Постанова від 18.10.2021 по справі 360/2426/21

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 жовтня 2021 року справа №360/2426/21

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Компанієць І.Д. (суддя-доповідач),

суддів Гаврищук Т.Г., Гайдара А.В.,

розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецьке об'єднання АЗОТ» на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 14 червня 2021 року по справі №360/2426/21 (суддя 1-ї інстанції Тихонов І.В.) за позовом приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецьке об'єднання АЗОТ» до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправними та скасувати рішення №93/1818/06-1 від 19.04.2021 про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду в повному обсязі.

В обґрунтування позову зазначив, що в результаті планової перевірки позивача відповідачем виявлені порушення законодавства: - п. 5 ч. 1 та ч. 2 ст. 23, ч.1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 № 1105-ХІV (далі - Закон № 1105-ХІV); - п. 4.1 , п. 4.5. Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян N 455 від 13.11.2001 (зі змінами, внесеними згідно з Наказом МОЗ№ 882 від 06.12.2011); - п. 4.1 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом МОЗ від 03.11.2004 р. № 532/274/136-ос/1406.

За наслідками перевірки відповідачем прийнято рішення, відповідно до якого підлягає поверненню до Фонду соціального страхування України неправомірно використані кошти у сумі 19676,57 грн., а також, на підставі ст. 15 Закону № 1105-ХІV, застосовано до позивача фінансові санкції в розмірі 9838,29 грн.

Це рішення є протиправним, оскільки допомога по тимчасовій непрацездатності призначена ОСОБА_1 на підставі рішення комісії із соціального страхування, якою встановлено факт отримання тілесних ушкоджень внаслідок неправомірних дій іншої особи відносно неї, а не у зв'язку із знаходженням ОСОБА_1 у стані алкогольного сп'яніння. В даному випадку, причинно-наслідковий зв'язок між тимчасовою непрацездатністю внаслідок отриманої травми та алкогольним сп'янінням відсутній. Отже, допомогу по тимчасовій непрацездатності вищезазначеній особі призначено у відповідності до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Крім того, ФСС здійснює оплату по тимчасовій непрацездатності застрахованим особам за весь період до відновлення працездатності або до встановлення МСЕК інвалідності на підставі виданого у встановленому порядку листка непрацездатності.

У разі відмови особи від проходження комісії у листку непрацездатності робиться відмітка «від проходження МСЕК відмовився» із зазначенням дати відмови. При цьому, якщо особа продовжує хворіти, литок непрацездатності продовжується до відновлення працездатності або повторного направлення до МСЕК.

Таким чином, навіть у разі відмови від проходження МСЕК у певну дату тривалий лікарняний підлягає оплаті на загальних підставах, оскільки на момент настання тимчасової непрацездатності особа знаходиться у трудових відносинах з роботодавцем і є застрахованою особою.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 14 червня 2021 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з судовим рішенням, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти постанову, якою задовольнити позов у повному обсязі.

Обґрунтування апеляційної скарги.

Доводи апеляційної скарги є аналогічними обґрунтуванням позовних вимог.

Сторони про дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, відповідно до ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає заяву у порядку письмового провадження.

Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановив наступне.

Фактичні обставини справи.

Сєвєродонецьким міським відділенням Фонду соціального страхування України у Луганській області, в особі головного спеціаліста відділу по роботі зі страхувальниками Сєвєродонецького відділення Клунної Т.Б. та головного спеціаліста перевірки обґрунтованості видачі листків непрацездатності Сєвєродонецького відділення Хохлової В.А., на підставі наказу «Про проведення планової перевірки приватного акціонерного товариства « Сєвєродонецьке об'єднання АЗОТ » від 24.02.2021 № 68-ОД (арк.спр. 75); направлення на проведення документальної перевірки від 01.03.2021№13 (арк.спр. 76); наказу «Про продовження проведення планової перевірки ПАТ « Сєвєродонецьке об'єднання АЗОТ» від 09.04.2020 № 132- ОД (арк.спр. 78) та направлення на проведення документальної перевірки №24 від 12.04.2021 (арк.спр. 79) у періоди з 01.03.2021 по 11.03.2021 та з 12.04.2021 по 13.04.2021 проведено документальну планову перевірку правильності використання позивачем страхових коштів Фонду за період з 01.01.2017 по 31.12.2020.

