ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
18 жовтня 2021 року м. Київ № 640/26236/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
до Головного управління ПФУ в м. Києві
про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління ПФУ в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, 42098368), в якому просить суд:
1) визнати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у проведенні перерахунку пенсії позивачу за додатковими документами, які дають право на підвищення пенсії і містяться в пенсійній справі, а саме: довідки про розмір грошового забезпечення за посадою начальник управління НТУ СБ України, станом на 05.03.2019 Фінансово-економічного управління Служби безпеки України, протиправною;
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести позивачу перерахунок і виплату (з урахуванням виплаченого) пенсії позивача на підставі додаткових документів, які дають право на підвищення пенсії і містяться в пенсійній справі, а саме: довідки про розмір грошового забезпечення за посадою начальник управління НТУ СБ України, станом на 05.03.2019, виданої Фінансово-економічним управління Служби безпеки України, обчислення якої здійснювати, виходячи з 89% сум грошового забезпечення, починаючи з 01.04.2019 загальною сумою (з урахуванням 100% суми підвищення пенсії).
Позиція позивача.
Позивач зазначає, що після звільнення з військової служби, перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ, отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262- XII) в розмірі 89 % від сум грошового забезпечення посади, з якої його звільнено зі служби.
Зазначає, що на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам" (далі - Постанова № 103) проведено перерахунок пенсії з 01 січня 2018 р.
Також додає, що відповідно до пункту 1 Постанови № 103 перерахунок пенсії всупереч частині третьої статті 43 Закону № 2262-ХІІ, частині другої статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", передбачений лише з трьох складових грошового забезпечення.
Між тим, як зазначає позивач, згідно рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 (справа № 826/3858/18), залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, приписи Постанови № 103, якими обмежено склад грошового забезпечення, що враховується при обчисленні пенсії під час її перерахунку, визнано протиправними та нечинними.
Після набрання законної сили вищезазначеного рішення суду (05 березня 2019 р.), як вважає позивач, виникли підстави для приведення пенсійного забезпечення.
Посилаючись на судову практику, щодо поновлення порушених прав пенсіонерів, та положення профільного законодавства, позивач зазначає, що ФЕУ СБУ підготовлено та надіслано до ГУ ПФУ в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, станом на 05 березня 2019 р. з одночасним направленням її на адресу позивача.
ГУ ПФУ в м. Києві надіслана Службою безпеки України довідка про розмір грошового забезпечення, видана на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 р. у зразковій справі № 160/8324/19, повернута без виконання.
Керуючись частиною 2 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ позивач надіслав до ГУ ПФУ в м. Києві додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, а саме:
заяву про перерахунок пенсії у відповідності до Додатку № 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1);
копію довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, станом на 05 березня 2019.
Однак, як зазначає позивач, ГУ ПФУ в м. Києві у відповідь з посиланням на частину 4 ст. 63 Закону № 2262- ХІІ, відмовило у проведенні перерахунку пенсії, при цьому, не навело жодних аргументів щодо проведення перерахунку пенсії згідно частини 2 статті 63 Закону № 2262-ХІІ.
Позивач додає, що розмір грошового забезпечення відповідної посади на підставі наданої оновленої Довідки станом на 05 березня 2019 р. складає 33409,75грн. Враховуючи розмір пенсії у відсотках визначений на момент її призначення - 89 %, пенсія має підвищитися з 11623,50 грн. (16605,00 х 70%), до 29734,68 (33409,75 х 89%), що відповідає приписам частини 2 статті 63 Закону № 2262-ХІІ.
Крім того, щодо виплати перерахованої пенсії частинами позивач зазначає, що згідно пункту 2 Постанови № 103 Уряд постановив "виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 р", який рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 визнано протиправними та не чинними.
Зазначене рішення Окружного адміністративного суду міста Києва набуло законної сили 05 березня 2019 року після залишення його без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду.
Рішенням Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного СУДУ У зразковій справі від 06.08.2019 р. № 160/3586/19 (щодо розстрочення виплат підвищеної пенсії) залишеною без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2020 р. визначено, що відповідно до ч. З статті 52 Закону 2262-ХІІ виплата пенсій проводиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія та при виникненні у відповідача обов'язку проведення перерахунку пенсії водночас не має права припиняти виплат) частини збільшення суми пенсії на підставі підзаконного нормативно-правового акту.
Позивач вважає відмову ГУ ПФУ в м. Києві у проведенні перерахунку пенсії на підставі наданих додаткових документів, які дають право на подальше підвищення пенсії, протиправною та оскаржує в порядку адміністративного судочинства.
Позиція відповідача.
Відносно заяви позивача та наданої оновленої довідки відповідач вважає, що єдиною підставою для перерахунку пенсії є рішення прийняте Кабінетом Міністрів України.
Відносно перерахунку із складовими грошового забезпечення згідно оновленої довідки, зазначає, що на час перерахунку складові були передбачені постановою Уряду № 103, врахування інших складових не передбачено, а відтак, враховуючи приписи Порядку № 45 в редакції на час перерахунку, вважає, що під час перерахунку ГУ ПФУ діяло у відповідності до вимог законодавства.
