18 жовтня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/5321/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку розміру пенсії на підставі довідки від 18.08.2021 р. № 71/С-221/2/60, виданої Управлінням Служби безпеки України в Херсонській області;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 31.07.2021 р. на підставі довідки Управлінням Служби безпеки України в Херсонській області від 18.08.2021 р. № 71/С-221/2/60, яка включає в себе основні та додаткові види грошового забезпечення, премію станом на 05.03.2021 р., з урахуванням вже виплачених сум пенсії.
Позовні вимоги мотивує тим, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". 18.08.2021 р. УСБУ в Херсонській області виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 № 71/С-221/2/60 для перерахунку пенсії, з якою у подальшому позивач звернувся до ГУ ПФУ в Херсонській області. Листом від 30.08.2021 р. відповідач повідомив про відмову у здійсненні перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки. Вважає таку відмову протиправною та необґрунтованою.
Ухвалою від 17.09.2021 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та відповідачу надано п'ятнадцятиденний строк для подання до суду відзиву на позовну заяву.
28.09.2021 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що військовослужбовці мають право на перерахунок пенсії у зв'язку з введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії. Оскільки відповідно до приписів ч.4 ст.63 Закону № 2262 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України та з урахуванням положень п.1 Порядку № 45 та постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" від 14.08.2019 р. № 804, УСБУ в Херсонській області не має повноважень самостійно проводити нарахування та видачу довідок із включенням додаткових видів грошового забезпечення. Так як визначену Порядком № 45 процедуру дотримано не було відсутні підстави для видачі довідки УСБУ в Херсонській області. До врегулювання на законодавчому рівні питання щодо умов, порядку та розміру подальшої виплати пенсій, перерахованих на виконання Постанови № 103, виплата пенсій органами Пенсійного фонду України продовжувалась в попередньо встановлених розмірах. Зауважує, що УСБУ в Херсонській області у квітні 2018 року вже надавало ГУ ПФУ в Херсонській області довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу у зв'язку з прийняттям Постанови № 704, а надання інших довідок з іншими даними з тих самих підстав не передбачено.
З урахуванням п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та з 20.02.2003 р. призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992. № 2262-XII (далі - Закон № 2262).
З 01.07.2017 р. позивача переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV.
Відповідно до заяви ОСОБА_1 від 15.07.2021 р. позивачу з 01.08.2021 р. призначено пенсію за вислугу років у розмірі 52 % грошового забезпечення (вислуга років 27), з урахуванням наступних складових: посадовий оклад; оклад за військове звання; процентна надбавка за вислугу років (25 %); надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15 %); надбавка за розвідувальну та контррозвідувальну діяльність (9 %); надбавка за особливо важливі завдання (17 %); надбавка за спец.завдання чи державну охорону (17 %); доплата за роботу з агентурою на конфіденційній основі (10 %); премія (10 %).
На підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 р. у зразковій справі № 160/8324/19 УСБУ в Херсонській області сформовано та надано позивачу довідку від 18.08.2021 р. № 71/С-221/2/60 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 р.
Листом від 30.08.2021 р. № 6152-6231/С-03/8-2100/21 відповідач повідомив, що на виконання Постанови № 103, відповідно до довідок про розмір грошового забезпечення, наданих уповноваженими органами силових міністерств та відомств відповідно до Порядку № 45, органами Пенсійного фонду України проведено перерахунки пенсій відповідно до норм Закону № 2262, чинних на час перерахунку. Разом з тим, 05.03.2019 р. набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018 р. по справі № 826/3858/18, яким було визнано протиправними та нечинними, зокрема, п.п.1, 2 Постанови № 103. Нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, які передбачають проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, після дати набрання судовим рішенням законної сили не приймалось.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступних приписів законодавства.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, в державній пожежній охороні і в органах і підрозділах цивільного захисту є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. за № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).
Нормами ст.7 Закону № 2262-XII передбачено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 з 20.02.2003 р. по 30.06.2017 р. отримував пенсію, призначену відповідно до Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". З 01.07.2017 р. по 31.07.2021 р. ОСОБА_1 за його заявою отримував пенсію згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". З 01.08.2021 р. за заявою позивача йому знову призначено пенсію згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Вказані обставини підтверджуються матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 № 2102007885 (СБУ).
Частиною 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Схеми відповідності посад резервістів та військовослужбовців затверджуються центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями (ч.5 ст.43 Закону № 2262-ХІІ).
У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, за правилами частини вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
При цьому, ч.4 ст.63 Закону № 2262-ХІІ визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, яка набрала чинності 1 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
До набрання чинності Постанови № 704 діяла постанова Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
З огляду на викладені обставини та норми чинного законодавства, суд звертає увагу на те, що станом на серпень 2021 року (місяць, в якому мало місце призначення позивачу пенсії за Законом № 2262-ХІІ) вже діяли положення Постанови № 704, а в період з 01.08.2021 р. по 30.08.2021 р. (день відмови у перерахунку пенсії на підставі довідки УСБУ в Херсонській області від 18.08.2021 р. № 71/С-221/2/60 за нормами, чинними станом на 05.03.2019 р.) не відбулася зміна, введення нових чи інше упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців та прирівняних до них осіб.
