Рішення від 19.10.2021 по справі 560/9645/21

Справа № 560/9645/21

РІШЕННЯ

іменем України

19 жовтня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Гнап Д.Д. розглянув адміністративну справу за позовом Управління освіти і науки Кам'янець-Подільської міської ради до Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області, Західного офісу Держаудитслужби про визнання протиправним та скасування пунктів вимоги.

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

Управління освіти і науки Кам'янець-Подільської міської ради звернулося у суд з позовом до Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області, Західного офісу Держаудитслужби, в якому просить визнати протиправними та скасувати пункти 3, 4, 5, 6 вимоги "Про усунення порушень" від 30.06.2021, винесеної Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області стосовно Управління освіти і науки Кам'янець-Подільської міської ради.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Управління освіти і науки Кам'янець-Подільської міської ради за період з 01.01.2017 по 30.06.2020, за наслідками якої складено акт ревізії від 04.06.2021 № 03-08/11. На підставі зазначеного акта відповідач сформував вимогу "Про усунення порушень" від 30.06.2021, з пунктами 3, 4, 5, 6 якої позивач не погоджується. Вказав, що порушень бюджетного законодавства ним допущено не було, усі видатки відповідають напряму використання бюджетних коштів.

Відповідачем 20.08.2021 до суду подано відзив на позовну заяву, у якій він просить у задоволенні позову відмовити. Зазначає, що оскаржувані у цій справі пункти 3, 4, 5, 6 вимоги вказують на порушення позивачем вимог чинного законодавства - використання не за цільовим призначенням бюджетних коштів.

Вказує, що позивач безпідставно придбав дидактичні матеріали для початкових класів "Нова українська школа" неналежної якості на суму 883106,00 грн; засоби навчання (17 проекторів PA503X Viewsonis), непередбачені Примірним переліком засобів навчання та обладнання навчального та загального призначення для навчальних кабінетів початкової школи, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 13.02.2018 № 137, на суму 199400,00 грн; 29 ноутбуків, непередбачених Типовим переліком засобів навчання та обладнання для навчальних кабінетів початкової школи, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 07.02.2020 № 143, на суму 421991,00 грн; засоби корекції та обладнання (меблі та обладнання для кабінету логопеда, інтерактивну LCD-тачпанель (велику), сходовий підйомник для інвалідів 003А, мобільний сходовий транспортер), непередбачені Типовим переліком спеціальних засобів корекції психофізичного розвитку осіб з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних та спеціальних класах закладів загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 23.04.2018 № 414, на суму 649107,42 грн; обладнання для оснащення інклюзивно-ресурсного центру, що непередбачено Примірним переліком обладнання для оснащення кабінетів інклюзивно-ресурсних центрів, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки від 03.05.2018 № 447, на суму 125900,00 грн.

Позивач правом на подання відповіді на відзив не скористався.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 09.08.2021 відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою суду від 26.08.2021 надано Управлінню освіти і науки Кам'янець-Подільської міської ради строк 5 днів з моменту отримання копії ухвали для викладення та подачі до суду письмової позиції стосовно заміни відповідача - Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області на Західний офіс Держаудитслужби.

Ухвалою суду від 08.10.2021 залучено до участі у справі № 560/9645/21 у якості другого відповідача Західний офіс Держаудитслужби.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області відповідно до пункту 8.2.1.2 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Західного офісу Держаудитслужби на І квартал 2021 року на підставі направлення від 23.04.2021 № 190 проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Управління освіти і науки Кам'янець-Подільської міської ради за період з 01.01.2017 по 30.06.2020.

За результатами зазначеної ревізії складено акт від 04.06.2021 № 03-08/11, у якому зафіксовані виявлені під час ревізії порушення фінансово-бюджетної дисципліни.

Позивачем подано письмові заперечення щодо акта ревізії фінансово-господарської діяльності Управління освіти і науки Кам'янець-Подільської міської ради від 04.06.2021 № 03-08/11.

Відповідно до листа від 24.06.2021 № 132203-14/2402-2021 заперечення розглянуто за участі начальника та заступника начальника Управління освіти і науки Кам'янець-Подільської міської ради, висновок на заперечення до акта ревізії від 04.06.2021 № 03-08/11 відправлено позивачу.

