вул. Коцюбинського, 2А, м. Ужгород, 88000, e-mail: inbox@zk.arbitr.gov.ua, вебадреса: http://zk.arbitr.gov.ua
"19" жовтня 2021 р. м. Ужгород Справа № 907/713/21
Господарський суд Закарпатської області у складі судді Пригузи П.Д., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом: ДП "Львівський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України", вул.В.Великого, 54 м.Львів,
до: ДП "Служба місцевих автомобільних доріг у Закарпатській області", пл.Народна, 4 м.Ужгород,
про зобов'язання внести зміни до тендерної документації,
секретар судового засідання Штундер Д.Л.
за участю представників сторін: не викликались,
ДП "Львівський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" звернулось до суду з позовом до ДП "Служба місцевих автомобільних доріг у Закарпатській області" про зобов'язання усунути порушення законодавства у оприлюдненій тендерній документації закупівлі "Послуги з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення Тячівського та Рахівського районів Закарпатської області (Код ДК 021-2015: 63710000-9-Послуги з обслуговування наземних видів транспорту)" ідентифікатор закупівлі - UA-2021-07-23-002338-а шляхом внесення змін до такої.
Ухвалою від 06.09.2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін та встановлено сторонам строки для подання заяв по суті спору.
24.09.2021 від відповідача ДП "Служба місцевих автомобільних доріг у Закарпатській області" до суду надійшов відзив на позовну заяву від 22.09.2021 з доказами надсилання його позивачеві 22.09.2021.
І. Виклад позиції позивача.
В обґрунтування заявлених вимог позивач покликається на те, що 23 липня 2021 року ДП "Служба місцевих автомобільних доріг у Закарпатській області" розпочало процедуру закупівлі: «Послуги з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення Тячівського та Рахівського районів Закарпатської області (Код ДК 021-2015: 63710000-9-Послуги з обслуговування наземних видів транспорту)» ідентифікатор закупівлі - UA-2021-07-23-002338-а.
На думку позивача, відповідачем при публікації умов закупівлі допущено наступні порушення:
- тендерною документацією не встановлено кваліфікаційної вимоги до учасника публічної закупівлі про належність до сфери управління Укравтодору, оскільки згідно чинного законодавства послуги по ремонту та експлуатаційному утриманню автомобільних доріг загального користування місцевого значення державної власності можуть бути надані тільки дорожньо-експлуатаційними організаціями, які належать до сфери управління Укравтодору (райавтодорами і ДЕД), зокрема і структурними підрозділами (філіями) ДП "Львівський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України". Відсутність у тендерній документації такої вимоги призведе до порушення процедури проведення тендерної закупівлі та призведе до порушення прав позивача як дорожньо-експлуатаційної організації, уповноваженої здійснювати експлуатаційне утримання доріг загального користування;
- у додатку №4 до тендерної документації встановлено що учасник вважатиметься таким, що відповідає кваліфікаційному критерію «Наявність фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю» у разі підтвердження, що сума наявних у нього високоліквідних активів, відображена у Балансі Учасника (Форма №1) станом на кінець звітного періоду за останній передбачений цією документацією для такого учасника звітний період, в рядку з кодом 1165 «Гроші та їх еквіваленти» , є не меншою за суму граничного розміру забезпечення виконання договору про закупівлю, встановленого пунктом 3 статті 27 Закону України «Про публічні закупівлі» , із розрахунку вартості такого договору у розмірі очікуваної вартості цієї закупівлі.
Коефіцієнт поточної ліквідності Учасника, розрахований як співвідношення (пропорція) підсумку активів за розділом ІІ «Оборотні активи» (рядок з кодом 1195) до підсумку пасивів за розділом ІІІ «Поточні зобов'язання і забезпечення» (рядок з кодом 1195) на підставі відповідних даних, відображених у Балансі Учасника (форма №1) станом на кінець звітного періоду за останній передбачений цією документацією для такого Учасника звітний період, є не меншим ніж значення 0, 85.
Сума чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) Учасника, відображена у Звіті про фінансові результати; Учасника (форма №2) станом на кінець звітного періоду за останній передбачений цією документацією для такого Учасника звітній період, в рядку з: кодом 2000 «Чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)», є не меншою ніж сума очікуваної вартості цієї закупівлі».
