Іменем України
18 жовтня 2021 року м. Чернігівсправа № 927/839/21
Господарський суд Чернігівської області у складі судді Моцьора В.В., за участю секретаря судового засідання Гринчук О.К., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу, розгляд якої здійснено у порядку загального позовного провадження
за позовом: Київської обласної ради,
пл. Лесі Українки, 1, м. Київ, 01196
upr.kor@gmail.com
до відповідача: Комунального підприємства "Реєстраційний центр реєстрації нерухомості та бізнесу",
вул. Електриків, 16-Г, м. Київ, 04071
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: реєстратор Комунального підприємства "Реєстраційний центр реєстрації нерухомості та бізнесу" Прошкін Олександр Васильович,
вул. Електриків, 16-Г, м. Київ, 04071
про визнання протиправними та скасування реєстраційних дій
За участю представників:
від позивача: Подласа Ю.С. довіреність № 924/08-02 від 14.05.2021
від відповідача: не прибув
від 3-ї особи: не прибув
У судовому засіданні була проголошена вступна та резолютивна частини рішення, на підставі ст.240 Господарського процесуального кодексу України.
Позивач - Київська обласна рада звернулася до Господарського суду Чернігівської області з позовом до Комунального підприємства "Реєстраційний центр реєстрації нерухомості та бізнесу" про визнання протиправними та скасування реєстраційних дій реєстратора Комунального підприємства "Реєстраційний центр реєстрації нерухомості та бізнесу" Прошкіна Олександра Васильовича від 18.12.2018 за реєстраційними номерами: 13491070019000373, 13491100020000373, 13491110021000373.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач вказує на протиправність дій відповідача та суперечність їх вимогам чинного законодавства, а також на порушення права власності позивача та права на управління та розпорядження Комунальним підприємством Київської обласної ради "Аквабіоресурси".
Ухвалою суду від 27.08.2021, після усунення недоліків, позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Залучено до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - реєстратора Комунального підприємства "Реєстраційний центр реєстрації нерухомості та бізнесу" Прошкіна Олександра Васильовича. Підготовче засідання призначено на 23.09.2021.
Позивач був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 1400052460648.
Копії ухвали суду від 27.08.2021 направлені на адресу відповідача та третьої особи, вказану в позовній заяві, повернуті відділенням зв'язку з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».
Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі, якщо ухвалу про відкриття провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо.
Відповідно до ч. 7 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України, учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Заяв про зміну місцезнаходження від відповідача та третьої особи до суду не надходило.
Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: місцезнаходження Комунального підприємства "Реєстраційний центр реєстрації нерухомості та бізнесу": 04071, м. Київ, вул. Електриків, 16-Г.
Таким чином, судом було вжито всіх заходів щодо належного повідомлення відповідача та третьої особи про дату, час та місце судового засідання, але відповідач та третя особа в судове засідання не прибули, заяв та клопотань від відповідача та третьої особи до суду не надходило.
У судовому засіданні 23.09.2021 суд постановив протокольну ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 18.10.2021, про що повідомив позивача під розписку від 23.09.2021, відповідача та третю особу ухвалою суду від 23.09.2001.
У судове засідання 18.10.2021 відповідач та третя особа також не прибули.
Відповідно до п.1 ч.3 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Ухвалою суду про відкриття провадження у справі відповідач був попереджений, що у разі ненадання відзиву у встановлений строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Станом на дату розгляду справи по суті від відповідача відзиву на позовну заяву не надійшло; заперечень, інших доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються його заперечення щодо позовних вимог суду надано не було.