Відповідачем винесено вимогу "Про усунення порушень" від 30.06.2021 № 132203-14/2434-2021 (далі - Вимога), якою встановлено ряд порушень, зобов'язано позивача усунути виявлені порушення законодавства у встановленому порядку та надати інформацію про вжиті заходи з усунення порушень разом з копіями підтверджуючих первинних, розпорядчих та інших документів.

Зокрема, відповідно до пункту 3 Вимоги у порушення положень статті 629, частини другої статті 662, частини четвертої статті 673, статті 674, частини другої статті 675 Цивільного кодексу України, абзацу 1 пункту 5 Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти "Нова українська школа", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.04.2018 № 237, Методичних рекомендацій щодо організації освітнього простору Нової української школи, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 23.03.2018 № 283 та пункту 1.3 укладеного Договору на постачання дидактичних матеріалів, Управлінням освіти у жовтні - грудні 2018 року за КПКВ 0611020 по КЕКВ 2210 "Предмети, матеріали, обладнання та інвентар" безпідставно придбано дидактичні матеріали для початкових класів "Нова українська школа" неналежної якості на загальну суму 883106,00 грн, що є нецільовим використанням бюджетних коштів, у зв'язку з чим зобов'язано забезпечити повернення використаних не за цільовим призначенням коштів Управлінням освіти та / або зменшення бюджетних асигнування на зазначену суму.

Згідно із пунктом 4 Вимоги у 2018 році у порушення вимог підпункту 1 пункту 4 та пункту 11 Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти "Нова українська школа", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.04.2018 № 237, та Примірного переліку засобів навчання та обладнання навчального та загального призначення для навчальних кабінетів початкової школи, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 13.02.2018 № 137 (надалі - Перелік № 137), Управлінням освіти та науки за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти "Нова українська школа" та співфінансування міського бюджету за КПКВ 0611020, КЕКВ 3110 придбано засоби навчання (17 проекторів РА503Х Viewsonis), які непередбачено Переліком №137, що не відповідає напрямам використання бюджетних коштів та, як наслідок, є нецільовим на загальну суму 199400,00 грн. Аналогічно у 2020 році в порушення вимог підпункту 1 пункту 4 Порядку № 237 та пункту 5 Типового переліку засобів навчання та обладнання для навчальних кабінетів початкової школи, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 07.02.2020 № 143 (далі - Типовий перелік № 143), Управлінням придбано 29 ноутбуків, непередбачених Типовим переліком № 143, та як наслідок, є нецільовим і не відповідає напрямам використання бюджетних коштів на загальну суму 421991,00 грн. А всього на загальну суму 621391,00 грн, у зв'язку з чим зобов'язано забезпечити повернення використаних не за цільовим призначенням коштів Управлінням освіти та / або зменшення бюджетних асигнування на зазначену суму.

Відповідно до пункту 5 Вимоги у 2018-2020 роках Управлінням освіти в порушення вимог статті 103-3 Бюджетного кодексу України, абзацу 3 пункту 4 Порядку та умов надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2017 № 88, Типового переліку спеціальних засобів корекції психофізичного розвитку осіб з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних та спеціальних класах (групах) закладів освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 23.04.2018 № 414 ( далі - Типовий перелік № 414), безпідставно придбано засоби корекції та обладнання (меблі та обладнання для кабінету логопеда, інтерактивну LCD- тачпанель (велику), сходовий підйомник для інвалідів 003А, мобільний сходовий транспортер), непередбачені Типовим переліком № 414, та як наслідок, є нецільовим і не відповідає напрямам використання бюджетних коштів на загальну суму 649107,42 грн, у зв'язку з чим зобов'язано забезпечити повернення використаних не за цільовим призначенням коштів Управлінням освіти та / або зменшення бюджетних асигнування на зазначену суму.

