на перевірку, що не є предметом судового розгляду.
Згідно з п. 81.1 ст. 81 Податкового кодексу України наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу.
Оскаржуваний наказ підписано в.о.начальника, що не є підставою для визнання його недійсним, оскільки виконуючий обов'язки не є окремою посадою як керівник чи заступник керівника, а є особою, яка його заміщає (уповноважена особа).
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З врахуванням викладеного у суду відсутні підстави для висновку про те, що оскаржуваний наказ їм не відповідає.
На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 257-262, 295 КАС України, суд, -
1. В задоволенні позовних вимог відмовити.
2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
3. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Головань
Повний текст рішення
виготовлено і підписано 18.10.2021 р.