Рішення від 18.10.2021 по справі 520/13929/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

18 жовтня 2021 року № 520/13929/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Зінченко А.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Харківської міської ради (майдан Конституції, буд. 7,м. Харків,61200, код ЄДРПОУ 04059243) про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернулась Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Харківської міської ради , в якому просив суд:

-визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 23.06.2021 р. №492 "Про звільнення території міста Харкова від самовільно встановлених об'єктів" в частині пунктів 1-58 додатку 1 до нього "Перелік самовільно (незаконно) встановлених малих архітектурних форм і тимчасових споруд, від яких звільняється територія міста Харкова".

В обґрунтування позовних вимог було зазначено, що з розміщеної на офіційному веб-сайті Харківської міської ради, міського голови, виконавчого комітету веб-ресурсу «Єдиний міський реєстр актів Харківської міської ради, міського голови та виконавчих органів ради» інформації з'ясовано, що 23.06.2021 р. виконавчим комітетом Харківської міської ради прийняте рішення № 492 «Про звільнення території міста Харкова від самовільно встановлених об'єктів», додатком 1 до якого визначений Перелік самовільно (незаконно) встановлених малих архітектурних форм і тимчасових споруд, від яких звільняється територія міста Харкова.

В пунктах 1 - 58 цього Переліку, наданого до матеріалів справи, наведена інформація стосовно об'єктів, які підлягають демонтажу.

На підставі договору купівлі-продажу від 02.04.2020 р. позивачу належать на праві власності контейнери у кількості 58 шт.

Ці контейнери знаходяться на асфальтованій торговій площадці загальною площею 29085,00 кв.м. за адресою АДРЕСА_2 , частина якої площею 365,00 кв.м. знаходиться у нього в користуванні на підставі договору оренди №010421 від 01.04.2020 р.

Власником зазначеної асфальтованої торгової площадки є Товариство з обмеженою відповідальністю «Перехрестя Плюс» (м. Харків, вул. Сумьска, 70, ідентифікаційний код юридичної особи 34755139) на підставі договору №250507 від 25.05.2007 р.

Ця асфальтована площадка знаходиться на земельній ділянці загальною площею 4,6890 га з кадастровим номером 6310137500:02:043:0048.

Рішенням Господарського суду Харківської області від 26.01.2021 р. у справі №922/3361/19, залишеним без змін постановою Східного апеляційного господарського суду від 19.04.2021 р, встановлений факт наявності у ТОВ «Перехрестя Плюс» права користування зазначеною земельною ділянкою на умовах договору оренди землі від 23.03.2006 р. з реєстраційним номером №640667100020.

При цьому, постановою Східного апеляційного господарського суду від 18.05.2021 р. у справі №922/3990/19 визнано укладеним між ТОВ «Перехрестя Плюс» та Харківською міською радою договір оренди землі предметом якого є земельна ділянка (кадастровий номер 6310137500:02:043:0048) загальною площею 4,6890 га, яка знаходиться за адресою: м. Харків, просп. Льва Ландау, 182 (колишній просп. П'ятдесятиріччя СРСР).

Відповідно до умов вищевказаного договору оренди землі від 23.03.2006 р. з реєстраційним номером №640667100020, орендодавець має право самостійно господарювати на землі та отримувати доходи (пп.пп. «а» і «в» п. 30). Згідно пп. «б» п. 30 вказаного договору письмової згоди орендодавця вимагають лише зведення будинків та споруд І закладання багаторічних насаджень.

Такі самі умови містяться в договорі оренди землі, що визнаний укладеним вищевказаною постановою Східного апеляційного господарського суду від 18.05.2021 р. у справі №922/3990/19.

Отже, за наведених обставин, розміщення контейнерів на асфальтованій площадці, що розташована на вказаній земельній ділянці, здійснено правомірно та не вимагає отримання на це дозволу, а тому прийняте відповідачем зазначене рішення в частині пунктів 1-58 додатку 1 до нього є протиправним та підлягає скасуванню, що стало підставою для звернення до суду з адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку вищенаведеному, суд вказує наступне.

