18 жовтня 2021 року справа № 580/4306/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаращенка В.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Державної служби України з безпеки на транспорті, в якій просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу від 08.06.2021 №282169.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що його протиправно притягнуто до відповідальності згідно з оскаржуваною постановою, оскільки 08.04.2021 позивач не здійснював перевезення вантажу автомобілем марки MAN (реєстраційний номер НОМЕР_1 ), тобто на момент проведення перевірки він не був перевізником в розумінні Закону України «Про автомобільний транспорт», оскільки цей транспортний засіб був переданий позивачем в оренду ОСОБА_2 терміном на п'ять років з 13.10.2020 по 13.10.2025, що підтверджується договором оренди транспортного засобу від 13.10.2020, посвідчений приватним нотаріусом Уманського міського нотаріального округу Марченко Н.М. та зареєстрований в реєстрі за №754. Також позивачем зазначено, що відповідач позбавив його законного права бути присутнім під час розгляду справи, подати відповідні докази, висловити заперечення, скористатися послугами адвоката, оскільки не відреагував на його заяву про відкладення розгляду справи на іншу дату через перебування позивача у відрядженні в іншому регіоні України.
Ухвалою суду від 29.06.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі. Розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження (без виклику учасників справи в судове засідання).
Відповідач позов не визнав, надіслав до суду відзиви на позов, в якому зазначив, що під час проведення перевірки 08.04.2021 о 17:42 на а/д М-05 Київ-Одеса км 452 + 811 м, ФОП ОСОБА_1 , за допомогою водія ОСОБА_2 , який керував ТЗ марки MAN (реєстраційний номер НОМЕР_1 ), надано послуги з перевезення вантажу з перевищенням вагових обмежень та без оформлення документів, перелік яких визначений ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: відсутній дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий уповноваженими компетентними органами у разі перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень. За наслідками проведеного вагового контролю на підставі наданих водієм документів складено документи щодо здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, зокрема і оскаржувану постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 08.06.2021 №282169. Також відповідач зазначив, що у відповідача не було в розпорядженні документу про використання транспортного засобу на законних підставах наймачем (орендарем) гр. ОСОБА_2 . Також зазначено, що згідно поданого позивачем клопотання про відкладення розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, яке призначено на 25.05.2021, відповідачем листом від 24.05.2021 повідомлено про перенесення розгляди справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт на 08.06.2021, яке позивачем отримано 27.05.2021, однак на розгляд справи позивач він не прибув, тому відповідач вважає доводи позивача необґрунтованими, а позов таким, що не підлягає до задоволення.
Розглянувши подані документи і матеріали, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що 08.04.2021 о 17:42 на а/д М-05 Київ-Одеса км 452 + 811 м, ФОП ОСОБА_1 , за допомогою водія ОСОБА_2 , який керував ТЗ марки MAN (реєстраційний номер НОМЕР_1 ), надано послуги з перевезення вантажу з перевищенням вагових обмежень та без оформлення документів, перелік яких визначений ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: відсутній дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий уповноваженими компетентними органами у разі перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень. Результати перевірки оформлені: актом від 08.04.2021 №274546.
За наслідками проведеного вагового контролю на підставі наданих водієм документів складено документи щодо здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, зокрема: акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 08.04.2021 №0057245; довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 08.04.2021 №0068124; рахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту №0057245 від 08.04.2021.
На підставі вищевказаних документів і матеріалів Центральним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки листом від 12.05.2021 №34375/26.4/24-21 повідомлено позивача, що для розгляду справи йому необхідно 25.05.2021 з 09:00 до 11:30 прибути до Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки за адресою: м. Черкаси, вул. Хрещатик, 223, каб. 401. Вказане повідомлення отримано позивачем 14.05.2021.
ОСОБА_1 надіслано на адресу Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки клопотання про відкладення розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт на іншу дату, оскільки він згідно наказу про відрядження від 20.05.2021 №20/05 у період з 24.05.2021 по 05.06.2021 перебуватиме в Одеській області.
Центральним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки листом від 24.05.2021 №38186/26.4/24-21 повідомлено позивача, що для розгляду справи йому необхідно 08.06.2021 з 09:00 до 11:30 прибути до Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки за адресою: м. Черкаси, вул. Хрещатик, 223, каб. 401. Вказане повідомлення отримано позивачем 27.05.2021.
ОСОБА_1 надіслано на адресу Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки клопотання про відкладення розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт на іншу дату, оскільки він до 19.06.2021 перебуватиме в Одеській області.
08.06.2021 Центральним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки винесено постанову від 08.06.2021 №282169 про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 8500 грн.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує, що відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 №3353-XII (надалі по тексту - Закон №3353-XII) до участі у дорожньому русі допускаються транспортні засоби, конструкція і технічний стан яких відповідають вимогам діючих в Україні правил, нормативів і стандартів, що мають сертифікат на відповідність цим вимогам, укомплектовані у встановленому порядку, а у разі, якщо транспортний засіб згідно з цим Законом підлягає обов'язковому технічному контролю, пройшов такий контроль.
Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» від 08.09.2005 №2862-IV (надалі по тексту - Закон №2862-IV) визначено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 22.1 Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306 (надалі по тексту - Правила дорожнього руху), маса вантажу, що перевозиться, і розподіл навантаження на осі не повинні перевищувати величин, визначених технічною характеристикою даного транспортного засобу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (надалі по тексту - Порядок №879).
