Справа № 560/10292/21
іменем України
19 жовтня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук А.М.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради, виконавчого комітету Славутської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради, виконавчого комітету Славутської міської ради, в якому просить суд визнати протиправним дії Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради та виконавчого комітету Славутської міської ради щодо відмови у наданні пільг по оплаті житлово - комунальних послуг та зобов'язати надати відповідні пільги. Стягнути з Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради та виконавчого комітету Славутської міської ради 50000 грн матеріальної шкоди та 50000 грн моральної шкоди.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачами відмовлено у компенсації додаткових витрат за рахунок місцевого бюджету і продовжують нарахування заборгованості за житлово - комунальні послуги та станом на 01.04.2021 наявна заборгованість за послуги теплопостачання в сумі 951 грн 05 коп. та послуги з управління багатоквартирним будинком в сумі 1869 грн 05 коп.
Ухвалою від 20.08.2021 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
22.09.2021 від виконавчого комітету Славутської міської ради надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечив проти задоволення позову. У відзиві відповідач вказав, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Єдиному державному реєстрі пільговиків як особа, яка потерпіла від аварії на ЧАЕС 2 категорії, та її син ОСОБА_2 як особа, яка потерпіла від аварії на ЧАЕС 1 категорії. Сім'я, відповідно до пункту 11 частини 1 статті 20 та пункту 1 частини першої статті 21 Закону України «Про соціальний захист постраждалих від аварії на ЧАЕС», користується 50% знижкою з оплати послуги з управління багатоквартирним будинком та комунальних послуг в межах норм споживання.
Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради за період з 01 жовтня 2019 року по 31 липня 2021 року розраховано розмір пільг відповідно до чинного законодавства України.
З жовтня 2019 року по лютий 2020 року включно пільга ОСОБА_1 надавалася в грошовій безготівковій формі шляхом перерахування коштів Міністерством соціальної політики через АТ «Ощадбанк» організаціям-надавачам послуг в рахунок спожитих комунальних послуг. За період з 1 лютого 2020 року по квітень 2020 року включно пільга нарахована в готівковій формі.
З 1 травня 2020 року, у зв'язку з отриманням інформації від КП «Славутське житлово- комунальне об'єднання» інформації про наявність простроченої понад три місяці заборгованості з оплати послуг, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, згідно з п. 7 Порядку надання пільг на оплату житлово- комунальних послуг у грошовій формі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №373 від 17.04.2019, виплата нарахованих пільг переведена у безготівкову форму.
Вказує, що ОСОБА_1 призначено пільги, а не субсидію. Компенсація додаткових витрат громадянам, яким відповідно до законодавства призначено субсидію на оплату житлово - комунальних послуг, здійснюється за рахунок місцевих бюджетів.
23.09.2021 від Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечив проти задоволення позову. Зазначає, що позивач невірно трактує норми законодавства, а також не вказано яке рішення встановило тарифи для населення, що перевищують соціальний норматив, оскільки таке рішення відсутнє, та на якій підставі позивач має право на отримання компенсації з місцевого бюджету, оскільки не отримує субсидію. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Єдиному державному реєстрі пільговиків як особа, яка потерпіла від аварії на ЧАЕС 2 категорії, та її син ОСОБА_2 як особа, яка потерпіла від аварії на ЧАЕС 1 категорії. Сім'я, відповідно до пункту 11 частини 1 статті 20 та пункту 1 частини першої статті 21 Закону України «Про соціальний захист постраждалих від аварії на ЧАЕС», користується 50% знижкою з оплати послуги з управління багатоквартирним будинком та комунальних послуг в межах норм споживання.
Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради за період з 01 жовтня 2019 року по 31 липня 2021 року розраховано розмір пільг відповідно до чинного законодавства України.
З жовтня 2019 року по лютий 2020 року включно пільга ОСОБА_1 надавалася в грошовій безготівковій формі шляхом перерахування коштів Міністерством соціальної політики через АТ «Ощадбанк» організаціям-надавачам послуг в рахунок спожитих комунальних послуг. За період з 1 лютого 2020 року по квітень 2020 року включно пільга нарахована в готівковій формі.