Відповідно до ч. 2 і ч. 4 ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури.

Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244.

Пунктом 2.1. Порядку визначено, що підставою для розміщення тимчасової споруди (далі - ТС) є паспорт прив'язки ТС. Замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС (п. 2.2. Порядку). Для оформлення паспорта прив'язки ТС замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає: схему розміщення ТС; ескізи фасадів ТС у кольорі М 1: 50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, який має. у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат; технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж (п. 2.6. Порядку). Паспорт прив'язки ТС надається органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви (п. 2.7. Порядку). Розміщення ТС самовільно забороняється (п. 2.30. Порядку).

Судом встановлено, що рішенням Харківської міської ради Харківської області 13 сесії 7 скликання від 21.06.2017 № 688/17 затверджено Положення про тимчасове користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного та іншого призначення на території міста Харкова.

Положення розроблено відповідно до законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про регулювання містобудівної діяльності» та «Про благоустрій населених пунктів», наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 21.10.2011 № 244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності» (п. 1.1. Положення).

Відповідно до п. 1.2. Положення, Положення про тимчасове користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного та іншого призначення на території міста Харкова, розроблено з метою регулювання правовідносин, пов'язаних із виникненням та реалізацією права тимчасового користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення відкритих літніх майданчиків, елементів вуличної торгівлі, малих архітектурних форм та тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально - культурного та іншого призначення для провадження підприємницької діяльності на території міста Харкова

Положення встановлює правовий механізм та підстави надання в тимчасове користування окремих елементів благоустрою комунальної власності для розміщення тимчасових об'єктів підприємницької та іншої діяльності на території міста Харкова, визначає організаційно-правові відносини, пов'язані з оформленням договорів на право розміщення таких об'єктів.

Згідно з п.1.5 Положення, Договір тимчасового користування окремим елементом благоустрою комунальної власності для розміщення тимчасових об'єктів підприємницької та іншої діяльності (далі - Договір) - двосторонній договір, укладений між Замовником та Виконавцем (комунальне підприємство, яке надає право тимчасового користування окремими елементами благоустрою комунальної власності міста Харкова, що знаходяться на його балансі, для розміщення тимчасових об'єктів підприємницької та іншої діяльності (КП «Сучасне місто»), за яким Замовнику (суб'єкт, який має намір укласти договір тимчасового користування окремим елементом благоустрою комунальної власності для розміщення тимчасових об'єктів підприємницької та іншої діяльності) надається право експлуатації окремого елементу благоустрою комунальної власності міста Харкова шляхом розміщення тимчасового об'єкта підприємницької та іншої діяльності .

Відповідно до постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12.31.2019 у справі №820/6649/17 (адміністративне провадження №К/9901/16875/19) порядок (порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244) визначає механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та не забороняє органам місцевого самоврядування регулювати розміщення тимчасових споруд з урахуванням особливостей відповідних населених пунктів.

Як вбачається з Положення, затвердженого рішенням Харківської міської ради, яке є предметом оскарження, останнє розроблено з метою регулювання правовідносин, пов'язаних із виникненням та реалізацією права тимчасового користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення відкритих літніх майданчиків, елементів вуличної торгівлі, малих архітектурних форм та тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного та іншого призначення для провадження підприємницької діяльності на території міста Харкова (далі - тимчасові об'єкти підприємницької та іншої діяльності). Положення встановлює правовий механізм та підстави надання в тимчасове користування окремих елементів благоустрою комунальної власності для розміщення тимчасових об'єктів підприємницької та іншої діяльності на території міста Харкова, визначає організаційно-правові відносини, пов'язані з оформленням договорів на право розміщення таких об'єктів. На підставі викладеного, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що Харківська міська рада наділена повноваженнями приймати рішення, якими регулюється правовідносини, пов'язані із виникненням та реалізацією права тимчасового користування окремими елементами благоустрою з метою визначення процедури та уповноваженого (робочого) органу, що є доцільним та не суперечить Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.