Відповідно до ст.13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Оскільки відповідачем не подано відзив на позов у встановлений судом строк без поважних причин, тому в силу приписів ч.9 ст.165 Господарського процесуального кодексу України справа вирішується судом за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, заслухавши в судовому засіданні пояснення представника позивача, господарський суд ВСТАНОВИВ:
Предметом спору у даній справі є оскарження правомірності дій державного реєстратора Прошкіна Олександра Васильовича КП «Реєстраційний центр реєстрації нерухомості та бізнесу» по внесенню змін до відомостей про юридичну особу - КП КОР «Аквабіоресурси» (код ЄДРПОУ 02467156) єдиним засновником якої є позивач - Київська обласна рада, вчинених 18.12.2018 державним реєстратором, за відсутності достатніх правових підстав: номер запису 13491070019000373 - зміна місцезнаходження юридичної особи; номер запису 13491100020000373 - щодо припинення юридичної особи в результаті її ліквідації; номер запису 13491110021000373 - припинення юридичної особи в результаті ліквідації, підстава: рішення щодо припинення, та, як наслідок, скасування вказаних реєстраційних записів в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
До обставин, що підлягають дослідженню судом при вирішенні даного спору, належить: з'ясування відповідності дій суб'єкта державної реєстрації по внесенню змін до відомостей про юридичну особу вимогам Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" від 15.05.2003 №755-IV; наявність порушеного права чи охоронюваного законом інтересу позивача, що підлягає захисту в судовому порядку.
Як убачається з матеріалів справи, Комунальне підприємство Київської обласної ради «Аквабіоресурси» - юридична особа, єдиним засновником (учасником) Підприємства є Київська обласна рада, дата державної реєстрації - 10.01.2004, дата запису - 15.03.2007, номер запису: 13491200000000373.
Згідно з п.1.1. Статуту Комунального підприємства Київської обласної ради «Аквабіоресурси», затвердженого рішенням Київської обласної ради від 22.06.2017 №330-15-VII, у редакції чинній на час вчинення оскаржуваних реєстраційних дій, КП КОР «Аквабіоресурси» (далі - Підприємство) засноване на спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Київської області і є комунальним унітарним комерційним підприємством. Київська обласна рада (далі - Засновник) від імені та в інтересах зазначених територіальних громад здійснює правомочності з володіння, користування та розпорядження Підприємством. Підприємство безпосередньо підпорядковується Київській обласній раді. Оперативне керівництво діяльністю Підприємства здійснює управління з питань комунальної власності та житлово-комунального господарства виконавчого апарату Київської обласної ради.
Майно Підприємства перебуває в спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Київської області і закріплюється за ним на праві повного господарського відання (п.1.2. Статуту).
Місцезнаходження (юридична адреса) Підприємства: 09800, Київська області, м. Тетіїв, вул. Януша Острозького, 6 (п.1.5. Статуту).
Згідно з п.2.1. Статуту Підприємство є юридичною особою, здійснює свою господарську діяльність з урахуванням порядку та обмежень, установлених Засновником, діє на принципах повного господарського розрахунку, веде бухгалтерський облік, статистичну звітність у порядку, встановленому законодавством України, набуває майнових та особистих немайнових прав, несе відповідні обов'язки, укладає угоди (договори, контракти) з юридичними та фізичними особами як в Україні, так і за її межами, в установленому законодавством порядку, виступає позивачем, відповідачем та третьою особою в господарському, цивільному, адміністративному, кримінальному та третейському суді від свого імені, має закріплене майно, поточний та інші рахунки в установах банків, казначейства, печатки з власним найменуванням, штампи, затверджені в установленому порядку, фірмовий знак чи знак обслуговування, бланки з власними реквізитами та інші атрибути.
Підприємство створено з метою: задоволення спільних потреб територіальних громад сіл, селищ, міст Київської області юридичних та фізичних осіб у рибогосподарській діяльності, продукції та роботах, з метою отримання прибутку, забезпечення соціальних та економічних потреб трудового колективу Підприємства та інтересів Засновника (п.3.1. Статуту).
Управління Підприємством здійснюється відповідно до Статуту. Здійснюючи управління Підприємством, Засновник діє в порядку і межах, визначених чинним законодавством України та цим Статутом (п.6.1. Статуту). Зміни та доповнення до Статуту вносяться відповідно до законодавства України на підставі відповідного рішення Засновника (п.9.1. Статуту).
Згідно з п.10.1., п.10.2. Статуту припинення діяльності Підприємства відбувається шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. Припинення здійснюється за рішенням Засновника або суду згідно з чинним законодавством України. Припинення Підприємства вважається завершеним, а Підприємство таким, що припинилось, з моменту внесення запису про це до ЄДРПОУ (п.10.4. Статуту).