Замовник на підтвердження кваліфікаційного критерію фінансової спроможності не може вимагати інших документів, ніж документи фінансової звітності, що подаються самим учасником для підтвердження відповідності вимогам абз.1 ч. 3 ст. 16 Закону України «Про публічні закупівлі», а саме наявності річного доходу (виручки) у розмірі очікуваної вартості предмета закупівлі;
- п.2 Додатку №8 до тендерної документації «Технічні, якісні, кількісні та інші характеристики та вимоги до предмета закупівлі» вимагається від учасника закупівлі підтвердження наявності власних та/або орендовани моніторингових GPS-трекерів без додаткових оплат зі сторони замовника, що призводить до дискримінації та витрачання значних коштів до початку проведення процедури закупівлі;
- пунктом 3 Додатку №8 до тендерної документації встановлюється вимога надання у складі тендерної пропозиції учасника копії чинного на дату розкриття сертифікату на систему екологічного менеджменту ІSО 14001:2015 та копію звіту про аудит або інший документ, що підтверджує проведення аудиту, складеного органом стандартизації, метрології та сертифікації або іншим акредитованим органом по сертифікації (якщо дата реєстрації сертифікату ІSО 114001:250 не пізніше, ніж один рік від дати; складання звіту) або копія звіту про наглядовий аудит/технічний нагляд або інший документ, що підтверджує проведення аудиту, дата затвердження якого в органах стандартизації, метрології та сертифікації або іншому акредитованому органі - не пізніше, ніж за один рік від дати розкриття тендерних пропозицій (якщо дата реєстрації сертифікату ІSО 14001:2015 пізніше, ніж один рік від дати складання звіту)».
Однак ДСТУ ІSО 114001:250 не є нормативно-правовим актом, тому не є обов'язковим до застосування. Крім цього, ДСТУ ІSО 14001:2015 не містить жодної вимоги щодо обов'язкової сертифікації системи екологічного управління. Оцінювання відповідності цьому стандарту здійснюється на добровільних засадах;
- згідно таблиці №2 додатку №4 до тендерної документації, у складі тендерної пропозиції учасник повинен підтвердити і надати інформацію за встановленою формою та з підтверджуючими документами про наявність не менше одного власного або орендованого (лізинг) асфальтобетонного заводу, а потужність виробництва асфальтобетону на асфальтобетонному заводі повинна становити не менше ніж 160т/год. У разі відсутності власного або орендованого (лізинг) асфальтобетонного заводу, учасник надає договір поставки асфальтобетону із асфальтобетонного заводжу, потужність якого не менше ніж 160 т/год та/або договір надання послуг з виготовлення асфальтобетону на асфальтобетонному заводі, потужність якого не менше ніж 160 т/год.
При цьому замовником не враховано, що учасником може використовуватися не один, а кілька асфальтобетонних заводів, потужність виробництва кожного з них може складати менше ніж 160 т/год, однак сумарна потужність буде значно перевищувати необхідну потужність (160 т/год), а тому такий учасник, маючи можливість забезпечити поставку необхідної кількості асфальтобетону буде безпідставно дискримінований такою вимогою та не зможе взяти участь у процедурі закупівлі;
- відповідно до п.1 Інших умов Додатку №8 до тендерної документації, замовником встановлено, що учасник повинен мати власну чи залучену випробувальну(ні) дорожню(ні) лабораторію(ї) для проведення вхідного та операцій1ного контролю (далі - вимірювальна лабораторія), яка спроможна виконувати контроль якості будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, які необхідні для надання послуг (виконання робіт), що є предметом закупівлі, а для документального підтвердження повинен надати кольорову сканкопію документу (-тів) про відповідність лабораторії вимогам чинного законодавства України (свідоцтво, рішення тощо про атестацію (сертифікацію) тощо або кольорову сканкопію свідоцтва про відповідність системи керування вимірювання з додатком, де вказано галузь атестації (сертифікації) тощо, виданого компетентним органом та дійсного (чинного) на дату його подання учасником.
При цьому Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність» не визначено поняття «атестація лабораторії».
Згідно з ч.2 ст.4 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» метрологічна система України включає систему добровільної акредитації калібрувальних лабораторій, а також систему акредитації випробувальних лабораторій, органів з оцінки відповідності у випадках, визначених цим та іншими законами України.
