Рішення від 18.10.2021 по справі 560/11183/21

Справа № 560/11183/21

РІШЕННЯ

іменем України

18 жовтня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:

визнати протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у обчисленні пенсії з врахуванням довідок про заробітну плату від 06.06.2019 р. №03-06/209, №03-06/210, 03-06/211 видані Державним унітарним підприємством м. Москви "Мосміськтранс" та періоду служби з 24.11.1982 р. по 05.11.1984 р. з дати призначення пенсії, тобто, з 03.08.2019 р.;

зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії служби з 24.11.1982 р. по 05.11.1984 р. та обчислити пенсію з врахуванням довідок про заробітну плату від 06.06.2019 р. №03-06/209, №03-06/210, 03-06/211 виданих Державним унітарним підприємством м. Москви "Мосміськтранс" з дати призначення пенсії, тобто з 03.08.2019 р.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 20 серпня 2019 року звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком. Відповідно до розписки -повідомлення серед інших документів позивач надав чотири довідки про заробітну плату: довідка від 13.08.2019 р. №01-07-603 видана ХКП "Електротранс" та три довідки про заробітну плату від 06.06.2019 р. №03-06/200, №03- 06/210, 03-06/211 видані Державним унітарним підприємством м. Москви "Мосміськтранс" за період роботи після 01.07.2020 р. за період роботи з квітня 2007 року по травень 2019 року.

Позивач вказує, що з отриманого листа від 01.04.2021 р. дізнався, що при обчисленні пенсії не враховано довідки про заробітну плату за період роботи з 01.03.2007 р. по 24.07.2019 р. та стаж роботи становить 34 роки 6 місяців 19 днів. Також вказує, що відповідач повідомив, що дані довідки не взято до розрахунку пенсії з дати її призначення, оскільки разом з довідками не надано первинних документів, на підставі яких внесено дані до цих довідок, підставою для неврахування заробітної плати за даними довідками управління вказало неподання первинних документів, на підставі яких видано ці довідки.

Не погоджуючись з такою позицією відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою суду від 02 вересня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

29 вересня 2021 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому заперечує щодо задоволення адміністративного позову та зазначає, що враховуючи, що за результатами перевірки встановлено розбіжності між сумами заробітної плати, які зазначені в довідках від 06.06.2019 №03-06/209, №03-06/210, №03-06/211, і первинними документами, та підприємством видано нові довідки про заробітну плату, підтверджені результатами зустрічної перевірки (надійшли 04.02.2021), підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу з 03.08.2019 (дати призначення пенсії) немає.

Крім того, у відзиві на позов відповідач вказав про необхідність розгляду даної справи з викликом сторін.

Суд зазначає, що частинами п'ятою - шостою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Таким чином, зважаючи на те, що дана справа призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 КАС України, відсутня необхідність призначати розгляд справи у судовому засіданні. Тому, клопотання відповідача до задоволення не підлягає.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що ОСОБА_1 з 03.08.2019 перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09.07.2003.

До заяви про призначення пенсії позивачем надано довідки про заробітну плату, видані Державним унітарним підприємством м. Москви "Мосміськтранс" від 06.06.2019 №03-06/209, №0.3-06/210 та №03-06/211, за періоди роботи з квітня 2007 року по травень 2019.

Оскільки документів на підтвердження сум заробітної плати позивачем не надано, тому головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області направлено запит (від 14.11.2019 №37180/03) до Пенсійного фонду Російської Федерації щодо проведення акту зустрічної перевірки відповідності сум заробітної плати, які зазначені в довідках, сумам заробітної плати згідно первинних документів по нарахуванню заробітної плати.

04.02.2021 на адресу головного управління надійшов акт зустрічної перевірки, згідно якого суми заробітної плати за період з 01.01.2007 по 31.12.2010, за 2013 рік та з 01.01.2019 по 31.07.2019, зазначені в довідках від 06.06.2019 №03-06/209, №03-06/210 та №03-06/211, не відповідають сумам заробітної плати, відображеним в первинних документах.

Тому вищезазначеним підприємством видано нові довідки про заробітну плату за період з 01.04.2007 по 31.07.2019 (від 23.11.2020 №03/11-527, №03/11-528 та №03/11-529).

З 01.02.2021 проведено перерахунок заробітної плати. Пенсію обчислено з урахуванням заробітної плати за періоди роботи з 01.07.2000 по 28.02.2007 (за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку) та з 01.03.2007 по 31.07.2019 (згідно довідок про заробітну плату Російської Федерації).

Розмір пенсії позивача з 01.02.2021 становив 10673,74 грн. і її розрахунок наступний: 6188,89 грн. (середня заробітна плата у галузях економіки України за 2016 - 2018 роки) х 4,99902 (індивідуальний коефіцієнт заробітку) = 30938,38 грн. (середньомісячний заробіток для обчислення пенсії) х 0,34500 (коефіцієнт страхового стажу) = 10673,74 грн. (загальний розмір пенсії за віком).

Вважаючи дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Призначення та перерахунок пенсій в органах Пенсійного фонду України проводиться у відповідності до вимог Закону України № 1058-ІV від 09.07.2003 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-ІV) та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 в редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1.

Відповідно до ст. 27 Закону № 1058-ІV, розмір пенсії за віком залежить від тривалості стажу, заробітної плати та показника середньої заробітної плати по Україні.

Чинним механізмом нарахування пенсій передбачено, що розмір пенсії кожного пенсіонера визначається індивідуально залежно від набутого ним страхового стажу та отриманого заробітку, з якого сплачувалися страхові внески.