Таким чином, особа, яка бажає розмістити тимчасову споруду для провадження підприємницької діяльності має два альтернативні варіанта:

1.На підставі паспорта прив'язки тимчасової споруди відповідно до Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244;

2.На підставі Договору тимчасового користування окремім елементом благоустрою комунальної власності для розміщення тимчасових об'єктів підприємницької та іншої діяльності відповідно до Положення про тимчасове користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного та іншого призначення на території міста Харкова, затвердженого рішенням Харківської міської ради Харківської області 13 сесія 7 скликання від 21.06.2017 № 688/17.

Також суд вказує, що Порядок звільнення території міста Харкова від самовільно (незаконно) встановлених об'єктів закріплений в параграфі 5.10 (параграф 5.10 в редакції рішення 37 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 19.08.2020 № 2244/20, що діяла на момент виявлення самовільно встановлених тимчасових споруд) Правил благоустрою території міста Харкова, затверджених рішенням 11 сесії Харківської міської ради 6 скликання «Про встановлення Правил благоустрою території міста Харкова» від 16.11.2011 р. № 504/11.

Згідно з пп. 5.10.2.1. Правил благоустрою території міста Харкова порядок передбачає механізм, підстави, строки проведення на території міста Харкова демонтажу таких самовільно (незаконно) встановлених об'єктів як малих архітектурних форм (зокрема, але не виключно: лав, урн, парканів, огорож, альтанок, декоративних скульптур та композицій, пам'ятників тощо) і тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (зокрема, але не виключно: кіосків, ларків, палаток, павільйонів для сезонного продажу товарів, торговельних автоматів); майданчиків для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства, столиків, що не є капітальними спорудами; покинутих будівельних матеріалів і конструкцій, механізмів нерухомого майна.

Відповідно до п.5.10.3 Правил, самовільно (незаконно) встановлені об'єкти - це об'єкти, розміщені на земельній ділянці комунальної власності, на елементі благоустрою або на об'єкті архітектури без документів, що посвідчують право власності або право користування такою земельною ділянкою, та/або без отримання документа, який відповідно до вимог чинного законодавства, рішень Харківської міської ради, її виконавчого комітету, дає право на встановлення на території міста Харкова такого об'єкта та/або без відповідного договору, необхідність укладення якого визначено актами чинного законодавства, рішеннями Харківської міської ради, її виконавчого комітету .

Пунктом 5.10.5. Правил благоустрою території міста Харкова визначено, що при виявленні випадків самовільного (незаконного) встановлення об'єктів, зокрема тимчасових споруд, з метою отримання інформації щодо наявності права на землю, права власності на об'єкт та документів, які відповідно до вимог чинного законодавства, рішень Харківської міської ради, її виконавчого комітету, дають право на встановлення об'єкта (майна), Департаментом територіального контролю та земельних відносин (далі - Департамент) направляються запити до відповідних уповноважених органів.

Інспекцією з благоустрою Департаменту (далі - Інспекція з благоустрою) після підтвердження факту самовільного (незаконного) встановлення об'єкта на підставі матеріалів, визначених п. 5.10.5, та за результатами заходів самоврядного контролю складається акт обстеження земельної ділянки, на якій розміщено об'єкт (п. 5.10.7. Правил благоустрою території міста Харкова).

У разі підтвердження факту самовільного (незаконного) встановлення об'єктів, зокрема тимчасових споруд, його власнику або особі, яка встановила такий об'єкт, Департаментом виноситься припис із вимогою про усунення порушень шляхом демонтажу об'єкта у 3-денний строк. Припис складається у 2 примірниках, один залишається в Департаменті, інший видається власнику або особі, яка встановила такий об'єкт (п. 5.10.8., п. 5.10.9. Правил благоустрою території міста Харкова). Якщо власника або особу, яка здійснила встановлення об'єкта, від якого звільняється територія міста Харкова, не встановлено, або особа ухиляється від вручення припису, або така особа відсутня на місці розташування об'єкта, припис закріплюється на самовільно (незаконно) встановленому об'єкті або в інший спосіб, що залежить від умов місцевості, з фотофіксацією факту його прикріплення, а також публікується на офіційному сайті Харківської міської ради, міського голови, виконавчого комітету , що відповідає вимогам п. 5.10.11 Правил благоустрою території міста Харкова.

