ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"13" жовтня 2021 р. справа № 300/1779/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Біньковської Н.В.,
за участю: секретаря судового засідання - Станішевської В.Р.,
заявника - ОСОБА_2 ,
представника Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради - Шкандрія В.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду заяву від 25.08.2021 щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.02.2021 у справі за позовом ОСОБА_2 до Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради про визнання відмови протиправною та зобов'язання до вчинення дій, -
ОСОБА_2 звернувся до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, відповідно до змісту якої просить суд зобов'язати Департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення суду від 16.02.2021.
В обґрунтування заяви ОСОБА_2 зазначає, що Департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради здійснив розрахунок разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року, яка підлягає доплаті заявнику згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в сумі 12260,00 грн., однак виплату вказаної суми фактично не здійснив. Зауважує, що часткове виконання рішення суду від 16.02.2021 встановлено також постановою старшого державного виконавця від 21.05.2021 про накладення штрафу на боржника в розмірі 5100 грн. Зазначає, що боржником не надано жодних підтверджуючих документів щодо вжиття заходів для виплати нарахованих коштів згідно рішення суду.
Департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради надав суду письмові пояснення, в яких зазначає, що провести ОСОБА_2 виплату грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік в сумі 12260,00 грн. згідно рішення суду від 16.02.2021 немає можливості, оскільки департаменту виділяються кошти на поточні видатки. Зазначає, що 22.03.2021 Департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради звернувся до Департаменту соціальної політики Івано-Франківської ОДА для звернення до Міністерства соціальної політики України, як розпорядника коштів державного бюджету вищого рівня, щодо виділення фінансування для забезпечення виконання рішень судів. Зауважує, що Кабінетом Міністрів України 26.08.2021 прийнято постанову №902 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державні бюджеті для забезпечення виконання рішень суду у 2021 році», яка визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Забезпечення виконання рішень суду». Зазначає, що на виконання вказаної постанови департаментом формуються списки за черговістю виконання рішень Івано-Франківського окружного адміністративного суду за датою їх надходження до департаменту. Крім того зазначає, що ОСОБА_2 згідно зазначеного списку вказаний під номером 71, тому після надходження коштів з державного бюджету України, рішення суду від 16.02.2021 буде виконано за черговістю, а саме за датою надходження до департаменту (а.с.58).
ОСОБА_2 в судовому засіданні заяву підтримав з підстав, зазначених у заяві. Просить заяву задовольнити.
Представник Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради в судовому засіданні стосовно задоволення заяви заперечив з підстав, наведених у письмовому поясненні. Просить в задоволенні заяви відмовити.
Заслухавши пояснення представника боржника, розглянувши подану заяву від 25.08.2021 про встановлення судового контролю, дослідивши в сукупності наявні у матеріалах справи письмові докази, судом встановлено наступне.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.02.2021 у цій справі №300/1779/20, визнано протиправною відмову Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради у проведенні перерахунку та виплаті ОСОБА_2 щорічної одноразової грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік, виходячи із десяти мінімальних пенсій за віком. Зобов'язано Департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_2 щорічну одноразову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік, як особі з інвалідністю внаслідок війни І групи, в розмірі десяти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплаченої суми такої допомоги.
Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.02.2021 набрало законної сили 19.03.2021.
29.03.2021 на виконання вказаного рішення суду Івано-Франківським окружним адміністративним судом ОСОБА_2 видано виконавчий лист №300/1779/20. (а.с.47).
08.04.2021 старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з виконання виконавчого листа №300/1779/20 (а.с.49).
Департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради листом від 23.04.2021 №14/45.1-37/854 повідомив державного виконавця про те, що боржником здійснено розрахунок грошової допомоги до 5 травня ОСОБА_2 до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження. Зазначено, що провести вказану виплату немає можливості, оскільки Департаменту виділяються кошти на поточні видатки. Бюджетні призначення на забезпечення виконання судових рішень за програмами соціального захисту у державному бюджеті не передбачені, відповідно видатки на зазначені цілі не затверджувалися у кошторисах боржника. Вказана сума буде виплачена позивачу після виділення коштів з Державного бюджету України.
