18 жовтня 2021 року Чернігів Справа № 620/9719/21
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Баргаміної Н.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Комбікормовий завод ПІАСТ-НІЖИН» про зобов'язання вчинити певні дії,
Управління Держпраці у Чернігівській області звернулось до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Комбікормовий завод ПІАСТ-НІЖИН» про зобов'язання ТОВ «Комбікормовий завод ПІАСТ-НІЖИН», код ЄДРПОУ 35013846, Чернігівська область, м. Ніжин, вул. Ніжинський Шлях, 23 в зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей, зупинити роботи (виробництво): експлуатацію устаткування напругою понад 1000В (ТП-210 Т1- 400 кВА Т2-400 кВА, РП-10 кВ); виконання робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000В (ТП-210 Т1-400 кВА Т2-400 кВА, РП-10 кВ); пуск в експлуатацію системи газопостачання зерносушарки, що знаходяться за адресою: Чернігівська область, м. Ніжин, вул. Носівський Шлях, 23.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що за результатами проведеної перевірки дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки були виявлені порушення, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а тому є підстави для негайного зупинення робіт (виробництва).
Відповідачем відзив на позов подано не було.
Про відкриття провадження у справі відповідач був повідомлений належним чином за адресою місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Відповідно до наказу Управління Держпраці у Чернігівській області від 23.07.2021 № 1201-Н та направлення на проведення перевірки від 23.07.2021 № 635 посадовими особами Управління Держпраці у Чернігівській області в період з 26.07.2021 по 30.07.2021 проведено планову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Комбікормовий завод ПІАСТ-НІЖИН» щодо дотримання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, про що складено акт від 30.07.2021 № 07-06/635 (а.с. 13-23).
Так, за результатами проведеної перевірки були виявлені порушення відповідачем вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, зокрема, ті які створюють загрозу життю та здоров'ю людей були зазначені в рядках 15-27, 29, 31-33, 42, 45-47 акту перевірки, а саме:
- власником (балансоутримувачем) не забезпечено утримання систем і газопостачання відповідно до вимог чинного законодавства, а саме: газифікований агрегат зерносушки ТСП-32 не обладнано автоматикою безпеки, що забезпечує припинення подачі газу при появі загазованості. В приміщенні в якому встановлено газове обладнання зерносушарки не встановлено сигналізатор контролю мікроконцентрацій чадного газу та контролю довибухових концентрацій газу, освітлення приміщення в якому встановлено газове обладнання зерносушарки не вибухозахищеного виконання;
- не пред'явлено журнал технічного огляду і обходу надземних газопроводів;
- не проводиться технічний огляд траси підземного газопроводу в тому числі і комплексне приладове обстеження з вимірюванням захисних потенціалів, шурфуванням. Траса підземного газопроводу не очищена від кущів та дерев;
- не призначено наказом відповідального за газове господарство, який пройшов навчання та перевірку знань вимог Правил безпеки систем газопостачання та не розроблена посадова інструкція;
- не розроблений план локалізації і ліквідації можливих аварій в системі газопостачання;
- не проводиться перевірка справності ізолюючих фланцевих з'єднань на газопроводах;
- не проводиться контрольний огляд газового господарства (не рідше ніж два рази на рік);
- не представлено документи щодо технічного огляду та технічного обслуговування газового обладнання зерносушарки ТСП-32 (запобіжний клапан, регулятори тиску, запірна арматура, обладнання ШГРП);
- не розроблений графік технічного огляду, технічного обслуговування і ремонту системи газопостачання;
- не розроблений паспорт на газове господарство;
- не отримано декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці відповідно до переліку видів робіт з підвищеної небезпеки дод. 2 п. 4 група Б (система газопостачання природнім газом, а також газовикористовуюче обладнання);
- не проведена ідентифікація об'єкта відповідно до кількості порогової маси небезпечних речовин;
- на підприємстві відсутні працівники, які пройшли навчання за професією оператор зерносушарки, яка працює на газовому паливі;
- не усунені порушення раніше виданого припису № 96/05.01 від 27.10.2017 п. 2., а саме: відсутні електротехнічні працівники (оперативні, оперативно-ремонтні) для обслуговування електроустановок понад 1000 В (ТП-210 Т1-400 кВА Т2-400 кВА, РП-10 кВ);
- не усунені порушення раніше виданого припису № 96/05.01 від 26.10.2017 п. 4, а саме: не проводиться технічний огляд електроустановок понад 1000 В (ТП-210 Т1-400 кВА Т2-400 кВА, РП-10 кВ), а сам технічний стан електроустановок не забезпечує вимог безпеки (сильно забруднене, постійний пил, відсутній відповідний захист), виявлення та ліквідація несправностей не фіксуються в оперативному журналі (відсутній);
- не усунені порушення раніше виданого припису № 96/05.01 від 26.10.2017 п. 5, а саме: не визначений та відповідно не встановлений порядок проведення ретельного спостереження за електроустановками понад 1000 В (ТП-210 Т1-400 кВА Т2-400 кВА, РП-10 кВ), огляд, перевірка дії, випробування і вимірювання;
- не усунені порушення раніше виданого припису № 96/05.01 від 26.10.2017 п. 6, а саме: не проведені протиаварійні та профілактичні вимірювання в електроустановках понад 1000 В (ТП-210 Т1-400 кВА Т2-400 кВА, РП-10 кВ) згідно з правилами і нормами (ПТЕЕс), відсутні протоколи;
- не усунені порушення раніше виданого припису № 96/05.01 від 26.10.2017 п. 15, а саме: працівники та самі електроустановки до та вище 1000В не забезпечені електрозахисними засобами захисту згідно норм комплектування;
