Рішення від 18.10.2021 по справі 160/13796/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 жовтня 2021 рокуСправа № 160/13796/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 12.08.2021 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла, сформована 12.08.2021 у системі «Електронний суд» представником ОСОБА_2 , позовна заява ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про:

- визнання протиправною бездіяльності Департаменту патрульної поліції щодо не нарахування та невиплати на користь ОСОБА_1 грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 19.05.2016 по 31.12.2017 (включно) та індексації грошового забезпечення за період з 19.05.2016 по 31.10.2017 (включно);

- зобов'язання Департаменту патрульної поліції нарахувати та сплатити на користь ОСОБА_1 невиплачене грошове забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 19.05.2016 по 31.12.2017 (включно);

- зобов'язання Департаменту патрульної поліції нарахувати та сплатити на користь ОСОБА_1 заборгованість з індексації грошового забезпечення за період з 19.05.2016 по 31.10.2017 (включно).

2. Ухвалою суду від 17.08.2021 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, учасникам справи встановлені строки для подання заяв по суті спору, від відповідача витребувано докази.

3. 10.09.2021 відповідач надав відзив на позов та клопотання про залишення позову без розгляду, 15.09.2021 відповідач надав витребувані докази та пояснення щодо базового місяця обчислення індексації грошового забезпечення.

4. Ухвалою суду відмовлено у задоволенні клопотання про залишення позову без розгляду.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

5. Відповідно до пункту 11 розділу II Порядку № 260 поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

6. З листа відповідача від 15.03.2021 вбачається, що доплату позивачу за службу в нічний час було здійснено за період 01.01.2018 по 28.02.2021, а підстави для нарахування доплати за службу в нічний час за період з 19.05.2016 по 31.12.2017 відсутні.

7. Водночас із згаданого листа вбачається, що кількість відпрацьованих годин у нічний час позивачем за період з 19.05.2016 по 31.12.201 у розрізі місяців становить: у липні 2016 року 56 год., серпні 2016 року 56 год., вересні 2016 року 40 год., жовтні 2016 року 40 год., листопаді 2016 року 40 год., грудні 2016 року 40 год., у січні 2017 року 56 год., у лютому 2017 року 56 год., березні 2017 року 56 год., квітні 2017 року 56 год., травні 2017 року 24 год., червні 2017 року 56 год., липні 2017 року 56 год., серпні 2017 року 32 год., вересні 2017 року 56 год., жовтні 2017 року 40 год., листопаді 2017 року 56 год., грудні 2017 року 32 год.

8. Загальна кількість годин, відпрацьованих позивачем у нічний час за період з 19.05.2016 по 31.12.2017, складає 848 годин.

9. З урахуванням пункту 11 розділу II Порядку № 260 позивачу повинна була бути виплачена доплата за службу в нічний час за вказаний період: 2400 грн (посадовий оклад позивача) поділити на 160 (тривалість робочого часу за місяць при 40 годинному робочому тижні) х 35% (доплата за службу в нічний час) = 5,25 грн (доплата за годину служби в нічний час) х 848 год. = 4452 грн (розмір доплати за 848 години, відпрацьовані позивачем в нічний час).

10. Заборгованість відповідача перед позивачем у вигляді доплати за службу в нічний час за вищевказаний період становить 4452 грн.

11. З листа відповідача від 15.03.2021 вбачається, що індексація грошового забезпечення поліцейських проводиться з листопада 2017 року.

12. Однак, відповідно до частини п'ятої статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

13. У квітні місяці 2016 року величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації у 103 відсотка та складала 103,5 відсотка.

14. В силу положень частини другої статті 8 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» за наявності підстав, визначених цим Законом, право населення на реалізацію зазначених гарантій не залежить від прийняття рішень відповідними органами.

15. Тобто, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних вище нормативно-правових актів, проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією), є обов'язковою для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

16. Враховуючи прожитковий мінімум, щомісячна індексація підлягає стягненню в наступних розмірах: червень 2016 року 84,10 грн, липень 2016 року 84,10 грн, серпень 2016 року 84,10 грн, вересень 2016 року 84,10 грн, жовтень 2016 року 84,10 грн, листопад 2016 року 84,10 грн, грудень 2016 року 161,60 грн, січень 2017 року 161,60 грн, лютий 2017 року 161,60 грн, березень 2017 року 228,80 грн, квітень 2017 року 228,80 грн, травень 2017 року 240,81 грн, червень 2017 року 313,22 грн, липень 2017 року 313,22 грн, серпень 2017 року 313,22 грн, вересень 2017 року 373,85 грн, жовтень 2017 року 373,85 грн.

