Україна
Донецький окружний адміністративний суд
18 жовтня 2021 р. Справа№200/11075/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Череповського, Є.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (84122, м. Слов'янськ, площа Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій, зобов'язання до вчинення певних дій, -
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в якій просив:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, що полягають у безпідставному зменшенні основного розміру пенсії з 74 % до 70%;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок пенсії за вислугою років на підставі ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", із застосуванням основного розміру пенсії 74 % від грошового забезпечення та виплатити різницю недоотриманої пенсії, з урахуванням виплачених сум, починаючи з 1 січня 2018 року;
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у перерахунку і виплаті мені пенсії згідно довідки Державної установи Териториальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області "про розмір грошового забезпечення" у розмірі 74% від грошового забезпечення за посадою заступник начальника Головного управління станом на листопад 2019;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплатити різницю між фактично отриманими та належними до сплати сумами пенсії згідно довідки Державної установи Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області "про розмір грошового забезпечення" у розмірі 74% від грошового забезпечення за посадою заступник начальника Головного управління починаючи з 01.11.2019;
З 01.09.2011 позивачу призначено пенсію за вислугу років, виходячи з вислуги 28 років у розмірі 74 % сум грошового забезпечення, відповідно закону 2262. В квітні 2018 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснило позивачу перерахунок раніше призначеної пенсії з 01.01.2018 у зв'язку зі зміною грошового забезпечення на підставі Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб", безпідставно зменшивши її розмір з 74% до 70%. Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом від 30.07.2021 № 8576-7706/П-15/8-0500/21 відмовило у перерахунку пенсії з урахуванням 74% відповідних сум грошового забезпечення.
Позивачем отримано лист-відповідь від Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» МВС України та копія довідки, щодо грошового забезпечення поліцейського станом на листопад 2019 року за порівняльною посадою з якої мене було звільнено на пенсію. В листі зазначено, що довідка надіслана до ГУ ПФУ України в Донецькій області листом. У довідці зазначено, що за листопад 2019 року відповідно до Постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 станом на 01.11.2019 року за посадою заступника начальника Головного управління (ІІ група областей) (апарат головних управлінь Національної поліції) із спеціальним званням полковник поліції та стажем роботи в поліції 28 років. Після цього в липні 2021 року позивач звернувся з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якій просив здійснити перерахунок пенсії з 01.11.2019 на підставі довідки № 33/25-1071 Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Донецькій області", яка була надіслана до ГУ ПФУ України в Донецькій області. Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом від 04.08.2021 року № 0500-1609-8/47359 повідомило позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії згідно довідки № 33/25-1071. Позивач вважає такі дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області протиправними, в зв'язку з чим звернувся з позовом до суду.
Ухвалою суду від 02.09.2021 року позовну заяву було залишено без руху.
09.09.2021 року на адресу суду, від позовача, надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою суду від 14.09.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення учасників справи.
07 жовтня 2021 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити в позові з підстав правомірності здійсненого перерахунку пенсії, виходячи з 70% грошового забезпечення з огляду на внесені до законодавства зміни. Також зазначив, що після визнання протиправним та скасування пункту 3 постанови КМУ № 103 інших рішень Кабінетом Міністрів України про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося. Представник відповідача звертає увагу, що у зв'язку із скасування пункту 3 постанови КМУ № 103 не відбулося жодних змін розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення, передбачених Постановою № 988, яка є чинною. Розміри грошового забезпечення, які визначені вказаною постановою жодним чином не переглядалися та не змінювалися, а перерахунок пенсій означеній категорії осіб проводився не лише з урахуванням окладу за посадою, спеціальним званням та відсотковою надбавкою за вислугу років, а й урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які виплачені за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року. Таким чином, на думку представника відповідача скасування пункту 3 постанови КМУ № 103 не є підставою для перерахунку пенсії в розумінні статті 63 Закону № 2262, оскільки вказана постанова визначала виключно процедуру перерахунку та виплати пенсії. У зв'язку з наведеним просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Разом з відзивом відповідачем було подано клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 18.10.2021 року у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження було відмовлено.