Згідно із пунктом 6 Вимоги у порушення вимог статті 103-3 Бюджетного кодексу України, абзацу 3 пункту 4 Порядку та умов надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2017 № 88, Примірного переліку обладнання для оснащення кабінетів інклюзивно-ресурсних центрів, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 03.05.2018№ 447 ( далі - Примірний перелік № 447), у грудні 2019 року Управлінням освіти за КПКВ 0611170, КЕКВ 3110 "Придбання обладнання і предметів довгострокового користування" незаконно придбано обладнання (гойдалку "Колодка" з кріпленням, гамак з кріпленням, систему обладнання для занять в залі ЛФК El basis, бруси реабілітаційні, комплект дошок з системою кріплення і органайзерами, сухий басейн з кульками і дзеркалом та інше) для оснащення інклюзивно-ресурсного центру, непередбаченого Примірним переліком № 447 та як наслідок, є нецільовим і не відповідає напрямам використання бюджетних коштів на загальну суму 125900,00 грн у зв'язку з чим зобов'язано забезпечити повернення використаних не за цільовим призначенням коштів Управлінням освіти та або зменшення бюджетних асигнування на зазначену суму.

Вважаючи вищевказані пункти Вимоги протиправними, позивач звернувся до суду.

IV. ОЦІНКА СУДУ

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 1 Бюджетного кодексу України цим кодексом регулюються відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів, звітування про їх виконання та контролю за дотриманням бюджетного законодавства і питання відповідальності за порушення бюджетного законодавства, а також визначаються правові засади утворення та погашення державного і місцевого боргу.

Згідно зі статтею 22 Бюджетного кодексу України за обсягом наданих повноважень розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня. Головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути, в тому числі, і міністерства.

Відповідно до частини п'ятої статті 22 Бюджетного кодексу України головний розпорядник бюджетних коштів, зокрема, отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України (рішенні про місцевий бюджет); приймає рішення щодо делегування повноважень на виконання бюджетної програми розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та / або одержувачами бюджетних коштів, розподіляє та доводить до них у встановленому порядку обсяги бюджетних асигнувань; затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (плани використання бюджетних коштів одержувачів бюджетних коштів), якщо інше не передбачено законодавством.

Відповідно до пункту 48 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України субвенції - міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному органом, який прийняв рішення про надання субвенції.

Згідно з пунктом 32 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України міжбюджетні трансферти - кошти, які безоплатно і безповоротно передаються з одного бюджету до іншого.

У результаті проведеної ревізії встановлено ряд порушень, вчинених відповідачем, зокрема:

- безпідставно придбано дидактичні матеріали для початкових класів "Нова українська школа" неналежної якості на загальну суму 883106,00 грн, що є нецільовим використанням бюджетних коштів (пункт 3 Вимоги);

- придбано засоби навчання (17 проекторів РА503Х Viewsonis), які непередбачені Переліком № 137, що не відповідає напрямам використання бюджетних коштів та, як наслідок, є нецільовим на загальну суму 199400,00 грн (пункт 4 Вимоги);

- придбано 29 ноутбуків, непередбачених Типовим переліком № 143 та як наслідок, є нецільовим і не відповідає напрямам використання бюджетних коштів на загальну суму 421991,00 грн (у 2020 році) (пункт 4 Вимоги);

- безпідставно придбано засобів корекції та обладнання (меблі та обладнання для кабінету логопеда, інтерактивну LCD- тачпанель (велику), сходовий підйомник для інвалідів 003А, мобільний сходовий транспортер), непередбачені Типовим переліком № 414 та як наслідок, є нецільовим і не відповідає напрямам використання бюджетних коштів на загальну суму 649107,42 грн (пункт 5 Вимоги);

- незаконно придбано обладнання (гойдалку "Колодка" з кріпленням, гамак з кріпленням, систему обладнання для занять у залі ЛФК El basis, бруси реабілітаційні, комплект дошок з системою кріплення і органайзерами, сухий басейн з кульками і дзеркалом та інше) для оснащення інклюзивно-ресурсного центру, непередбачені Примірним переліком № 447, та як наслідок, є нецільовим і не відповідає напрямам використання бюджетних коштів на загальну суму 125900,00 грн (пункт 6 Вимоги).

Щодо пункту 3 Вимоги, а саме придбання неналежної якості дидактичних матеріалів для початкових класів "Нова українська школа" на загальну суму 883106,00 грн, суд зазначає таке.