Із доданого заявником до матеріалів справи розрахунку слідує, що ОСОБА_2 перераховано допомогу до 5 травня за 2020 рік в розмірі 12260,00 грн. (а.с.52).
21.05.2021 державним виконавцем прийнято постанову про накладення штрафу на Департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради за невиконання в повному обсязі рішення суду від 16.02.2021 в розмірі 5100,00 грн. (а.с.53).
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Згідно з частиною 2 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі також - КАС України), судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Статтею 370 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Отже, обов'язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили.
Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах врегульовано, зокрема, статтею 382 КАС України. Так, згідно з частинами 1 та 2 цієї статті суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Процесуальні дії, визначені статтею 382 КАС України, є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
Верховний Суд у постанові від 20 лютого 2019 року у справі №806/2143/15 зазначив, що зокрема стаття 382 КАС України має на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами її застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача, та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Таким чином, правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних, підтверджених належними та допустимими доказами, підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним.
Як зазначає боржник, на виконання рішення суду від 16.02.2021 ним здійснено розрахунок разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік заявника згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», розмір якої становить 12260,00 грн. При цьому зауважує, що згідно списку за черговістю виконання рішень Івано-Франківського окружного адміністративного суду щодо виплати разової грошової допомоги до 5 травня у розмірах визначених Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», судового збору, виконавчого збору, витрат та штрафів передбачених постановою КМУ №902 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду у 2021 році» за датою надходження до боржника, ОСОБА_2 вказаний під номером 71, відтак після надходження коштів за програмою «Забезпечення виконання рішень суду» боржником буде здійснена вказана виплата заявнику.
Частиною 1 статті 17 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року (надалі також - Закон № 3551-XII) встановлено, що фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 року №112 передбачено, що у 2020 році виплату до 5 травня разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і постановою Про жертви нацистських переслідувань" (далі - грошова допомога), проводить Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення), які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення), центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат).
Таким чином, виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року № 423, Мінсоцполітики є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері соціальної політики, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту, волонтерської діяльності, з питань сім'ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, усиновлення та захисту прав дітей, запобігання насильству в сім'ї, протидії торгівлі людьми, відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики щодо пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, соціального захисту ветеранів війни та осіб, на яких поширюється дія Закону № 3551-XII в частині організації виплати їм разової грошової допомоги, соціальної та професійної адаптації військовослужбовців, які звільняються, осіб, звільнених з військової служби, у сфері здійснення державного нагляду та контролю за додержанням вимог законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб, у сфері здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки та з питань захисту прав дітей.
Підпунктом 41 пункту 4 вказаного Положення визначено, що Мінсоцполітики відповідно до покладених на нього завдань організовує виплату до 5 травня разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Закону № 3551-XII.
Таким чином, Мінсоцполітики є розпорядником бюджетних коштів вищого рівня по відношенню до Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2021 року №902 затверджено Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду у 2021 році (надалі також - Порядок №902), яким унормовано (визначено) також і механізм виконання грошових зобов'язань щодо виплати ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань разової грошової допомоги до 5 травня, у розмірах, визначених Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», боржниками у виконанні яких визначено структурні підрозділи з питань соціального захисту виконавчих органів міських, районних у містах рад.
За змістом пунктів 3, 4 Порядку №902 головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики. Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є Нацсоцслужба та її територіальні органи, регіональні органи соціального захисту населення, районні органи соціального захисту населення, центри з нарахування та здійснення соціальних виплат.
Пунктами 10 - 15 Порядку №902 передбачено, що боржник перераховує кошти стягувачу відповідно до визначених пріоритетності та черговості виконання рішень (списків). Під час визначення потреби в бюджетних коштах для забезпечення виконання рішень на наступний місяць обов'язково враховується залишок непогашених грошових зобов'язань за рішеннями під час формування боржником окремих списків на наступний місяць. Боржник бере бюджетні зобов'язання та проводить платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, установлених кошторисом.
