Єдиний унікальний номер: 344/12042/21
Провадження № 3/379/505/21
18 жовтня 2021 рокум.Тараща
Таращанський районний суд Київської області у складі судді Музиченко О.О., розглянувши матеріали адміністративної справи, що надійшли 18.10.2021 з Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області із постановою від 13.09.2021 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , громадянина України, паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий 19.03.1996 Таращаським РВ ГУ МВС України в Київській області, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , пенсіонера, до адміністративної відповідальності не притягувався,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
18.10.2021 до Таращанського районного суду Київської області надійшов з Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області адміністративний матеріал відносно ОСОБА_2 за ст. 124 КУпАП із постановою судді Івано-Франківського суду Івано-Франківської області Хоростіль Р.В. про направлення матеріалів справи до Таращанського районного суду Київської області для розгляду по суті від 13.09.2021.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.10.2021 справу передано для розгляду судді Таращанського районного суду Київської області Музиченко О.О..
З протоколу про адміністративне правопорушення серія ААБ № 122055 від 26.07.2021, складеного поліцейським В1Р2 БУПП в Івано-Франківській області Максютою А.Р., вбачається, що 26.07.2021 о 15 год. 34 хв. в м. Івано-Франківськ по вул. Степана Бандери, 9 водій ОСОБА_2 , керуючи транспортним засобом Mercedes Benz 0560 д.н.з. НОМЕР_3 , здійснив зупинку транспортного засобу, після чого не був уважним, не стежив за дорожньою обстановкою та відкрив водійські двері, внаслідок чого спричинив зіткнення з транспортним засобом Mitsubishi Pajero Wagon д.н.з. НОМЕР_4 під керуванням ОСОБА_3 , який рухався у попутному напрямку. При ДТП обоє транспортні засоби отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками. Своїми діями ОСОБА_2 порушив вимоги п.п. 2.3.б, 15.13 ПДР, за що передбачена відповідальність ст. 124 КУпАП.
Перевіривши надані матеріали у порядку, передбаченому ст. 278 КУпАП, приходжу до висновку про необхідність повернення матеріалів адміністративної справи відповідному правоохоронному органу для належного оформлення з наступних підстав.
Так, стаття 7 КУпАП визначає, що провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу, у зазначеному випадку - органи внутрішніх справ (Національної поліції).
При підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя вирішує, серед іншого, питання щодо правильності складання протоколу та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення відповідно до статті 278 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до ч. 2 ст. 256 КУпАП протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
Згідно ч.1 ст. 269 КУпАП потерпілим є особа, якій адміністративним правопорушенням заподіяно моральну, фізичну або майнову шкоду.
В порушення статті 256 КУпАП, п. 2 розділу 2 наказу Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2015 № 1395 «Про затвердження Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі» у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено прізвище, ім'я, по батькові та місце проживання потерпілого і свідків.
Водночас, зі змісту протоколу вбачається, що ДТП сталась за участі автомобіля Mitsubishi Pajero Wagon д.н.з. НОМЕР_4 під керуванням водія ОСОБА_3 , обидва транспортні засоби отримали механічні пошкодження. В матеріалах справи містяться письмові пояснення ОСОБА_3 , згідно яких він є учасником ДТП. Відтак, ОСОБА_3 є потерпілим або свідком події (залежно від встановлених даних щодо права власності на автомобіль Mitsubishi Pajero Wagon д.н.з. НОМЕР_4 ).
Відповідно до постанови Пленуму ВСУ від 23 грудня 2005 року № 14 у випадках складення протоколу без додержання вимог статті 256 КУпАП суддя зобов'язаний своєю постановою повернути прокол відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п.24).
Аналогічне роз'яснення міститься у постанові Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 № 11 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення», в п.12 якої вказано, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Урахувавши вимоги ст. 62 Конституції України, у якій чітко зазначено, що вина особи, яка притягується до відповідальності, повинна бути доведена належним чином, а не ґрунтуватися на припущеннях, а також ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суддя вважає, що матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 за ст. 124 КУпАП підлягають поверненню до Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в Івано-Франківській області для усунення виявлених порушень.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 62, 129 Конституції України, ст.ст. 7, 221, 245, 251, 252, 254, 256, 278, 283 КУпАП, суд
Повернути до Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в Івано-Франківській області матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, для належного оформлення.
Постанова є остаточною, оскарженню не підлягає і набирає законної сили негайно після її винесення.
Суддя Таращанського районного суду Київської області О. О. Музиченко