Перевірка проводилась відповідно до затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування України від 02 жовтня 2020 року № 23 Порядку. Предмет документальної перевірки: дотримання порядку використання страхувальниками страхових коштів Фонду соціального страхування України.

Під час проведення перевірки відділенням виявлено факти порушення позивачем законодавства у сфері соціального страхування, а саме: п.5 ч.1 ст. 23, ч.2 ст.23, ч.1 ст. 31, ч.1 ст.34 Закону № 1105-ХІУ, п.4.1, п. 4.5. Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ України від 13.11.2001 № 455 (далі - Інструкція №455), п. 4.1 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності затвердженої наказом МОЗ України від 03.11.2004 №532/274/136-ос/1406 (далі - Інструкція №532/274/136-ос/1406), які призвели до неправомірного використання коштів Фонду соціального страхування України на суму 19 676,57 грн. (арк.спр.16-18).

Результати перевірки оформлено Актом документальної перевірки дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду соціального страхування України від 13.04.2021 № 23 ( далі - Акт перевірки). Акт перевірки підписано позивачем із запереченнями (арк.спр.8-9).

На підставі вищевказаного акту перевірки та опису виявлених порушень вимог законодавства відділення Фонду дійшло висновку про неправомірну оплату допомоги по тимчасовій непрацездатності, оскільки непрацездатність пов'язана із алкогольним сп'янінням, а саме: проведена сплата по застрахованій особі ОСОБА_1 (номер свідоцтва НОМЕР_1 ) по листку непрацездатності серії АДР №066999 (невиробничі травми) за період з 28.09.2020 по 07.10.2020 із відміткою про алкогольне сп'яніння від 27.09.2020. Сплата проведена за заявою-розрахунком № 004115 від 12.11.2020р. за рахунок коштів Фонду у сумі 1569,65 грн. (5дн. х 313,93 грн.), що є порушенням п. 5 ч. 1 ст. 23 Закону№ 1105-ХІУ.

Щодо порушення по листкам непрацездатності серії АГН №884655 за період з 21.04.2016 по 03.10.2016 та серії АГН № 884673 за 6 період з 04.10.2016 по 29.11.2016, виданим застрахованій особі ОСОБА_2 при порушенні режиму, встановленого лікарем (відмова від направлення на медико-соціальну Експертну комісію.

В акті перевірки зазначено про порушення ПАТ «Сєвєродонецьке об'єднання АЗОТ» ч.2 ст.23, ч.1 ст.31 Закону № 1105 ХІУ, та п. 4.1 , п. 4.5. Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян № 455 від 13.11.2001 (зі змінами, внесеними згідно з Наказом МОЗ № 882 від 06.12.2011); п. 4.1 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом МОЗ від 03.11.2004 №532/274/136-ос/1406.

За результатами проведеної перевірки обґрунтованості видачі застрахованій особі ОСОБА_2 листків непрацездатності серії АГН №884655 та серії АГН №884673 в комунальному некомерційному підприємстві Луганської обласної ради «Лисичанська обласна лікарня з надання психіатричної допомоги» встановлено, що за записами в медичній документації, згідно з п.5.1.4. Положення про експертизу тимчасової непрацездатності, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я від 09.04.2008 №189, загальна тимчасова непрацездатність ОСОБА_2 за одним і тим же страховим випадком становила 375 днів з перервою ( за період з 05.08.2015 по 29.11.2016 ).

