Рішення від 18.10.2021 по справі 640/12850/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

місто Київ

18 жовтня 2021 року справа №640/12850/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 )

доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в м. Києві)

про1) визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не здійснення донарахування та перерахунку пенсії позивача; 2) зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача із зарахуванням до страхового стажу розрахункової книжки позивача на посаді І помічника капітана - І помічника механіка теплохода Житомир за 1986-1987 роки

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, зазначаючи, що відповідач протиправно відмовив йому в допризначенні пенсії з урахуванням відомостей про заробітну плату, зазначених в розрахунковій книжці за 1986-1987 роки, оскільки згідно із Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» проводиться не пізніше трьох місяців від дати звернення за призначенням пенсії.

Ухвалою від 13 травня 2021 року Окружний адміністративний суд міста Києва відкрив провадження в адміністративній справі №640/12850/21 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

Ухвалою від 06 вересня 2021 року Окружний адміністративний суд міста Києва зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві надати суду належним чином засвідчену копію пенсійної справи ОСОБА_1 .

Відповідач подав до суду відзив на адміністративний позов, до якого в якості доказів направлення копії відзиву учасникам справи, додав копію поштового реєстру та фіскального чеку АТ «Укрпошта».

Копія поштового реєстру та копія фіскального чеку жодним чином не засвідчені.

Належними доказами направлення відзиву іншим учасникам справи є квитанція або касовий чек, в якому зазначено найменування оператора та об'єкта поштового зв'язку, які надають послуги, дата та вид послуги, її вартість, копія реєстру відправлення поштової кореспонденції зі штампом поштового відділення тощо, засвідчені відповідно до пункту 5.27 Національного стандарту України Державної уніфікованої системи документації, Уніфікованої системи організаційно - розпорядчої документації «Вимоги до оформлювання документів» (ДСТУ 4163-2003), затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 07 квітня 2003 року №55.

Таким чином, відзив відповідача не відповідає положенням пункту другого частини четвертої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, а отже, не може бути прийнятий до розгляду.

Суд розглядає справу за наявними матеріалами.

Дослідивши наявні у справі докази, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив такі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та з 28 жовтня 2010 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до посвідчення від 15 лютого 1993 року серії НОМЕР_1 , виданого Київською міською державною адміністрацією, ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2).

Позивач звернувся до відповідача із заявою-зверненням від 18 березня 2021 року, в якій просив, допризначити пенсію у зв'язку з наданими додатковими документами.

У відповідь на заяву позивача відповідач листом від 29 березня 2021 року №2600-0307-8/53157 відмовив у допризначенні пенсії, оскільки згідно із Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» проводиться не пізніше трьох місяців від дати звернення за призначенням пенсії, пенсія за віком позивачу призначена 28 жовтня 2010 року з врахуванням страхового стажу 18 років 4 місяці та 14 днів та заробітної плати з 01 серпня 1985 року по 31 липня 1990 року та даних персоніфікованого обліку.

Згідно із розрахунками пенсії від 08 квітня 2021 року та 02 вересня 2021 року страховий стаж позивача, в тому числі, робота під час ліквідації аварії на ЧАЕС за списком №1, становить 18 років 04 місяця 14 днів; розмір пенсії за віком - 1 830,99 грн., додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії ЧАЕС (ліквідатори) - 170,82 грн.

Окружний адміністративний суд міста Києва, вирішуючи спір по суті позовних вимог, керується такими мотивами.

Відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади.

Згідно із пунктами 1 та 3 частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень суд перевіряє, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони на підставах, що визначені законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій).

Позивач, оскаржуючи дії відповідача, стверджує, що порушено його право на соціальний захист.

Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Пунктом 1 статті 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають, зокрема, громадяни України, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах цих підприємств та організацій, у громадських об'єднаннях, у фізичних осіб - підприємців, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, та в інших фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або працюють на інших умовах, передбачених законодавством, або виконують роботи (надають послуги) на зазначених підприємствах, в установах, організаціях чи у фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати, зокрема, пенсія за віком.

Частиною першою статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Постановою Правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року №22-1 затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі по тексту - Порядок №22-1).

Згідно із абзацами першим, четвертим та п'ятим пункту 1.9. Порядку №22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі.

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).

Частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Отже, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Порядком №22-1 не передбачено донарахування або допризначення пенсії, а тому твердження відповідача, що допризначення пенсії проводиться не пізніше трьох місяців від дати звернення за призначенням пенсії є необґрунтованим.