З 1 травня 2020 року, у зв'язку з отриманням інформації від КП «Славутське житлово- комунальне об'єднання» інформації про наявність простроченої понад три місяці заборгованості з оплати послуг, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, згідно з п. 7 Порядку надання пільг на оплату житлово- комунальних послуг у грошовій формі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №373 від 17.04.2019, виплата нарахованих пільг переведена у безготівкову форму.
Вважаючи протиправними дії відповідачів щодо відмови у компенсації додаткових витрат за рахунок місцевого бюджету позивач звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку наведеному вище, суд виходить з наступного.
Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пільги на оплату житлово-комунальних послуг визначені Постановою КМУ від 6 серпня 2014 р. № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування».
За змістом пункту 2 Постанови № 409, встановлено громадянам, які відповідно до законодавства мають пільги на оплату житлово-комунальних послуг, соціальну норму житла для централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання) незалежно від джерела та виду енергії - 21 кв. метр опалюваної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.
Підпунктом 1 пункту 3 Постанови № 409 встановлені такі соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами, щодо оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії для централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання) у разі використання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) абонентами, житлові будинки яких обладнані будинковими та/або квартирними приладами обліку, - 0,0548 Гкал на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період.
Постановою КМУ №373 від 17.04.2019 року затверджено Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, який визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, та механізм надання громадянам у грошовій формі таких пільг, зокрема: комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Пільги на оплату житлово-комунальних послуг надаються щомісяця у грошовій формі (готівковій або безготівковій). Головним розпорядником коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики. Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій; структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Відповідно до п.6 Порядку 373 структурні підрозділи з питань соціального захисту населення на підставі даних Реєстру та інформації, отриманої відповідно до пункту 5 цього Порядку, розраховують щомісяця до 25 числа суму пільги: на оплату житлово-комунальних послуг виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, кількості членів сім'ї, які мають таке право відповідно до законодавчих актів, зазначених у пункті 3 цього Порядку, та визначені статтею 51 Бюджетного кодексу України, та з урахуванням встановлених цін/тарифів (внесків) і державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування.
Пунктом 7 Порядку 373 визначено, що виплата розрахованої суми пільги здійснюється у грошовій безготівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок Мінсоцполітики в АТ "Ощадбанк" на підставі укладеного між Мінсоцполітики та АТ "Ощадбанк" договору.
За заявою пільговика, поданою структурному підрозділу з питань соціального захисту населення до 15 жовтня (15 травня), у якій зазначаються виплатні реквізити, виплата пільги здійснюється у грошовій готівковій формі з початку опалювального (неопалювального) сезону. У разі подання заяви після 15 жовтня (15 травня) протягом опалювального (неопалювального) сезону пільга надається у грошовій готівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок пільговика в уповноваженому банку з місяця, що настає за місяцем подання заяви.
Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення надають щомісяця до 27 числа управителям, об'єднанням, виконавцям комунальних послуг списки пільговиків, яким нараховано пільгу на оплату житлово-комунальних послуг у поточному місяці, у яких зазначається форма отримання пільги, та дані про облікові записи пільговиків, що ведуться АТ "Ощадбанк" відповідно до пункту 9 цього Порядку.
Відповідно до п.9 Порядку 373 АТ "Ощадбанк" веде у відповідних автоматизованих системах обліку банку персоніфікований облік пільговиків та коштів, які надходять на рахунок для виплати пільг, в розрізі кожного пільговика (далі - облікові записи пільговиків). АТ "Ощадбанк" здійснює переказ коштів на рахунки управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг на підставі договорів, що укладаються між АТ "Ощадбанк" (його установами) та управителями, об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг.
З метою удосконалення обліку осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою в Україні запроваджений Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр) та Постановою КМУ від 29.01.2003 року затверджено Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі Положення № 117).
Відповідно до пункту 1 Положення № 117 Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги це автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України, отримують пільги, передбачені для педагогічних, медичних, фармацевтичних працівників, працівників бібліотек, музеїв, спеціалістів із захисту рослин та працівників культури в сільській місцевості і селищах міського типу (далі - пільговики), отримують соціальні стипендії, державну допомогу постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей.
