Рішення від 18.10.2021 по справі 560/5801/21

Копія

Справа № 560/5801/21

РІШЕННЯ

іменем України

18 жовтня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить суд:

- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області викладене у листі за №6023-5352/Б-03/8-2200/20 від 25.11.2020 щодо відмови у виплаті позивачу пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру» без обмежень максимальним розміром пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області виплачувати позивачу перераховану пенсію в розмірі 60% від розміру заробітної плати, зазначеної у довідці Хмельницької обласної прокуратури від 05.11.2020 №21-128вих20, а саме 38403,54 без обмеження пенсії максимальним розміром та виплатити різницю між належними до сплати та фактично виплаченими сумами з 01.10.2020;

- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області викладене у листі за №3681-3007/Б-03/8-2200/21 від 07.05.2021 щодо відмови у виплаті позивачу пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру» без обмежень максимальним розміром пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області виплачувати позивачу перераховану позивачу в розмірі 60% від розміру заробітної плати, зазначеної у довідці Хмельницької обласної прокуратури від 09.03.2021 №21-157вих21, а саме 38976,00 грн. без обмеження пенсії максимальним розміром та виплатити різницю між належними до сплати та фактично виплаченими сумами з 01.02.2021.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що звертався відповідач протиправно зменшив розмір пенсії, що підлягає виплаті позивачу, шляхом застосування обмеження максимальним розміром. Позивач вважає, що обмеження розміру пенсії звужує його права, що прямо суперечить вимогам Конституції України, а тому його застосування відповідачем є протиправним.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 24.05.2021 позовну заяву залишено без руху.

Відповідно до ухвали від 01.06.2021 суд відкрив провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, згідно якого у задоволенні позову просить відмовити. Вказує, що, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 2148-VIII від 03.10.2017 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», максимальний розмір пенсії, призначеної на умовах Закону України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової винагороди, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

У відзиві на позов відповідач просив розглянути справу в судовому засіданні з викликом сторін у зв'язку зі складністю справи, та з метою з'ясування всіх обставин справи.

Вирішуючи зазначене клопотання, суд враховує, що частиною 6 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Враховуючи те, що ця справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, тому в задоволенні клопотання необхідно відмовити.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 з 08.09.2015 отримував пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003.

Згідно заяви від 02.02.2018 позивача переведено на пенсію по інвалідності відповідно до ч. 9 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII з 02.02.2018.

Прокуратурою Хмельницької області позивачу видано довідки від 05.11.2020 №21-128 вих-20 та від 19.03.2021 №21-157 вих-21 про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії.

На звернення позивача про перерахунок пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листами від 25.11.2020 №6023-5352/Б-03/8-2200/20 та від 07.05.2021 №3681-3007/Б-03/8-2200/21 повідомило позивача про те, що з 01.10.2020 відповідно до наданої довідки Хмельницької обласної прокуратури від 05.11.2020 №21-128 вих.20 позивачу перераховано пенсію з 01.10.2020 та розмір пенсії після проведеного перерахунку складає 17120,00 грн. (64005,90*60% із застосування обмеження граничного розміру) та від 19.03.2021 №21-157 вих.21 перераховано пенсію з 01.02.2021, розмір пенсії після проведеного перерахунку складає 17690,00 грн. (64960,00*60% із застосування обмеження граничного розміру).

Позивач, вважаючи своє право порушеним діями відповідача щодо обмеження виплати максимальним розміром, врахованого для обчислення пенсії, звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Умови пенсійного забезпечення відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників до 15.07.2015 року визначалися Законом №1789-ХІІ.

Відповідно до ч.1 ст.50 - 1 Закону № 1789-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Частиною 12 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч.17 ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько - слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Отже, положення вказаної статті передбачали виплату пенсії в максимальному розмірі 90 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, а також можливість її перерахунку, зокрема, у зв'язку зі збільшенням розміру місячного заробітку (працюючого прокурора) за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію.

01.01.2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" №76-VIII від 28.12.2014 року (далі - Закон України №76-VIII), яким частину 18 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

У подальшому, з 15.07.2015 року набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" №1697-VII, відповідно до пп.1 п.3 розділу ХІІ "Прикінцеві положення" якого визнано таким, що втратив чинність Закон №1789-ХІІ, крім п.8 ч.1 ст.15, ч.4 ст.16, абз.1 ч.2 ст.46-2, ст.47, ч.1 ст.49, ч.5 ст.50, ч.3, 4, 6, 11 ст.50-1, ч.3 ст.51-2, ст.53 щодо класних чинів.

Отже, на час звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії положення ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, що регулювали порядок перерахунку пенсій, втратили чинність.

Відтак, оскільки зазначена норма з 01.01.2015 року є нечинною, то у таких випадках слід керуватись саме діючим законодавством, зокрема ст.86 Закону №1697-VII.

Відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону №1697-VII, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Разом з тим, рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 року № 7-р(ІІ)/2019 положення ч.20 ст.86 Закону № 1697-VII визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

У вказаному рішенні Конституційним Судом України встановлено такий порядок виконання цього рішення :

- частина двадцята статті 86 Закону №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції :

"Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Таким чином, рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р (ІІ)/2019 повернуто працівникам прокуратури право на перерахунок пенсій за Законом №1697-VІІ.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 30.04.2020 року у справі №334/3092/16-а, яка в силу положень ч.5 ст.242 КАС України має бути врахована при розгляді цієї справи.