Відповідно до ст. 24 Закону № 1058-ІV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - па підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом (до 01 .01.2004 року).

Відповідно до ч. 1 статті 40 Закону № 1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь - які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Згідно абзацу 5 ч. 1 ст. 40 Закон № 1058-ІV заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Звергаємо увагу суду, що згідно з п. 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005, довідка про заробітну плату (дохід) особи видасться на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, ще засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.1998 № 794 "Про організацію персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування", система персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування функціонує з 01.01.1999.

Враховуючи вищезазначені положення законодавства, з 01 липня 2000 року заробітна плата для обчислення пенсії зараховується за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за відсутності даних персоніфікованого обліку, заробітна плата має підтверджуватись первинними документами.

Відповідно до частини 3 статті 64 Закону України № 1058-ІV та пункту 4.2 розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, орган, що призначає пенсію, має право перевіряти обґрунтованість видачі підприємствами, установами та організаціями поданих для призначення пенсії документів та достовірність поданих відомостей про особу.

В разі не підтвердження даних, зазначених у довідці, первинними документами, така довідка не враховується при обчисленні розміру пенсії. Пенсійні справи переглядаються і розмір пенсійних виплат приводиться у відповідність до норм чинного пенсійного законодавства.

Згідно зі ст. 9 Конституції України, чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Таким чином, призначення і виплата пенсій в Україні здійснюється також на підставі міжнародних договорів (угод), ідо регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення.

Відповідно до статті 1 Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав в сфері пенсійного забезпечення від 13.03.1992 (далі Угода) пенсійне забезпечення громадян держав - учасниць цієї Угоди і членів їх сімей здійснюється згідно з законодавством держави, на території якої вони проживають.

Для визначення права на пенсію, в тому числі пенсій на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав - учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР до набрання чинності Угодою. Обчислення пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу (стаття 6 Угоди).

Зарахування до страхового стажу періодів роботи на території держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав (далі - Держави СНД), в тому числі до страхового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, та врахування заробітної плати з 01.01.2004 року за періоди роботи на території Держав СНД здійснюється при підтвердженні сплати страхових внесків (зборів) до відповідного фонду Держави СНД, на території якої проводилась трудова діяльність, або за умови сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Суд встановив, що до заяви про призначення пенсії позивачем надано довідки про заробітну плату, видані Державним унітарним підприємством м. Москви "Мосміськтранс" від 06.06.2019 №03-06/209, №03-06/210 та №03-06/211, за періоди роботи з квітня 2007 року по травень 2019.

Оскільки документів на підтвердження сум заробітної плати позивачем не надано, тому головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області направлено запит (від 14.11.2019 №37180/03) до Пенсійного фонду Російської Федерації щодо проведення акту зустрічної перевірки відповідності сум заробітної плати, які зазначені в довідках, сумам заробітної плати згідно первинних документів по нарахуванню заробітної плати.

04.02.2021 на адресу головного управління надійшов акт зустрічної перевірки, згідно якого суми заробітної плати за період з 01.01.2007 по 31.12.2010, за 2013 рік та з 01.01.2019 по 31.07.2019, зазначені в довідках від 06.06.2019 №03-06/209, №03-06/210 та №03-06/211, не відповідають сумам заробітної плати, відображеним в первинних документах.

Крім того, Державним унітарним підприємством м. Москви "Мосміськтранс" видано нові довідки про заробітну плату за період з 01.04.2007 по 31.07.2019 (від 23.11.2020 №03/11-527, №03/11-528 та №03/11-529).

Таким чином, за результатами перевірки встановлено розбіжності між сумами заробітної плати, які зазначені в довідках від 06.06.2019 №03-06/209, №03-06/210, №03-06/211, і первинними документами та підприємством видано нові довідки про заробітну плату, підтверджені результатами зустрічної перевірки, які надійшли 04.02.2021 тому, суд погоджується з доводами відповідача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу з 03.08.2019 (дати призначення пенсії).

Згідно правової позиції, викладеної Верховним Судом у постанові від 20.03.2018 року у справі 527/1655/17, постанові від 23.04.2019 року у справі № 376/149/18, постанові від 24.10.2019 року у справі № 376/1020/16-а, постанові від 05.03.2020 року у справі № 539/3234/16-а обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, іншого чинним законодавством не передбачено.

Суд також встановив, що до заяви про призначення пенсії від 21.08.2019 позивачем було додано військовий квиток НК №4872044 від 24.11.1982, в якому наявні виправлення в записі про звільнення зі строкової військової служби, що стало причиною неврахування при призначенні пенсії періоду військової служби до страхового стажу.

14.04.2021 позивач звернувся до головного управління з заявою про перерахунок пенсії та надав довідку від 08.04.2021, видану Волочиським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, про період проходження строкової військової служби з 24.11.1982 по 05.11.1984.

З 01.04.2021 за нормами статті 45 Закону №1058-ІV позивачу здійснено перерахунок пенсії. Тривалість страхового стажу після перерахунку становить 36 років 6 місяців 1 день (коефіцієнт страхового стажу 0,36500), розмір пенсії 11400,78 грн.

Враховуючи, що належним чином оформлений документ щодо проходження строкової військової служби позивач надав 14.04.2021, підстави для врахування зазначеного періоду проходження строкової військової служби з дати призначення пенсії (03.08.2019) відсутні.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що з урахуванням висновків викладених вище, позивач належним чином не обґрунтував позовні вимоги, а відповідач у свою чергу довів правомірність дій щодо відмови у перерахунку пенсії, що підтверджено доказами, а тому позовні вимоги не підлягають до задоволення.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя П.І. Салюк