17. Загальна сума індексації, яка підлягає стягненню на користь позивача, складає 3375,17 грн.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

18. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що грошове забезпечення поліцейським виплачується за місцем проходження служби виключно в межах асигнувань, затверджених кошторисом органу поліції на грошове забезпечення.

19. Підставою для виплати грошового забезпечення є наказ керівника про призначення на посаду поліцейського відповідно до номенклатури посад та встановлення конкретного розміру окладів, надбавок, доплат.

20. Відповідно до кошторису Департаменту патрульної поліції було прийнято ряд наказів (№ 134 від 18.02.2016, № 699 від 21.04.2016, № 2158 від 03.08.2016, № 4377 від 25.11.2016, № 2688 від 08.06.2017, № 4920 від 05.10.2017, № 5192 від 23.10.2017), якими були затверджені граничні розміри грошового забезпечення працівників згідно з займаними посадами, які включають в себе всі складові та види грошового забезпечення поліцейських та схеми посадових окладів установлених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 та які були виплачені позивачу.

21. Відповідність вищезазначеним наказам ДПП сум виплат грошового забезпечення, які отримував позивач, підтверджується копіями відомостей про грошове забезпечення.

22. Згідно із частиною п'ятою статті 94 Закону України «Про національну поліцію» грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону, частиною першою статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» до об'єктів індексації грошових доходів населення віднесено оплату праці (грошове забезпечення). У статті 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» зазначено, що порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України, у зв'язку з чим постановою від 17.07.2003 № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення.

23. Постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 № 782 внесені зміни до пункту 2 вищезазначеного Порядку та доповнено абзац 5 після слова «військовослужбовці» словом «поліцейських».

24. Індексація грошового забезпечення поліцейських проводиться після набрання чинності вказаної постанови, тобто з листопада 2017.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

25. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходить службу з 19.05.2016 на посаді інспектора взводу № 2 роти № 2 батальйону № 1 полку патрульної поліції в місті Кривий Ріг управління патрульної поліції в Дніпропетровській області.

26. Департамент патрульної поліції на адвокатський запит від 15.02.2021 в інтересах ОСОБА_1 , листом від 15.03.2021 № 212аз/1/41/5/01-2021 повідомив:

- відповідно до пункту 11 розділу ІІ Порядку № 260 підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів і чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції;

- облік фактичного часу облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов;

- поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць;

- ОСОБА_1 здійснено доплату за службу і нічний час за період з 01.01.2018 по 28.02.2021 на загальну суму 9414,39 грн;

- підстави для нарахування доплати за службу в нічний час за період з 19.05.2016 по 31.12.2017 відсутні;

- направляємо інформацію полку патрульної поліції в місті Кривий Ріг управління патрульної поліції в Дніпропетровській області ДПП щодо кількості відпрацьованих нічних змін ОСОБА_1 за періоди проходження служби в ДПП з 19.05.2016 по 28.02.2021 (додаток 1);

- індексація грошового забезпечення поліцейських проводиться після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 № 782, якою внесено зміни до пункту 2 Порядку та доповнено абзац 5 після слова «військовослужбовці» словом «поліцейських», тобто з листопада 2017.

27. Командир ППП в місті Кривий Ріг УПП в Дніпропетровській області ДПП надав витяг (згідно з розстановками сил та засобів ППП в місті Кривий Ріг УПП в Дніпропетровській області ДПП) кількості відпрацьованих нічних змін ОСОБА_1 за період з 18.06.2016 по 15.02.2021, згідно із яким, зокрема:

- за час несення служби в ППП в м. Кривий Ріг УПП в Дніпропетровській області ДПП, ОСОБА_1 було відпрацьовано 410 нічних змін із наступного розрахунку в погодинній кількості:

- 2016 рік: липень 56 годин, серпень 56 годин, вересень 40 годин, жовтень 40 годин, листопад 40 годин, грудень 40 годин;

- 2017 рік: січень 56 годин, лютий 56 годин, березень 56 годин, квітень 56 годин, травень 24 години, червень 56 годин, липень 56 годин, серпень 32 години, вересень 56 годин, жовтень 40 годин, листопад 56 годин, грудень 32 години.

