Іменем України
18 жовтня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4799/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В. розглянувши в порядку спрощеного провадження (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом адвоката Гребенара Олексія Володимировича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-
07 вересня 2021 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява адвоката Гребенара Олексія Володимировича (93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Єгорова, 13/30) в інтересах ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченко, 9) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що 24.02.2020 ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно Переліку територіальних органів Пенсійного фонду України, які реорганізуються шляхом приєднання, який є додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 09.10.2020 № 925, реорганізовано, зокрема, Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області.
Тобто належним відповідачем у справі повинне бути Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області, як правонаступник реорганізованого Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області.
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області № 121630002787 від 02.03.2020 позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 згідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Однак при призначенні пенсії до пільгового стажу позивача не було зараховано усі періоди роботи згідно його трудової книжки, що підтверджується Розрахунком стажу, який надано Відповідачем («форма РС-право» ІКІС ПФУ: Підсистема Призначення та виплати пенсії) та листом відповідача № 1200-0202-8/1837 від 07.07.2021.
Так, відповідачем у листі № 1200-0202-8/1837 від 07.07.2021 зазначено, що період роботи на шахті «Черкаська» державного підприємства «Луганськвугілля» з 09.11.1987 по 24.11.1987 та з 05.03.1990 по 28.09.1998 не підлягає до зарахування до пільгового стажу роботи за Списком № 1, оскільки не надано пільгової довідки відповідно до п. 20 постанови КМУ № 637 та м. Зимогір'я Луганської області (територіальне місцезнаходження шахти «Черкаська» державного підприємства «Луганськвугілля»), розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення», віднесено до переліку населених пунктів, на яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань.
09.07.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою встановленого зразка про і перерахунок пенсії з наданням уточнюючої довідки підприємства.
Листом відповідача № 1200-0211-8/25584 від 23.07.2021 зазначено, що зарахування до пільгового стажу певних періодів роботи можливе лише у разі надання підприємством відповідної довідки, оскільки тільки підприємство на підставі первинних документів визначає умови і характер виконуваної роботи, розділ, підрозділ, найменування списків або їхні номери, куди включається цей період роботи. У разі коли підприємства або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (починаючи з 2000 року). До звернення додано довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 17.06.2021 за № 3037/к за періоди роботи у Відокремленому підрозділі «Шахта «Черкаська». Врахувати для обчислення пенсії довідки, які створені будь-якими органами, їх посадовими та службовими особами на тимчасово окупованій території України, немає законних підстав.
Позивач вважає, що відповідачем необґрунтовано та з порушенням норм законодавства не здійснено зарахування до пільгового стажу позивача періодів його роботи на підземних роботах, які дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах та не здійснено перерахунок пенсії.
Враховуючи вищенаведене позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо незарахування до пільгового страхового стажу роботи на підземних роботах з повним робочим днем та відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно заяви від 09.07.2021;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового страхового стажу, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», періоди роботи з 09.11.1987 по 24.11.1987 та з 05.03.1990 по 28.09.1998 на шахті «Черкаська» об'єднання «Ворошиловградвугілля» підземним електрослюсарем та здійснити з 01.07.2021 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно заяви від 09.07.2021 з виплатою заборгованості, яка утворилася з 01.07.2021, з урахуванням виплачених сум пенсії за віком за вказаний період.
30 вересня 2021 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (а.с. 36-39), в обґрунтування якого зазначено, що 24.02.2020 ОСОБА_1 звернуся до управління із заявою про призначення пенсії відповідно по списку 1 відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», додаючи до заяви трудову книжку та військовий квиток.
Відповідно до розпорядження управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку від 26.02.2020 позивачу призначено пенсію за віком по списку 1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка була обчислена при загальному стажі 38 років 10 місяців 14 днів, в тому числі стаж роботи по списку 1-13 років 06 місяців 3 дні (періоди роботи з 14.09.1999 по 28.02.2014 року згідно даних, наявних в реєстрі застрахованих осіб).
Згідно наданих позивачем документів про стаж встановлено, що його пільговий стаж відповідно до записів трудової книжки та даних реєстру застрахованих осіб складає 13 років та 06 місяців та 03 днів, проте дані трудової книжки не містять інформації про проведенні атестації робочих місць на підприємстві.
Згідно трудової книжки без надання уточнюючих пільгових довідок та документів про проведення атестації робочих місць неможливо зарахувати до пільгового стажу період роботи з 09.11.1987 по 24.11.1987 та з 05.03.1990 по 28.09.1998 на шахті «Черкаська» об'єднання «Ворошиловградвугілля».
09.07.2021 позивач звернувся до управління із заявою, яка оформлена відповідно до Закону України «Про звернення громадян» додаючи до заяви копії довідок, що підтверджують його роботу у спірні періоди.До заяви про перерахунок пенсії позивачем додано копії довідок про пільговий характер роботи. Оригіналів довідок позивачем при призначенні пенсії не надано, чим порушено вимоги п.2.23 Порядку 22-1.Витребувати будь-які додаткові документи з шахти «Черкаська» об'єднання «Ворошиловградвугілля» у головного управління відсутня можливість, оскільки воно розташовано у м. Луганськ, який відноситься до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №1058 (в редакції розпорядження від 02.12.2015 №1276-р).