Частиною першою статті 108 Бюджетного кодексу України встановлено, що міжбюджетні трансферти з державного бюджету місцевим бюджетам перераховуються з рахунків державного бюджету органами Казначейства України бюджету Автономної Республіки Крим, обласним бюджетам, бюджетам міст Києва і Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим та міст обласного значення і районним бюджетам, іншим бюджетам місцевого самоврядування, для яких у державному бюджеті визначаються міжбюджетні трансферти.

Відповідно до частини шостої статті 108 Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету може здійснювати розподіл та перерозподіл обсягів субвенцій та додаткових дотацій з державного бюджету місцевим бюджетам між місцевими бюджетами у межах загального обсягу відповідних субвенцій та додаткових дотацій. При цьому обсяги субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту можуть перерозподілятися відповідно до частини шостої статті 102 цього Кодексу, а обсяги субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів розподіляються у порядку, визначеному відповідним законом про місцеві вибори. Особливості розподілу обсягів освітньої субвенції і медичної субвенції щодо резерву коштів та перерозподілу обсягів таких субвенцій між місцевими бюджетами можуть визначатися законом про Державний бюджет України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 4 квітня 2018 № 237 "Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти "Нова українська школа", відповідно до частини шостої статті 108 Бюджетного кодексу України, постановлено здійснити розподіл обсягу субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти "Нова українська школа" у 2018 році.

Разом із тим вищезазначеною постановою затверджено Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти "Нова українська школа", які визначають механізм надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти "Нова українська школа" (далі - субвенція) (далі - Порядок № 237).

Відповідно до підпункту 1 пункту 4 Порядку № 237 субвенція спрямовується на закупівлю дидактичних матеріалів, сучасних меблів, комп'ютерного обладнання, відповідного мультимедійного контенту для початкових класів згідно з переліком, затвердженим МОН.

З метою закупівлі дидактичних матеріалів для учнів початкових класів нової української школи Управління освіти і науки Кам'янець-Подільської міської ради (замовник) та фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (постачальник) уклали договір про закупівлю товарів за державні кошти від 10.08.2018 № 602.

Пунктом 1.2. договору від 10.08.2018 № 602 визначено, що під товаром у ньому розуміється найменування (номенклатура, асортимент) - ДК 021:2015 " 39160000-1 Шкільні меблі" - Лот № 1 "Дидактичний матеріал для учнів початкових класів нової української школи".

Судом встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 передав у власність Управлінню освіти і науки Кам'янець-Подільської міської ради дидактичний матеріал для учнів початкових класів нової української школи, а саме: набір лабораторний (36 шт.), модель демонстраційна механічного годинника (36 шт.), модель механічного годинника для роботи у групах (216 шт.), терези демонстраційні з набором важків (36 шт.), терези з набором важків для роботи у групах (216 шт.), набір годинників пісочних (1, 2, 5 хвилин) (252 шт.), набір математичних планшетів (8 штук в наборі) Gigo (1602) (180 шт.), комплект ляльок рукавичок для лялькового театру (вовк, ведмідь, пес, їжак) (36), набір мірного пластикового посуду (252 шт.), килимок-конструктор з пазлів (216 шт.), набір дидактичного матеріалу на основі магнітів (понад 1000 елементів) (36 шт.), танграм (216 шт.), скриня пластикова для дидактичного матеріалу (середня) (72 шт.), скриня пластикова для дидактичного матеріалу (велика) (72 шт.) на суму 883106,00 грн.

При передачі товару замовнику постачальник, згідно з пунктом 1.3. договору від 10.08.2018 № 602, передає такі документи: видаткові накладні в двох примірниках, товарно-транспортні накладні, сертифікат якості тощо.

Зазначене відповідає положенням частини другої статті 662 Цивільного кодексу України, відповідно до якої продавець повинен одночасно з товаром передати покупцеві його приналежності та документи (технічний паспорт, сертифікат якості тощо), що стосуються товару та підлягають переданню разом із товаром відповідно до договору або актів цивільного законодавства.

Окрім того, частиною першою, четвертою статті 673 Цивільного кодексу України встановлено, що продавець повинен передати покупцеві товар, якість якого відповідає умовам договору купівлі-продажу; якщо законом встановлено вимоги щодо якості товару, продавець зобов'язаний передати покупцеві товар, який відповідає цим вимогам.