Відповідно до ч.1 ст.5 Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність» одним із принципів діяльності з акредитації є принцип добровільності.
Отже, згідно чинного законодавства акредитація випробувальних лабораторій не є обов'язковою, а тому вимога надати документальне підтвердження атестації лабораторії призводить до звуження кола учасників процедури закупівлі.
З огляду на викладене вище, позивач вважає, що ДП "Служба місцевих автомобільних доріг у Закарпатській області" порушено вимоги Закону України «Про публічні закупівлі» при складанні оприлюдненої тендерної документації, що в свою чергу призвело до порушення його прав як учасника процедури закупівлі.
Позивач просить зобов'язати відповідача усунути виявлені порушення законодавства у оприлюдненій тендерній документації закупівлі «Послуги з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення Тячівського та Рахівського районів Закарпатської області (Код ДК 021-2015: 63710000-9-Послуги з обслуговування наземних видів транспорту)» ідентифікатор закупівлі - UA-2021-07-23-002338-а шляхом внесення змін до неї, а саме: визначення у ній вимоги щодо належності учасника закупівлі до дорожньо-експлуатаційних організацій, які належать до сфери управління Укравтодору; приведення змісту додатку №4 до тендерної документації у відповідність із абз.1 ч.3 ст.16 Закону України «Про публічні закупівлі»; змінити п.2 додатку 8 до тендерної документації «Технічні, якісні, кількісні та інші характеристики та вимоги до предмета закупівлі», виключивши з нього необхідність наявності у учасника власних або орендованих моніторингових GPS-трекерів на момент подання тендерної пропозиції; виключити у п.3 додатку №8 до тендерної документації вимогу про надання в складі тендерної пропозиції учасника копії чинного на дату розкриття сертифікату на систему екологічного менеджменту ISO 14001:2015 та копії звіту про аудит або інший документ, що підтверджує проведення аудиту, складеного органом стандартизації, метрології та сертифікації або іншим акредитованим органом по сертифікації (якщо дата реєстрації сертифікату ISO 14001:2015 не пізніше, ніж один рік від дати складання звіту) або копії звіту про наглядовий аудит/технічний нагляд або інший документ, що підтверджує проведення аудиту, дата затвердження якого в органах стандартизації, метрології та сертифікації або іншому акредитованому органі - не пізніше, ніж за один рік від дати розкриття тендерних пропозицій (якщо дата реєстрації сертифікату ISO 14001:2015 пізніше, ніж один рік від дати складання звіту); змінити таблицю №2 додатку №4 до тендерної документації, визначивши, що потужність виробництва асфальтобетону на асфальтобетонному (их) заводах повинна становити у загальному не менше ніж 1160 т/год; виключити із п.1 Інших умов додатку №8 до тендерної документації інформацію про необхідність надання учасником у складі тендерної пропозиції кольору сканкопію документу (-тів) про відповідність лабораторії вимогам чинного законодавства України (свідоцтво, рішення тощо про атестацію (сертифікацію) тощо або кольорову сканкопію свідоцтва про відповідність системи керування вимірювання з додатком, де вказано галузь атестації (сертифікації) тощо, виданого компетентним органом та дійсного (чинного) на дату його подання учасником.
II. Виклад позиції відповідача.
Відповідач вважає заявлені позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення з огляду на наступне.
Стосовно порушення №1. Єдині правила ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони (далі Єдині правила), затверджені Постановою КМУ №198 30.03.1994 році. Значна частина вимог, визначених цими правилами, втратила свою актуальність у зв'язку з прийняттям низки законодавчих актів України, які регламентують основні вимоги до ремонту, утримання автомобільних доріг загального користування.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про автомобільні дороги» управління автомобільними дорогами загального користування здійснюють: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства та управління автомобільними державного значення; Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні та Севастопольська міська державні адміністрації.
Згідно з п.1 Статуту ДП «Служба місцевих автомобільних доріг у Закарпатській області» засновником підприємства є Закарпатська обласна державна адміністрація.
Відповідно до пункту 2 Єдиних правил, передбачено, що ремонт і утримання дорожніх об'єктів (крім залізничних переїздів), що перебувають у загальнодержавній власності здійснюється організаціями, які належать до сфери управління Укравтодору, а тих, що перебувають у комунальній власності - відповідними дорожньо-експлуатаційними організаціями.
