номер провадження справи 34/65/21
06.10.2021 Справа № 908/1014/21
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Науменка А.О., при секретареві судового засідання Соколовій В.А., розглянувши матеріали справи № 908/1014/21
за позовом Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" в особі Запорізьких міських електричних мереж, ідентифікаційний код юридичної особи 00130926 (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 14; поштова адреса: 69035, м. Запоріжжя, вул. Волгоградська, 25)
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя", ідентифікаційний код юридичної особи 41279924 (69035, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 131-В)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Ювілейний 16, 18, 18 А", ідентифікаційний код юридичної особи 43508735 (69114, м. Запоріжжя, пр. Ювілейний, 18)
про стягнення 138993 грн 07 коп.
за участі уповноважених представників сторін:
від позивача: Дяченко О.С., довіреність № 657 від 04.12.2020
від відповідача: не з'явився
від третьої особи: не з'явився
CУТЬ СПОРУ:
До Господарського суду Запорізької області звернулося Публічне акціонерне товариство "Запоріжжяобленерго" з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" заборгованості в розмірі 138993 грн 07 коп. за недовраховану електричну енергію та 2270 грн 00 коп. судового збору.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що при здійсненні технічної перевірки електроустановки відповідача 11.11.2020 позивач виявив порушення відповідачем вимог п. 5.5.5, 8.2.5 ПРРЕЕ, а саме: відсутність засобів вимірювальної техніки та пломб з відбитками тавр ПАТ "Запоріжжяобленерго". Порушення зафіксовано актом про порушення ПРРЕЕ від 11.11.2020 № 100003768. На засіданні комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ енергопостачальник прийняв рішення про застосування до споживача оперативно-господарської санкції шляхом здійснення розрахунку недоврахованої електричної енергії по цьому акту у розмірі 50198 кВт.год. на загальну суму 138 993 грн 07 коп., що оформлено відповідним протоколом № 419.
Позов заявлено на підставі ст. 193 Господарського кодексу України, ст. ст. 15, 16, 526, 610 Цивільного кодексу України, Правил роздрібного ринку електричної енергії, які затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312, Закону України "Про ринок електричної енергії".
Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.04.2021 справу № 908/1014/21 передано на розгляд судді Науменку А.О.
Розглянувши матеріали вищезазначеної позовної заяви, суд ухвалою від 14.04.2021 залишив позовну заяву без руху, надавши заявникові строк для усунення вищевказаних недоліків позовної заяви - протягом десяти днів з дня отримання даної ухвали суду, шляхом надання суду: уточненої позовної заяви з зазначенням повного найменування позивача у справі та правильного поштового індексу відповідача у справі; оригіналу платіжного доручення про сплату судового збору та поштових документів про направлення позову відповідачеві; доказів надсилання відповідачеві листом з описом вкладення документів на виконання зазначеної ухвали суду.
Ухвалою суд роз'яснив заявникові, що в разі не усунення всіх недоліків у встановлений судом строк, заява вважається неподаною і повертається позивачу на підставі п. 4 ст. 174 ГПК України.
21.04.2021 до канцелярії суду від позивача у справі надійшла заява вих. № 201/82 від 19.04.2021 про усунення недоліків.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 21.04.2021 № 908/1014/21 відкрито провадження у справі № 908/1014/21 за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання призначено на 13.05.2021 о 12 год. 20 хв.
В судовому засіданні 13.05.2021 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу "Акорд".
Суд відкрив судове засідання з розгляду справи № 908/1014/21. Перевірив явку представників сторін. Відводів складу суду не заявлено. Представники сторін заяви про відсутність клопотань у справі. Представник позивача позовні вимоги підтримала. Представник відповідача повідомила суд, що відповідачем направлено пояснення на позовну заяву.
За наслідками судового засідання, на підставі ст. 216 ГПК України, в судовому засіданні оголошено перерву без ухвали до 01.06.2021 об 10 год. 40 хв.
13.05.2021 після судового засідання на адресу суду надійшли пояснення відповідача на позовну заяву та відзив на позовну заяву.
26.05.2021 від позивача на адресу суду надійшли письмові пояснення по справі.
01.06.2021 від позивача на адресу суду надійшло клопотання про долучення документів до матеріалів справи.
В судовому засіданні 01.06.2021 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу "Акорд".
Суд продовжив розгляд справи № 908/1014/21. Перевірив явку представників сторін. Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. Суд оголосив про надходження від сторін вищевказаних документів. Пояснення сторін по справі прийнято судом до розгляду та приєднано до матеріалів справи. Щодо відзиву суд зазначає, що він поданий із порушенням строків, тому питання щодо його прийняття до розгляду буде вирішено в наступному судовому засіданні. Представник позивача заявила клопотання про поновлення строків для надання доказів. Вказане клопотання судом задоволено. Клопотання про долучення документів до справи прийнято судом до розгляду та приєднано до матеріалів справи. Представник позивача надав суду пояснення по суті спору.
За наслідками судового засідання 01.06.2021, у зв'язку з тим, що спір не може бути вирішено в даному судовому засіданні, суд оголосив перерву в судовому засіданні до 17.06.2021 о 11 год. 20 хв.
В судовому засіданні 17.06.2021 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу "Акорд".