Відповідно до п. 27 Порядку №879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування справляється з транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, у тому числі тих, що визначені у статті 5 Закону України «Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України», справляється у разі виявлення факту перевищення їх фактичних параметрів над параметрами, які враховувалися під час встановлення розміру єдиного збору в пунктах пропуску через державний кордон, де відсутні вагові комплекси, та з транспортних засобів, які виїжджають за межі України і на які в установленому порядку не отримано дозвіл на рух або не внесено плату за проїзд.
Плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.
Необхідно зазначити, що вищезазначені фінансові санкції були застосовані до ОСОБА_1 , як до фізичної особи-підприємця, однак судом встановлено, що вищезазначений ТЗ марки MAN (реєстраційний номер НОМЕР_1 ) переданий ОСОБА_1 в оренду ОСОБА_2 терміном на п'ять років з 13.10.2020 по 13.10.2025, що підтверджується договором оренди транспортного засобу від 13.10.2020, посвідчений приватним нотаріусом Уманського міського нотаріального округу Марченко Н.М. та зареєстрований в реєстрі за №754, а тому ОСОБА_1 не був перевізником 08.04.2021 о 17:42 на а/д М-05 Київ-Одеса км 452 + 811 м.
Абзацом 18 ч. 1 ст. 1 Закону № 2344-III визначено, що автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Згідно пункту 28 Порядку габаритно-вагового контролю, плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що плата за проїзд автомобільними дорогами справляється виключно з перевізника.
Таким чином, позивач 08.04.2021 о 17:42 на а/д М-05 Київ-Одеса км 452 + 811 м не здійснював перевезення вантажу автомобілем марки MAN (реєстраційний номер НОМЕР_1 ), тобто не був перевізником в розумінні абз. 18 ч. 1 ст. 1 Закону №2344-III, що виключає можливість накладення на нього штрафу за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом.
Зважаючи, що плата за проїзд великовагового транспортного засобу повинна вноситися перевізником, а в ході розгляду справи не підтверджено належними доказами обставин щодо того, що саме позивач є перевізником, суд дійшов висновку визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 08.06.2021 №282169.
Щодо посилання позивача на те, що відповідач позбавив його законного права бути присутнім під час розгляду справи, подати відповідні докази, висловити заперечення, скористатися послугами адвоката, оскільки не відреагував на його заяву про відкладення розгляду справи на іншу дату через перебування позивача у відрядженні в іншому регіоні України, то суд зазначає наступне.
Згідно з п. 25 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567, справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення. Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання.
Пунктом 26 Порядку №1567 передбачено, що про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.
Порядок оформлення матеріалів та розгляду справ про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням законодавства про автомобільний транспорт, уповноваженими на те посадовими особами Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів (далі - уповноважені посадові особи) встановлює інструкція з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення Державною інспекцією України з безпеки на наземному транспорті, затверджена наказом Міністерства інфраструктури України 24.04.2013 №254 (далі - Інструкція №254).
Відповідно до п. 3.1 та п. 3.2 розділу ІІІ Інструкції №254 при розгляді справи про адміністративне правопорушення особа, уповноважена розглядати справи про адміністративне правопорушення, зобов'язана дотримуватися вимог статті 38 Кодексу, відповідно до якої адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а у разі триваючого правопорушення - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення.
Справа розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Розгляд справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, можливий лише у випадках, коли є підтвердження про належне повідомлення цієї особи про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Системний аналіз вищенаведених положень свідчить, що на орган державного контролю покладено обов'язок належного повідомлення суб'єкта господарювання про місце і час розгляду справи про порушення шляхом вручення суб'єкту господарювання такого повідомлення під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
Центральним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки листом від 12.05.2021 №34375/26.4/24-21 повідомлено позивача, що для розгляду справи йому необхідно 25.05.2021 з 09:00 до 11:30 прибути до Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки за адресою: м. Черкаси, вул. Хрещатик, 223, каб. 401. Вказане повідомлення отримано позивачем 14.05.2021.
ОСОБА_1 надіслано на адресу Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки клопотання про відкладення розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт на іншу дату, оскільки він згідно наказу про відрядження від 20.05.2021 №20/05 у період з 24.05.2021 по 05.06.2021 перебуватиме в Одеській області.
Судом встановлено, що Центральним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки листом від 24.05.2021 №38186/26.4/24-21 повідомлено позивача, що для розгляду справи йому необхідно 08.06.2021 з 09:00 до 11:30 прибути до Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки за адресою: м. Черкаси, вул. Хрещатик, 223, каб. 401. Вказане повідомлення отримано позивачем 27.05.2021.
ОСОБА_1 повторно надіслано на адресу Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки клопотання про відкладення розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт на іншу дату, оскільки він до 19.06.2021 перебуватиме в Одеській області.
Однак враховуючи належне повідомлення позивача про час і місце розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, а також ту обставину, що адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, суд дійшов висновку про правомірність дій Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки щодо розгляду 08.06.2021 справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт за відсутності позивача або його уповноваженої особи.
Згідно частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України доходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, в зв'язку із чим позов належить задовольнити повністю.
Згідно частин 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу від 08.06.2021 №282169.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (пр-т Перемоги, 14, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ 39816845) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати із сплати судового збору у сумі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.
Суддя В.В. Гаращенко