Рішення від 18.10.2021 по справі 160/15500/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 жовтня 2021 року Справа № 160/15500/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Рябчук О.С.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за адміністративним позовом Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

06.09.2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , в якій позивач просить:

- стягнути податковий борг з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у розмірі 190 594,20 грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивачем зазначено наступне. За фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 встановлена заборгованість зі сплати податків внаслідок несплати у встановлений термін самостійно задекларованих сум грошових зобов'язань у розмірі 190 594,20грн. Так, у відповідності до вимог ст. 59 Податкового кодексу України була сформована та направлена відповідачу податкова вимога форми «Ф» від 15.09.2016 р. №6395-17. Однак, сума боргу залишається не погашеною відповідачем у добровільному порядку. У зв'язку з чим, позивач просить задовольнити позов в повному обсязі.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.09.2021 року відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження.

Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

Копія ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.09.2021 р. направлена сторонам справі.

Відзиву на позов відповідачем надано не було.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи, що підтверджується наявними матеріалами адміністративної справи.

У відповідності до положень ч.6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно до ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Частиною 4 статті 243 Кодексу адміністративного України встановлено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з ч.5 ст.250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Відповідно до ч. 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 з 11.06.2013 року перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області як платник єдиного внеску.

В інтегрованих картках платника податків фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 обліковується податковий борг на загальну суму 1 432 210,86грн., із нього 190 594,20грн. новостворений борг, що складається з заборгованості з податку на додану вартість, заборгованості зі сплати військового збору який сплачується фізичними особами-підприємцями за результатами річного декларування та заборгованості з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами-підприємцями за результатами річного декларування.

Заборгованість за сплати податку на додану вартість виникла в результаті несплати в установлений термін самостійно задекларованих сум грошових зобов'язань, що складається з:

-податкової декларації з податку на додану вартість № 9245716079 від 21.10.2019р. ( терміном сплати до 30.10.2019р.) в сумі 12 106грн.;

-податкової декларації з податку на додану вартість № 9277249007 від 20.11.2019р. ( терміном сплати до 30.11.2019 року) у сумі 27 963грн.

24.10.2019 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області проведено камеральну перевірку з питань своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість, про що складено акт №6167/04-36-55-40 від 24.10.2019р.

На підставі акту перевірки винесено податкові повідомлення-рішення № 0090925540 від 12.11.2019р. на суму 13 227,02грн. та № 0090915540 від 12.11.2019р. на суму 77 812,92грн.

Копія акту та податкових повідомлень-рішень направлено ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку на адресу: АДРЕСА_1 та отримано 31.10.2019р. та 19.11.2019р.

13.11.2019р. Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області проведено камеральну перевірку з питань своєчасності реєстрації податкових накладних, про що складено акт № 10206/04-36-55-40 від 13.11.2019р. На підставі перевірки винесено податкове повідомлення-рішення № 0095065540 від 21.11.2019р. на суму 3 415,91 грн.

Копія акту та податкового повідомлення-рішення направлено ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку на адресу: АДРЕСА_1 та отримано 10.12.2019р.

23.01.2020 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області проведено камеральну перевірку з питань своєчасності реєстрації податкових накладних, про що складено акт № 3766/04-36-55-40 від 23.01.2020р.

На підставі проведеної перевірки та виявлених внаслідок неї порушень податковим органом 04.02.2020р. винесено податкове повідомлення-рішення № 0009195540 на суму 5 371,16грн.

Копія акту та податкових повідомлень-рішень направлено ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку на адресу: АДРЕСА_1 та отримано 18.02.2020р.

07.02.2020р. проведено камеральну перевірку з питань своєчасності сплати узгоджених сум податкового зобов'язання з податку на додану вартість, про що складено акт № 6357/04-36-55-40 від 07.02.2020р.

На підставі проведеної перевірки та виявлених внаслідок неї порушень податковим органом 19.02.2020р. винесено податкове повідомлення-рішення № 001355540 на суму 9 183,53грн.

Копія акту та податкового повідомлення-рішення направлено ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку на адресу: АДРЕСА_1 та отримано 25.02.2020р.

Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області у зв'язку з несвоєчасною сплатою узгодженого податкового зобов'язання нараховано пеню на загальну суму 9 866,16грн. в порядку ст. 129 Податкового кодексу України.

Податковий борг з військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування виник внаслідок несплати самостійно визначеної суми податкового зобов'язання у податковій декларації про майновий стан і доходи (для підприємців) № 10586372 від 10.02.2020р. у розмірі 634,5грн.( граничний термін сплати 20.02.2020р.).

Податковий борг з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами-підприємцями за результатами річного декларування виник внаслідок несплати самостійно визначеної суми податкового зобов'язання у податковій декларації про майновий стан і доходи (для підприємців) № 10586372 від 10.02.2020р. у розмірі 7614грн. ( граничний термін сплати 20.02.2020р.)

07.02.2020р. Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області проведено камеральну перевірку з питань своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість, про що складено акт № 6372/04-36-55-40 від 07.02.2020р.

На підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення - рішення № 0013745540 від 20.02.2020р. на суму 23 400грн.

Копія акту та податкового повідомлення-рішення направлено ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку на адресу: АДРЕСА_1 та отримано 27.02.2020р.

15.09.2016 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області складено податкову вимогу форми «Ф» № 6395-17 на загальну суму податкового боргу платника податків станом на 14 вересня 2016 року 86 343,77грн.

Корінець податкової вимоги форми «Ф» № 6395-17направлявся засобами поштового зв'язку на адресу: АДРЕСА_1 та отримано 30.09.2016р.

На момент вирішення спору в суді доказів оскарження податкової вимоги, доказів сплати суми заборгованості надано не було.

Згідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства встановлені Податковим кодексом України (далі по тексту - ПК України).

Пунктом 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи;

Згідно до п.п. 36.1 - 36.3 ст. 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

Згідно з п. 49.2. ст. 49 ПК України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.

Податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку (п.46.1 ст. 46 ПК України).

Згідно п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення.

Згідно із п. 58.1., п. 58.2., 58.3. ст. 58 ПК України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу.

Податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Згідно з п. 42.2. ст. 42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

Згідно з п. 14.1.175 ст.14 Податкового кодексу України податковим боргом вважається сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно із пп.129.1.1, пп. 129.1.2 пункту 129.1 ст. 129 ПК України, в редакції, чинній на момент спірних відносин,нарахування пені розпочинається:

- при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);

- при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов'язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);

Згідно з пп. 129.4.п. 129.1 ст. 129 ПК України на суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

Пунктом 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.

За правилами, визначеними п. 59.5 статті 59 Податкового кодексу України, у разі, якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Згідно з положенням п.41.1, 41.2 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.

Згідно з пп. 20.1.34. п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право, зокрема, звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно з п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Оцінюючи усі докази по справі, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Позивачем здійснені всі передбачені чинним законодавством заходи щодо стягнення податкового боргу, розмір суми заборгованості підтверджено доказами, які містяться в матеріалах справи.

Податковим органом направлялась засобами поштового зв'язку податкова вимога форми «Ф» від 15 вересня 2016 року № 6395-17 за адресою: АДРЕСА_1 та отримана 30.09.2016р.

Враховуючи викладене, в тому числі, відсутність проплат на погашення існуючої заборгованості, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення суми боргу в розмірі 190 594,20 грн. з рахунків відповідача в обслуговуючих банках є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 244, 245, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити.

Стягнути податковий борг з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у розмірі 190 594,20 грн. на користь держави.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.С. Рябчук