Згідно з пунктом 2 Положення № 117 до Реєстру вноситься така інформація:
про пільговиків - прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць, рік народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають про це відмітку в паспорті) (далі - реєстраційний номер облікової картки платника податків), адреса зареєстрованого місця проживання (за рішенням комісій, утворених місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування відповідно до пункту 10 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848, - адреса фактичного місця проживання), склад сім'ї, характеристика житла, реквізити паспорта громадянина України та документа, що підтверджує право на пільги, а також категорія пільговика, перелік пільг, на які він має право, інформація про те, якими пільгами фактично користується.
Пунктом 3-1 Постанови № 409, установлено, що в разі затвердження органами місцевого самоврядування норм споживання житлово-комунальних послуг, що перевищують соціальні нормативи, визначені підпунктами 2-4 пункту 3 цієї постанови, компенсація додаткових витрат громадянам, яким відповідно до законодавства призначено субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, у разі відсутності квартирних приладів обліку холодної та гарячої води здійснюється за рахунок місцевих бюджетів.
Цей пункт не застосовується до громадян, які відмовилися від встановлення приладів обліку за рахунок місцевих бюджетів або підприємств - виробників/виконавців послуг, що підтверджено документально.
Суд звертає увагу позивача, що п.3-1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» від 06.08.2014 р. № 409 застосовується виключно для компенсації додаткових витрат громадянам, яким відповідно до законодавства призначено субсидію на оплату житлово-комунальних послуг. В даному випадку позивачу призначено пільги, а не субсидію.
Також, умовою застосування п.3-1 Постанови від 06.08.2014 р. № 409 є відсутність у споживача послуг квартирних приладів обліку холодної та гарячої води. У позивача наявний прилад обліку холодної води, а постачання гарячої води відсутнє.
Крім того умовою застосування п.3-1 Постанови від 06.08.2014 р. № 409 є затвердження органами місцевого самоврядування норм споживання житлово-комунальних послуг, що перевищують соціальні нормативи, визначені підпунктами 2-4 пункту 3 Постанови від 06.08.2014 р. № 409. Однак, позивачем суду не надано доказів, що відповідачами приймалось рішення про встановлення тарифів з перевищенням соціальних нормативів.
Суд зазначає, що абз. 8 п.п. 1 п. 3 Постанови від 06.08.2014 р. № 409 передбачено, що у разі встановлення органами місцевого самоврядування тарифів на послуги з централізованого опалення (або на послуги з постачання теплової енергії) для населення, що перевищують соціальний норматив, визначений відповідно до абзаців третього - восьмого цього підпункту, компенсація додаткових витрат громадянам, яким відповідно до законодавства призначено субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, здійснюється за рахунок місцевих бюджетів. Однак, ця норма також не може бути застосована, з огляду на те, що стосується одержувачів субсидій та у разі встановлення органами місцевого самоврядування тарифів, які перевищують соціальний норматив.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною 1 ст. 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Тобто, підставою для звернення особи до суду є її суб'єктивне уявлення, особисте переконання в порушенні прав чи свобод.
Однак, обов'язковою умовою здійснення такого захисту судом є об'єктивна наявність відповідного порушеного права чи законного інтересу на момент звернення до суду. За відсутності об'єктивного порушення прав чи інтересів її вимоги не підлягають задоволенню.
Гарантоване ст. 55 Конституції України й конкретизоване в законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб твердження про порушення прав було обґрунтованим. Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення (висновок, що сформований у постанові Верховного Суду України від 15 листопада 2016 року у справі №800/301/16).
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Вимоги позивача про стягнення з відповідачів матеріальної шкоди в розмірі 50000 грн та моральної шкоди в розмірі 50000 грн, є похідними, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про відмову в їх задоволенні.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позову, підстави для розподілу судового збору відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради, виконавчого комітету Славутської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради (вул. Я.Мудрого, 47,Славута, Хмельницька область,30000 , код ЄДРПОУ - 21316173) Виконавчий комітет Славутської міської ради (вул. Соборності, 7, м. Славута, Хмельницька область, 30000, код ЄДРПОУ - 23563639)
Головуючий суддя А.М. Ковальчук