Позивачем на адресу суду надано відповідь на відзив, в якій він підтримав позицію зазначену в позові, з доводами відповідача наведеними у відзиві не погодився.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_2 виданий Слов'янським МВ УМВС України в Донецькій області 22.06.1999 (РНОКПП НОМЕР_3 , Донецька обл., м. Слов'янськ, пров. Піщаний, 4), єгромадянином України, згідно посвідчення № НОМЕР_4 є пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ Донецької області.
Згідно довідки ГУ МВС України в Донецькій області від 13.03.2018 року №5154лк розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 складається та становить:
посадовий оклад 4300.00 грн.
оклад за спеціальним званням полковник поліції 2400.00 грн.
надбавка за стаж служби (50%) 3350,00 грн.
Всього: 10050,00 грн.
Згідно протоколу перерахунку пенсії від 01.05.2018 року пенсія ОСОБА_2 склала 7035,00 грн. з встановленням 70% грошового забезпечення.
21.05.2021 року ОСОБА_2 звернувся до Головного управління ПФУ в Донецькій області із заявою в якій просив встановити основний розмір пенсії 74% та провести перерахунок пенсії з урахуванням 74% грошового забезпечення з 01.01.2016 року і виплатити недонараховані грошові кошти за вказаний період.
Згідно відповіді Головного управління ПФУ в Донецькій області від 30.07.2021 року зазначено, що п. 23 Закону України від 27.03.2014 № 1166-VІІ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» внесено зміни до ч. 3 ст. 13 Закону № 2262, згідно яких максимальний розмір пенсії за вислугу років, не повинен перевищувати 70 % сум грошового забезпечення за передбаченого ст. 43 Закону № 2262. Таким чином, при здійсненні перерахунку пенсії граничний відсоток обчислення грошового забезпечення по пенсійним справам (окрім осіб, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1 - 100%, до категорії 2 - 95%) обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення. Отже, підстав для перерахунку пенсії з урахуванням 74% відповідних сум грошового забезпечення немає.
Згідно довідки від 28.05.2021 року № 33/25-1071 віданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 за листопад 2019 року згідно з постановою КМУ від 11.11.2015 №988 №Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за прирівняною посадою поліцейського заступник начальника Головного управління (ІІ група областей) (апарат головних управлінь Національної поліції) із спеціальним званням полковник поліції становить та складається з:
посадовий оклад 4300.00 грн.
оклад за спеціальним званням полковник поліції 2400.00 грн.
надбавка за стаж служби (50%) 3350,00 грн.
надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (100 %) 10050,00 грн.
премія (53,96 %) 10845,96 грн.
Всього: 30 945,96 грн.
29.07.2021 року ОСОБА_2 звернувся Головного управління ПФУ в Донецькій області із заявою про перерахунок пенсії з урахування довідки від 28.05.2021 року № 33/25-1071 віданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області».
Рішенням №128 від 02.08.2021 року Головним управління ПФУ в Донецькій області ОСОБА_2 було відмовлено у перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що повідомлень щодо необхідності підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахункам, від Пенсійного фонду України та уповноважених структурних підрозділів відповідних відомств не надходило.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Частиною другою статті 13 "Розміри пенсій за вислугу років" Закону № 2262-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачеві) визначено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
27 березня 2014 року прийнято Закон України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" № 1166-VII (далі - Закон № 1166-VII), який набрав чинності з 1 квітня 2014 року, крім деяких положень.
Пунктом 23 Розділу ІІ Закону № 1166-VII внесено зміни до Закону № 2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри " 80" замінено цифрами " 70". Ці зміни набрали чинності з 1 травня 2014 року.
Отже, на час призначення пенсії позивачеві, максимальне відсоткове значення розміру основної пенсії становило 80 %.
Згідно з частиною четвертою статті 63 "Перерахунок раніше призначеної пенсії" Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній з 01 січня 2017 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" № 704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.
Постанова Кабінету Міністрів України № 704 набрала чинності з 1 березня 2018 року.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 (далі - постанова № 103), відповідно до пункту 1 якої (у редакції прийняття) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №704.
