Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"19" жовтня 2021 р.м. ХарківСправа № 922/3055/21
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Жиляєва Є.М.
при секретарі судового засідання Деркач П. О.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Харківської міської ради (61003, м. Харків, м-н Конституції, 7)
до Приватного підприємства фірми "Ставо" (61018, м. Харків, пров. 23 Серпня, 4)
про стягнення 236387,00 грн.
за участю представників:
позивача - не з'явився,
відповідача - не з'явився,
Позивач, Харківська міська рада звернулась до Господарського суду Харківської області з позовом до відповідача - Приватного підприємства фірми "Ставо", в якому просить суд стягнути з відповідача на свою користь заборгованість з орендної плати за користування земельними ділянками по вул. Повздовжній, 3-в у м. Харкові, відповідно до договорів оренди землі від 30.06.2005 за № 66139/05 та від 07.08.2006 за № 340667100141.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 04.08.2021 по справі № 922/3055/21 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та підготовче засідання призначено на 31.08.2021 об 11:30.
Протокольною ухвалою Господарського суду Харківської області від 31.08.2021 у справі № 922/3055/21 відкладено підготовче засідання на 28.09.2021 об 11:00.
28.09.2021 у системі документообігу суду зареєстровано письмові пояснення позивача (вх. № 22698) з додатковими документами, які досліджено та приєднано до матеріалів справи.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 28.09.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 19.10.2021 о 12:30.
Позивач в судове засідання 19.10.2021 не з'явився, про дату, час та місце проведення розгляду справи по суті повідомлений своєчасно та належним чином (т.с. 2 а.с. 64).
Відповідач в судове засідання 19.10.2021 не з'явився, про дату, час та місце проведення розгляду справи по суті повідомлений своєчасно та належним чином (т.с. 2 а.с. 63).
Відповідно до ч.1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Водночас, суд звертає увагу на те, що явка сторін у судове засідання обов'язковою не визнавалась, а брати участь у судових засіданнях є правом учасників справи, що встановлено ст. 42 ГПК України. Окрім того, за висновками суду у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого, суд дійшов висновку, що справа може бути розглянута за наявними у ній документами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги прокурора та заперечення проти них, об'єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд установив наступне.
Рішенням Харківської міської ради від 24.11.2004 № 198/04 «Про припинення та надання в користування земельних ділянок юридичним та фізичним особам» відповідачеві - Приватному підприємству фірмі "Ставо" надано в оренду земельну ділянку загальною площею 0,1076 га по вул. Повздовжній, 3-в у м. Харкові для обслуговування АЗС до 01.12.2029.
Так, на підставі вказаного рішення між Харківською міською радою та відповідачем укладено договір оренди землі від 30.06.2005, зареєстрований у Харківській регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» в Державному реєстрі земель за № 66139/05 (т.с. 1 а.с. 26-28).
Також, із обставин справи вбачається, що Рішенням Харківської міської ради від 28.09.2005 № 170/05 «Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для будівництва (реконструкції) та подальшої експлуатації об'єктів» відповідачеві - Приватному підприємству фірмі "Ставо" надано в оренду земельну ділянку загальною площею 0,1769 га по вул. Повздовжній, 3-в у м. Харкові для будівництва станції технічного обслуговування автомобілів з реконструкцією нежитлової будівлі (але не пізніше прийняття об'єкту до експлуатації), та подальшої експлуатації об'єкту до 01.12.2030.
На підставі вищевказаного рішення між Харківською міською радою та Відповідачем укладено договір оренди землі від 07.08.2006, зареєстрований у Харківській регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» в Державному реєстрі земель за № 340667100141 (т.с. 1 а.с.30-34).
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна записів про припинення іншого речового права №5369585 та № 5138878 відсутні.
Позивачем у позові вказано, що спірні земельні ділянки за вищевказаними договорами протягом тривалого строку використовується відповідачем без належної сплати орендної плати в повному обсязі, а тому Харківська міська рада змушена звернутися до суду за захистом своїх прав шляхом стягнення частки заборгованості з орендної плати за період з 01.08.2018 по 31.12.2020.