Відповідність товару вимогам законодавства, згідно з частиною першою статті 674 Цивільного кодексу України, підтверджується способом та в порядку, встановленими законом та іншими нормативно-правовими актами.

На підтвердження належної якості товару фізична особа-підприємець ОСОБА_1 одночасно з ним передав позивачеві два висновки державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 17.01.2018 № 602-123-20-3/1096 та від 02.06.2016 та від 02.06.2016 № 05.03.02-03/18754.

Враховуючи викладене, суд вважає висновок відповідача про нецільове використання коштів через придбання дидактичних матеріалів для початкових класів "Нова українська школа" неналежної якості на загальну суму 883106,00 грн є безпідставним, тому пункт 3 Вимоги є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Щодо пункту 4 Вимоги, а саме придбання у 2018 році 17 проекторів РА503Х Viewsonis на загальну суму 199400,00 грн та у 2020 році 29 ноутбуків на загальну суму 421991,00 грн, що не відповідає напрямам використання бюджетних коштів, суд зазначає таке.

Як уже зазначалося, відповідно до підпункту 1 пункту 4 Порядку № 237 субвенція спрямовується на закупівлю дидактичних матеріалів, сучасних меблів, комп'ютерного обладнання, відповідного мультимедійного контенту для початкових класів згідно з переліком, затвердженим МОН.

Наказом Міністерства освіти і науки України від 13.02.2018 № 137 затверджено Примірний перелік засобів навчання та обладнання навчального і загального призначення для навчальних кабінетів початкової школи (далі - Примірний перелік № 137).

Відповідно до акта ревізії фінансово-господарської діяльності від 04.06.2021 № 03-08/11 Управлінням освіти та науки Кам'янець-Подільської міської ради у товариства з обмеженою відповідальності "Крео Сінержі" згідно з договором № 612 від 10.09.2018, видаткової накладної № 247 від 14.09.2018 придбало проектор PA503X Viewsonic в кількості 16 шт. на суму 1872000,00 грн (з ПДВ), згідно з договором № 782 від 14.11.2018, видаткової накладної № 353 від 06.12.2018 придбано проектор Viewsonic PA503X у комплекті з поточним кріпленням у кількості 1 шт. на суму 12200,00 грн (з ПДВ).

Суд звертає увагу, що інтерактивний проектор передбачений пунктом 1 "Комп'ютерне обладнання" розділу "Обладнання загального призначення" Примірного переліку № 137 у кількості не менше одного на клас.

Вимоги до засобів навчання та обладнання, якими повинні бути обладнані навчальні кабінети початкової школи закладів загальної середньої освіти державної та комунальної форм власності, з урахуванням вимог новітніх освітніх технологій і методів навчання у початковій школі, визначає Типовий перелік засобів навчання та обладнання для навчальних кабінетів початкової школи, затверджений наказом Міністерства освіти і науки України від 07.02.2020 № 143 (далі - Типовий перелік № 143).

Відповідно до пункту 4 Вимоги у 2020 році позивач придбав 29 ноутбуків, непередбачених Типовим переліком № 143, посилаючись на його пункт 5.

Під час дослідження пункту 5 Типового переліку № 143 серед засобів навчання та обладнання відсутній ноутбук.

Однак, суд звертає увагу, що абзацом 2 пункту 1 Типового переліку № 143 встановлено, що вимоги до комп'ютерного обладнання (у т. ч. флеш-накопичувачів, навушників, мережевого обладнання, модуля для зберігання планшетів та ноутбуків), яким комплектуються навчальні кабінети початкової школи, визначаються відповідно до Типового переліку комп'ютерного обладнання для закладів дошкільної, загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 02 листопада 2017 року № 1440, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2018 року за № 55/31507 (далі - Типовий перелік № 1440). Характеристики комп'ютерного обладнання, яким комплектуються навчальні кабінети початкової школи, повинні відповідати оптимальним вимогам для програмного забезпечення такого навчального кабінету. Комп'ютерне обладнання повинне бути сумісним з іншим обладнанням (БФП, документ-камера тощо) навчального кабінету початкової школи. Програмне забезпечення повинне мати інтерфейс українською мовою.