Пункт 5.10.12 Правил благоустрою території міста Харкова вказує, що звільнення території міста Харкова від самовільно (незаконно) встановлених об'єктів, зокрема тимчасових споруд, здійснюється у примусовому порядку на підставі рішення виконавчого комітету Харківської міської ради.

Матеріалами справи підтверджено, що інспекцією з благоустрою у чіткій послідовності до Правил благоустрою території міста Харкова в межах здійснення самоврядного контролю в сфері благоустрою населених пунктів виявлено самовільне встановлення тимчасових споруд у кількості 58 шт. на земельній ділянці комунальної власності біля будівлі за адресою: м. Харків, просп. Льва Ландау, 182.

Інспекція з благоустрою з метою отримання інформації щодо наявності права на землю, права власності на вищезазначені об'єкти та документів, які відповідно до вимог чинного законодавства, рішень Харківської міської ради, її виконавчого комітету, дають право на встановлення об'єкта (майна), направлено запити до відповідних уповноважених органів і отримано відповіді на них, а саме:

- лист Управління споживчого ринку Департаменту адміністративних послуг та споживчого ринку Харківської міської ради від 23.03.2021 № 366/0/505-21;

- лист Адміністрації Московського району Харківської міської ради від 23.03.2021 №751/0/161-21;

- лист КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА «СУЧАСНЕ МІСТО» від 18.03.2021 №2208/01-05;

- листи Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради від 22.03.2021 № 1584/0/605-21 і від 09.09.2021 № 5953/0/605-21.

Також, Інспекцією з благоустрою після підтвердження факту самовільного (незаконного) встановлення тимчасових споруд у кількості 58 шт. на земельній ділянці комунальної власності біля будівлі за адресою: м. Харків, просп. Льва Ландау, 182,, на виконання п. 5.10.7. п. 5.10.8., п. 5.10.9. Правил благоустрою території міста Харкова винесені приписи із вимогою про усунення порушень шляхом демонтажу об'єкта у 3-денний строк від 11.06.2021 та складено акти обстеження земельної ділянки, на якій розміщено об'єкт від 14.06.2021. Надалі зафіксовано невиконання вимог вищезазначених приписів від 15.06.2021.

У зв'язку із вищевикладеними обставинами, Виконавчим комітетом Харківської міської ради прийнято рішення «Про звільнення території міста Харкова від самовільно встановлених об'єктів» від 23.06.2021 № 492, яким вирішено, з-поміж іншого, звільнити територію міста Харкова від самовільно (незаконно) встановлених тимчасових споруд у кількості 58 шт. біля будівлі по просп. Льва Ландау, 182, у м. Харкові.

Підсумовуючи вищевикладене, тимчасові споруди у кількості 58 шт. за адресою: м. Харків, просп. Льва Ландау, 182, є самочинно встановленими, оскільки розміщені на земельній ділянці комунальної власності без отримання документа, який відповідно до вимог чинного законодавства, рішень Харківської міської ради, її виконавчого комітету, дає право на встановлення на території міста Харкова такого об'єкта та/або без відповідного договору, необхідність укладення якого визначено актами чинного законодавства, рішеннями Харківської міської ради, її виконавчого комітету, тому рішення «Про звільнення території міста Харкова від самовільно встановлених об'єктів» від 23.06.2021 № 492 в частині пунктів 1-58 Додатку 1 до нього «Перелік самовільно (незаконно) встановлених малих архітектурних форм і тимчасових споруд, від яких звільняється територія міста Харкова» є законним і обґрунтованим.

Щодо договору оренди земельної ділянки, то судом встановлено наступне.