Такі обставини, на думку позивача, свідчать про порушення його прав та інтересів і є підставою для їх захисту шляхом стягнення з відповідача на користь позивача суми вартості належного позивачеві майна збереженого (заощадженого) відповідачем за рахунок позивача без достатніх правових підстав.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад.
Згідно з ст. 80 Земельного кодексу України суб'єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування - на землі комунальної власності.
Статтею 83 Земельного кодексу України визначено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.
У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
Пунктом 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», визначено, що виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
А відтак, саме територіальна громада м. Харкова в особі Харківської міської ради як розпорядник землі на території м. Харкова є належним позивачем у даній справі.
На підставі ч. 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Харківська міська рада, як орган місцевого самоврядування реалізує свої повноваження шляхом прийняття рішень. Також, виходячи із загальних вимог цивільного законодавства, рада може виступати як учасник цивільно-правових та господарських правовідносин при укладанні різного виду угод.
Із зазначених норм законодавства України випливає, що питання оренди земельних ділянок вирішуються сільською, селищною, міською радою на пленарних засіданнях шляхом прийняття відповідних рішень.
Вирішення питань про передачу землі у користування є виключним правом ради - суб'єкта права власності на землю, і здійснюється з дотриманням загального порядку укладання господарських договорів, передбаченого ст.ст. 179-181 ГК України, з урахуванням положень ЗК України.
Відповідно до ст. ст. 142-145 Конституції України фінансовою та матеріальною основою органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, є земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.
Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону (ст.14 Конституції України).
Використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону (ст. 206 Земельного кодексу України).
Рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013 № 1209/13 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 та базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 291,18 грн., яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.2013 та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України (п.1.1 рішення).
Пунктом 2 цього рішення передбачено, що це рішення вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013 застосовується з 01 січня 2014 року.
Рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 № 1269/13 «Про затвердження «Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станам на 01.01.2013» встановлено, що плата за землю на підставі даних «Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013» вводиться в дію з 01.01.2014. Зміни до договорів оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди землі згідно з Порядком оформлення договорів оренди землі у місті Харкові (п.п. 2, 3 рішення).
Як вже зазначалося судом вище, між Харківською міською радою та Приватним підприємством фірмою "Ставо" було укладено договір оренди землі від 30.06.2005, зареєстрований у Харківській регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» в Державному реєстрі земель за №66139/05, яким надано в оренду земельну ділянку загальною площею 0,1076 га по вул. Повздовжній, 3-в у м. Харкові для обслуговування АЗС до 01.12.2029.
Обчислення розміру орендної плати за землю, відповідно до п. 10 договору оренди землі здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
25.11.2013 укладено додаткову угоду до договору оренди землі від 30.06.2005 за № 66139/05 (номер запису про інше речове право 03.03.2014).
Пунктом 5 додаткової угоди встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 973296 грн.
Відповідно до умов пункту 9 вищевказаного договору розмір орендної плати за земельну ділянку становить 8,4% від нормативної грошової оцінки і складає 81756,86 грн., а в місяць становить 6813,07 грн.
Також, між Харківською міською радою та Приватним підприємством фірмою «Ставо» було укладено договір оренди землі від 07.08.2006, зареєстрований у Харківській регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» в Державному реєстрі земель за №340667100141, яким надано в оренду земельну ділянку загальною площею 0,1769 га по вул. Повздовжній, 3-в у м. Харкові для будівництва станції технічного обслуговування автомобілів з реконструкцією нежитлової будівлі (але не пізніше прийняття об'єкту до експлуатації), та подальшої експлуатації об'єкту до 01.12.2030.
Обчислення розміру орендної плати за землю, відповідно до п. 10 вищевказаного договору оренди землі здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
28.10.2013 укладено додаткову угоду до договору оренди землі від 07.08.2006 за № 340667100141 (номер запису про інше речове право 03.03.2014).
Пунктом 5 додаткової угоди встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1600149 грн.
Відповідно до умов пункту 9 вищевказаного договору розмір орендної плати за земельну ділянку становить 5,6% від нормативної грошової оцінки і складає 89608,34 грн, а в місяць 7467,36 грн.
