Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про залишення позовної заяви без руху
19 жовтня 2021 року Справа № 520/20213/21
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Бадюков Ю.В., розглянувши матеріали позовної заяви Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) до Державної служби України з безпеки на транспорті (01601, м. Київ, пр.-т Перемоги, 14, код ЄДРПОУ 39816845), Державної казначейської служби України (01601, м. Київ, вул. Бастіонна, 6, код ЄДРПОУ 37567646), Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області (61166, м. Харків, вул. Бакуліна, 18, код ЄДРПОУ 37874947) про повернення безпідставно сплачених коштів,-
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 грошові кошти в розмірі 68000, 00 грн.;
Стягнути з Державного бюджету України на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 грошові кошти в розмірі 6800, 00 грн.
Позовні вимоги мотивує тим, що в межах виконавчих проваджень №№ 61286120, 61286244 з примусового виконання постанов Управління Укртрансбезпеки у Харківській області від 17.12.2019 р. №№ 172049, 172048 відповідно, котрі було скасовано постановою Другого апеляційного адміністративного суду № 520/3286/2020 від 25.11.2020 р., позивачем в лютому - березні 2020 року було сплачено на рахунок МВДВС по Барвінківському, Борівському, Ізюмському районах та місту Ізюм суми штрафу, виконавчого збору та витрат виконавчого провадження, через що вважає такі кошти помилково сплаченими та такими, що підлягають стягненню з відповідачів.
Згідно з частиною 2 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Позовна заява не відповідає вимогам ст. ст. 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд зазначає, що частиною 1 ст. 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Згідно п. 9 ч. 5 ст. 160 КАСУ у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Пунктом 4 ч. 5 ст. 160 КАС встановлено, що в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Проте, перевіривши зміст адміністративного позову, суддею встановлено відсутність у позові вимог щодо протиправності рішення, або дії чи бездіяльністю суб'єктів владних повноважень, якими були порушені права позивача.
Крім того, ухвалою ХОАС від 19.10.2021 року позивачу було відмовлено у звільненні від сплати судового збору.
Частиною 1 ст.3 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
З позовної заяви вбачається, що позивачем заявлено 2 позовні вимоги майнового характеру.
Підпунктом 1 п. 2 частини другої статті 4 Закону України “Про судовий збір” встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру ставка судового збору складає 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України “Про судовий збір”, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Враховуючи, що Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" встановлено у 2021 році прожитковий мінімум для працездатних осіб у місячному розмірі : з 1 січня 2021 року - 2270,00 грн., за подання даного адміністративного позову, який містить дві позовні вимоги майнового характеру, розмір судового збору складає 908,00 грн.+908,00 грн. = 1816, 00 грн.
Тому позивач до позовної заяви має додати оригіналу документу про сплату судового збору.
Відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Так, суд відзначає, що процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії (далі - платежі), визначена Порядком повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України 03.09.2013 № 787.
Згідно п. 3 вказаного Порядку, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, у національній валюті здійснюється Казначейством або головними управліннями Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в Казначействі відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.
Заява про повернення коштів з бюджету складається платником у довільній формі з обов'язковим зазначенням такої інформації: причина повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи та номер контактного телефону, сума платежу, що підлягає поверненню, спосіб перерахування коштів з бюджету - у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів чи у готівковій формі.
Доказів звернення до органу державної виконавчої служби з заявою про повернення коштів з бюджету шляхом формування подання до територіального органу Державної казначейської служби України про повернення коштів, що були надміру (помилково) зараховані до бюджету під час здійснення виконавчого провадження позивачем до позову не надано.
Отже, позивачу необхідно звернутись до органу державної виконавчої служби, який виконував постанови управління Укртрансбезпеки у Харківській області від 17.12.2019 р. №№ 172049, 172048 , з заявою про повернення Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 сплачених ним коштів шляхом формування подання до територіального органу Державної казначейської служби України про повернення коштів, що були надміру (помилково) зараховані до бюджету під час здійснення виконавчого провадження.
Крім цього судом встановлено, що у матеріалах адміністративної справи відсутні квитанції про сплату позивачем адміністративно-господарських штрафів, оскільки таких до суду не надавалося. Зазначені документи можуть знаходитись у органі ДВС ( матеріалах виконавчого провадження), в управлінні Укртрансбезпеки у Харківській області або у позивача.
Пунктом 5 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються: виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Але, позивачем, в порушення вимог статей 79, 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України не надано до суду належних та допустимих, достатніх та достовірних в розумінні приписів ст. ст. 73-76 КАСУ доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів), а саме: квитанцій про сплату позивачем адміністративно-господарських штрафів та доказів звернення до органу державної виконавчої служби з заявою про повернення коштів з бюджету шляхом формування подання до територіального органу Державної казначейської служби України про повернення коштів, що були надміру (помилково) зараховані до бюджету під час здійснення виконавчого провадження.
Враховуючи викладене, суд також дійшов висновку про необхідність уточнення позовної заяви в частині визначення відповідача за позовними вимогами та способу захисту порушеного права.
Таким чином, усуваючи недоліки позовної заяви позивачу необхідно надати:
- позовну заяву (у відповідній кількості учасників справи) із відповідними вимогами, звернутими до належних відповідачів із зазначенням рішення, або дії чи бездіяльності вказаного суб'єкта владних повноважень, якими порушені права позивача та докази порушення ними прав позивача, а також уточненнями позовної заяви в частині визначення відповідача за позовними вимогами та способу захисту порушеного права;
- оригінал документу про сплату судового збору у розмірі 1816,00 грн. за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою, за наступними реквізитами: отримувач коштів ГУК Харків обл/мХар Основ"ян/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37874947; банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.); код банку отримувача (МФО) 899998; рахунок отримувача UA678999980313141206084020661; код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу - "*;101; (код платника); судовий збір за позовом (ім'я/назва платника), Харківський окружний адміністративний суд" та надати до суду копії зазначених вище документів у двох примірниках ( у випадку надання суду без використання системи " Електронний суд");
- докази на підтвердження обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги: квитанцій про сплату позивачем адміністративно-господарських штрафів та доказів звернення до органу державної виконавчої служби з заявою про повернення коштів з бюджету шляхом формування подання до територіального органу Державної казначейської служби України про повернення коштів, що були надміру (помилково) зараховані до бюджету під час здійснення виконавчого провадження.
Відповідно до частини 1 статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч. 4 ст. 169 КАС України у разі не усунення у визначений судом строк недоліків позовної заяви, яку залишено без руху або яку підписано особою, яка не має права її підписувати, позовна заява буде повернута заявникові.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) до Державної служби України з безпеки на транспорті (01601, м. Київ, пр.-т Перемоги, 14, код ЄДРПОУ 39816845), Державної казначейської служби України (01601, м. Київ, вул. Бастіонна, 6, код ЄДРПОУ 37567646), Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області (61166, м. Харків, вул. Бакуліна, 18, код ЄДРПОУ 37874947) про повернення безпідставно сплачених коштів - залишити без руху.
Надати позивачу термін - п'ять календарних днів з дня отримання копії ухвали, для усунення недоліків позовної заяви.
Копію ухвали невідкладно надіслати позивачу.
Роз'яснити позивачеві, що у разі невиконання вимог ухвали позовна заява підлягає поверненню.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Бадюков Ю.В.