Відповідно до постанови Східного апеляційного господарського суду від 18.05.2021 у справі № 922/3990/19 за апеляційною скаргою ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ПЕРЕХРЕСТЯ ПЛЮС» на рішення господарського суду Харківської області від 08.02.2021 у справі № 922/3990/19 визнано укладеним між Харківською міською радою (як Орендодавцем) та ТОВ «ПЕРЕХРЕСТЯ ПЛЮС» (як Орендарем) договір оренди землі в редакції, що викладена у резолютивній частині зазначеної постанови.

Відповідно до Договору оренди землі сторонами цього правочину є Харківська міська рада (орендодавець), з одного боку, та ТОВ «ПЕРЕХРЕСТЯ'ПЛЮС» (орендар), з іншого боку. Позивач не є стороною Договору оренди землі.

В оренду передається земельна ділянка (кадастровий номер 6310137500:02:043:0048) загальною площею 4,6890 га (п. 2 Договору оренди землі). На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна будівлі (незавершена реконструкція) (п. З Договору оренди землі). Договір укладено строком: до 01.05.2021 року (п. 8 Договору оренди землі). Земельна ділянка передається в оренду для будівництва торгівельно-сервісного комплексу з реконструкцією існуючих будівель (п. 15 Договору оренди землі). Права Орендаря, з-поміж іншого, за письмовою згодою Орендодавця зводити у встановленому законодавством порядку житлові, виробничі, торгівельні, культурно-побутові та інші будинки та споруди і закладати багаторічні насадження (пп. б) п. ЗО Договору оренди землі), передавати земельну ділянку або її частини в суборенду без зміни цільового призначення за письмовою згодою Орендодавця. Умови договору суборенди земельної ділянки мають бути визначені в межах договору оренди земельної ділянки і не суперечити йому. Строк договору суборенди не може перевищувати строку дії договору оренди земельної ділянки. У разі припинення або розірвання договору оренди чинність договору суборенди припиняється, що не потребує складання будь-яких угод з цього приводу. Договір суборенди підлягає державній реєстрації (пп. е) п. ЗО Договору оренди землі).

Таким чином, земельна ділянка за кадастровим номером 6310137500:02:043:0048 перебуває у комунальній власності та згідно з умовами Договору оренди землі надана ТОВ «ПЕРЕХРЕСТЯ ПЛЮС» для будівництва торгівельносервісного комплексу з реконструкцією існуючих будівель. Встановлення споруд, зокрема тимчасових споруд, здійснюється за письмовою згодою Харківської міської ради та у встановленому законодавством порядку, тобто відповідно до Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 21.10.2011 № 244 або Положення про тимчасове користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного та іншого призначення на території міста Харкова, затвердженого рішенням Харківської міської ради Харківської області 13 сесія 7 скликання від 21.06.2017 № 688/17.

Щодо Договору оренди № 010421 від 01.04.2021 і Договору № 250507 від 25.05.2007.

Позивач на підтвердження права встановлення тимчасових споруд (контейнерів) у кількості 58 шт. за адресою: м. Харків, просп. Льва Ландау, 182, посилається на положення Договору оренди № 010421 від 01.04.2021 (далі - Договір оренди № 01042), укладеного між Позивачем і ТОВ «ПЕРЕХРЕСТЯ ПЛЮС».

Судом встановлено, що відповідно до Договору оренди № 01042 «Орендодавець передає, а Орендар приймає за плату на визначений строк у користування частину асфальтної торгової площадки площею 365,00 кв.м, яка розташована за адресою: м. Харків, пр. Л.Ландау, 182, на умовах, визначених цим договором. Мета використання Орендарем об'єкта оренди - розміщення належного Орендарю майна (контейнерів). Право власності на об'єкт оренди належить Орендодавцю на підставі договору № 250507 від 25.05.2007 та за цим договором до Орендаря не переходить. Період оренди-з 01.04.2021 р. по 30.09.2021 р.» ( п. 1.1., п. 1.2., п. 1.3., п. 1.4. Договору оренди № 01042).

Згідно з положеннями вищезазначеного Договору, асфальтна торгова площадка є власністю ТОВ «ПЕРЕХРЕСТЯ ПЛЮС» на підставі Договору № 250507 від 25.05.2007.