- не усунені порушення раніше виданого припису № 96/05.01 від 26.10.2017 п. 22, а саме: відсутній дозвіл на експлуатацію електричного устаткування напругою понад 1000В (ТП-210 Т1-400 кВ А Т2-400 кВА, РП-10 кВ);
- не усунені порушення раніше виданого припису № 96/05.01 від 26.10.2017 п. 22, а саме: відсутній дозвіл (декларація) на роботи в діючих електроустановках і на кабельних лініях напругою понад 1000В;
- керівник підприємства не забезпечив утримання, експлуатацію і обслуговування електроустановок та електрообладнання до та вище 1000В і відповідно не призначив відповідального за справний стан і безпечну експлуатацію електрогосподарства.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 4 Закону України «Про охорону праці» державна політика в галузі охорони праці базується, зокрема, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно з абзацом другим статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці (частина перша статті 38 Закону України «Про охорону праці»).
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, визначено, що Державна служба України з питань праці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Частиною п'ятою статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
За приписами частини сьомої статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про охорону праці» роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме: створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання; розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці; забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються; впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо; забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин; організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів; розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці; здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці; організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці; вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків. Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
В силу частин першої, другої, четвертої, шостої, сьомої статті 18 Закону України «Про охорону праці» працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи повинні проходити за рахунок роботодавця інструктаж, навчання з питань охорони праці, з надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії. Працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, повинні щороку проходити за рахунок роботодавця спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці. Посадові особи, діяльність яких пов'язана з організацією безпечного ведення робіт, під час прийняття на роботу і періодично, один раз на три роки, проходять навчання, а також перевірку знань з питань охорони праці за участю профспілок. Не допускаються до роботи працівники, у тому числі посадові особи, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці. У разі виявлення у працівників, у тому числі посадових осіб, незадовільних знань з питань охорони праці, вони повинні у місячний строк пройти повторне навчання і перевірку знань.
Згідно частини третьої статті 21 Закону України «Про охорону праці» роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Згідно пункту 3.2 розділу 3 Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України 15.05.2015 № 285 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08.06.2015 за № 674/27119 (далі - Правила), власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)) повинен забезпечити утримання систем газопостачання відповідно до вимог чинного законодавства України.
Пунктом 4.13 розділу 4 Правил передбачено, що технічний огляд та технічне обстеження, оцінка та паспортизація технічного стану об'єктів систем газопостачання, визначення можливості подальшої експлуатації газопроводів, здійснення запобіжних заходів для безаварійної експлуатації об'єктів систем газопостачання, а також забезпечення промислової, пожежної та техногенної безпеки і охорони довкілля на цих об'єктах здійснюються відповідно до вимог Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для безаварійного експлуатування систем газопостачання, затвердженого наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 24.10.2011 № 640, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 21.11.2011 за № 1326/20064.
Пунктами 1.4, 1.5 розділу 5 Порядку встановлено, що технічний стан газопроводів (підземних, надземних, наземних та ввідних) і споруд на них повинен систематично контролюватись власником (балансоутримувачем та/або орендарем (наймачем)) шляхом проведення комплексного технічного огляду (обходу) трас газопроводів, технічного обстеження, в тому числі КПО, вимірювання захисних потенціалів і перевірки ефективності роботи засобів ЕХЗ. Відомості про заміну запірної арматури, кранів, компенсаторів, а також виконані роботи при капітальному або поточному ремонті, виконані аварійні роботи необхідно заносити у паспорт газопроводу. Запірну арматуру і компенсатори необхідно обслуговувати не рідше ніж один раз на рік і за необхідності - ремонтувати. При технічному огляді надземні газопроводи необхідно перевіряти на можливий виток газу. Зовнішній стан газопроводу перевіряють візуально: кріплення та фарбування, провисання труб, стан запірних пристроїв, ізолювальних з'єднань, опор, наявність діелектричних підкладок тощо. Технічні огляди трас надземних газопроводів здійснюються не рідше ніж один раз на 6 місяців. Результати обходів газопроводів фіксуються у журналі технічних оглядів і обходів газопроводів. Періодичність проведення технічного обстеження встановлюється залежно від технічного стану газопроводу відповідно до вимог Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану.
