Ухвала від 18.10.2021 по справі 300/4907/21

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про звільнення від сплати судового збору

"18" жовтня 2021 р. справа № 300/4907/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши у письмовому провадженні питання про звільнення від сплати судового збору ОСОБА_1 за подання адміністративного позову до Івано-Франківського міського центру зайнятості Івано-Франківської області про визнання протиправними дій щодо відмови у наданні статусу безробітної особи, скасування рішення, викладених інформаційним повідомленням у формі зауваження від 29.01.2021 і листом від 09.07.2021 за №2419-03/29-21, та зобов'язання надати статус безробітної особи за заявою від 28.01.2021, а також призначити виплату допомоги по безробіттю, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ), в інтересах якого діє адвокат Белей Оксана Богданівна, 07.09.2021 звернувся в суд з адміністративним позовом до Івано-Франківського міського центру зайнятості Івано-Франківської області (надалі по тексту також - відповідач, Центр зайнятості) про визнання протиправними дій щодо відмови у наданні статусу безробітної особи, скасування рішення, викладених інформаційним повідомленням у формі зауваження від 29.01.2021 і листом від 09.07.2021 за №2419-03/29-21, та зобов'язання надати статус безробітної особи за заявою від 28.01.2021, а також призначити виплату допомоги по безробіттю.

Підставою звернення ОСОБА_1 із вказаним позовом є протиправна, на переконання позивача, відмова Івано-Франківського міського центру зайнятості Івано-Франківської області у наданні статусу безробітної особи за заявою від 28.01.2021, з посиланням на ненадання ним довідки про припинення ведення особистого селянського господарства або виходу з такого господарства. За доводами позивача Центром зайнятості не доведено факт того, що позивач був членом особистого селянського господарства та отримував доходи від такої діяльності, а тому вимоги щодо подання такої довідки на позивача поширюватися не можуть.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.09.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (а.с.31).

Втім, судом, при відкритті провадження у справі та з'ясуванні відповідності позовної заяви вимогам статті 161 КАС України, хоч і взято до уваги подані ОСОБА_1 документи про його майновий стан за 2020 рік, однак не вирішено питання про звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання даного адміністративного позову, про що останній просив у прохальній частині.

Так, вирішуючи питання звільнення позивача від сплати судового збору, суд виходить з таких підстав та мотивів.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" №3674-VI від 08.07.2011 (надалі по тексту також - Закон України "Про судовий збір").

Статтею 1 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

Згідно із частиною 1 статті 4 вказаного Закону, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Абзацом 6 підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру встановлена ставка судового збору - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до пункту 3 абзацу 1 статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік", встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2021 року у розмірі 2 270,00 гривень.

Як вбачається зі змісту прохальної частини позовної заяви ОСОБА_1 просить суд визнати протиправними дії Івано-Франківського міського центру зайнятості Івано-Франківської області щодо відмови у наданні статусу безробітної особи, скасувати рішення, викладені інформаційним повідомленням у формі зауваження від 29.01.2021 і листом від 09.07.2021 за №2419-03/29-21, та зобов'язати надати статус безробітної особи за заявою від 28.01.2021 і призначити виплату допомоги по безробіттю.

Суд зазначає, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення, зобов'язати прийняти рішення, вчинити дії або утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дії чи бездіяльності є однією вимогою.

Таким чином, позивачем заявлено дві позовні вимоги немайнового характеру, а тому, сума судового збору, що підлягає сплаті за подання даної позовної заяви становить 1 816,00 гривень.

Водночас за змістом статті 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік;

або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена;

або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Заявляючи клопотання про звільнення від сплати судового збору, позивач вказує на майновий стан, який не дозволяє сплатити розмір судового збору, що перевищує 5% розміру річного доходу.

На підтвердження коментованих обставин ОСОБА_1 долучив відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків відповідь на запит у електронному вигляді від 01.09.2021, згідно якого за період І кварталу 2020 року по ІV квартал 2020 року позивачем отримано лише дивіденди у розмірі 3 968,77 гривень.

Згідно вимог статті 133 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Беручи до уваги положення статті 133 вказаного Кодексу, пункту 1 частини 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан позивача та те, що дохід позивача протягом 2020 року склав менше 5% розміру судового збору, який підлягає сплаті, суд вважає за необхідне звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання до суду даного адміністративного суду.

Враховуючи наведене, керуючись статтями, 133, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Звільнити ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) від сплати судового збору за подання 07.09.2021 в Івано-Франківський окружний адміністративний суд позовної заяви від 06.09.2019 до Івано-Франківського міського центру зайнятості Івано-Франківської області про визнання протиправними дій щодо відмови у наданні статусу безробітної особи, скасування рішення, викладених інформаційним повідомленням у формі зауваження від 29.01.2021 і листом від 09.07.2021 за №2419-03/29-21, та зобов'язання надати статус безробітної особи за заявою від 28.01.2021, а також призначити виплату допомоги по безробіттю.

Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку.

Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Якщо справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Апеляційні скарги подаються учасниками справи безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя /підпис/ Чуприна О.В.