Рішення від 18.10.2021 по справі 540/4158/21

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 жовтня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/4158/21

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ковбій О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ), у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, що полягає у непроведенні з 01.07.21 щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_1 в розмірі 2000 грн згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області донарахувати до пенсії ОСОБА_1 з 01 липня 2021 року щомісячну доплату в сумі 2000 грн згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та виплачувати ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії в сумі 2000 грн згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», починаючи з 01 липня 2021 року;

- компенсувати ОСОБА_1 недоотриманий з 01.07.21 внаслідок неналежної виплати пенсії дохід;

- вжити заходів судового контролю за виконанням судового рішення, для чого зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подати до суду звіт про його виконання.

Позов обґрунтований тим, що 01.10.2015 позивачу було призначено пенсію за вислугу років відповідно до п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На виконання постанови КМУ від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", ОСОБА_1 у 2018 році проведено перерахунок пенсії.

В подальшому, на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду по справі № 540/3163/20, відповідач здійснив перерахунок раніше призначеної пенсії за нормами чинними на 05.03.2019.

Зазначає, що 14.07.2021 КМУ прийнято постанову № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (далі - Постанова № 713), згідно якої установлено з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Позивач вважає, що має право на зазначену вище доплату, оскільки "... належне обчислення раніше не перерахованої належним чином пенсії не є її новим переглядом перерахунком в сенсі ч. 3 ст. 51 Закону, оскільки її наступне належне обчислення не змінює ні дату, і підставу самого перерахунку".

Враховуючи зазначене, вважає протиправною бездіяльність ГУ ПФУ щодо непроведення з 01.07.2021 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн, тому просить суд позов задовольнити.

Ухвалою від 16.08.2021 провадження відкрито, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

02.09.2021 до суду надійшов відзив, згідно якого ГУ ПФУ позов не визнає, зазначає, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію за вислугою років.

Відповідно до матеріалів пенсійної справи розрахунок розміру пенсії ОСОБА_1 проведено на підставі даних грошового атестату від 11.11.2015 та довідки про додаткові види грошового забезпечення № 6/1/790 від 01.11.2015 за 11 місяців перед звільненням.

На виконання Постанови КМУ № 103 ГУ ПФУ проведено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки про грошове забезпечення від 07.03.2018 № ТХ27789, у якій визначено розмір грошового забезпечення відповідно до норм чинного законодавства, а саме, Постанови Кабінету Міністрів України № 103, станом на 01.03.2018 за посадою, яку займав позивач до звільнення зі служби.

У травні 2021 року позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі рішення суду від 28.12.2020 у справі № 540/3163/20 за довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.08.2020 № 6/2/341. Після проведеного перерахунку розмір пенсії позивача склав - 10 431,20 грн.

Після прийняття КМУ постанови № 713, в липні 2021 року ГУ ПФУ було проведено масовий перерахунок пенсій, призначених за Законом № 2262, з 01.07.2021.

Оскільки після перерахунку на виконання рішення суду розмір пенсії позивача зріс на 3375,07 грн, вважає, що право на встановлення щомісячної доплати за пунктом 1 Постанови №713 у ОСОБА_1 відсутнє.

За таких обставин, просить відмовити у задоволенні позову.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відзив відповідача, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 року

На виконання Постанови КМУ № 103 відповідачем за період з 01.01.2018 року проведено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки про грошове забезпечення від 07.03.2018 № ТХ27789, у якій визначено розмір грошового забезпечення відповідно до норм чинного законодавства, а саме, Постанови Кабінету Міністрів України № 103, станом на 01.03.2018 за посадою, яку займав позивач до звільнення зі служби.

В подальшому пенсія позивача перераховувалась 28.06.2019 року на підставі Закону України "Про державний бюджет України на 2018 рік" (з 01.07.2019 року), 18.06.2020 року на підставі Закону України "Про державний бюджет України на 2020 рік" (з 01.07.2020 року).