В силу пунктів 1.16, 1.17, 1.24 розділу 5 Правил при виконанні технічного обстеження, в тому числі КПО, підземних сталевих, поліетиленових газопроводів та наземних і надземних газопроводів необхідно: визначати місцезнаходження і глибину закладання газопроводу (тільки для підземних); визначати герметичність газопроводу; здійснювати обстеження газопроводів на наявність корозії; визначати стан захисного ізоляційного покриття та електропотенціалу для підземних сталевих газопроводів; визначати якість зварних з'єднань (за необхідності). Перевірку щільності та виявлення місць пошкодження ізоляції при КПО необхідно здійснювати до промерзання та після повного відтаювання ґрунту. КПО підземних сталевих газопроводів необхідно здійснювати: вперше - через рік після введення в експлуатацію; не рідше ніж один раз на 5 років при тривалості експлуатації до 25 років для таких, що знаходяться в задовільному технічному стані та нормальних геологічно-корозійних умовах; не рідше ніж один раз на 3 роки при експлуатації понад 25 років для таких, що знаходяться в задовільному технічному стані та нормальних геологічно-корозійних умовах; не рідше ніж один раз на рік при тривалості експлуатації понад 25 років для таких, що знаходяться у складних геологічно-корозійних умовах (сейсмічність понад 6 балів, підроблювані території), мають захисне покриття типу «нормальне», включені до плану капітального ремонту або заміни. На газопроводах, що мають захисне ізоляційне покриття нижче ніж для типу "дуже посилене", в доповнення до КПО проводиться контрольне шурфування для виявлення стану труб і якості зварних стиків зовнішнім оглядом. КПО стану поліетиленових газопроводів проводиться у строки, що встановлені для обстеження сталевих газопроводів. За результатами КПО сталевих і поліетиленових газопроводів складається відповідний документ згідно з вимогами Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану.
До технічного обслуговування і ремонту споруд та об'єктів системи газопостачання промислових і сільськогосподарських підприємств, підприємств комунально-побутового обслуговування населення допускається залучення суб'єктів господарювання, що мають дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки відповідно до вимог Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки. Перед пуском газу на газифікований об'єкт власником (балансоутримувачем) газових мереж складається паспорт на газове господарство (цех, ділянку, котельню, установку, що використовує газ). У паспорті необхідно зазначати всі зміни, які вносяться до системи газового господарства, з додаванням відповідних схем. Всі газопроводи і установки, що використовують газ, підлягають технічному обслуговуванню і ремонту у строки, що зазначені в паспортах або інструкціях заводів-виробників обладнання, приладів, апаратів з урахуванням місцевих умов експлуатації (пункти 3.2, 3.6, 3.9 розділу 5 Порядку).
Відповідно до пунктів 3.11, 3.25, 3.30 розділу 5 Правил контрольний огляд газового господарства необхідно здійснювати не рідше ніж два рази на рік. Робота установок, що використовують газ, без постійного перебування працівників, які експлуатують та обслуговують обладнання, допускається за умови: розміщення установок, що використовують газ, і допоміжного обладнання у відокремлених (які замикаються) приміщеннях, обладнаних охоронною і пожежною сигналізацією і аварійним вибухозахищеним освітленням із ввімкненням його поза приміщенням; оснащення установок, що використовують газ, системами автоматизації, які забезпечують їх безаварійну роботу, протиаварійний захист, відключення подавання газу на установку при загазованості, пожежі в приміщенні та вимкненні електропостачання; виведення сигналів про загазованість приміщення і спрацювання захистів на диспетчерський пункт або в приміщення з постійною присутністю чергового; наявності в оперативному підпорядкуванні диспетчера чергових працівників, які експлуатують та обслуговують обладнання, що здатні виконати роботи з аварійної зупинки обладнання. У всіх інших випадках забороняється здійснювати роботу установок, що використовують газ, без постійного перебування працівників, які експлуатують та обслуговують обладнання. На підприємствах повинні бути розроблені плани локалізації і ліквідації можливих аварій в системі газопостачання.
Також, згідно статті 9 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки» суб'єкт господарської діяльності ідентифікує об'єкти підвищеної небезпеки відповідно до кількості порогової маси небезпечних речовин.
Згідно пункту 3 Порядку декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 № 956, суб'єкт господарювання, у власності або користуванні якого є хоча б один об'єкт підвищеної небезпеки, організовує розроблення і складання декларації безпеки об'єкта підвищеної небезпеки відповідно до вимог цього Порядку.