Відповідно до довідки перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності ОСОБА_2 в КНП Луганської обласної ради «Лисичанська обласна лікарня з надання психіатричної допомоги» від 12.03.2021 (арк.спр. 81-84) та при підрахунку днів хвороби застрахованої особи за одним захворюванням період початок захворювання з 03.08.2015 по 05.08.2016 (2 дня); листок непрацездатності серії АГМ№236085 період з 05.08.2015 по 23.10.2015 (80 днів); листок непрацездатності серії АГМ№236082 період з 24.10.2015 по 11.11.2015 (19 днів) із перервами перевищує законодавчо встановлений термін (п'ять місяців); листок непрацездатності серії АГМ236100 період з 05.12.2015 по 26.01.2016 (53 днів). Загальна кількість днів за одним захворюванням станом на 26.01.2016 (154 днів). Листок непрацездатності серії АГТ226991 з 20.04.2016 по 21.04.2016 (2 дня); листок непрацездатності серії АГН884655 з 21.04.2016 по 03.10.2016 (165 днів) Листок непрацездатності серії АГН884673 04.10.2016 29.11.2016 (57 днів).

Загальна кількість днів за одним захворюванням ОСОБА_2 станом на 29.11.2016 складає 375 днів з перервою (за період з 05.08.2015 по 29.11.2016), що перевищує встановлений термін п'яти місяців у зв'язку з одним і тим самим захворюванням або його ускладненням за останні дванадцять місяців, відповідно до п. 4.1. Інструкції № 455.

Крім того, перевірка обґрунтованості видачі листків непрацездатності свідчить, що, у разі тимчасової непрацездатності у зв'язку з одним і тим самим захворюванням протягом п'яти місяців з перервою за останні 12 місяців з дня настання тимчасової непрацездатності та враховуючи тяжкість перебігу психічного розладу у ОСОБА_2 та при наявності ознак стійкої втрати працездатності, не вирішене питання про своєчасне направлення на МСЕК для встановлення інвалідності. Натомість, тільки при продовженні лікування за листком непрацездатності серії АГН №884655 в графі примітка зазначено «Відмова від проходження МСЕК 21.04.16» (арк.спр.38), тобто, застрахована особа ОСОБА_2 , порушив 21.04.2016 року встановлений пунктом 4.1 Інструкції № 455 режим огляду МСЕК, продовжувала його порушувати і у період з 21.04.2016 по 29.11.2016, не з'являючись на відповідний огляд МСЕК.

Крім того, листом Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №04-08-1394/СД від 01.12.2016 щодо оплати листків непрацездатності ПАТ «Сєвєродонецьке об'єднання АЗОТ» надавалась відповідь на його запит від 02.11.2016 №52 в якій зазначалось: « Перевіркою медичної документації ОСОБА_2 встановлено, що листок непрацездатності № 884655 з 21.04.2016 до 03.10.2016 позначка про відмову від направлення до МСЕК зроблена на підставі письмової заяви хворої. Згідно п.4.5 Інструкції № 455, при відмові хворого від направлення на МСЕК, факт відмови засвідчується відповідною позначкою про це в листку непрацездатності. Пунктом 2 статті 23 Закону України №1105 передбачено, що застраховані особи, які в період отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності порушують режим, встановлений для них лікарем, або не з'являються без поважних причин у призначений строк на медичний огляд, у тому числі на медико-соціальну експертизу (МСЕК), втрачають право на цю допомогу з дня допущення порушення (арк.спр. 91).

Сєвєродонецьким відділенням Фонду 15.04.2021 на адресу ПАТ « Сєвєродонецьке об'єднання АЗОТ » надіслано позивачу відповідь на заперечення до Акту перевірки лист № 845/06-1 від 15.04.2021, в якій зазначено, що викладанні в Акті перевірки висновки щодо неправомірно витрачених позивачем сум страхових коштів Фонду відповідають нормам діючого законодавства у сфері соціального страхування та відповідно до частини 6 статті 15 Закону № 1105-ХІV підлягають поверненню (арк.спр.23-27).

19.04.2021 начальником Управління Машко Н.М. винесено Рішення від № 93/1818/06-1 від 19.04.2021 про повернення страхових коштів Фонду у сумі 19679,57грн. та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду (50% неправомірно витрачених страхових коштів) у сумі 9838,29 грн, що разом складає 29514 грн. 86 коп. (арк.спр.21-22).

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем з посиланням на належні та допустимі докази доведено порушення ПАТ «Сєвєродонецьке об'єднання АЗОТ» вимог законодавства.