Згідно з п. 1.1. та п. 1.2. Договору № 250507 від 25.05.2007, укладеного між АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ «КОНЦЕРН АВЕК ТА КО» та ТОВ «ПЕРЕХРЕСТЯ ПЛЮС» (далі цитування): «Поставщик в порядне и на условиях, определенньїх настоящим договором (далее по тексту - Договор), обязуется поставить, а Покупатель пр йнять и своевременно оплатить имущество (далее по тексту - ТМЦ) согласно приложения, которое является неотьемлемой частью настоящего Договора. Условия настоящего Договора изложеньї Сторонами в соответствии с требованиями «Офіційних правил тлумачення торгівельних термінів Міжнародної торгової палати «Інкотермс» (в редакции 2000 года), которьіе применяются с у четом особенностей, связанньїх с внутригосударственньїм характером настоящего договора, а также из особенностей, вьітекающих из условий настоящего Договора».

Зокрема, у розділі 1 («Мета та сфера застосування інкотермс») Офіційних правил тлумачення торговельних термінів Міжнародної торгової палати «Інкотермс» (редакція 2000 року) підкреслено, що сфера дії Інкотермс обмежується питаннями, пов'язаними з правами та обов'язками сторін договору купівлі-продажу відносно поставки товарів (під словом «товари» тут розуміються «матеріальні речі», а «нематеріальні товари», такі як комп'ютерне програмне забезпечення, виключаються).

Відповідно до ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

У такий спосіб Договір № 250507 від 25.05.2007 це договір поставки, предметом якого є поставка торгово-матеріальних цінностей, і відповідно до положення якого право власності на асфальтну торгову площадку за адресою: м. Харків, просп. Льва Ландау, 182, розміщеної на земельній ділянці за кадастровим номером 6310137500:02:043:0048, не передбачено і не може виникати взагалі.

Відповідно до п. 1 ч . 1 ст. 21 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» елементами (частинами) об'єктів благоустрою є, з поміж іншого, покриття площ, вулиць, доріг, проїздів, алей, бульварів, тротуарів, пішохідних зон і доріжок відповідно до діючих норм.

Згідно з висновком Вищого адміністративного суду у постанові від 28.05.2014 у справі № К/800/55374/13, Законом України «Про автомобільні дороги» установлено, що дорожнє покриття - це укріплені верхні шари дороги, що сприймають навантаження від транспортних засобів (стаття 1). Тобто асфальтобетонне покриття - це верхній шар землі з твердим покриттям, яке впливає на довговічність, зокрема, дороги.

Отже, виходячи з юридичної природи асфальтобетонного покриття та з ознак нерухомого майна, це покриття не є нерухомим майном. Асфальтове покриття відноситься до елементів благоустрою, тобто є типом "покриття доріг і тротуарів, а не окремим об'єктом нерухомості. Даний об'єкт не відповідає головним ознакам нерухомості, а основним його призначенням є допоміжне обладнання відповідної частини земельної ділянки (дороги, тротуару) з метою задоволення потреб населення у покращенні можливостей її експлуатації за призначенням».

Асфальтна площадка, що розміщена на земельній ділянці комунальної власності за кадастровим номером 6310137500:02:043:0048, що надана відповідно до Договору оренди землі у користування ТОВ «ПЕРЕХРЕСТЯ ПЛЮС» для будівництва торгівельносервісного комплексу з реконструкцією існуючих будівель, є допоміжним обладнанням відповідної частини земельної ділянки, елементом благоустрою, призначеного для ефективного використання земельної ділянки і не є окремим нерухомим майном.

Отже, асфальтна площадка не може надаватися у користування на підставі Договору оренди № 01042 окремо від земельної ділянки на якій вона розміщена, зокрема надання частини земельної ділянки, що вже надана в оренду ТОВ «ПЕРЕХРЕСТЯ ПЛЮС» відповідно до Договору оренди землі, здійснюється на підставі договору суборенди за письмовою згодою Харківської міської ради.