В силу пункту 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107, дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається, зокрема, роботодавцеві - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А додатка 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 77.
Підставою для звернення позивача до суду з цим позовом, як зазначалось та встановлено судом, слугувало виявлення на об'єкті перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Комбікормовий завод ПІАСТ-НІЖИН» численних порушень вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, гігієни праці, що зафіксовані в акті перевірки від 30.07.2021 № 07-06/635.
Відповідно до пункту 1.3.1 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.1998 № 4 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 10.02.1998 за № 93/2533, керівник підприємства зобов'язаний забезпечити утримання, експлуатацію і обслуговування електроустановок відповідно до вимог чинних нормативних документів. Для цього він повинен: призначити відповідального за справний стан і безпечну експлуатацію електрогосподарства з числа інженерно-технічних працівників, які мають електротехнічну підготовку і пройшли перевірку знань у встановленому порядку (далі - особа, відповідальна за електрогосподарство); забезпечити достатню кількість електротехнічних працівників; затвердити Положення про енергетичну службу підприємства, а також посадові інструкції і інструкції з охорони праці; встановити такий порядок, щоб працівники, на яких покладено обов'язки з обслуговування електроустановок, вели ретельні спостереження за дорученим їм обладнанням і мережами - оглядом, перевіркою дії, випробуванням і вимірюванням; забезпечити перевірку знань працівників у встановлені строки згідно з вимогами цих Правил і «Правил технической эксплуатации электроустановок потребителей/ Москва, Энергоатомиздат, 1989», затверджених Міненерго СРСР 21.12.84 (далі - ПТЕ); забезпечити проведення протиаварійних, приймально-здавальних і профілактичних випробувань та вимірювань електроустановок згідно з правилами і нормами (ПТЕ); забезпечити проведення технічного огляду електроустановок.
Згідно пунктів 2.1.3, 2.2.16 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів працівники, що обслуговують електроустановки, зобов'язані знати ці Правила відповідно до займаної посади чи роботи, яку вони виконують, і мати відповідну групу з електробезпеки. Огляди, виявлення і ліквідація несправностей в електроустановках без місцевих чергових працівників виконуються централізовано виїзними працівниками, що здійснюють нагляд і роботи на об'єкті (чи групі об'єктів). Періодичність цих робіт встановлюється особою, відповідальною за електрогосподарство, залежно від місцевих умов. Результати оглядів фіксуються в оперативному журналі.
На переконання суду, відповідач, проводячи свою господарську діяльність до усунення встановлених порушень, створює об'єктивну загрозу здоров'ю і життю людей, які відповідно до положень статті 3 Конституції України є найвищою соціальною цінністю в Україні, і може призвести до тяжких наслідків, що, в свою чергу, є підставою для зобов'язання відповідача в зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей, зупинити роботи (виробництво): експлуатацію устаткування напругою понад 1000В (ТП-210 Т1- 400 кВА Т2-400 кВА, РП-10 кВ); виконання робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000В (ТП-210 Т1-400 кВА Т2-400 кВА, РП-10 кВ); пуск в експлуатацію системи газопостачання зерносушарки, що знаходяться за адресою: Чернігівська область, м. Ніжин, вул. Носівський Шлях, 23.
Станом на дату розгляду справи доказів усунення у повному обсязі виявлених порушень, зазначених в акті перевірки, що стали підставою для звернення до суду, відповідачем не надано.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Управління Держпраці у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Комбікормовий завод ПІАСТ-НІЖИН» про зобов'язання вчинити певні дії необхідно задовольнити, оскільки вони є законними та обґрунтованими.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Управління Держпраці у Чернігівській області (вул. П'ятницька, буд. 39, м. Чернігів, 14000, код ЄДПРОУ 39779238) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Комбікормовий завод ПІАСТ-НІЖИН» (вул. Носівський шлях, 23, м. Ніжин, Чернігівська область, 16600, код ЄДРПОУ 35013846) про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Зобов'язати ТОВ «Комбікормовий завод ПІАСТ-НІЖИН», код ЄДРПОУ 35013846, Чернігівська область, м. Ніжин, вул. Ніжинський Шлях, 23 в зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей, зупинити роботи (виробництво): експлуатацію устаткування напругою понад 1000В (ТП-210 Т1- 400 кВА Т2-400 кВА, РП-10 кВ); виконання робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000В (ТП-210 Т1-400 кВА Т2-400 кВА, РП-10 кВ); пуск в експлуатацію системи газопостачання зерносушарки, що знаходяться за адресою: Чернігівська область, м. Ніжин, вул. Носівський Шлях, 23.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 18.10.2021.
Суддя Н.М. Баргаміна