Статтею 37 Закону України «Про автомобільні дороги» встановлені вимоги щодо отримання дозволу на провадження виробничої діяльності на автомобільних дорогах відповідно до встановленого Кабінетом Міністрів України порядку.
При цьому, пунктом 6 Єдиних правил передбачено виконання робіт зовсім в іншому порядку, встановленому Укравтодором, Держбудом, Держжитлокомунгоспом за погодження з Національною поліцією.
При цьому, значна частина термінів і понять, що вживаються у Єдиних правилах, не узгоджуються з термінологією, визначеною у законах, що регулюють діяльність у сфері дорожнього господарства, у зв'язку із чим виникла необхідність перегляду вищезазначених положень Єдиних правил.
Стосовно порушення №2 відповідач зазначив, що у тендерній документації із дотриманням положень ч.3 ст.16 Закону України «Про публічні закупівлі» встановлені вимоги щодо надання підтвердження обсягу річного доходу (виручки) у розмірі не більшому, ніж очікувана вартість предмета закупівлі, відтак тендерна документація відповідає вимогам Закону.
Щодо порушення №3. Встановлення GРS-трекерів передбачено пунктом 7.8.20 ДСТУ 8747:2015. Автомобільні дороги. Види та переліки робіт з ремонтів та експлуатаційного утримання (Монтування, технічне обслуговування та ремонт обладнання GРS-трекерів (GРS-терміналів), їхніх датчиків та периферійного обладнання для транспортних засобів.)
Стосовно порушення №4. Система екологічного менеджменту менеджменту ІSО 140 1:2015 - це основний міжнародний стандарт, який визначає механізм впровадження і функціонування ефективної системи екологічного менеджменту (СЕМ). Застосування цього стандарту дозволяє ідентифікувати і контролювати екологічні аспекти діяльності організації, її продукції та послуг, у тому числі відповідно до вимог екологічного законодавства та інших зацікавлених сторін (місцеві та державні органи влади, неурядові організації, споживачі, співробітники, екологи та ін.); поступово знижувати негативну дію екологічних аспектів організації на довкілля, при цьому зберігаючи рентабельність виробництва; досягати постійного поліпшенні екологічних показників.
Відповідно до пункту 40 Статуту ДП «Служба місцевих автомобільних доріг у Закарпатській області», підприємств зобов'язане забезпечувати дотримання норм і вимог щодо охорони навколишнього середовища, раціонального використання відтворення природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки.
Відповідно до частини 3 статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі», тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації.
Що стосується порушення №5, відповідачем зазначено, що вимога щодо наявності в учасника процедури закупівлі асфальтобетонного заводу, потужність виробництва якого (яких) повинна становити не менше 160 т/год., обумовлена об'ємами робіт, що визначені в Додатку №8 до тендерної документації та не суперечить частині 1 статті 5 та частини 4 статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі» та в свою чергу не порушує права та законні інтереси позивача, пов'язані з його участю в процедурі закупівлі.
Щодо порушення №6 відповідач зазначає, що він вважає за необхідно переконатись в якості наданих послуг лабораторією, тому у тендерній документації було встановлено вимогу щодо акредитації такої. Вимога щодо наявності відповідного сертифікату лабораторії відповідає положенням частини 3 статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі» та не є дискримінаційною умовою, як це стверджує позивач.
Крім цього, відповідач покликається на те, що ДП «Львівський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» учасником даної закупівлі не був та будь-яких скарг з цього приводу до органу оскарження не подавав, а відтак його права та законні інтереси жодним чином не були порушені.
Для ефективного захисту своїх прав, позивач вправі звернутися зі скаргою до постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель.
III. Мотивувальна частина рішення.
Судом встановлено, що ДП "Служба місцевих автомобільних доріг у Закарпатській області" 23.07.2021 було оприлюднено оголошення про процедуру закупівлі (відкриті торги з публікацією англійською мовою): «Послуги з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення Тячівського та Рахівського районів Закарпатської області (Код ДК 021-2015: 63710000-9-Послуги з обслуговування наземних видів транспорту)» ідентифікатор закупівлі - UA-2021-07-23-002338-а, очікувана вартість предмету закупівлі - 65669650,00 грн.