Підприємство ліквідується: за рішенням Засновника; на підставі рішення суду за поданням органів, що контролюють діяльність Підприємства, зокрема в разі систематичного або грубого порушення чинного законодавства України; на підставі рішення суду в порядку, встановленому Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Ліквідація Підприємства здійснюється ліквідаційною комісією, призначеною Засновником або, відповідно, судом. Порядок і строки проведення ліквідації, а також строк подання претензій кредиторам Підприємства, встановлюється відповідно до чинного законодавства України органом, що прийняв рішення про ліквідацію (п.10.5. - п.10.7. Статуту).
18.12.2018 державним реєстратором Прошкіним Олександром Васильовичем Комунального підприємства «Реєстраційний центр реєстрації нерухомості та бізнесу» внесено зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відносно юридичної особи КП КОР «Аквабіоресурси», а саме:
- реєстраційна дія №13491070019000373 - державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу, зміна місцезнаходження: Україна, 15000, Чернігівська область, Ріпкинський район, смт. Ріпки, пансіонат Дружба;
- реєстраційна дія №13491100020000373 - внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті її ліквідації;
- реєстраційна дія №13491110021000373 - державна реєстрація припинення Комунального підприємства Київської обласної ради «Аквабіоресурси» (код ЄДРПОУ 02467156) в результаті її ліквідації; підстава - рішення щодо припинення.
Позивач у позовній заяві вважає, що реєстратором порушено вимоги Цивільного кодексу України та Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" при проведенні 18.12.2018 державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу - КП КОР «Аквабіоресурси» (код ЄДРПОУ 02467156) та внесення на підставі підроблених документів або взагалі за фактом відсутності будь-яких документів до Єдиного державного реєстру записів №№13491070019000373, 13491100020000373, 13491110021000373, що призвело до порушення прав позивача, засновника КП КОР «Аквабіоресурси», на управління діяльністю юридичної особи та розпорядження її майном.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 4 Господарського процесуального кодексу України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
За статтею 15 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Частиною 1 статті 16 ЦК України встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав та обов'язків зокрема є визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб; припинення дії, яка порушує право. Наведене узгоджується із частиною 2 статті 20 Господарського кодексу України (надалі - ГК України).
Передумовами та матеріальними підставами для захисту права в судовому порядку є наявність підтвердженого належними доказами права особи, за захистом якого вона звернулась до суду, а також підтверджений належним доказом факт порушення (невизнання або оспорювання) цього права.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають в сфері державної реєстрації, регулюються Конституцією України, Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" від 15.05.2003 №755-IV та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.
За дефініцією, наведеною п.4 частини 1 статті 1 Закону №755-IV, державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців (далі - державна реєстрація) це офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.
Державна реєстрація базується на таких основоположних принципах: врегулювання відносин, пов'язаних з державною реєстрацією, та особливостей державної реєстрації виключно Законом №755-IV; об'єктивність, достовірність та повнота відомостей у Єдиному державному реєстрі; внесення відомостей до Єдиного державного реєстру виключно на підставі та відповідно до Закону №755-IV; відкритість та доступність відомостей Єдиного державного реєстру.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 10 Закону №755-IV, якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою.
За частиною 4 статті 10 Закону №755-IV відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи-підприємця, в тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.
Частиною 4 статті 89 ЦК України передбачено, що до Єдиного державного реєстру вносяться відомості про організаційно-правову форму юридичної особи, її найменування, місцезнаходження, органи управління, філії та представництва, мету установи, а також інші відомості, встановлені законом. Наведене узгоджується зі змістом частини 2 статті 9 Закону №755-IV.
За частиною 1 статті 34 Закону №755-ІV рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України та його територіальних органів або до суду.
Відповідно до п.2 частини 1 статті 25 Закону №755-ІV скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі проводяться на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі.
Частиною 5 статті 104 ЦК України встановлено, що юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Виходячи з приписів частин 1, 3-5 статті 105 цього Кодексу учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію. Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи. До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.
Відповідно до частини 1 статті 110 ЦК України юридична особа ліквідується: за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами (1); за рішенням суду про ліквідацію юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, за позовом учасника юридичної особи або відповідного органу державної влади (2); за рішенням суду про ліквідацію юридичної особи в інших випадках, установлених законом, за позовом відповідного органу державної влади (3).