Районні органи соціального захисту населення (до яких належить боржник - Департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради) та центри з нарахування та здійснення соціальних виплат щомісяця до 5 числа подають регіональним органам соціального захисту населення інформацію про потребу в бюджетних коштах для забезпечення виконання рішень, підготовлену відповідно до пріоритетності з дотриманням черговості їх виконання за встановленою Мінсоцполітики формою.
Регіональні органи соціального захисту населення узагальнюють отриману від районних органів соціального захисту населення та центрів з нарахування та здійснення соціальних виплат інформацію про потребу в бюджетних коштах для забезпечення виконання рішень і не пізніше ніж протягом п'яти робочих днів подають Мінсоцполітики узагальнену інформацію про потребу в бюджетних асигнуваннях на зазначені цілі в розрізі адміністративно-територіальних одиниць.
Мінсоцполітики після надходження від регіональних органів соціального захисту населення узагальненої інформації про потребу в бюджетних коштах для забезпечення виконання рішень не пізніше ніж протягом трьох робочих днів перераховує бюджетні кошти регіональним органам соціального захисту населення відповідно до розподілу бюджетних коштів у межах помісячного розпису асигнувань.
Регіональні органи соціального захисту населення не пізніше ніж протягом наступного робочого дня перераховують бюджетні кошти на рахунки районних органів соціального захисту населення та центрів з нарахування та здійснення соціальних виплат відповідно до розподілу бюджетних коштів.
Районні органи соціального захисту населення та центри з нарахування та здійснення соціальних виплат протягом трьох робочих днів перераховують бюджетні кошти на рахунки стягувачів, відкриті в установі уповноваженого банку.
Як встановлено судом, Департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради листом від 22.03.2021 №1152/45.1-37/06в звернувся до Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації з проханням звернутися до Мінсоцполітики для вирішення питання про виділення відповідного фінансування для забезпечення виконання рішень судів щодо виплати щорічної допомоги до 5 травня (а.с.64).
Міністерство соціальної політики України листом від 09.09.2021 №2114/45.40-07/03 повідомило департаменти соціального захисту населення обласних державних адміністрацій про необхідність надання ними інформації щодо потреби в бюджетних асигнуваннях для забезпечення виконання грошових зобов'язань, які виникли на підставі рішень на користь стягувача за бюджетною програмою за КПКВК 2501290 «Забезпечення виконання рішень суду» (а.с.62).
Департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради листом від 09.09.2021 №03/45.40-07/2114 надав Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації інформацію станом на 01.09.2021 щодо прийнятих судових рішень стосовно виплати грошової допомоги до 5 травня (кількість судових рішень, що підлягають виконанню становить 252, сума коштів, що підлягають виплаті складає 1979622 грн.) (а.с.63).
Крім того, боржником на виконання вимог пункту 10 Порядку №902 сформовано списки за черговістю виконання рішень Івано-Франківського окружного адміністративного суду, серед яких вказано також і рішення суду від 16.02.2021 у справі №300/1779/20 (а.с.61).
Підсумовуючи наведене, суд приходить до висновку, що Департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради вчиняв активні дії, спрямовані на виконання вказаного рішення, зокрема, в добровільному порядку провів нарахування невиплаченої допомоги до 5 травня за 2020 рік. Невиплату заявнику заборгованості пояснює об'єктивними, незалежними від нього обставинами, а саме дефіцитом бюджетних призначень та порядком фінансування таких виплат.
Таким чином, станом на час розгляду заяви суд не вбачає обґрунтованих підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.02.2021, а тому у задоволенні заяви ОСОБА_2 слід відмовити.
Керуючись статтями 382, 248, 250, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні заяви від 25.08.2021 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.02.2021- відмовити.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, встановлені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.
Ухвала складена в повному обсязі 18.10.2021.