Пунктом 2 постанови № 103 встановлено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Судом встановлено, що на підставі пункту 1 постанови № 103 позивачеві з 01 січня 2018 року здійснено перерахунок пенсії за вислугу років, виходячи з 70% грошового забезпечення, вказаного у довідці Головного управління МВС України в Донецькій області від 13.03.2018 року № 5154лк, що підтверджується копією перерахунку пенсії.
Проте, системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом, у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону № 2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону № 1166-VII не зазнала.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивачеві з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ на підставі постанови № 103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
При аналізі та застосуванні судом частини другої статті 13 та статті 63 Закону № 2262-ХІІ судом врахований правовий висновок Верховного Суду, викладений у рішенні від 04 лютого 2019 року, прийнятого за наслідками розгляду зразкової справи № 240/5401/18.
Безпідставним є також застосування відповідачем при перерахунку пенсії пункту 1 постанови № 103, оскільки за замістом цього пункту він застосовується до перерахунку пенсій, крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським.
Підсумовуючи викладене, позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивачеві з 74% до 70% грошового забезпечення; зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачеві, починаючи з 01 січня 2018 року та враховуючи розмір пенсії у 74% грошового забезпечення, та виплатити кошти з урахуванням раніше сплачених є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
З приводу позовних вимог в частині визнаня протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у перерахунку і виплаті мені пенсії згідно довідки Державної установи Териториальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області "про розмір грошового забезпечення" у розмірі 74% від грошового забезпечення за посадою заступник начальника Головного управління станом на листопад 2019 року та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплатити різницю між фактично отриманими та належними до сплати сумами пенсії згідно довідки Державної установи Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області "про розмір грошового забезпечення" у розмірі 74% від грошового забезпечення за посадою заступник начальника Головного управління починаючи з 01.11.2019 року, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 15 розд. XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються в порядку та на умовах, визначених законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (ч. 1 ст. 102 вказаного Закону).
Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби) особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту (п. "б" ч. 1 ст. 12 Закону).
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
При обчисленні пенсій відповідно до частин сьомої-десятої цієї статті в розрахунок включаються щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством на день призначення цих пенсій (ст. 43 вказаного Закону).
Частиною 18 ст. 43 цього Закону визначено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" визначено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до ч.ч. 1 та 2 та 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до п. 8 постанови Кабінету Міністрів України 17.07.1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей" перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Аналогічний висновок міститься в рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 року у зразковій справі № 160/8324/19 (адміністративне провадження №Пз/9901/20/19), яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 року.
З 01.03.2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшено розмір грошового забезпечення. Пунктом 2 Постанови установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Отже, з дня набрання чинності вказаною постановою Кабінету Міністрів України, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.
Разом тим, відповідно до п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 12, ст. 301).
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45.
Пунктом 13 Порядку визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Порядку визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Пунктом 3 Порядку також визначено, що довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п'ятим і сьомим цього пункту) - МВС.
Відповідно до п. 4 вказаного Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону (зокрема з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).
На необхідність дотримання вимог п. 4 вказаного Порядку (згідно з яким перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону) звернуто увагу в рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 року в зразковій справі №160/8324/19, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 внесено зміни до зокрема до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, а саме пункт 5 викладено в такій редакції:
"5. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням".
Вказаними змінами обмежено складові грошового забезпечення, з якого перераховуються пенсії відповідним особам.
Додатком 2 до цього Порядку є форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року та постановою Верховного Суду від 12.11.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45.
Отже, з 05.03.2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє попередня редакція пункту 5 та додатку 2 до Порядку, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, тобто така, яка діяла до змін, які в судовому порядку визнані протиправними та нечинними.
Разом з тим, був чинним пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103, який безпосередньо стосувався перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та містив вказівку здійснити перерахунок пенсій з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством, премії за січень 2016 року відповідно до Постанови №988, а також пункт 6 Постанови №103, яким внесено зміни до Порядку №45, зокрема, доповнено цей Порядок додатком 3.
У подальшому рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 року у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103.
11.11.2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №988, пунктом 1 якої встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 7 цієї постанови постановлено Міністерству внутрішніх справ за погодженням з Міністерством соціальної політики та Міністерством фінансів затвердити у двотижневий строк порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 року №260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання.