Оцінка суду.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно статті 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 11І05-ХІV (далі - Закон № 1105-ХІV) визначено, що Фонд соціального страхування України (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.

Відповідно до пунктів 1 та 6 частини другої статті 9 Закону № 1105-ХІV Фонд та його робочі органи відповідно до покладених на них завдань здійснюють управління та оперативне розпорядження фінансовими ресурсами Фонду в межах бюджету Фонду, затвердженого Кабінетом Міністрів України, управління майном, контроль за використанням коштів Фонду, веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання, застосовують в установленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи.

На підставі пункту 5 частини першої статті 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» допомога по тимчасовій непрацездатності не надається:

1) у разі одержання застрахованою особою травм або її захворювання при вчиненні нею злочину;

2) у разі навмисного заподіяння шкоди своєму здоров'ю з метою ухилення від роботи чи інших обов'язків або симуляції хвороби;

3) за час перебування під арештом і за час проведення судово-медичної експертизи;

4) за час примусового лікування, призначеного за постановою суду;

5) у разі тимчасової непрацездатності у зв'язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або дій, пов'язаних з таким сп'янінням;

6) за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв'язку з навчанням.

Згідно із частиною першою статті 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.

Якщо на день призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності розслідування вже було проведено відповідно до порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 № 270 "Про затвердження порядку розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру", і складено акт за формою НТ, то комісія із соціального страхування використовує його при вирішенні питання щодо призначення та виплати допомоги.

Як визначено пунктом 3 частини другої статті 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» страхувальник зобов'язаний під час перевірки правильності використання коштів Фонду та достовірності поданих роботодавцем даних надавати посадовим особам Фонду необхідні документи та пояснення з питань, що виникають під час перевірки.

Отже, у разі виникнення питань щодо призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності у зв'язку з травмою, не пов'язаною з виконанням трудових обов'язків, за вимогою працівників Фонду, які здійснюють перевірку, комісією із соціального страхування надається протокол засідання комісії щодо прийняття даного рішення або ж акт за формою НТ у разі, якщо його було складено.

Таким чином, у разі настання страхового випадку, передбаченого Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», особі на підставі рішення комісії із соціального страхування на підприємстві виплачується допомога.

При цьому у разі, коли в листку непрацездатності є позначка, що застрахована особа на момент отримання травми була у стані алкогольного сп'яніння, комісія із соціального страхування підприємства з'ясовує обставини травмування і встановлює причинний зв'язок отримання травми з вживанням алкоголю

. Якщо такий зв'язок встановлено, комісія приймає рішення про відмову в наданні допомоги. У випадку, коли травма не пов'язана з вживанням алкоголю, допомога надається на загальних підставах.

Відповідно до частини третьої статті 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб).

Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Аналіз наведених норм свідчить, що комісія (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, при призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності у зв'язку з травмою, не пов'язаною з виконанням трудових обов'язків, встановлює причинний зв'язок отримання травми з вживанням алкоголю.

Тобто, якщо такий зв'язок встановлено, комісія приймає рішення про відмову в наданні допомоги, а у випадку, коли травма не пов'язана з вживанням алкоголю, допомога надається на загальних підставах.

Як свідчать матеріали справи, в акті про нещасний випадок невиробничого характеру № 317 від 28.09.2020 вбачається, що ОСОБА_1 в 20:30 час. 27 вересня 2020 року отримала травму грудної клітини, внаслідок побиття чоловіком дома. Перебування потерпілого в стані алкогольного сп'яніння. Висновки робочої групи клопочимо про оплату листа непрацездатності (арк.спр.30). Відповідно до картки травматологічного хворого, зазначено причина обставини травми: побив чоловік, дата час 27.09.2020 в 20:30 (арк.спр.31).

Відповідно до листка непрацездатності виданий 28 вересня 2020 року ОСОБА_1 серії АДР №0666999 (невиробничі травми), режим: амбулаторний, з 28.09.2020, з 03.10.2020 та з 08.10.2020 стати до роботи, з якого вбачається відмітка про алкогольне сп'яніння від 27.09.2020 (арк.спр.28). Також в картці травматологічного хворого, зі слів потерпілої зазначено, що отримана травма внаслідок побиття чоловіком дома, в стані алкогольного сп'яніння.