За п.1 частини 1 статті 25, частинами 1 та 2 статті 14, частиною 4 статті 35 Закону №755-ІV державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації.
Документи для державної реєстрації можуть подаватися в паперовій або електронній формі. У паперовій формі документи подаються особисто заявником або поштовим відправленням. Якщо документи подаються особисто, заявник пред'являє документ, що відповідно до закону посвідчує особу.
Особи, винні у внесенні до установчих документів або інших документів, що подаються для державної реєстрації, завідомо неправдивих відомостей, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, несуть відповідальність, установлену законом.
Відповідно до частини 4 статті 17 Закону №755-ІV для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються такі документи: заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі (1); примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв'язку з юридичною особою (2); установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі (8).
Згідно з частиною 10 статті 17 Закону №755-IV для державної реєстрації рішення про припинення юридичної особи, прийнятого її учасниками або відповідним органом юридичної особи, а в випадках, передбачених законом, - відповідним державним органом, подаються такі документи: примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення учасників юридичної особи або відповідного органу юридичної особи, а в випадках, передбачених законом, - рішення відповідного державного органу, про припинення юридичної особи (1); примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, яким затверджено персональний склад комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора, реєстраційні номери облікових карток платників податків (або відомості про серію та номер паспорта - для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), строк заявлення кредиторами своїх вимог, - у разі відсутності зазначених відомостей в рішенні учасників юридичної особи або відповідного органу юридичної особи, а в випадках, передбачених законом, - у рішенні відповідного державного органу, про припинення юридичної особи (2).
За частиною 13 статті 17 цього Закону для державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації на підставі рішення про припинення юридичної особи, прийнятого учасниками юридичної особи або відповідного органу юридичної особи, а в випадках, передбачених законом, - рішення відповідних державних органів, або судового рішення про припинення юридичної особи, не пов'язаного з її банкрутством, після закінчення процедури припинення, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами, подаються такі документи: заява про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її ліквідації (1); довідка архівної установи про прийняття документів, що відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню (2).
За частиною 2 статті 6 Закону №755-ІV (в редакції діючій на момент вчинення оскаржуваних реєстраційних дій), державний реєстратор: приймає документи (1); перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів (2); перевіряє документи на наявність підстав для відмови в державній реєстрації (3); проводить реєстраційну дію (в тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру (4); веде Єдиний державний реєстр (5); веде реєстраційні справи (6); надає в установленому порядку та в випадках, передбачених Законом України «Про виконавче провадження», інформацію органу державної виконавчої служби або приватному виконавцю (6-1) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом (7).
Відповідно до частини 1 статті 25 Закону №755-ІV державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі: документів, що подаються заявником для державної реєстрації (1); судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" (2); рішень, прийнятих за результатами оскарження в адміністративному порядку відповідно до статті 34 цього Закону (3).
Порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає: заповнення форми заяви про державну реєстрацію - в разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника); прийом документів за описом - в разі подання документів у паперовій формі; виготовлення копій документів в електронній формі - в разі подання документів у паперовій формі; внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру; перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів; перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації; прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об'єднання; проведення реєстраційної дії (в тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів; видача за бажанням заявника виписки з Єдиного державного реєстру в паперовій формі за результатами проведеної реєстраційної дії (в разі подання заяви про державну реєстрацію в паперовій формі) (частина 2 статті 25 Закону №755-ІV).
Частиною 7 статті 9 Закону №755-ІV встановлено, що в Єдиному державному реєстрі містяться документи в електронній формі, подані для державної реєстрації.
Реєстраційна справа формується в паперовій та електронній формі після внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, державну реєстрацію фізичної особи - підприємця і державну реєстрацію включення відомостей про юридичну особу та фізичну особу - підприємця (частина 1 статті 29 Закону №755-ІV).
Згідно з п.7, п.15 та п.16 Розділу ІІ Порядку державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 09.02.2016 №359/5 (в редакції діючій на момент вчинення оскаржуваних реєстраційних дій) (надалі - Порядок), з поданих для державної реєстрації документів державний реєстратор, уповноважена особа суб'єкта державної реєстрації виготовляють електронні копії таких документів шляхом їх сканування, які долучаються до заяви, зареєстрованої в Єдиному державному реєстрі. За відповідність електронних копій документів для державної реєстрації оригіналам таких документів у паперовій формі відповідає особа, яка виготовила електронні копії документів.