Поетапність підвищення, як зазначає відповідач, встановлена профільними НПА.
Процесуальні дії, вчинені у справі.
Ухвалою судді від 03.11.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження, в порядку ст. 263 КАС України.
Встановлені судом обставини.
Пенсія призначена позивачу з 01.08.2006. Основний розмір пенсії складає 89% сум грошового забезпечення.
З 01.01.2018 основний розмір пенсії встановлений у 70%.
Виплата суми підвищення виплачується так, як зазначено позивачем 50%, 75% та з 2020 - 100% суми підвищення.
При цьому, учасниками справи не спростовуються та не заперечуються, а матеріалами справи підтверджуються обставини того, що позивач перебуває на обліку у відповідача, обставини призначення, виплати та перерахунку пенсії, як зазначено вище, факт отримання ГУ ПФУ оновленої довідки, факт звернення позивача до ГУ ПФУ з питань, що є предметом оскарження, відмова ГУ ПФУ у перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки, а відтак вказані обставини є встановленими.
Крім іншого, відповідно до оновленої довідки від 14.08.2020 № 21/3/2-9/878-625 станом на 05.03.2018: посадовий оклад - 9590,00 грн., оклад за військовим званням - (полковник) - 1480,00 грн., надбавка за вислугу років (50) - 5535,00 грн., надбавка за особливості проходження служби (55) - 9132,75 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (70) - 6713,00 грн., преміювання (10) - 959,00 грн. Усього - 33 409,75 грн.
Довідка видана з посиланням на рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19, з урахуванням постанови КМ України № 704.
При цьому, як вбачається з рішення ОАС м. Києва від 14.06.2019 у справі № 640/5848/19 позивач звертався із позовом до ГУ ПФУ, в якому просив:
- визнання дій ГУ ПФУ щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 встановленого, як відсоткове співвідношення до сум грошового забезпечення відповідної посади, при її призначенні з 89 (вісімдесят дев'ять) відсотків до 70 (сімдесят) відсотків при проведенні перерахунку пенсійного забезпечення - протиправними;
- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві обчислювати пенсію ОСОБА_1 , визначену у відсотках на момент її призначення, виходячи з 89 (вісімдесят дев'ять) відсотків сум грошового забезпечення посади, з якої звільнено з військової служби, та здійснити відповідні перерахунки і виплати її з урахуванням виплаченого починаючи з 01 січня 2018 року загальною сумою (виключаючи поетапність виплат перерахованої пенсії).
Рішенням суду, яке набрало законної сили, позов задоволено частково:
визнано протиправними дії ГУ ПФУ щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 встановленого, як відсоткове співвідношення до сум грошового забезпечення відповідної посади, при її призначенні з 89 (вісімдесят дев'ять) відсотків до 70 (сімдесят) відсотків при проведенні перерахунку пенсійного забезпечення
зобов'язано ГУ ПФУ здійснити з 1 січня 2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 89% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Відтак, питання виконання цього рішення мають забезпечуватись в рамках виконання саме цього рішення суду.
Вирішуючи спір суд виходить з наступного.
Щодо перерахунку на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
За частинами 1, 2, 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частина 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до частини 3 статті 51 згаданого Закону перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Поряд з цим пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом першим пункту 5 Порядку № 45 у редакції постанови № 103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від .05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Оскільки зміни, внесені постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1.
Відповідно до пункту 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.
Постановою КМ України від 30.08.2017 № 704, яка набрала чинності з 01.03.2018, та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, установлено відповідні додаткові види грошового забезпечення.
Отже, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ відповідно до форми додатку № 2 до Порядку № 45 в редакції до внесення змін постановою № 103.
До моменту отримання належної довідки у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Водночас відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно з частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до ст. 10 Закону № 2262-ХІІ обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих документів, відповідними органами/особою - пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.
Згідно з п. 9 Порядку № 45 Головне управління має право перевіряти правильність складання довідок щодо формального змісту, однак права самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, не має.
Таким чином, органи Пенсійного фонду здійснюють перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які видані відповідними міністерствами та відомствами.
Видача оновленої довідки у даному випадку пов'язана із реалізацією постанов Уряду № 103 та 704, з наслідками подальшого визнання нечинною постанови № 103 (у частині), тобто видача оновленої довідки спрямована на поновлення прав позивача, пов'язаних з відповідними рішенням КМ України щодо проведення перерахунку пенсії, а відтак вказана довідка за своєю суттю є формою реалізації рішення Уряду, але у правовому полі України.
У даному випадку, відповідна довідка направлена на адресу ГУ ПФУ, але з її отриманням не вчинено дій по перерахунку пенсії позивачу.
Відтак, на підставі вказаної довідки, відповідач мав здійснити перерахунок пенсії позивача з першого числа місяця, наступного за місяцем набрання 05.03.2019 законної сили судовим рішенням у справі № 826/3858/18, тобто з 01.04.2019.