Тобто вимоги до ноутбуків визначені положеннями Типового переліку № 1440.

Типовий перелік № 1440, відповідно до його пункту 1, визначає вимоги до комп'ютерного обладнання, яким комплектуються навчальні приміщення (класи, групи, майстерні, аудиторії) закладів дошкільної, загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти, крім бібліотек, враховуючи вимоги новітніх технологій викладання навчальних предметів у цих закладах.

Пункт 5 Типового переліку № 1440 серед комп'ютерного обладнання, яким комплектуються навчальні приміщення (класи, групи, майстерні, аудиторії) закладів дошкільної, загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти, передбачає ноутбуки.

Враховуючи вищевказане, суд відхиляє твердження відповідача, що позивач придбав 17 проекторів РА503Х Viewsonis, які непередбачені Переліком № 137, та 29 ноутбуків, непередбачених Типовим переліком № 143.

Оскільки придбані позивачем 17 проекторів РА503Х Viewsonis та 29 ноутбуків зазначені, відповідно, у Переліку № 137 та Типовому переліку № 143, пункт 4 вимоги про невідповідність використання позивачем бюджетних коштів на загальну суму 421991,00 грн є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо пункту 5 Вимоги, а саме придбання засобів корекції та обладнання (меблі та обладнання для кабінету логопеда, інтерактивну LCD-тачпанель (велику), сходовий підйомник для інвалідів 003А, мобільний сходовий транспортер), непередбачених Типовим переліком № 414, на загальну суму 649107,42 грн, суд зазначає таке.

Частиною першою статті 103-3 Бюджетного кодексу України встановлено, що субвенція на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами спрямовується на надання державної підтримки для здобуття освіти дітьми сліпими та із зниженим зором, глухими та із зниженим слухом, з тяжкими порушеннями мовлення, із затримкою психічного розвитку, з порушеннями опорно-рухового апарату, з порушенням інтелектуального розвитку, із складними порушеннями розвитку (у тому числі з розладами аутичного спектра) у закладах та установах освіти відповідно до частини другої цієї статті.

За рахунок субвенції на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами, згідно із пунктами 2, 3 частини другої статті 103-3 Бюджетного кодексу України, здійснюються видатки, зокрема на придбання спеціальних засобів корекції психофізичного розвитку, що дають змогу опанувати навчальну програму, для осіб з особливими освітніми потребами, які здобувають освіту в інклюзивних та спеціальних класах (групах) закладів дошкільної та загальної середньої освіти (крім закладів дошкільної освіти (ясел-садків) компенсуючого типу, будинків дитини, закладів дошкільної освіти (дитячих будинків) інтернатного типу, спеціальних шкіл, санаторних шкіл, навчально-реабілітаційних центрів), закладів позашкільної, професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти державної та комунальної власності. Типовий перелік спеціальних засобів корекції психофізичного розвитку затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері освіти та оснащення кабінетів та/або ресурсних кімнат у відповідних закладах освіти та інклюзивно-ресурсних центрах для надання психолого-педагогічних і корекційно-розвиткових послуг особам з особливими освітніми потребами (придбання методичного, навчального та програмного забезпечення, предметів, матеріалів і обладнання, у тому числі довгострокового користування).

Механізм надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами визначають Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2017 № 88 (далі - Порядок № 88).

Відповідно до абзацу 3 пункту 4 Порядку № 88 за рахунок субвенції здійснюється оплата таких видатків придбання спеціальних засобів корекції психофізичного розвитку, що дають змогу опанувати навчальну програму, для осіб з особливими освітніми потребами, які здобувають освіту в інклюзивних класах (групах) закладів дошкільної, загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти. На придбання таких засобів для осіб з особливими освітніми потребами, які зазначені в абзаці другому цього пункту, використовується не більш як 35 відсотків загального обсягу субвенції. За наявності у закладі декількох осіб з особливими освітніми потребами з однаковими порушеннями у разі потреби можлива закупівля спеціальних засобів корекції психофізичного розвитку для спільного користування. Типовий перелік спеціальних засобів корекції психофізичного розвитку для осіб з особливими освітніми потребами затверджується наказом МОН.