Разом з тим, вказаним вище подіям передувало прийняття Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 р. постанови № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103), пунктом 1 якої встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Однак, позивач не відноситься до категорії осіб, визначених у пункті 1 Постанови № 103, оскільки в спірному випадку пенсія ОСОБА_1 призначена 01.08.2021 р. шляхом перепризначення (нового призначення) на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-XII.
Тобто, станом на 24.02.2018 р. (день набрання чинності Постанови № 103) позивачу не виплачувалася пенсія на підставі Закону № 2262-ХІІ, а виплачувалася пенсія за віком згідно Закону № 1058-IV.
Суд зауважує, що 01.08.2021 р. мало місце не переведення позивача із одного виду пенсії на іншу в межах пенсій, визначених саме Законом № 2262-ХІІ, а натомість відбулося нове призначення пенсії ОСОБА_1 саме за правилами Закону № 2262-ХІІ.
Умови, норми і порядок призначення, нарахування і виплати такої пенсії врегульовано статтею 12 Закону № 2262-ХІІ.
В цій спірній ситуації суд звертає увагу на те, що питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Правління Пенсійного Фонду України № 3-1 від 30.01.2007 р. (далі - Порядок № 3-1).
Так, згідно з приписами п.п.1, 4, 6 Порядку № 3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом № 2262-ХІІ, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (надалі по тексту також - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (надалі по тексту також - міністерства та інші органи). Заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання. Днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дати їх відправлення.
Пунктом 7 Порядку № 3-1 визначено, що для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності, серед інших, подаються такі документи: заява про призначення пенсії (додаток 1); грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.
Водночас, довідка УСБУ в Херсонській області від 18.08.2021 р. № 71/С-221/2/60 видана за нормами, чинними станом на 05.03.2019 р.
Суд не заперечує право позивача на обрахунок його пенсії за вислугою років з 01.08.2021 р., виходячи з грошового забезпечення діючого військовослужбовця за відповідною посадою згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704. Проте суд не погоджується з доводами позивача про те, що він має право на перерахунок пенсії за вислугу років з 01.04.2019 р. на підставі вказаної довідки, виданої УСБУ в Херсонській області.
Так, за змістом абзаців 1-3 пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. за № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (далі - Постанова № 393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Разом з тим, в порушення норм п.7 Постанови № 393, довідка УСБУ в Херсонській області від 18.08.2021 р. № 71/С-221/2/60 не містить даних щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат) та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 затверджено "Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 за № 393" (далі - Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Зокрема, на час звернення позивача до органу пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії за вислугу років (а саме: 15.07.2021 р.) пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків Головних управлінь Пенсійного фонду України уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Отже, на переконання суду, довідка УСБУ в Херсонській області від 18.08.2021 р. № 71/С-221/2/60 не відповідає вимогам Постанови № 393 та статті 12 Закону № 2262-ХІІ для призначення пенсії за вислугою років з 01.08.2021 р.
Окрім цього, з огляду на викладене, суд ще раз додатково звертає увагу на те, що ОСОБА_2 не відноситься до осіб, які визначені в пункті 1 Постанови № 103, оскільки пенсія на підставі Закону № 2262-ХІІ йому призначена лише з 01.08.2021 р.
Отже, положення Постанови № 103 не розповсюджуються на правовідносини позивача із відповідачем, оскільки станом як на 01.01.2018 р., так і на 05.03.2019 р. ОСОБА_1 перебував на пенсійному забезпечення згідно Закону № 1058-IV. Водночас на вказані обставини не звернув увагу й орган пенсійною фонду як при призначенні пенсії з 01.08.2021 р. згідно протоколу за пенсійною справою 2102007885 (СБУ) від 01.08.2021 р., так і при наданні відповіді на заяву позивача про перерахунок пенсії, яка викладена в листі від 30.08.2021 р.
Отже, позивач має право на обчислення пенсії із складових грошового забезпечення відповідно до ч.3 ст.43 Закону № 2262-ХІІ, з врахуванням розміру грошового забезпечення діючого військовослужбовця відповідно до Постанови № 704 за відповідною посадою, яку він займав на день звільнення з військової служби, в тому числі із урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, починаючи з 01.08.2021 р. лише за наявності відповідної довідки, виданої УСБУ в Херсонській області на виконання абзаців 1-3 пункту 7 Постанова № 393, пункту 7 Порядку № 3-1.
Таким чином, оскільки довідка УСБУ в Херсонській області від 18.08.2021 р. № 71/С-221/2/60 видана уповноваженим органом станом на 05.03.2019 р. - дату, яка визначена Верховним Судом у рішенні в зразковій справі № 160/8324/19, з якої військовослужбовці, пенсія яким призначена до 01.03.2018 р., отримали відновлене право на включення до складових грошового забезпечення також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії, тоді як позивач з 01.07.2017 р. по 31.07.2021 р. перебував на пенсії згідно з Законом № 1058-IV, а не Законом № 2262-ХІІ, - відсутні підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 р. на підставі УСБУ в Херсонській області від 18.08.2021 р. № 71/С-221/2/60.
Підсумовуючи, суд вважає, що в задоволенні позову належить відмовити повністю.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 263 КАС України, суд -
вирішив:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м.Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко
кат. 112010201