Станом на час розгляду справи не надано доказів проведення перерахунку пенсії відповідно до вищенаведеного, а відтак, суд приходить до висновку про визнання протиправними дій ГУ ПФУ щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу на підставі оновленої (нової) довідки про розмір грошового забезпечення.
Щодо «поетапності» виплати суми підвищення перерахованої пенсії, це положення підзаконного акту було передбачено, як вже зазначалося, пунктом 2 постанови Уряду № 103.
Проте, як вже зазначалося, рішенням суду від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою суду апеляційної інстанції від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 й зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
При цьому, залишаючи без змін рішення судів першої та апеляційної інстанції у справі № 826/3858/18 Верховний Суд у постанові від 12.11.2019, серед іншого вказав на те, що зміст статей 51, 52, 55, 63 Закону №2262-ХІІ свідчить про наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахунку пенсії не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати.
Відтак, із набранням законної сили вищезгаданим рішенням суду від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 позивач має право на отримання пенсійних виплат у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з 05.03.2019.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 15.07.2020 у справі № 520/3360/19, у рішенні від 06.08.2019 у справі №160/3586/19, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2020 та у постанові від 09.04.2020 у справі № 640/19928/18.
У зв'язку з цим це рішення суду, як і втрата чинності постановою КМ України № 103 не потребують будь-якого додаткового узгодження та підтвердження, - у т.ч. в рамках п. 2 постанови КМ України № 1088 від 24.12.2019, який (п. 2 постанови КМ України № 1088 від 24.12.2019) в силу прийнятих судових рішень взагалі не має ніякого правового значення, відповідні пункти постанови КМ України № 103 не можуть втрачати чинність пізніше, ніж визначено судовими рішеннями, що у свою чергу свідчить про перевищення КМ України своїх повноважень в частині визначення порядку виконання судових рішень.
При цьому, рішенням ОАС м. Києва від 06.04.2020 у справі № 640/559/20, яке залишено без змін згідно з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 08.09.2020 року, підпункт 1 пункт 1 постанови КМ України від 24.12.2019 № 1088 «Деякі питання виплати пенсії окремим категоріям громадян» визнано протиправним та нечинним.
Рішенням ОАС м. Києва від 10.06.2020 у справі № 640/620/20, яке залишено без змін згідно з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.09.2020, частину другу пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року № 1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян" визнано протиправною та нечинною.
Між тим, 04.09.2019 набрала чинності вищезгадана постанова КМ України № 804, згідно з якою виплата пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 та перерахованих з 01.03.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови № 704, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.
Однак, постанова КМ України №804 визнана протиправною та нечинною повністю рішенням суду від 23.01.2020 у справі № 640/19133/19, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2020, що є датою набрання рішенням суду першої інстанції законної сили.
В контексті останнього, суд звертає увагу, що відповідно до ч. 2. ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Отже, з 04.09.2019 у ГУ ПФУ були правові підстави для виплати позивачу 75 відсотків підвищення до пенсії.
З огляду на зазначене, позовні вимоги в частині виплати 100% підвищення пенсії підлягають задоволенню частково - за період з 05.03.2019 до 04.09.2019.
Що стосується вимоги «загальною сумою», слід зазначити, що така вимога заявлена на майбутнє, по суті стосуються порядку виконання рішення суду та позивач не довів, що виплати будуть здійснюватися не однією сумою, тобто не довів наявного порушення прав у цьому аспекті станом на час звернення до суду, а відтак в цій частині вимоги позивача не можуть бути задоволені.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає частковому задоволенню - як зазначено вище.
У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Враховуючи, що заявлені вимоги мають немайновий характер, що по суті не дає можливості вирахувати певну частку задоволених вимог та вимог, щодо яких відмовлено у задоволенні, а також враховуючи, що немайнова вимога задоволена лише з певними корективами, судовий збір на користь позивача підлягає відшкодуванню у повному обсязі у розмірі 840,80 грн. (кв. від 23.10.2020 № 38517).
На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями статей 2, 5 - 11, 14, 19, 72 - 77, 90, ст. ст. 241 - 246, 250, 251, 255 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДР 42098368) щодо відмови у перерахунку з 01.04.2019 та виплаті пенсії ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) на підставі довідки Фінансово-економічного управління Служби безпеки України від 14.08.2020 № 21/3/2-9/878-625.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДР 42098368):
здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) пенсії на підставі довідки Фінансово-економічного управління Служби безпеки України від 26.08.2020 № 21/3/2-9/878-818 у розмірі 89% сум грошового забезпечення з урахуванням раніше проведених виплат;
здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) пенсії з 05.03.2019 по 03.09.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.01.2018 із врахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні решти вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР 42098368) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) 840,80 грн. на відшкодування судового збору, сплаченого за квитанцією кв. від 23.10.2020 № 38517.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 КАС України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 292, 293, 295, 296 КАС України.
Зважаючи на те, що набрало чинності Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя 17 серпня 2021 року N 1845/0/15-21, апеляційні скарги в електронній формі подаються безпосередньо до апеляційного суду.
Суддя О.А. Кармазін