28. Згідно із відомостями про грошове забезпечення ОСОБА_1 , підрозділ: взвод № 2 рота № 2 батальйон № 1, посада: інспектор:

- за період з травня 2016 по грудень 2016 року: відомості про нарахування та виплату доплати за роботу у нічний час та індексації - відсутні;

- за період з січня 2017 по грудень 2017 року: відомості про нарахування та виплату доплати за роботу у нічний час відсутні; індексація нарахована та виплачена за листопад 373,85 грн, грудень 458,12 грн.

29. Згідно з інформацією УФЗБО Департаменту патрульної поліції довідки несення служби у нічний час за період з травня 2016 року по грудень 2017 року від полку патрульної поліції у м. Кривий Ріг в управління патрульної поліції в Дніпропетровської області не надходили, тому підстави для нарахування доплати за службу у нічний час ОСОБА_1 за період з травня 2016 року по грудень 2017 року відсутні. Індексація грошового забезпечення поліцейських проводиться після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 № 782, якою внесено зміни до пункту 2 Порядку та доповнено абзац 5 після слова «військовослужбовці» словом «поліцейських», тобто з листопада 2017.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

30. Відповідно до частини першої статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII (далі - Закон № 580-VIII), поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

31. Грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону (частина п'ята статті 94 Закону № 580-VIII).

32. Особливий характер служби в поліції містить такі спеціальні умови для певних категорій поліцейських: 1) службу у святкові та вихідні дні; 2) службу позмінно; 3) службу з нерівномірним графіком; 4) службу в нічний час (частина перша статті 91 Закону № 580-VIII).

33. «Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських» затверджено наказом МВС України від 06.04.2016 № 260 (далі - Порядок № 260).

34. Згідно із пунктом 11 розділу ІІ Порядку № 260, у редакції чинній у період спірних правовідносин:

- поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час;

- годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні;

- службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов'язків у період з 22.00 до 06.00;

- поліцейським, які несуть службу в нічний час, надається перерва для відпочинку та харчування тривалістю не більше двох годин. Перерва для відпочинку і харчування не включається в службовий час;

- поліцейським добового наряду під час чергування почергово надаються перерви для вживання їжі та короткочасного відпочинку. Загальна тривалість такої перерви становить 4 години (2 години вдень і 2 години вночі) та не включається в службовий час;

- підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції;

- облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов;

- поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.

35. Відповідно до статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-XII (далі - Закон № 1282-XII) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, у тому числі, оплата праці (грошове забезпечення).

36. Індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях (стаття 3 Закону № 1282-XII).

37. Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті (стаття 4 Закону № 1282-XII).

38. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (стаття 6 Закону № 1282-XII).

39. Індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів (стаття 9 Закону № 1282-XII).

40. Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання державних та приватних виконавців, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначаються «Порядком проведення індексації грошових доходів населення», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок № 1078).

41. Постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 № 782 «Про внесення зміни до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення» внесено зміну до пункту 2 Порядку № 1078 доповнивши абзац п'ятий після слова «військовослужбовців» словом «, поліцейських».

42. В редакції Постанови № 782, яка набрала чинності 24.10.2017, пункт Порядку № 1078 містить редакцію, відповідно до якої, зокрема, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру:

- оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер;

- грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

43. Згідно із пунктом 10-2 Порядку № 1078, який застосовується з 01.12.2015 в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015: для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

щодо доплати за службу у нічний час

44. Надаючи оцінку доводам сторін щодо позовних вимог про невиплату грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 19.05.2016 по 31.12.2017, суд виходить із того, що відповідач не заперечує факт ненарахування та невиплати доплати за службу у нічний час у 2016 та 2017 роках, проте зазначає про відсутність підстав для її виплати у зв'язку із не надходженням від полку патрульної поліції довідок несення служби у нічний час та проведення виплати грошового забезпечення в межах асигнувань, затверджених кошторисом, та у межах граничних розмірів грошового забезпечення, встановлених наказами Департаменту патрульної поліції.

45. Поряд із цим, з матеріалів справи відомості про несення позивачем служби у нічні зміни у травні та червні 2016 року не вбачаються.