Зазначені обставини нещасного випадку не узгоджується із наданою інформацією Головного управління Національної поліції в Луганській області в листі від 26.03.2021 №5744/111/34-2021, відповідно до якого 27.09.2020 до Сєвєродонецького РУП ГУНП в Луганській області надійшло повідомлення від гр. ОСОБА_1 , що її співмешканець вчиняє до неї домашнє насильство, на якого складено протокол за вчинення домашнього насильства, за ч.1 ст.173-2 КУпАП. Відомостей щодо нанесення тілесних ушкоджень, або їх наявність у ОСОБА_1 із медичних закладів не надходило, та із заявою за фактом отримання тілесних ушкоджень, по теперішній час ОСОБА_1 не зверталась (арк.спр.90).

Отже, відсутні належні докази факту отримання тілесних ушкоджень ОСОБА_1 , та не вбачається прямого зв'язку щодо отримання фізичних травм, спричинених їй внаслідок домашнього насильства.

Згідно з частиною першою статті 31 Закону № 1105-XIV підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.

Відповідно до пункту 4.2 Інструкції №532/274/136-ос/1406, у разі тимчасової непрацездатності у зв'язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або дій, пов'язаних з ним, робиться позначка про таке сп'яніння.

Частиною першою статті 23 Закону № 1105-XIV передбачено, що допомога по тимчасовій непрацездатності не надається у разі тимчасової непрацездатності у зв'язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або дій, пов'язаних з таким сп'янінням.

Таким чином, відповідачем вірно зазначено порушення позивачем частини першої статті 23 Закону № 1105-XIV, оскільки в листку непрацездатності наявна відмітка про алкогольне (наркотичне або токсичне) сп'яніння потерпілого.

Отже, є правильним визначення відповідачем в акті документальної перевірки порушення оплати допомоги по тимчасовій непрацездатності, що пов'язана із сп'янінням, а саме: сплати допомоги за листком непрацездатності серії АДР №066999 (невиробничі травми) за період з 28.09.2020 по 07.10.2020, виданої ОСОБА_1 з відміткою про алкогольне сп'яніння від 27.09.2020.

Щодо порушення по листкам непрацездатності серії АГН №884655 за період з 21.04.2016 по 03.10.2016 та серії АГН № 884673 за 6 період з 04.10.2016 по 29.11.2016, виданим застрахованій особі ОСОБА_2 при порушенні режиму, встановленого лікарем (відмова від направлення на медико-соціальну Експертну комісію.

Відповідно до частини другої статті 22 № 1105-ХІV допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, перебування у закладах охорони здоров'я, а також на самоізоляції під медичним наглядом у зв'язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією (далі - МСЕК) інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності) незалежно від звільнення, припинення підприємницької або іншої діяльності застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, встановлених законодавством.

Згідно до частини другої статті 23 Закону № 1105-ХІV застраховані особи, які в період отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності порушують режим, встановлений для них лікарем, або не з'являються без поважних причин у призначений строк на медичний огляд, у тому числі на лікарсько-консультативну комісію (ЛКК) чи медико-соціальну експертну комісію (МСЕК), втрачають право на цю допомогу з дня допущення порушення на строк, що встановлюється рішенням органу, який призначає допомогу по тимчасовій непрацездатності.

На підставі пункту 4.1. Інструкції №455 направлення хворого для огляду до МСЕК здійснюють ЛКК лікувально профілактичних закладів за місцем проживання або лікування при наявності стійкого чи необоротного характеру захворювання, а також у тому разі, коли хворий був звільнений від роботи протягом чотирьох місяців безперервно з дня настання тимчасової непрацездатності чи протягом п'яти місяців у зв'язку з одним і тим самим захворюванням або його ускладненнями за останні дванадцять місяців, а при захворюванні на туберкульоз протягом десяти місяців з дня настання тимчасової непрацездатності.

