Справа № 320/6886/21
іменем України
18 жовтня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Київській області, в якому просить:
- визнати неправомірними дії Управління кадрового забезпечення ГУНП в Київській області в частині незарахування у наказі про звільнення від 25.05.2020 №181о/с до календарної вислуги років, що дає право на пенсію, вислуги років на пільгових умовах та часу навчання у Академії ДПС України;
- зобов'язати Управління кадрового забезпечення ГУНП в Київській області обчислити вислугу років з урахуванням Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі по тексту - Закон №2262-ХІІ) та постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (далі по тексту - Постанова №393), та внести зміни до наказу від 25.05.2020 №181о/с про звільнення відповідно до пункту 7 частини 1 статті 77 Закону України від 02.07.2015 №580-VIII "Про Національну поліцію" з зарахуванням до вислуги років (19 років 03 місяців 17 днів) на пільгових умовах часу служби на посадах дільничного, старшого дільничного інспектора поліції (5 років 00 місяців 20 днів) та часу навчання у Академії ДПС України на пільгових умовах (2 роки 6 місяців), усього 26 років 9 місяців 7 днів;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у відмові у задоволенні заяви стосовно підготовки та надання до органів Пенсійного фонду України документів для призначенні пенсії за вислугу років;
- зобов'язати відповідача оформити та подати до Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Київській області документи для призначенні пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону №2262-ХІІ.
Позовні вимоги мотивовані тим, що періоди навчання у Академії ДПС України з 01.09.1996 по 23.06.2000 та з 01.09.2000 по 25.06.2002 обчислюються з розрахунку один рік навчання за шість місяців служби. Позивач вважає, що вказані періоди повинні бути зараховані до вислуги років та стажу служби в поліції.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що вказані періоди зараховуються до вислуги років при звільненні зі служби в поліції лише за наявності календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії. Станом на дату звільнення позивача його вислуга років становить 21 рік 02 місяці 14 днів, що є недостатнім для призначення пенсії. У зв'язку з цим, просив у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою від 15.06.2021 Київський окружний адміністративний суд адміністративну справу передав за підсудністю до Хмельницького окружного адміністративного суду.
Ухвалою від 02.08.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд залишив без руху позовну заяву ОСОБА_1 .
Ухвалою від 09.08.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.
Позивач - ОСОБА_1 у періоди з 01.09.1996 по 23.06.2000 та з 01.09.2000 по 25.06.2002 навчався Академії ДПС України, у період з 13.03.2001 по 30.06.2020 проходив службу в Головному управлінні МВС України в Київській області.
Відповідно до наказу ГУНП в Київській області від 25.05.2020 №181о/с (зі змінами внесеними наказом від 27.11.2020 №327 о/с) позивач звільнений зі служби в поліції за пунктом 7 частини 1 статті 77 Закону України від 02.07.2015 №580-VIII "Про Національну поліцію".
У відповідь на заяву позивача ГУНП в Київській області листом від 30.11.2020 №Ф-954,Ф-984 повідомило позивача про те, що останній на день звільнення має календарну вислугу років 21 рік 02 місяці 14 днів без врахування пільгової, що є недостатнім для призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту "а" статті 12 Закону №2262-ХІІ.
Вважаючи протиправними дії Управління кадрового забезпечення ГУНП в Київській області щодо незарахування до календарної вислуги років, що дає право на пенсію, вислуги років на пільгових умовах та часу навчання у Академії ДПС України, звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Частиною 2 статті 17 Закону №2262-XII та пунктом 2 Порядку №393 передбачено, що до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
У зв'язку з цим, періоди навчання позивача у Академії ДПС України з 01.09.1996 по 23.06.2000 та з 01.09.2000 по 25.06.2002 підлягають зарахуванню до вислуги років в загальній кількості 02 роки 06 місяців 00 днів.