Також звертаємо увагу суду на той факт, що довідки про періоди роботи в шкідливих умовах видані підприємством «Вуглеструктуризація», тобто підприємством на якому позивач не працював. Виходячи з викладеного підприємством «Вуглеструктуризація», не має повноважень видавати довідки за шахти «Черкаська» об'єднання «Ворошиловградвугілля» оскільки не є підприємством, на якому працював позивач, не є правонаступником шахти «Черкаська» об'єднання «Ворошиловградвугілля», не є архівною установою, яка має видавати документи з архівів ліквідованих підприємств.
На підстав викладеного підтвердження періодів роботи та видача довідок про роботу розпорядником архівів (зберігачами документів) ліквідованих або не ліквідованих підприємств діючим законодавством не передбачено. Зазначена норма стосується однаково всіх громадян: як тих, що проживають на контрольованій урядом України території, як і тих, що проживають на неконтрольованій урядом України території. Зазначена норма не порушує права позивача порівняно з громадянами, які проживають на території контрольованій території. В разі видачі довідок про періоди роботи підприємством, яке має на це повноваження відповідно до законодавства, питання вирішувалося б іншому.
3 огляду на викладене врахування при призначенні пенсії пільгових довідок виданих підприємством, яке не має на це передбачених законодавством повноважень тягне за собою неправомірність обчислення пенсії за такими довідками та порушення прав громадян які проживають на контрольованій території порівняно з громадянами, які проживають на окупованій території.
Підсумовуючи вищевикладене, управління Пенсійного фонду України правомірно відмовило у перерахунку пенсії за віком по списку 1 через ненадання оригіналів документів, які підтверджують зайнятість позивача повний робочий день.
На підставі викладеного відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду від 13 вересня 2021 року провадження у справі за даним адміністративним позовом було відкрито та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику сторін) (а.с. 31-32).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що 24 лютого 2020 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області з заявою про призначення пенсії за віком (а.с. 40).
Пенсію позивачу призначено з 24.02.2021, що підтверджується рішенням 121630002787, умови призначення ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ЗУ «Про пенсійне забезпечення» (Робота за списком №1) (а.с. 15).
07 червня 2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області із заявою про перерахунок пенсії (а.с. 17).
Листом від 07.07.2021 №1200-0202-8/1837 відповідач повідомив позивача про те, що період роботи на шахті «Черкаська» державного підприємства «Лисичанськвугілля» з 09.11.1987 по 24.11.1987 та з 05.03.1990 по 28.09.1998 не підлягає до зарахування до пільгового стажу роботи за Списком №1, оскільки не надано пільгової довідки відповідно до пункту 20 постанови Кабінету Міністрів України №637 (а. с. 18).
09 липня 2021 року позивач повторно звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області із заявою про перерахунок пенсії та до зазначеної заяви було додано довідку про підтвердження трудового стажу та копію військового квитка (а.с. 19, 20).
Листом від 23.07.2021 № 1200-0211-8/25584 відповідач повідомив позивача про те, що вся документація та архіви зазначеного підприємства залишились в м. Стаханові, яке згідно із додатком 1 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085 є тимчасово окупованою територією України. У зв'язку з зазначеним витребувати будь-які додаткові документи з цих підприємств або провести перевірку виданих довідок у управління відсутня можливість. З огляду на вищевикладене, врахувати для обчислення пенсії довідки, які створені будь-якими органами, їх посадовими та службовими особами на тимчасово окупованій території України, немає законних підстав (а. с. 21-22).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування № 1058-IV.
Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону № 1058).
Відповідно до ч.1 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Частиною другою статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах та працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Частиною третьою статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Наказом міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).
Пунктом 3 Порядку № 383 встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Таким чином, з урахуванням вищезазначених наказів підприємства про атестацію робочих місць, суд приходить до висновку, що у спірні періоди позивач виконував роботи, передбачені Списком № 1, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Частиною 1 статті 44 Закону України № 1058 передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846.
Перелік документів, що додаються до заяви про призначення, перерахунку та поновлення пенсії визначений Розділом 2 цього Порядку.
Підпунктом 2 пунктом 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу).
Згідно пункту 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.3 Порядку).
Пунктом 4.2 цього Порядку передбачено право органу, що призначає пенсію, вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Пунктом 4.7 Порядку передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Згідно ст. 62 Закону № 1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Також, у відповідності до ст. 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації; відомості про стягнення до неї не заносяться.
В пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, також закріплено положення, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 20 цього Порядку передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Таким чином, довідки мають надаватися в разі, коли взагалі відсутні відомості в трудовій книжці про працю громадян у спірний період.
Крім того, згідно з частиною 3 статті 44 Закону № 1058-ІV, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Отже, з наведених норм чинного законодавства вбачається дуже великий обсяг прав та обов'язків у органів Пенсійного фонду при вирішенні питання про призначення пенсії та перевірки наявного стажу роботи для її призначення.