Частиною 2 ст.152 Конституції України передбачено, що закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Таким чином, суд приходить до висновку, що рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року № 7-р(II)/2019 впливає на правовідносини, пов'язані з розглядом заяви позивача про перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугою років на підставі виданої йому Тернопільською обласною прокуратурою довідки.

Отже, позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам, відповідно до положень ч. 20 ст. 86 Закону № 1697-VII, що відповідачем не заперечується.

Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду від 14.09.2020 року у зразковій справі №560/2120/20, яку слід застосовувати в адміністративних справах щодо звернення осіб до суду з позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України з вимогами про перерахунок пенсії відповідно до ст.50-1 Закону №1789-ХІІ та ст.86 Закону №1697-VII після ухвалення Конституційним Судом України рішення від 13.12.2019 року №7-р(II)/2019.

Згідно з абз.6 ч.15 ст.86 Закону № 1697-VII, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31.12.2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Аналізуючи зміст ст.86 Закону №1697-VII, суд приходить до переконання, що вказана ч.15 цієї статті регулює правові відносини, що виникли у зв'язку із призначенням та виплатою пенсії працюючим пенсіонерам, на яких поширюється дія цього Закону, а ч.20 цієї статті - правовідносини пов'язані із перерахунком призначених працівникам прокуратури пенсій у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам.

Таким чином, зміни, що вносились до ч.15 ст.86 Закону №1697-VII (Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213-VIII та Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24.12.2015 року № 911-VIII) не регулюють правовідносин, що виникають під час проведення перерахунку пенсії особам, на яких поширюється дія Закону №1697-VII у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам.

Як вже було зазначено, вказані правовідносини врегульовані ч.20 ст.86 Закону №1697-VII зміст якої застережень щодо обмеження максимальним розміром пенсії під час проведення її перерахунку не містить.

Відтак, максимальним розміром може бути обмежена пенсія, яка призначена, виключно працюючим пенсіонерам, на яких поширюється дія Закону №1697-VII (ч.15 ст.86 Закону №1697-VII). До пенсії непрацюючих пенсіонерів, на яких поширюється дія Закону №1697-VII, обмеження максимальним розміром під час проведення її перерахунку, у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам, не застосовується (ч.20 ст.86 Закону №1697-VII)

З огляду на те, що позивач є непрацюючим пенсіонером, на якого поширюється дія Закону №1697-VII, суд приходить до переконання в тому, що відповідач безпідставно прийшов до висновку про необхідність обмеження його пенсії максимальним розміром.

Враховуючи викладене, посилання відповідача на необхідність обмеження пенсії позивача під час її перерахунку максимальним розміром є необґрунтованими.

Отже, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області викладене у листі за №6023-5352/Б-03/8-2200/20 від 25.11.2020 та у листі за №3681-3007/Б-03/8-2200/21 від 07.05.2021 є необґрунтованими, прийнятими без урахування усіх обставин, які мали значення для їх прийняття, а, відтак, підлягають визнанню протиправними та скасуванню.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач довів позовні вимоги, а суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах закону при обмеженні максимальним розміром пенсії позивача при здійсненні виплати в результаті перерахунку.

У зв'язку з цим, слід зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії з 01.10.2020 в розмірі 60% від розміру заробітної плати, зазначеної у довідці Хмельницької обласної прокуратури від 05.11.2020 №21-128вих20, без обмеження її максимальним розміром з урахуванням проведених виплат, та з 01.02.2021 в розмірі 60% від розміру заробітної плати, зазначеної у довідці Хмельницької обласної прокуратури від 09.03.2021 №21-157вих21, без обмеження її максимальним розміром з урахуванням проведених виплат.

Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому, згідно частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позивач довів, а відповідач не спростував правомірність заявлених позовних вимог, тому, наявні правові підстави для їх часткового задоволення.

Відповідно до положень статті 139 КАС України не підлягають стягненню з відповідача понесені позивачем судові витрати.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області викладені у листах №6023-5352/Б-03/8-2200/20 від 25.11.2020 та №3681-3007/Б-03/8-2200/21 від 07.05.2021 про відмову ОСОБА_1 у виплаті пенсії призначеної відповідно до Закону України "Про прокуратуру" без обмежень максимальним розміром.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.10.2020 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії в розмірі 60% від розміру заробітної плати, зазначеної у довідці Хмельницької обласної прокуратури від 05.11.2020 №21-128вих20, без обмеження її максимальним розміром з урахуванням проведених виплат.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.02.2021 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії в розмірі 60% від розміру заробітної плати, зазначеної у довідці Хмельницької обласної прокуратури від 09.03.2021 №21-157вих21, без обмеження її максимальним розміром з урахуванням проведених виплат.

Судові витрати в порядку статті 139 КАС України розподілу між сторонами не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький

"Згідно з оригіналом"

Суддя І.І. Тарновецький