Як свідчать матеріали справи загальна кількість днів за одним захворюванням ОСОБА_2 станом на 29.11.2016 складає 375 днів з перервою (за період з 05.08.2015 по 29.11.2016), що перевищує встановлений термін п'яти місяців у зв'язку з одним і тим самим захворюванням або його ускладненням за останні дванадцять місяців, відповідно до п. 4.1. Інструкції № 455.

Крім того, в акті перевірки зазначено про не вирішене питання про своєчасне направлення ОСОБА_2 на МСЕК для встановлення інвалідності при наявності для цього підстав. ОСОБА_2 порушила 21.04.2016 року встановлений п.4.1 Інструкції № 455 режим огляду МСЕК, продовжувала його порушувати і у період з 21.04.2016 по 29.11.2016, не з'являючись на відповідний огляд МСЕК.

Як визначено пунктом 4.1. Інструкції № 532/274/136-ос/1406 при порушенні хворим призначеного режиму вказується вид порушення (наприклад, несвоєчасна явка на прийом до лікаря; алкогольне, наркотичне, токсичне сп'яніння під час лікування; вихід на роботу без дозволу лікаря; самовільне залишення закладу охорони здоров'я; виїзд на лікування в іншому закладі охорони здоров'я без відмітки про дозвіл виїзду; відмова від направлення або несвоєчасна явка на МСЕК та ін.).

Тобто, відмова від направлення до МСЕК є порушенням хворим призначеного режиму.

Згідно до частини другої статті 23 Закону України №1105 застраховані особи, які в період отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності порушують режим, встановлений для них лікарем, або не з'являються без поважних причин у призначений строк на медичний огляд, у тому числі на лікарсько-консультативну комісію (ЛКК) чи МСЕК, втрачають право на цю допомогу з дня допущення порушення на строк, що встановлюється рішенням органу, який призначає допомогу по тимчасовій непрацездатності.

Згідно пункту 4.5 Інструкції № 455, при відмові хворого від направлення на МСЕК, факт відмови засвідчується відповідною позначкою про це в листку непрацездатності.

Пунктом 2 статті 23 Закону України №1105 передбачено, що застраховані особи, які в період отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності порушують режим, встановлений для них лікарем, або не з'являються без поважних причин у призначений строк на медичний огляд, у тому числі на медико-соціальну експертизу (МСЕК), втрачають право на цю допомогу з дня допущення порушення (арк.спр. 91).

На підставі пункту 1 частини п'ятої статті 15 Закону України № 1105 роботодавець несе відповідальність за порушення порядку використання коштів Фонду, несвоєчасне або неповне їх повернення.

Частиною шостою статті 15 Закону України № 1105 визначено, що у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

Відповідно до пункту 4.1 Порядку перевірки правильності використання страхувальниками страхових коштів Фонду соціального страхування України та застосування фінансових санкцій за порушення встановленого порядку їх використання, затвердженого Постановок) правління Фонду соціального страхування України № 23 від 02 жовтня 2020 року керівник робочого органу 9 виконавчої дирекції Фонду або його заступник приймає рішення про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду за формою згідно з додатком 6 до цього Порядку.

Підсумовуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області правомірно прийняло оскаржуване рішення про повернення страхових кошті Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду № 93/1818/06-1 від 19 квітня 2021 року.

Таким чином, доводи позивача щодо протиправності рішення відповідача є безпідставними, що обумовлює відсутність підстав для задоволення позову.

Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

За приписами пункту 1 частини 1 статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвали судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Оскільки судом першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги правильно встановлені обставини справи, судове рішення є обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецьке об'єднання АЗОТ» на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 14 червня 2021 року по справі №360/2426/21 - залишити без задоволення.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 14 червня 2021 року по справі №360/2426/21 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття 18 жовтня 2021 року.

Касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів до Верховного Суду з дня складання повного судового рішення в порядку, визначеному ст. 328 КАС України.

Повне судове рішення складено 18 жовтня 2021 року.

Головуючий суддя І.Д. Компанієць

Судді Т.Г. Гаврищук

А.В. Гайдар