Справа № 670/225/21
іменем України
19 жовтня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук А.М.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Віньковецької селищної ради Хмельницької області про зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Віньковецької селищної ради Віньковецького району Хмельницької області в якому просить зобов'язати Віньковецьку селищну раду Хмельницької області розглянути звернення від 06.04.2021 та від 08.04.2021 по суті.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що отримала відповідь селищного голови, котрий замість проведення обстеження порушень з боку ОСОБА_2 посилався на рішення Деражнянського районного суду Хмельницької області. А тому позивач вимушена звернутись до суду за захистом своїх порушених прав.
Ухвалою суду від 30.06.2021 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 24.09.2021 прийнято до свого провадження адміністративну справу №670/225/21. Розгляд справи продовжено за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач подав відзив в якому зазначив, що ОСОБА_1 звернулася до Віньковецької селищної ради із заявами від 06 та 08 квітня 2021 року про порушення санітарних норм (майданчик для компосту - гній, вбиральня з порушенням відстані), про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою та з проханням провести обстеження господарської будівлі її сусідки ОСОБА_3 .
Вказує, що відповідно до рішення виконавчого комітету селищної ради від 21.01.2021 №10 створена Комісія з питань розгляду та вирішення земельних спорів на території Віньковецької селищної ради. Селищна рада без виїзду за місцем вказаним у заявах, розглянула звернення позивача, мотивуючи це тим, що громадянка ОСОБА_1 неодноразово зверталася до селищної ради з заявами по суті схожих питань та відповідно проводилися виїзди раніше.
Листом від 27.04.2021 №Д/28-2021 повідомлено, що звернення про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою розглянуто. За результатами розгляду повідомлено, що рішення по зверненню вирішене по суті рішенням Деражнянського районного суду Хмельницької області від 23 березня 2021 року.
Позивачем подано до суду заперечення на відзив в якому просить залишити без уваги вимогу відповідача про відмову ОСОБА_1 в позові.
Дослідивши позовну заяву, а також оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв'язку та сукупності суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що позивач 06.04.2021 та 08.04.2021 зверталась до Віньковецької селищної ради Хмельницької області з заявами про порушення санітарних норм (майданчик для компосту - гній, вбиральня з порушенням відстані) в яких просила усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою та з проханням провести обстеження господарської будівлі її сусідки ОСОБА_3 .
Листом від 27.04.2021 №Д/28-2021 відповідач повідомив, що звернення про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою розглянуто. Зазначено, що рішення по зверненню ОСОБА_1 вирішене по суті рішенням Деражнянського районного суду Хмельницької області від 23 березня 2021 року.
Враховуючи ненадання відповідей, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Згідно статті 34 Конституції України, кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.
Відносини щодо створення, збирання, одержання, зберігання, використання, поширення, охорони, захисту інформації, регламентовано Законом України "Про інформацію" від 2 жовтня 1992 року № 2657-ХІІ (далі - Закон № 2657-ХІІ).
Згідно статті 2 Закону № 2657-ХІІ, основними принципами інформаційних відносин є: гарантованість права на інформацію; відкритість, доступність інформації, свобода обміну інформацією; достовірність і повнота інформації; свобода вираження поглядів і переконань; правомірність одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації; захищеність особи від втручання в її особисте та сімейне життя.
Статтею 5 Закону № 2657-ХІІ встановлено, що кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.
Відповідно до статті 20 Закону 2657-ХІІ за порядком доступу інформація поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом. Будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення регулює Закон України "Про звернення громадян" від 2 жовтня 1996 року № 393/96-ВР (далі - Закон).
Згідно зі статтею 1 Закону громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Частинами 1, 3 статті 3 Закону встановлено, що під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Відповідно до частин 4-7 статті 5 Закону звернення може бути усним чи письмовим.
Усне звернення викладається громадянином на особистому прийомі або за допомогою засобів телефонного зв'язку через визначені контактні центри, телефонні "гарячі лінії" та записується (реєструється) посадовою особою.
Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв'язку (електронне звернення).
У зверненні має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв'язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.
Дотримуючись зазначено порядку звернення, 06.04.2021 та 08.04.2021 позивач звернувся до відповідача з заявами в яких просила усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою та з проханням провести обстеження господарської будівлі її сусідки ОСОБА_3 .
В силу вимог частини 1 ст. 15 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про звернення громадян", звернення адресуються органам державної влади і місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форм власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Частиною 3 ст. 15 Закону України "Про звернення громадян" визначено, що відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
При цьому, відповідно до ст. 7 Закону України "Про звернення громадян", якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.