Пунктом 13 Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1996 № 786, встановлено, що розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць.
Відповідно до наказу Держкомстату «Про затвердження Методики розрахунку базового індексу споживчих цін» від 27.07.2007 № 265 індекс споживчих цін - показник, що характеризує зміни у часі загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання. Він є показником зміни вартості фіксованого набору споживчих товарів та послуг у поточному періоді порівняно з базисним.
Інформація про індекси споживчих цін (індекси інфляції) за відповідні роки розміщена на загальнодоступному веб-сайті Державної служби статистики України http://www.ukrstat.gov.ua
Відповідно до договору оренди землі від 30.06.2005 за № 66139/05 Приватне підприємство фірма "Ставо" повинно було сплатити за період з 01.08.2018 по 31.12.2020 року орендну плату в розмірі 470371,12 грн.
Також, згідно договору оренди землі від 07.08.2006 № 340667100141 Приватне підприємство фірма "Ставо" повинно було сплатити за період з 01.08.2018 по 31.12.2020 року орендну плату в розмірі 515542,52 грн.
Однак, відповідно до листа ГУ ДПІ у Харківській області від 24.06.2021 за вих. № 15895/5/20-40-04-03-11 загальна сума надходжень за орендну плату складає за 2018 рік у розмірі 325114,44 грн., за 2019 рік у розмірі 316040,12 грн. та 2020 рік у розмірі 298022,17 грн.
Різниця розміру заборгованості зі сплати орендної плати, яку було повинно сплатити Приватне підприємство фірма "Ставо" за відповідний період складає 236387,00 грн.
Отже, заборгованість зі сплати орендної плати за користування відповідачем земельними ділянками площею 0,1076 га та 0,1769 га по вул. Повздовжній, 3-в у м. Харкові за період з 01.08.2018 по 31.12.2020 складає 236387,00 грн.
Оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст. 1 Закону України «Про оренду землі»).
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п.п.14.1.136 п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України).
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно з частиною 1 статті 15 Закону України "Про оренду землі" однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
За змістом ч. ч.1,2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Податковим кодексом України, який набув чинності 01.01.2011, зокрема, встановлено, що плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності; (п. п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14), а орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п.п. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14).
Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно зі ст. 526 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 ЦК України).
Відповідно до абз. 1 п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Частиною 1 ст. 530 ЦК України встановлено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно з п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Зазначена норма відображена і у п. 11 договорах оренди землі.
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Всупереч вимог статей 13, 74 ГПК України (судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій) відповідачем належними та допустимими доказами не спростовано наведені позивачем обставини.
Враховуючи викладене, суд приходить до неспростовного висновку про наявність у справі достатніх правових та фактичних підстав для задоволення позовних вимог Харківської міської ради до Приватного підприємства фірми "Ставо" про стягнення 236387,00 грн. заборгованості з орендної плати за користування земельними ділянками по вул. Повздовжній, 3-в у м. Харкові, відповідно до договорів оренди землі від 30.06.2005 за № 66139/05 та від 07.08.2006 за № 340667100141.
Здійснюючи розподіл судових витрат за наслідками розгляду справи, враховуючи вимоги статті 129 ГПК України, а також висновки суду про повне задоволення позову, судові витрати, понесені позивачем у зв'язку з оплатою судового збору, підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача в розмірі 3545,81 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 124, 129-1 Конституції України, статтями 4, 20, 73, 74, 76-79, 86, 123, 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного підприємства фірми "Ставо" (61018, м. Харків, пров. 23 Серпня, 4, код ЄДРПОУ 22651873) на користь Харківської міської ради (61003, м. Харків, м-н Конституції, 7, код ЄДРПОУ 04059243) - 236387,00 грн. заборгованості з орендної плати за користування земельними ділянками по вул. Повздовжній, 3-в у м. Харкові, відповідно до договорів оренди землі від 30.06.2005 за № 66139/05 та від 07.08.2006 за № 340667100141 та 3545,81 грн. судового збору.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції в порядку, визначеному розділом IV Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено "19" жовтня 2021 р.
Суддя Є.М. Жиляєв