Враховуючи вищевикладене, суд робить висновок, що Договір оренди № 010421 від 01.04.2021, укладений між Позивачем і ТОВ «ПЕРЕХРЕСТЯ ПЛЮС», щодо надання у користування Позивачу частини асфальтної торгової площадки, є таким, що суперечить чинному законодавству, договірним відносинам, і не спростовує факт самовільного встановлення тимчасових споруд, оскільки:

- асфальтна площадка, що розміщена на земельній ділянці за кадастровим номером 6310137500:02:043:0048, є елементом благоустрою і не може надаватися орендарем у користування будь-яким фізичним та/або юридичний особам без отримання письмового дозволу орендодавця;

- передача частини. земельної ділянки за кадастровим номером 631013750:02:043:0048, що надана в оренду ТОВ «ПЕРЕХРЕСТЯПЛЮС» відповідно до Договору оренди землі, на якій розташована асфальтна площадка, іншим юридичним та/або фізичним особам, зокрема Позивачу, може бути лише на підставі договору суборенди відповідно до умов Договору оренди землі, а саме без зміни цільового призначення за письмовою згодою Харківської міської ради; умови договору суборенди земельної ділянки мають бути визначені в межах договору оренди земельної ділянки і не суперечити йому; строк договору суборенди не може перевищувати строку дії договору оренди земельної ділянки; договір суборенди підлягає державній реєстрації;

- договір № 250507 від 25.05.2007, укладений між АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ «КОНЦЕРН АВЕК ТА КО» та ТОВ «ПЕРЕХРЕСТЯ ПЛЮС», є договором поставки торгівельно-матеріальних цінностей. Будь-які положення у вказаному Договорі про асфальтну торгову площадку відсутні, що відповідає суті договору поставки відповідно до цивільного законодавства.

- встановлення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності здійснюється на підставі паспорту прив'язки ТС відповідно до Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244 або на підставі Договору тимчасового користування окремим елементом благоустрою комунальної власності для розміщення тимчасових об'єктів підприємницької та іншої діяльності відповідно до Положення про тимчасове користування окремими елементами благоустрою комунальної власності. Інші договори, зокрема договори про оренду асфальтних площадок, чинним законодавством України не передбачено.

Також суд вважає за необхідним вказати, що відповідно до ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Згідно з Правилами благоустрою території міста Харкова тимчасова споруда - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється без облаштування фундаменту.

В актах обстеження земельної ділянки, на якій розміщено об'єкт від 14.06.2021, вказано, що об'єкти (контейнери) являють собою одноповерхові, металеві полегшені конструкції збірного типу, не підключені до електромережі, прямокутної форми.

До матеріалів надані додатки до зазначених актів з матеріалами фотофіксації контейнерів, що, на думку суду, підтверджують вищевказані ознаки.

Таким чином, аналізуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позивач самовільно встановив тимчасові споруди (контейнери) у кількості 58 шт. за адресою: м. Харків, просп. Льва Ландау, 182, на земельній ділянці комунальної власності за кадастровим номером 631013750:02:043:0048 без документів, що посвідчують право власності або право користування цією земельною ділянкою, без отримання паспорта прив'язки тимчасової споруд, без Договору тимчасового користування окремим елементом благоустрою комунальної власності для розміщення тимчасових об'єктів підприємницької та іншої діяльності, що підтверджує правомірність та обгрунтованість рішення Виконавчого комітету Харківської міської ради «Про звільнення території міста Харкова від самовільно встановлених об'єктів» від 23.06.2021 № 492, яким вирішено, з-поміж іншого, звільнити територію міста Харкова від самовільно (незаконно) встановлених тимчасових споруду кількості 58 шт. за адресою: м. Харків, просп. Льва Ландау, 182.

Суд вказує, що згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

У відповідності до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд приходить до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які не підтверджуються достатніми доказами, що свідчить про не обґрунтованість позовних вимог, а отже, позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 243, 244, 245, 246 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Харківської міської ради (майдан Конституції, буд. 7,м. Харків,61200, код ЄДРПОУ 04059243) про визнання протиправним та скасування рішення - залишити без задоволення.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя А.В.Зінченко