Зокрема, цим Порядком установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 Порядку №260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 Порядку №260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 Порядку №260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 Порядку №260); надбавка за почесне звання заслужений (пункт 8 Порядку №260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 Порядку №260); доплата за вчене звання (пункт 10 Порядку №260); доплата за службу в нічний час (пункт 11 Порядку №260).
Пенсію позивачу перераховано з березня 2018 року виходячи із складових грошового забезпечення поліцейського у відповідності до порядку № 45 та постанови Кабінету Міністрів України №103.
Скасовуючи пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 у адміністративній справі № 826/12704/18 суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку про те, що вказаний пункт Постанови у відсотковому співставленні встановлює зменшення виплати пенсії особам у порівнянні з тими умовами, які вони мали до його прийняття, та фактично звужують складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії вказаним особам.
Таким чином, у зв'язку з набранням чинності судовим рішенням у справі №826/12704/18 виникли підстави для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.
Отже, з 01.12.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) виникли підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі довідки від 30 червня 2021 року № 33/25-1078, що видана Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області". За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність у відповідача правових підстав для відмови позивачу у призначенні допомоги допомоги при народженні дитини і, враховуючи наведене, та те, що нормами чинного законодавства позивачу гарантоване право на отримання допомоги при народженні дитини, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Також суд зазначає, що в межах даних спірних правовідносин відповідачем було прийнято Рішення №182 від 02.08.2021 року, яким позивачу відмовлено у перерахунку пенсії за вислугу років. Позовної вимоги щодо скасування зазначеного Рішення позивачем не заявлено.
Відповідно до пункту 4 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 05.04.2005 (заява № 38722/02)).
Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.
Дана правова позиція узгоджується із позицією, висловленою Верховним Судом України в постанові у справі №21-1465а15 від 16.09.2015.
У вказаному рішенні Верховний Суд України наголосив, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії та бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалось примусове виконання рішення.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Керуючись зазначеним, з метою належного та повного захисту прав позивача, суд вважає за належне вийти за межі позовних вимог та скасувати Рішення Головного управління ПФУ в Донецькій області від 27.05.2019 року №182 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зважаючи на фактичні обставини справи, враховуючи наявність Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 02.08.2021 року № 128 про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , суд вважає ефективним способом захисту порушеного права позивача визнання протиправним та скасування Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 02.08.2021 року № 128 про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_3 , яким останньому відмовлено в перерахунку пенсії за вислугу років згідно довідки № 33/25-1078 у зв'язку з відсутністю підстав, визначених статтею 63 Закону № 2262.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частин 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певних дій підлягає задоволенню в повному обсязі.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в сумі 908, 00 грн, що підтверджено квитанцією № 0.0.2213561271.1 від 29 липня 2021 року.
Оскільки суд дійшов висновку про задоволення позову повністю, судові витрати зі сплати судового збору в сумі 908, 00 грн належить стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись нормами Конституції України та Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (84122, м. Слов'янськ, площа Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій, зобов'язання до вчинення певних дій, - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, що полягають у безпідставному зменшенні основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 74 % до 70%;
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, м. Слов'янськ, площа Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) провести перерахунок пенсії за вислугою років ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на підставі ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", із застосуванням основного розміру пенсії 74 % від грошового забезпечення та виплатити різницю недоотриманої пенсії, з урахуванням виплачених сум, починаючи з 1 січня 2018 року;
Визнати протиправними дії та скасувати рішення №128 від 02.08.2021 року Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у перерахунку і виплаті ОСОБА_1 пенсії згідно довідки № 33/25-1078 Державної установи «Териториальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» про розмір грошового забезпечення у розмірі 74% від грошового забезпечення за посадою заступник начальника Головного управління станом на листопад 2019.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, м. Слов'янськ, площа Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) різницю між фактично отриманими та належними до сплати сумами пенсії згідно довідки № 33/25-1078 Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» про розмір грошового забезпечення у розмірі 74% від грошового забезпечення за посадою заступник начальника Головного управління починаючи з 01.11.2019.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, м. Слов'янськ, площа Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) понесені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) гривень 00 копійок.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.В. Череповський