Наказом Міністерства освіти і науки України від 23.04.2018 № 414 затверджено Типовий перелік спеціальних засобів корекції психофізичного розвитку осіб з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних та спеціальних класах (групах) закладів освіти (далі - Типовий перелік № 414).

Шляхом співставлення придбаного позивачем обладнання для оснащення ресурсних кімнат у закладах загальної середньої освіти із засобами та обладнанням, визначеними Типовим переліком № 414, суд встановив, що пункт 2.2. якого передбачає інтерактивну дошку для навчально-виховної роботи, що і є інтерактивною LCD тачпанеллю. Інше придбане позивачем обладнання Типовим переліком № 414 непередбачене.

Однак суд заначає, що потреба у спеціальних засобах корекції психофізичного розвитку, що дають змогу опанувати навчальну програму особам з особливими освітніми потребами, які здобувають освіту в інклюзивних класах (групах) закладів дошкільної, загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти, давала право позивачу, відповідно до абзацу 2 пункту 2 Порядку № 88, придбати інші засоби та обладнання для осіб із сенсорними порушеннями, з порушенням опорно-рухового апарату, з інтелектуальними порушеннями, в тому числі з розладами аутистичного спектра, незазначені у Типовому переліку № 414.

З огляду на вказане, пункт 5 Вимоги щодо невідповідності використання бюджетних коштів на загальну суму 649107,42 є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо пункту 6 Вимоги, а саме придбання обладнання (гойдалку "Колодка" з кріпленням, гамак з кріпленням, систему обладнання для занять в залі ЛФК El basis, бруси реабілітаційні, комплект дошок з системою кріплення і органайзерами, сухий басейн з кульками і дзеркалом та інше) для оснащення інклюзивно-ресурсного центру, непередбаченого Примірним переліком № 447, на загальну суму 125900,00 грн, суд зазначає таке.

З метою встановлення єдиного підходу до оснащення інклюзивно-ресурсних центрів наказом Міністерства освіти і науки України від 03.05.2018 № 447 затверджено Примірний перелік обладнання для оснащення кабінетів інклюзивно-ресурсних центрів (далі - Примірний перелік № 447).

Серед придбаного позивачем обладнання, до такого, що передбачене Примірним переліком № 447, відноситься комплект дошок з системою кріплення і органайзерами, комплект меблів для методичного кабінету і для кімнати очікування та комплект столів і стільців. Вказане підтверджується пунктами 3.1. та 3.2. Примірного переліку № 447.

Щодо придбаних позивачем обладнання та засобів, непередбачених Примірним переліком № 447, суд зазначає, що позивач має право на їх придбання, тому що використання останніх дає змогу опанувати навчальну програму особам з особливими освітніми потребами.

Враховуючи вказане, пункт 6 Вимоги щодо нецільового використання бюджетних коштів на загальну суму 125900,00 є протиправним та підлягає скасуванню.

Таким чином, суд дійшов висновку про протиправність та скасування пунктів 3, 4, 5, 6 вимоги "Про усунення порушень" від 30.06.2021, винесеної Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області стосовно Управління освіти і науки Кам'янець-Подільської міської ради.

За нормами частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Наведене свідчить про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.

У зв'язку із задоволенням позовних вимог, відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, сплачений позивачем судовий збір слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов Управління освіти і науки Кам'янець-Подільської міської ради задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати пункти 3, 4, 5, 6 вимоги "Про усунення порушень" від 30.06.2021, винесеної Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області стосовно Управління освіти і науки Кам'янець-Подільської міської ради.

Стягнути на користь Управління освіти і науки Кам'янець-Подільської міської ради судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн за рахунок бюджетних асигнувань Західного офісу Держаудитслужби.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 19 жовтня 2021 року

Позивач:Управління освіти і науки Кам'янець-Подільської міської ради (вул. Північна, 96А, Кам'янець-Подільський, Хмельницька область, 32300 , код ЄДРПОУ - 02146937)

Відповідач:Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області (пров. 2-й Кам'янецький, 19/1, Хмельницький, Хмельницька область, 29013 , код ЄДРПОУ - 40479801) Західний офіс Держаудитслужби (вул. Костюшка, 8,Львів,79007, код ЄДРПОУ - 40479801)

Головуюча суддя Д.Д. Гнап