Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про відстрочення сплати судового збору
18 жовтня 2021 р. Справа №200/13541/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Арестової Л.В., розглянувши у письмовому проваджені клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
13 жовтня 2021 року на адресу Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради про:
- визнання протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради в частині недоплати щорічної одноразової грошової допомоги до 5-го травня інвалідам 3-ї групи у відповідності до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
- стягнення з Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради на користь ОСОБА_1 недоплачену щорічну одноразову грошову допомогу до 5 - го травня інвалідам 3-ої групи за 2021 рік у сумі 8 992 гривень відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Позивачем заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору до прийняття рішення по справі.
В обґрунтування вищевказаного клопотання заявник зазначив, що перебуває у скрутному матеріальному становищі, а розмір судового збору є надмірним.
Дослідивши заяву, суд приходить до наступного.
Згідно ч. 1 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
За приписами ст. 2 вищевказаного Закону, платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
З наведеного вбачається, що якщо майновий стан особи не дає можливості оплатити судові витрати, суд на свій розсуд за клопотанням особи може прийняти одне з таких рішень: зменшити розмір належних до оплати судових витрат; звільнити особу від оплати судових витрат повністю або частково; відстрочити оплату судових витрат на визначений строк; розстрочити оплату судових витрат на визначений строк.
Згідно частини першої статті 3 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Частиною 2 цієї статті визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Позивачем заявлені вимоги немайнового характеру, які складаються з основної та похідної вимоги, таким чином, під час подання позову позивач мав сплатити судовий збір за адміністративний позов немайнового характеру у сумі 908,00 гривень.
З урахуванням обставин, викладених позивачем в обґрунтування клопотання про відстрочення сплати судового збору, беручи до уваги, що даний адміністративний спір виник внаслідок порушення соціальних прав, суд дійшов висновку про наявність підстав для відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку задовольнити заяву позивача про відстрочення сплати судового збору до прийняття рішення по справі, оскільки позивач є пенсіонером та непрацездатною особою, пенсійні виплати не отримує, а також не сплата позивачем судового збору не повинна перешкоджати доступ остання до суду, для захисту своїх прав, свобод та інтересів.
З огляду на викладене вище, керуючись ст.ст. 133, 143, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору до прийняття рішення по справі - задовольнити.
Відстрочити ОСОБА_1 сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
Повний текст ухвали складено та підписано суддею 18 жовтня 2021 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Л.В. Арестова