За результатом проведеної державної реєстрації державний реєстратор за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру вносить відомості до цього реєстру та формує з нього виписку, яка за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру розміщується на порталі електронних сервісів у день проведення державної реєстрації.
Документи для державної реєстрації в паперовій формі долучаються до реєстраційної справи, сформованої після внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, державну реєстрацію фізичної особи - підприємця або державну реєстрацію включення відомостей про юридичну особу та фізичну особу - підприємця. Суб'єкт державної реєстрації, який провів державну реєстрацію та не наділений повноваженнями із зберігання реєстраційної справи, протягом трьох робочих днів з дня її проведення надсилає документи для державної реєстрації відповідному суб'єкту державної реєстрації, уповноваженому зберігати реєстраційні справи відповідно до Закону.
Документи та/або відомості, сформовані державним реєстратором за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру під час державної реєстрації, а також електронні копії оригіналів документів для державної реєстрації, виготовлені шляхом сканування та долучені до відповідної заяви, зберігаються в електронній формі в цьому реєстрі.
Як встановлено судом у даній справі, 24.03.2021 Господарським судом Чернігівської області прийнято рішення у справі № 911/2304/20 за позовом Київської обласної ради до Ріпкинської селищної ради та реєстратора Комунального підприємства "Реєстраційний центр реєстрації нерухомості та бізнесу" Прошкіна Олександра Васильовича, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів: Комунальне підприємство Київської обласної ради "Аквабіоресурси", Комунальне підприємство "Реєстраційний центр реєстрації нерухомості та бізнесу", про визнання незаконними та скасування дій реєстратора та зобов'язання вчинити дії.
Рішення Господарського суду Чернігівської області від 24.03.2021 у справі № 911/2304/20 в апеляційному порядку не оскаржувалося та набрало законної сили 21.04.2021.
Так, Господарським судом Чернігівської області у справі № 911/2304/20, у ході вирішення спору, неодноразово, в порядку частини 4 статті 74 ГПК України, витребовувалась паперова реєстраційна справа КП КОР «Аквабіоресурси» та її копія. Натомість запитувані документи, на підставі яких 18.12.2018 державним реєстратором Прошкіним Олександром Васильовичем КП "Реєстраційний центр реєстрації нерухомості та бізнесу" вчинено оскаржувані реєстраційні записи за номерами: 13491070019000373, 13491100020000373, 13491110021000373, суду не надано.
Судом встановлено, що оригінал реєстраційної справи КП КОР «Аквабіоресурси» знаходиться в слідчому відділі Печерського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві (вул. Московська, буд. 3О, м. Київ, 01010) та є речовим доказом, залученим до матеріалів кримінального провадження №120201000600002548, що унеможливлює надати відповідні матеріали реєстраційної справи до Господарського суду Чернігівської області.
Державний реєстратор Виконавчого комітету Тетіївської міської ради листом №02-33/829 від 06.01.2021 повідомив про відсутність в Єдиному державному реєстрі сканованих копій документів, на підставі яких 18.12.2018 вчинено реєстраційні дії - 13491070019000373, 13491100020000373, 13491110021000373.
Судом, відповідно до статті 11 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», через сервіс особистий кабінет оглянуто документи в електронній формі, що містяться в реєстраційній справі 134900037372 юридичної особи - КП КОР «Аквабіоресурси» (код ЄДРПОУ 02467156) та встановлено факт відсутності в даній реєстраційній справі (електронній формі) документів, на підставі яких 18.12.2018 вчинено оскаржувані реєстраційні дії, зокрема, рішення про внесення змін до установчих документів юридичної особи, нової редакції Статуту (згідно з якою змінено місцезнаходження КП КОР «Аквабіоресурси»), рішення засновників (учасників) або уповноваженого ними органу щодо припинення даної юридичної особи, про затвердження складу ліквідаційної комісії, про встановлення строку для заявлення кредиторами своїх вимог або будь-які інші документи, що свідчать про припинення юридичної особи в спрощеному порядку тощо.