Статтею 55 Конституції України встановлено, що кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно з ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад визначено Законом України «Про публічні закупівлі».
Метою Закону України «Про публічні закупівлі» є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Статтею 1 Закону України «Про публічні закупівлі» встановлено, що публічна закупівля - це придбання замовником товарів, робіт і послуг у порядку, встановленому цим Законом;
тендер (торги) - це здійснення конкурентного відбору учасників з метою визначення переможця торгів згідно з процедурами, установленими цим Законом (крім переговорної процедури закупівлі);
тендерна документація - документація щодо умов проведення публічних закупівель, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу на веб-порталі Уповноваженого органу та авторизованих електронних майданчиках;
учасник процедури закупівлі (далі - учасник) - фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, юридична особа (резидент або нерезидент), яка подала тендерну пропозицію або взяла участь у переговорах у разі застосування переговорної процедури закупівлі.
Згідно положень ст.22 Закону України «Про публічні закупівлі» тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником разом з оголошенням про проведення конкурентних процедур закупівель в електронній системі закупівель для загального доступу шляхом заповнення полів в електронній системі закупівель.
У тендерній документації зазначаються такі відомості: 1) інструкція з підготовки тендерних пропозицій; 2) один або декілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 цього Закону, підстави, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством.
Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність підставам, встановленим статтею 17 цього Закону, у разі якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації", та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.
Для об'єднання учасників замовником зазначаються умови щодо надання інформації та способу підтвердження відповідності таких учасників установленим кваліфікаційним критеріям та підставам, встановленим статтею 17 цього Закону; 3) інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі).
Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі та технічні специфікації до предмета закупівлі повинні визначатися замовником з урахуванням вимог, визначених частиною четвертою статті 5 цього Закону; 4) інформація про маркування, протоколи випробувань або сертифікати, що підтверджують відповідність предмета закупівлі встановленим замовником вимогам (у разі потреби); 5) кількість товару та місце його поставки; 6) місце, де повинні бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяги; 7) строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг; 8) проект договору про закупівлю з обов'язковим зазначенням порядку змін його умов; 9) опис окремої частини або частин предмета закупівлі (лота), щодо яких можуть бути подані тендерні пропозиції, у разі якщо учасникам дозволяється подати тендерні пропозиції стосовно частини предмета закупівлі (лота). Замовник може передбачити можливість укладення одного договору про закупівлю з одним і тим самим учасником у разі визначення його переможцем за кількома лотами; 10) перелік критеріїв оцінки та методика оцінки тендерних пропозицій із зазначенням питомої ваги кожного критерію. У разі застосування критерію оцінки вартість життєвого циклу, методика оцінки тендерних пропозицій повинна містити опис усіх складових вартісних елементів та перелік документів і інформації, які повинні надати учасники для підтвердження вартості складових елементів життєвого циклу. Замовник у разі необхідності дисконтування витрат життєвого циклу майбутніх періодів може використовувати поточну облікову ставку Національного банку України. Вартість життєвого циклу може рахуватися як сума всіх витрат життєвого циклу або сума всіх витрат життєвого циклу, поділена на розрахункову одиницю експлуатації предмета закупівлі; 11) строк дії тендерної пропозиції, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, але не менше 90 днів із дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій; 12) валюта, у якій повинна бути зазначена ціна тендерної пропозиції; 13) мова (мови), якою (якими) повинні бути складені тендерні пропозиції; 14) кінцевий строк подання тендерних пропозицій; 15) розмір та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати); 16) розмір, вид, строк та умови надання, повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає таке забезпечення надати); 17) прізвище, ім'я та по батькові, посада та електронна адреса однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв'язок з учасниками; 18) вимога про зазначення учасником у тендерній пропозиції інформації (повне найменування та місцезнаходження) щодо кожного суб'єкта господарювання, якого учасник планує залучати до виконання робіт чи послуг як субпідрядника/співвиконавця в обсязі не менше 20 відсотків від вартості договору про закупівлю - у разі закупівлі робіт або послуг; 19) опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх тендерних пропозицій. Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов'язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст тендерної пропозиції, а саме - технічні помилки та описки.
Тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації.
Тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників, а також вимог щодо документального підтвердження інформації про відповідність вимогам тендерної документації, якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації" та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.
Дослідивши зміст тендерної документації «Послуги з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення Тячівського та Рахівського районів Закарпатської області (Код ДК 021-2015: 63710000-9-Послуги з обслуговування наземних видів транспорту)" ідентифікатор закупівлі - UA-2021-07-23-002338-а, положення Закону України «Про публічні закупівлі», зокрема ч.3 ст.22 Закону України «Про публічні закупівлі», судом не встановлено жодних дискримінаційних вимог, які були включені відповідачем до тендерної документації, та позбавили позивача права на участь в процедурі закупівлі.
Позивачем не доведено та документально не підтверджено неможливості виконання спірних вимог тендерної документації, а його твердження про те, що зазначені вище вимоги є дискримінаційними є лише припущеннями позивача, не підтвердженими жодними доказами.
Матеріали справи не містять жодних доказів того, що позивач брав участь у процедурі закупівлі та не пройшов її через невідповідність зазначеним у тендерній документації вимогам до учасників процедури закупівлі.
Крім того, суд також враховує, що відповідно до статті 1 та частини 2 статті 18 Закону України «Про публічні закупівлі» органом оскарження процедур закупівлі є Антимонопольний комітет України, до якого подаються в тому числі, скарги, що стосуються тендерної документації та/або прийнятих рішень, дії чи бездіяльності замовника, що відбулися до закінчення строку, установленого для подання тендерних пропозицій, можуть подаватися до органу оскарження з моменту оприлюднення оголошення про проведення торгів, але не пізніше ніж за чотири дні до дати, установленої для подання тендерних пропозицій.
Однак, по спірним умовам тендерної документації позивач до Антимонопольного комітету України як до органу оскарження зі скаргою не звертався.
Зважаючи на приписи ч. 1 ст. 2 та ст. 5 ГПК України, спосіб захисту, який позивач може обрати, а суд застосувати при здійсненні судочинства, у будь-якому випадку має бути ефективним, тобто таким, що відповідає змісту порушеного права, характеру його порушення та наслідкам, спричиненим цим порушенням, і дає змогу забезпечити реальне поновлення у порушених правах.
Статтею 16 Цивільного кодексу України закріплено перелік способів захисту цивільних прав та інтересів, згідно з яким кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Під порушенням слід розуміти такий стан суб'єктивного права, за якого воно зазнало протиправного впливу з боку правопорушника, внаслідок чого суб'єктивне право особи зменшилось або зникло як таке, порушення права пов'язане з позбавленням можливості здійснити, реалізувати своє право повністю або частково.
Таким чином, у розумінні закону, суб'єктивне право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.
До господарського суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено чи оспорюється. Водночас за змістом зазначеної статті порушення права чи законного інтересу або спір щодо них повинні існувати на момент звернення до суду.
При цьому, як встановлено судом, позивач тендерної пропозиції щодо спірної закупівлі не подавав, участі у процедурі закупівлі не брав. Обґрунтованих доводів щодо неможливості подати тендерну пропозицію з огляду на визначені у тендерній документації умови, позивач суду не навів.
Отже, позивачем не доведено факту порушення його прав (інтересів) при складанні тендерної документації.
Суд зазначає, що на позивача покладений обов'язок обґрунтувати свої вимоги поданими до суду доказами, тобто довести наявність у нього певного суб'єктивного права (інтересу), а також, що таке його право (інтерес) дійсно порушується, оспорюється чи не визнається, а тому потребує захисту.
Відповідно до ч.ч. 1-3 статті 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Таким чином, повно і всебічно з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилались як на підставу своїх вимог і заперечень, надавши оцінку всім аргументам учасників справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити повністю, як безпідставного позову.
IV. Розподіл судових витрат:
Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати слід покласти на позивача.
Керуючись статтями 2, 13, 73, 74, 86, 129, 236, 238, 248 ГПК України, суд, -
1. У задоволенні позову відмовити повністю.
2. Судові витрати покласти на позивача.
3. Копію рішення надіслати сторонам.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення у порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України.
Повний текст рішення складено та підписано 19.10.2021 року.
Суддя П.Д. Пригуза