Також, пенсія позивача була перерахована в травні 2021 року за період з 01.04.2019 року на підставі рішення суду від 28.12.2020 у справі № 540/3163/20 за довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.08.2020 № 6/2/341 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року.

Після проведеного перерахунку розмір пенсії позивача з 01.04.2021 року становить 10 431,20 грн, що сторонами не заперечується.

На виконання Постанови № 713 щомісячної доплати в сумі 2000 гривень пенсійним органом позивачу не встановлено та не виплачено.

У зв'язку з не нарахуванням та невиплатою пенсійним органом вказаної щомісячної доплати в сумі 2000 грн, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі-Закон №2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Зазначеним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

14.07.2021 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" № 713 (далі - Постанова №713), п.1 якої встановлено, що з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного етапом на 1 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру. Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.

З матеріалів пенсійної справи, судом встановлено, що до 01.03.2018 року розмір пенсії позивача становив 6976,89 грн. Після 01.03.2018 року, пенсія позивача перераховувалась тричі:28.06.2019 року (з 01.07.2019 року), 18.06.2020 року (з 01.07.2020 року) та на підставі рішення суду від 28.12.2020 у справі № 540/3163/20 за довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.08.2020 № 6/2/341 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року.

Після проведених перерахунків розмір пенсії позивача склав 10431,21 грн, при цьому розмір пенсії зріс на 3 454,32 грн (10431,21 грн - 6976,89 грн).

Тобто, після 01 березня 2018 року, в результаті проведених перерахунків, розмір пенсії позивача збільшився на суму, що перевищує 2000,00 грн. Отже, права на доплату, передбачену п.1 Постанови №713 позивач не набув.

Стосовно твердження позивача, що зміна розміру його пенсії з 01.06.2021 року відбулась внаслідок виконання відповідачем рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 року в справі №540/3163/20 та не може вважатись перерахунком пенсії в сенсі абз.3 п.1 Постанови №713 суд зазначає наступне.

Так, відповідно ч.1 ст. 7 КАС України, суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно положень ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Під час ухвалення рішення суд вирішує: 1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин; 4) чи слід позов задовольнити або в позові відмовити; 5) як розподілити між сторонами судові витрати; 6) чи є підстави допустити негайне виконання рішення; 7) чи є підстави для скасування заходів забезпечення позову. (ст.244 КАС України)

Тобто, рішення адміністративного суду не є свавільним та суб'єктивним актом примусу до вчинення певних дій, а є результатом аналізу обставин конкретної справи та висновків суду щодо правомірно/протиправності дій, рішень чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, зроблених на основі норм чинного законодавства.

А тому, приймаючи рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії, суд керується виключно нормами матеріального та процесуального права.

В даному конкретному випадку, предметом позову в адміністративній справі №540/3163/20 було право ОСОБА_1 на перерахунок пенсії з 01.04.2019 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.08.2020 № 6/2/341 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019.

За результатом судового розгляду відповідне право позивача підтверджено судом, оскільки встановлено наявність законодавчих підстав для проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019 року. Інакше кажучи, судом зобов'язано ГУ ПФУ вчинити дії, які він і так мав вчинити на підставі приписів чинного законодавства, а тому, судове рішення не породжує додаткових прав, законом не передбачених, а слугує поновленню тих прав, які вже визначені законодавчо.

А тому, перерахунок пенсії на підставі судового рішення є перерахунком аналогічним за правовою природою перерахункам, здійсненим органом Пенсійного фонду України на підставі закону.

З огляду на викладене, доводи позивача в частині щодо протилежного є безпідставними.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем доведено правомірність своєї бездіяльності щодо не проведення з 01.07.21 щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_1 в розмірі 2000 грн згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням вимог встановлених ч.2 ст.19 Конституції України та ч.2 ст.2 КАС України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.

Інші позовні вимоги є похідними від вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області донарахувати до пенсії ОСОБА_1 з 01 липня 2021 року щомісячну доплату в сумі 2000 грн згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», а тому, за наслідками розгляду справи також не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.В. Ковбій

кат. 112010201