Враховуючи викладене, суд вважає, що органи Пенсійного фонду України повинні використовувати всі передбачені законом повноваження за для повного та об'єктивного розгляду заяви про призначення пенсії, виходячи з тих обставин, що склалися, чого відповідачем вчинено не було.
Відповідно до записів у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 (а.с. 9-13) позивач у спірні періоди працював на шахті «Черкаська» об'єднання «Ворошиловградвугілля»:
- з 09.11.1987 по 24.11.1987 в якості підземного елетрослюсара з повним робочим днем під землею 3 розряду;
- 05.03.1990 по 28.09.1998 в якості підземного елетрослюсара з повним робочим днем під землею 3 розряду;
- 25.04.1995 проведена атестація робочих місць по професії електрослюсар підземний та підтверджено право переходу на пенсію за списком 1.
При цьому, суд звертає увагу на те, що записи трудової книжки позивача щодо спірних періодів роботи містять повну інформацію про роботу на пільгових умовах, також містять повні відомості про характер виконуваних позивачем робіт, а також зазначеними записами чітко визначено, що у спірні періоди позивач працював підземним елестрослюсарем з повним робочим днем під землею. Також, наявний запис щодо проведення атестації робочих місць, яким підтверджено право позивача на пенсію за списком №1.
Крім того, доказів, які б спростовували факт роботи позивача повний робочий день у шкідливих умовах праці та інших доказів, які підтверджували б не виконання позивачем роботи за зазначеною професією у спірний період до суду не надано.
Враховуючи вищенаведене, посилання відповідача на те, що для підтвердження пільгового стажу позивач повинен був надати уточнюючі довідки підприємства є необґрунтованими та безпідставними.
Таким чином, при вирішенні питання про призначення позивачу пенсії за віком відповідач безпідставно зарахував до страхового стажу, а не до пільгового стажу на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких дає право на пенсію на пільгових умовах, наступні періоди роботи позивача: з 09.11.1987 по 24.11.1987 та з 05.03.1990 по 28.09.1998 на шахті «Черкаська» об'єднання «Ворошиловградвугілля».
Крім того, щодо дати, з якої необхідно здійснити перерахунок пенсії з зарахуванням позивачу до пільгового стажу спірних періодів, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно зі статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії використовується як спосіб відновлення порушеного права у зв'язку з тим, що при призначенні пенсії позивачу протиправно не було враховано всі види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховано збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом у постановах від 02 квітня 2018 року (справа № 306/48/16-а), від 05 червня 2018 року (справа № 275/593/17) та від 16 грудня 2019 року (справа № 308/2129/17).
Під час розгляду справи судом встановлено, що позивачу 24.02.2020 призначено пенсію, не зарахувавши до пільгового стажу спірних періодів, щодо яких суд дійшов висновку зобов'язання відповідача зарахувати до пільгового стажу роботи та перерахунку пенсії.
Оскільки відповідачем на день призначення пенсії було порушено право позивача на отримання пенсії у повному розмірі, із зарахуванням до пільгового стажу роботи спірних періодів та вимог ч. 3 ст. 98 Закону № 1788-ХІІ, суд дійшов висновку, щодо наявності підстав для здійснення перерахунку пенсії із зарахуванням до пільгового стажу роботи спірних періодів саме з 24.02.2020.
Щодо обраного позивачем способу захисту суд зазначає таке.
У рішеннях по справах "Клас та інші проти Німеччини", "Фадєєва проти Росії", "Єрузалем проти Австрії" Європейський суд з прав людини зазначив, що суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою. Згідно Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів Ради Європи 11.03.1980 року на 316-й нараді, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Відповідно до пункту 4 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Згідно з частиною четвертою статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З метою ефективного захисту прав позивача суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права, визнавши протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо не зарахування до пільгового стажу ОСОБА_1 періодів роботи з 09.11.1987 по 24.11.1987 та з 05.03.1990 по 28.09.1998 на шахті «Черкаська» об'єднання «Ворошиловградвугілля», здійснивши перерахунок ОСОБА_1 пенсії з 24.02.2020.
З огляду на зазначене позов підлягає задоволенню у повному обсязі з обранням належного та ефективного способу захисту порушених прав позивача.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.
Позивачем при подачі позову був сплачений судовий збір у розмірі 908,00 грн, що підтверджується квитанцією №30470 від 06.09.2021 (а.с. 5).
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що позовні вимоги задоволені, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 908,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 32, 77, 78, 139, 241-246, 250, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов адвоката Гребенара Олексія Володимировича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо не зарахування до пільгового стажу ОСОБА_1 періодів роботи з 09.11.1987 по 24.11.1987 та з 05.03.1990 по 28.09.1998 на шахті «Черкаська» об'єднання «Ворошиловградвугілля».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код: 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9) зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ) періодів роботи з 09.11.1987 по 24.11.1987 та з 05.03.1990 по 28.09.1998 на шахті «Черкаська» об'єднання «Ворошиловградвугілля», здійснивши перерахунок з 24.02.2020, та виплату пенсію з урахуванням раніш виплаченої пенсії.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код: 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ), витрати зі сплати судового збору у розмірі 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень 00 коп.).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Ірметова