Як вбачається з матеріалів справи, пенсія позивачу призначена з 28 жовтня 2010 року відповідно до поданих позивачем документів, а тому звернення позивача із заявою від 18 березня 2021 року допризначити пенсію у зв'язку з наданими додатковими документами мало бути розглянуто відповідачем як заява про перерахунок пенсії.

Абзацом першим пунктом 2.7 Порядку №22-1 встановлено, що до заяви про перерахунок пенсії, зокрема, у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.

Так, підпунктом 3 пункту 2.1. Порядку №22-1 встановлено, зокрема, що за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Абзацом першим частини першої за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Згідно із абзацом п'ятим частини першої заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами.

Таким чином, документом про нараховану заробітну плату (дохід), виданому у порядку, встановленому законодавством, є довідка про заробітну плату.

Згідно із абзацами першим та другим пункту 2.10 Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала, зокрема, особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Таким чином, роботодавець або його правонаступник має право видати довідку про розмір заробітної плати відповідно до даних, що містяться у відповідних первинних документах за відповідний період. При цьому, єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

З аналізу наведених вище норм вбачається, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період до 1 липня 2000 року є наявність відповідної довідки про заробітну плату (дохід) та підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.

Таким чином, обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 17 березня 2015 року у справі №21-11а15 та в постанові Верховного Суду у постанові від 20 березня 2018 року по справі №527/1655/17.

Форма довідки про заробітну плату для обчислення пенсії встановлена додатком 5 до Порядку №22-1.

Суд встановив, що разом із заявою від 18 березня 2021 року допризначити пенсію позивач надав відповідачу копію розрахункової книжки, проте, для перерахунку пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії надається довідка про заробітну плату для обчислення пенсії із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Надання будь-яких інших документів, в тому числі розрахункової книжки, чинним законодавством не передбачено.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивачем не додано до заяви про перерахунок пенсії необхідних документів, а саме, довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, а тому, відсутні правові підстави для визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не здійснення донарахування та перерахунку пенсії позивача та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача із зарахуванням до страхового стажу розрахункової книжки позивача на посаді І помічника капітана - І помічника механіка теплохода Житомир за 1986-1987 роки.

Водночас, суд звертає увагу позивача, що разом із заявою про призначення пенсії від 05 січня 2011 року ним подана довідка Акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот» від 08 грудня 2010 року №364 про заробітну плату позивача для обчислення пенсії.

Крім того, в матеріалах пенсійної справи містяться, зокрема, акт від 27 січня 2011 року, яким підтверджуються періоди роботи позивача в зоні відчуження, а саме, з 13 по 14 серпня 1986 року, 18 серпня 1986 року, 23 серпня 1986 року, 25 серпня 1986 року, з 04 вересня 1986 року по 05 вересня 1986 року, 07 вересня 1986 року, 12 вересня 1986 року, з 17 вересня 1986 року по 18 вересня 1986 року, з 22 вересня по 23 вересня 1986 року, 30 вересня 1986 року та 18 жовтня 1986 року, та заробітна плата в зазначені періоди та за травень 1986 року, копія розрахункової відомості №5, довідка від грудня 1992 року №47 про роботу ОСОБА_1 в населених пунктах в зоні відчуження м. Чорнобиль теплохід «Житомир» із зазначенням періодів роботи, довідка Акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот» від 08 грудня 2010 року №364 про заробітну плату для обчислення пенсії.

Відповідач в листі від 29 березня 2021 року №2600-0307-8/53157 повідомив, що пенсія позивачу призначена з врахуванням страхового стажу 18 років 4 місяці та 14 днів та заробітної плати з 01 серпня 1985 року по 31 липня 1990 року та даних персоніфікованого обліку.

При цьому, в матеріалах пенсійної справи відсутні докази або будь-які інші відомості, що при призначенні пенсії позивачу відповідачем не врахована заробітна плата та/або страховий стаж позивача на посаді І помічника капітана - І помічника механіка теплохода Житомир за період з 1986 року по 1987 рік, в тому числі, і відповідно до довідки Акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот» від 08 грудня 2010 року №364.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем доведено правомірність своєї поведінки з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.

Оскільки позивачу у задоволенні позову відмовлено та враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати зі сплати судового збору відшкодуванню не підлягають.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 139, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 повністю.

Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 );

Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16; ідентифікаційний код 42098368).

Суддя В.А. Кузьменко