Судом констатовано факт відсутності в Реєстрі сканованих копій документів в електронній формі реєстраційної справи КП КОР «Аквабіоресурси» під порядковими номерами опису 18, 19, 20.
Доводи позивача про відсутність рішення засновника про припинення шляхом ліквідації юридичної особи Комунального підприємства Київської міської ради «Аквабіоресурси», що в силу п.20 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування» мало бути прийнято виключно в формі рішення сесії Київської обласної ради, так само як і твердження про відсутність рішення засновника про внесення змін до установчих документів даної юридичної адреси, зокрема, в частині зміни адреси місцезнаходження (п.1.5.), - не спростовано.
За висновком суду, реєстраційні дії за номерами: 13491070019000373, 13491100020000373, 13491110021000373, вчинені 18.12.2018 державним реєстратором Прошкіним Олександром Васильовичем КП «Реєстраційний центр реєстрації нерухомості та бізнесу» за відсутності достатніх правових підстав.
Відповідно до ч. 4 ст. 75 ГПК України, обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Преюдиціальні факти є обов'язковими при вирішенні інших справ та не підлягають доказуванню, оскільки є встановленими у рішенні, немає необхідності встановлювати їх знову, піддаючи сумніву законність судового акта, який набрав законної сили. Преюдиціальність - обов'язковість фактів, установлених судовим рішенням, що набрало законної сили в одній справі для суду при розгляді інших справ. Преюдиціально встановлені факти не підлягають доказуванню, оскільки вони вже встановлені у рішенні чи вироку і немає необхідності встановлювати їх знову, тобто піддавати сумніву істинність і стабільність судового акта, який вступив в законну силу. Суть преюдиції полягає в неприпустимості повторного розгляду судом одного й того ж питання між тими ж сторонами. Преюдиціальне значення у справі надається обставинам, встановленим судовими рішеннями, а не правовій оцінці таких обставин, здійсненій іншим судом. Преюдиціальне значення мають лише рішення зі справи, в якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Преюдицію утворюють виключно ті обставини, які безпосередньо досліджувались і встановлювались судом, що знайшло своє відображення у мотивувальній частині судового рішення (Постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 18.03.2021 у справі № 902/608/19).
Отже, факт вчинення оспорюваних реєстраційних дій, за номерами: 13491070019000373,13491100020000373,13491110021000373 за відсутності достатніх правових підстав встановлений рішенням Господарського суду Чернігівської області у справі № 911/2304/20 від 24.03.2021, яке має преюдиційне значення для розгляду даної справи, а тому ці факти повторного доведення не потребують.
Відповідно до статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно зі статтею 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.
За приписами статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ст. 236 Господарського процесуального кодексу України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України з відповідача підлягає стягненню пропорційно розміру задоволених позовних вимог судовий збір у розмірі 6810,00 грн.
Керуючись ст.73, 74, 76, 77, 79, 86, 129, 233, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними та скасувати реєстраційні дії реєстратора Комунального підприємства "Реєстраційний центр реєстрації нерухомості та бізнесу" Прошкіна Олександра Васильовича від 18.12.2018, а саме:
- реєстраційну дію №13491070019000373 - державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу, зміна місцезнаходження: Україна, 15000, Чернігівська область, Ріпкинський район, смт. Ріпки, пансіонат Дружба;
- реєстраційну дію №13491100020000373 - внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті її ліквідації;
- реєстраційну дію №13491110021000373 - державна реєстрація припинення Комунального підприємства Київської обласної ради «Аквабіоресурси» (код ЄДРПОУ 02467156) в результаті її ліквідації.
3. Стягнути з Комунального підприємства "Реєстраційний центр реєстрації нерухомості та бізнесу" (вул. Електриків, 16-Г, м. Київ, 04071; код ЄДРПОУ 42298885) на користь Київської обласної ради (пл. Лесі Українки, 1, м. Київ, 01196; код ЄДРПОУ 24572267) 6810,00 грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням суду законної сили.
Рішення набирає законної сили у строк та в порядку, встановленому ст.241 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду в строк, встановлений ст.256 Господарського процесуального кодексу України та в порядку, передбаченому ст.257 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено та підписано 19.10.2021.
Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.
Суддя В.В. Моцьор