18 жовтня 2021 року Справа № 280/961/21 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до Військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 )
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся із позовною заявою до Військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України (далі відповідач), в якій позивач просить суд:
протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України щодо непризначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням захворювання під час виконання обов'язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності;
зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 Національної гвардії України скласти висновок щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої п.7 ч.2 ст. 16 Закону України від 20.12.1991 № 2011 «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відмова відповідача, викладена у листі від 31.07.2020, про відсутність у позивача права на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із тим, що довідка МСЕК про встановлення ступеню втрати працездатності видана у строк, більший ніж три місяці після виключення позивача зі списків частини, є протиправною. Вважає, що оскільки захворювання, пов'язані із захистом Батьківщини або пов'язані з проходженням військової служби, виявлені медичною (військово-лікарською комісією) ДУ «ТМО МВС України по Запорізькій області» ще 24.04.2020 (тобто до спливу тримісячного терміну після звільнення з військової служби), то позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої п. 7 ч. 2 ст. 16 Закону № 2011 в розмірі, передбаченому абз.2 п. 7 Порядку № 975. З урахуванням викладеного, просить позов задовольнити.
Відповідач позов не визнав. У відзиві від 07.04.2021 вх.№20092 посилається на те, що відповідно до положень п. 3 Порядку № 975 днем виникнення у позивача права на отримання одноразової грошової допомоги є 11.06.2020 - дата видачі довідки МСЕК серії АГ №0010492. Проте, ОСОБА_1 наказом командира військової частини було виключено зі списків 02.03.2020. Тому, враховуючи положення п. 7 ч. 2 ст. 16 Закону та п.п.7 п. 6 Порядку № 975 встановлення ступеня втрати працездатності відбулося після спливу тримісячного строку з дня виключення зі списків особового складу частини. З огляду на викладене, вважає, що військовою частиною було правомірно відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги гр. ОСОБА_1 . Просить у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 08.02.2021 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху. Надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви строком 10 днів від дня одержання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху.
Ухвалою суду від 16.03.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі, без виклику та повідомлення сторін.
Ухвалою суду від 03.08.2021 продовжено розгляд справи в загальному позовному провадженні та призначено у справі підготовче засідання на 18.08.2021.
Протокольною ухвалою від 18.08.2021 відкладено підготовче засідання на 06.09.2021.
Ухвалою суду від 18.08.2021 витребувано у Військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) заяву, з якою позивач звертався щодо призначення одноразової грошової допомоги, відповіді (рішення) щодо відмови.
Протокольною ухвалою суду від 06.09.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 20.09.2021.
Представник позивача у судове засідання не прибув.
Представник відповідача клопотанням від 20.09.2021 вх. № 53891 просить суд розглянути справу в порядку письмового провадження.
За приписами частини 6 статті 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до частини 9 статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.
Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 проходив службу у військовій частині НОМЕР_2 Національної гвардії України.
Наказом командира військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України від 02.03.2020 №45 молодшого сержанта ОСОБА_1 звільненого відповідно до підпункту «а» п. 2 ч.5 ст.26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» з військової служби у запас Збройних Сил України у зв'язку із закінченням строку контракту наказом командира військової частини НОМЕР_2 №6 о/с від 25.02.2020, виключено зі списків особового складу частини та усіх видів забезпечення (а.с. 35).
ОСОБА_1 звернувся до військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України із заявою щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої п.7 ч.2 ст. 16 Закону України від 20.12.1991 № 2011 «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Згідно звернення від 20.07.2020 ОСОБА_1 просив військову частину НОМЕР_2 Національної гвардії України надати йому письмову відповідь про обставини відмови у подані документів на виплату одноразової грошової допомоги (а.с. 66).
Листом від 31.07.2020 за вих.№ 3/29/32/2-2249 військова частина НОМЕР_2 Національної гвардії України повідомила ОСОБА_1 про те, що оскільки позивача було виключено зі списків частини 02.03.2020, а МСЕК видало довідку про результати визначення у застрахованої особи ступеню втрати професійної працездатності у відсотках 11.06.2020, було перевищено 3-х місячний термін, визначений абз.2 п. 7 Постанови КМУ №975 від 25.12.2013.
Не погоджуючись із бездіяльністю військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України щодо непризначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги та з вимогою вчинити певні дії, позивач звернувся із вказаним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно дост.41 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу"виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втратипрацездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних,які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановленихЗаконом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Відповідно до вимог ч.1 ст.16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-XII (далі - Закон №2011-XII), одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Згідно п. 7 ч. 2 ст.16 Закону № 2011-XII передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі отримання військовослужбовцем поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання під час виконання ним обов'язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, а також особою, звільненою з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин, але не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби.
Відповідно до ч. 6 ст. 16-3 Закону № 2011-XII, одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України (ч. 9 ст. 16-3 Закону №2011-XII).
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975, прийнятою відповідно до п.2 ст.16-2 та п.9 ст.16-3 Закону №2011-XII, затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язанихта резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі -Порядок №975).
Відповідно до п. 11 Порядку №975 військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; завірену копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.
Згідно з п.12 Порядку № 975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Відповідно до п. 13 Порядку №975 призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Рішення про відмову у призначенні грошової допомоги може бути оскаржено в установленому порядку (п.15 Порядку №975).
Таким чином, прийняття рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги належить до компетенції розпорядника бюджетних коштів.
Водночас, на підставі п.13 Порядку №975 відповідач як уповноважений орган зобов'язаний у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів подати розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, незалежно від наявності або відсутності повного пакету документів для призначення одноразової грошової допомоги.
Матеріалами справи підтверджується та не оспорюється відповідачем, що по суті заява позивача не була направлена розпоряднику бюджетних коштів відповідачем та, як наслідок, не розглядалась розпорядником бюджетних коштів; підставою для відмови в розгляді заяви позивача відповідачем слугувало те, що встановлення ступеню втрати професійної працездатності у відсотках відбулось поза межами 3-х місячного терміну, визначеного абз.2 п. 7 Постанови КМУ №975 від 25.12.2013, після звільнення зі служби.
При цьому, жодних зауважень до поданих позивачем документів відповідачем не вказано.
Тобто, як встановлено судом, відповідач, не сформувавши на виконання вимог Порядку №975 висновку та не направивши розпоряднику бюджетних коштів документи, подані позивачем для призначення одноразової грошової допомоги, фактично відмовив позивачу у призначенні одноразової грошової допомоги.
З урахуванням викладеного суд вважає, що спосіб, у який відповідач розглянув заяву та документи про виплату позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку з захворюванням, яке пов'язане з проходженням військової служби Порядком №975 не передбачені, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо неподання у 15-денний строк з дня реєстрації всіх поданих позивачем документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо призначення позивачу одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» та зобов'язання відповідача подати документи позивача з висновком розпорядникові бюджетних коштів щодо призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
У зв'язку із викладеним, у задоволенні позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України щодо непризначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги суд відмовляє з підстав, наведених вище.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи встановлені обставини справи, оцінивши докази у справі в їх сукупності та норми чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Статтею 132 КАС України встановлено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Згідно з ч.3ст.139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Відтак, на користь ОСОБА_1 слід стягнути 681,00 грн. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України.
Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України щодо неподання у 15-денний строк з дня реєстрації всіх поданих ОСОБА_1 документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей».
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 Національної гвардії України подати документи ОСОБА_1 з висновком розпорядникові бюджетних коштів щодо призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 681 (шістьсот вісімдесят одна) грн. 00 коп. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення,а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 18.10.2021.
Суддя Л.Я. Максименко