Відповідно до пункту "а" частини 1 статті 12 Закону №2262-XII пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби:
по 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше;
з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше;
з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше;
з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше;
з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше;
з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше;
з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше;
з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше;
з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше;
з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше;
з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
Відповідно до статті 17 Закону №2262-XII порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що визначальною підставою у питанні можливості пільгового обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певної категорії для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій, чи інших соціальних виплат.
Основним актом, на підставі якого здійснюється таке регулювання є, зокрема, Закон №2262-XII. Можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов'язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію за вислугу років, а зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу. Така можливість передбачена Порядком №393.
Аналогічний висновок викладений Верховним Судом у постанові від 27.06.2018 у справі №750/9775/16-а. Верховний Суд у вказаній постанові зазначив, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.
Суд також звертає увагу, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).
Таким чином, пільгова вислуга має враховуватися при призначенні пенсій згідно з пунктом "а" частини 1 статті 12 Закону №2262-XII.
За таких обставин, дії відповідача щодо незарахування позивачу у наказі про звільнення від 25.05.2020 №181о/с до календарної вислуги років, що дає право на пенсію, вислуги років на пільгових умовах та часу навчання у Академії ДПС України є протиправними.
У зв'язку з цим, необхідно зобов'язати Управління кадрового забезпечення ГУНП в Київській області обчислити позивачу вислугу років з урахуванням Закону №2262-ХІІ та Постанови №393 та внести зміни до наказу від 25.05.2020 №181о/с про звільнення позивача відповідно до пункту 7 частини 1 статті 77 Закону України від 02.07.2015 №580-VIII "Про Національну поліцію" з зарахуванням до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні за час служби на посадах дільничного, старшого дільничного інспектора поліції 5 років 00 місяців 20 днів та часу навчання у Академії ДПС України на пільгових умовах 2 роки 6 місяців.
Відповідно до пункту 1 Порядку №3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно з вказаним Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі міністерства та інші органи).
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.
Пунктом 12 Порядку №3-1 визначено, що уповноважений структурний підрозділ у 10- денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.
Таким чином, з аналізу вказаних норм законодавства суд дійшов висновку, що бездіяльність відповідача, яка полягає у відмові у задоволенні заяви щодо підготовки та надання до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області документів для призначенні пенсії за вислугу років, є протиправною. Тому слід зобов'язати відповідача оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, яке відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №628 "Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України" є правонаступником Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Київській області, документи для призначення пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону №2262-ХІІ.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
У зв'язку з задоволенням позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий збір необхідно стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задоволити.
Визнати протиправними дії Управління кадрового забезпечення Головного управління Національної поліції в Київській області щодо незарахування ОСОБА_1 у наказі про звільнення від 25.05.2020 №181о/с до календарної вислуги років, що дає право на пенсію, вислуги років на пільгових умовах та часу навчання у Академії ДПС України.
Зобов'язати Управління кадрового забезпечення Головного управління Національної поліції в Київській області обчислити ОСОБА_1 вислугу років з урахуванням Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей", та внести зміни до наказу від 25.05.2020 №181о/с про звільнення ОСОБА_1 відповідно до пункту 7 частини 1 статті 77 Закону України від 02.07.2015 №580-VIII "Про Національну поліцію" з зарахуванням до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні за час служби на посадах дільничного, старшого дільничного інспектора поліції 5 років 00 місяців 20 днів та часу навчання у Академії ДПС України на пільгових умовах 2 роки 6 місяців.
Визнати протиправною бездіяльність Управління кадрового забезпечення Головного управління Національної поліції в Київській області, яка полягає у відмові у задоволенні заяви щодо підготовки та надання до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області документів для призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.
Зобов'язати Управління кадрового забезпечення Головного управління Національної поліції в Київській області оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області документи ОСОБА_1 для призначення пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Стягнути на користь ОСОБА_1 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень) судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Київській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Національної поліції в Київській області (вул. Володимирська, 15,Мсп601,Центральна Частина Києва, Київ,01601 , код ЄДРПОУ - 40108616)
Головуючий суддя О.Л. Польовий