46. Оскільки служба у нічний час є однією з спеціальних умов особливого характеру проходження служби для певних категорій поліцейських, що визначено частиною першою статті 91 Закону № 580-VIII, враховуючи, що пункт 11 розділу II Порядку № 260 передбачає доплату за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час, яка виплачується за минулий місяць одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць, а також підтвердження матеріалами справи обставин, відповідно до яких у період з липня 2016 року по грудень 2017 включно позивач залучався до служби у нічний час, суд зазначає, що має право на доплату за службу в нічний час за вказаний період.

47. Доводи відповідача про неотримання відомостей від полку патрульної поліції про несення служби у нічні зміни та наявність граничних розмірів грошового забезпечення, суд вважає помилковими, оскільки вказані обставини не залежать від позивача та останній має гарантоване Конституцією України право на отримання належного грошового забезпечення.

48. Відсутність бюджетного фінансування, обмеження наказами граничних розмірів грошового забезпечення не може слугувати підставою для ненарахування та невиплати всіх складових грошового забезпечення, у тому числі доплати за службу у нічний час, яка у свою чергу є однією з спеціальних умов особливого характеру проходження служби у поліції.

49. Надаючи оцінку доводам відповідача щодо правомірної виплати позивачу грошового забезпечення у граничних межах відповідно до наказів та встановленого кошторису, суд зазначає, що за наявності граничних розмірів грошового забезпечення відповідач, як роботодавець, мав забезпечити умови (тривалість) служби із виплатами у встановлених межах, однак, у разі незабезпечення таких умов - оплата праці (виплата грошового забезпечення) має здійснюватися із урахуванням фактично відпрацьованого часу, у розглянутому випадку із урахуванням встановлено розміру оплати служби у нічний час.

щодо індексації грошового забезпечення

50. Надаючи оцінку позовним вимогам щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення за період з 19.05.2016 по 31.10.2017 у розмірі 3375,17 грн, суд виходить із того, що відповідач заперечує проти наявності підстав для індексації грошового забезпечення за вказаний період із посилання на набуття у жовтні 2017 року чинності змін до пункту 2 Порядку № 1078, яким доповнено перелік осіб, яким індексується грошове забезпечення, шляхом доданням такої категорії осіб як поліцейський, та вважає відсутніми підстави для індексації грошового забезпечення за період до набуття чинності такими змінами.

51. Суд не погоджується із наведеними у відзиві доводами відповідача, оскільки право на індексацію грошового забезпечення поліцейських прямо передбачено частиною п'ятою статті 94 Закону № 580-VIII та статтею 2 Закону № 1282-XII.

52. Включення або не включення у пункт 2 Порядку № 1078 посади поліцейського у перелік осіб, грошове забезпечення яких індексується, не впливає на обов'язок нарахувати суми індексації грошового забезпечення та право особи одержати такі виплати.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

53. З аналізу матеріалів справи, дослідивши зміст спірних правовідносин, суд зазначає про відсутність підстав для задоволення заявленого позову в частині позовних вимог щодо нарахування та виплати грошового забезпечення у вигляді доплати за службу у нічний час з 19.05.2016 по 30.06.2016, оскільки матеріалами справи не підтверджено несення позивачем служби у нічний час у вказаний період.

54. При розгляді справи судом встановлено порушення права позивача на одержання доплати за службу у нічний час та індексацію грошового забезпечення, у зв'язку із чим суд зазначає про допущену відповідачем бездіяльність щодо ненарахування та невиплати вказаних складових грошового забезпечення поліцейського, та обираючи належний у розглянутому спорі спосіб захисту порушеного права, зазначає про наявність підстав для зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити суми доплати за службу у нічний час та суми індексації грошового забезпечення за вказаний період.

55. Керуючись статтями 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

56. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; рнокпп НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Департаменту патрульної поліції (ЄДРПОУ 40108646; вул. Федора Ернста, буд. 3, м. Київ, 03048) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

57. Визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за період з липня 2016 року по грудень 2017 року включно та індексації грошового забезпечення за період з 19.05.2016 по 31.10.2017 включно.

58. Зобов'язати Департамент патрульної поліції нарахувати та виплатити ОСОБА_1 доплату за службу в нічний час за період з липня 2016 року по грудень 2017 року включно та індексацію грошового забезпечення за період з 19.05.2016 по 31.10.2017 включно.

59. В іншій частині позовних вимог відмовити.

60. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя І.О. Верба