Відповідно до ст. 20 Закону України "Про звернення громадян” звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Відповідач листом від 27.04.2021 №Д/28-2021 повідомив, що звернення про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою розглянуто. Вказує, що рішення по зверненню ОСОБА_1 вирішене по суті рішенням Деражнянського районного суду Хмельницької області від 23 березня 2021 року по справі №670/633/18.
Однак, суд звертає увагу, що на розгляді Деражнянського районного суду Хмельницької області перебувала справа №670/633/18 предметом спору якої були позовні вимоги:
- забрати самовільно встановлену металеву огорожу із земельної ділянки позивача;
- виготовити технічну документацію відповідно до законів землеустрою за участю суміжників та встановити межу за участю осіб, уповноважених на виготовлення технічної документації;
- виконати вимоги припису начальника Держпродспоживслужби у Віньковецькому районі №12 від 25.07.2018 року;
- забрати гноєсховище та утримання домашніх тварин на 12м. від межі земельної ділянки позивача.
Зі змісту позовних вимог по справі №670/633/18 судом не встановлено розгляду звернень позивача від 06 та 08 квітня 2021 року, а тому суд вважає, що звернення ОСОБА_1 не були розглянуті належним чином, а також відповідачем не надано відповідей по суті на звернення від 06.04.2021 та від 08.04.2021.
Пунктом 4 частини 1 статті 5 КАС України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Згідно зі частиною 3 статті 15 Закону відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
Оскільки відповідачем не розглянуто в належний спосіб заяви ОСОБА_1 , чим допущено протиправну бездіяльність.
З врахуванням вищевикладеного суд зазначає, що оскільки у даному випадку заяви від 06.04.2021 та від 08.04.2021 направлені позивачем до відповідача, стосується отримання останнім інформації, то фактично такі звернення є реалізацією наявного у позивача права на отримання доступу до інформації, розпорядником якої є відповідач, який зобов'язаний надати відповіді згідно Закону України "Про звернення громадян".
За таких обставин, приймаючи до уваги встановлені фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими врегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку про наявність у спірних відносинах порушеного права позивача передбаченого Законом України "Про звернення громадян".
Суд також звертає увагу, що позивач не оскаржує протиправність вказаних дій. Натомість просить зобов'язати Віньковецьку селищну раду Хмельницької області розглянути звернення від 06.04.2021 та від 08.04.2021 по суті.
Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з пунктом 3 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними.
У той же час, зміст принципу офіційного з'ясування всіх обставин у справі, визначений пунктом 4 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, зобов'язує адміністративний суд до активної ролі у судовому засіданні, в тому числі і до уточнення змісту позовних вимог, з наступним обранням відповідного способу захисту порушеного права.
Тому, з метою належного ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача, необхідно визнати протиправною бездіяльність Віньковецької селищної ради Хмельницької області щодо не розгляду поданих заяв ОСОБА_1 від 06.04.2021 та від 08.04.2021 в належний спосіб відповідно до Закону України "Про звернення громадян" від 2 жовтня 1996 року № 393/96-ВР.
Як наслідок, відповідача належить зобов'язати розглянути заяви ОСОБА_1 від 06.04.2021 та від 08.04.2021 у порядку та строки встановлені Законом України "Про звернення громадян" від 2 жовтня 1996 року № 393/96-ВР.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оскільки, відповідачем не спростовано, а позивачем доведено неналежність розгляду її інформаційних запитів (заяв), а тому, наявні підстави для часткового задоволення позову.
Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Віньковецької селищної ради Хмельницької області про зобов'язання вчинити дії - задоволити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Віньковецької селищної ради Хмельницької області щодо не розгляду поданих заяв ОСОБА_1 від 06.04.2021 та від 08.04.2021 в належний спосіб відповідно до Закону України "Про звернення громадян" від 2 жовтня 1996 року № 393/96-ВР.
Зобов'язати Віньковецьку селищну раду Хмельницької області розглянути заяви ОСОБА_1 від 06.04.2021 та від 09.04.2021 у порядку та строки встановлені Законом України "Про звернення громадян" від 2 жовтня 1996 року № 393/96-ВР.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Віньковецька селищна рада Хмельницької області (вул. Соборної України, 20,Віньківці,Віньковецький район, Хмельницька область,32500 , код ЄДРПОУ - 04403315)
Головуючий суддя А.М. Ковальчук