Суд продовжив розгляд справи № 908/1014/21. Перевірив явку представників сторін. Суд запитав про наявність клопотань у представника позивача. Представник позивача заявила про відсутність будь-яких клопотань. Представник позивача підтримала позовні вимоги в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 17.06.2021 № 908/1014/21 суд ухвалив розглядати справу за правилами загального позовного провадження зі стадії відкриття провадження у справі. Підготовче засідання призначити на 08.07.2021 о 10 год. 20 хв.
05.07.2021 від позивача на адресу суду надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
В судовому засіданні 08.07.2021 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу "Акорд".
Суд відкрив підготовче судове засідання з розгляду справи № 908/1014/21. Перевірив явку представників сторін. Відводів складу суду не заявлено. Суд оголосив про надходження вказаного клопотання, яке прийнято судом до розгляду та приєднано до матеріалів справи. Суд запитав думку представника відповідача щодо залучення до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Ювілейний 16, 18, 18А". Представник відповідача пояснила, що не вбачає підстав для залучення ОСББ "Ювілейний 16, 18, 18", оскільки Акт про порушення складено відносно ТОВ "Місто для людей Запоріжжя".
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 08.07.2021 № 908/1014/21 залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Ювілейний 16, 18, 18 А", ідентифікаційний код юридичної особи 43508735 (69114, м. Запоріжжя, пр. Ювілейний, 18).
Згідно з ч. 2 ст. 183 ГПК України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках, 1) визначених частиною другою статті 202 цього Кодексу; 2) залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача; 3) в інших випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
За наслідками судового засідання на підставі п. 2 ч. 2 ст. 183 ГПК України, суд відклав підготовче засідання у справі № 908/1014/21 на 22.07.2021 о 12 год. 00 хв.
19.07.2021 від позивача до суду надійшов супровідний лист з доказами направлення заяв по суті спору на адресу 3-ї особи.
20.07.2021 від відповідача до суду надійшли пояснення по справі.
20.07.2021 до суду від третьої особи надійшло клопотання про відкладення судового розгляду справи.
В судовому засіданні 22.07.2021 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу "Акорд".
Суд продовжив підготовче засідання з розгляду справи № 908/1014/21. Перевірив явку представників сторін. Суд оголосив про надходження до суду вищезазначених заяв, пояснень та клопотань, які прийнято судом до розгляду та приєднано до матеріалів справи. Суд запитав думку представника позивача щодо відкладення розгляду справи. Представник позивача не заперечила проти відкладення розгляду справи.
Згідно з ч. 2 ст. 183 ГПК України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках, коли питання, визначені ч. 2 ст. 182 цього кодексу, не можуть бути розглянуті в даному підготовчому засіданні.
За наслідками судового засідання, у зв'язку з тим, що питання, визначені ч. 2 ст. 182 ГПК України, не можуть бути розглянуті в даному підготовчому засіданні, суд відклав підготовче засідання у справі № 908/1014/21 на 05.08.2021 о 11 год. 00 хв.
30.07.2021 від третьої особи на адресу суду надійшли пояснення з додатками.
05.08.2021 від позивача на адресу суду надійшли пояснення з додатками.
В судовому засіданні 05.08.2021 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу "Акорд".
Суд продовжив підготовче засідання з розгляду справи № 908/1014/21. Перевірив явку представників сторін. Суд оголосив про надходження від третьої особи та від позивача пояснень по справі. Пояснення третьої особи прийнято судом до розгляду та приєднано до матеріалів справи. Питання щодо прийняття до розгляду пояснень позивача буде вирішено в наступному судовому засіданні після надання доказів направлення іншим учасникам у справі.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 177 Господарського процесуального кодексу України підготовче провадження починається відкриттям провадження у справі і закінчується закриттям підготовчого засідання. Підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
Для належної підготовки справи для розгляду по суті, суд, з власної ініціативи продовжує строк підготовчого провадження на тридцять днів.
Згідно з ч. 2 ст. 183 ГПК України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках, коли питання, визначені ч. 2 ст. 182 цього кодексу, не можуть бути розглянуті в даному підготовчому засіданні.
За наслідками судового засідання, у зв'язку з тим, що питання, визначені ч. 2 ст. 182 ГПК України, не можуть бути розглянуті в даному підготовчому засіданні, суд ухвалив продовжити строк підготовчого провадження на тридцять днів, відклав підготовче засідання у справі № 908/1014/21 на 07.09.2021 о 11 год. 20 хв. та запропонував позивачу здійснити відповідні процесуальні дії.
11.08.2021 на адресу суду від позивача надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи доказів направлення пояснень по справі від 05.08.2021 вих. № 425/82 з описом вкладення на адресу відповідача.
03.09.2021 від третьої особи до суду надійшло клопотання про розгляд справи за відсутністю повноважного представника ОСББ "Ювілейний 16, 18, 18 А" та зазначено, що проти переходу до розгляду справи по суті третя особа не заперечує.
07.09.2021 від третьої особи до суду надійшли пояснення, згідно яких ОСББ "Ювілейний 16, 18, 18 А" підтримує доводи викладені у позовній заяві. Просить суд під час розгляду справи врахувати вказані пояснення, розгляд справи здійснити за відсутністю повноважного представника та про прийняте рішення повідомити третю особу засобами поштового зв'язку.
В судовому засіданні 07.09.2021 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу "Акорд".
Суд продовжив підготовче засідання з розгляду справи № 908/1014/21. Перевірив явку представників сторін. Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. Суд оголосив про надходження вищевказаного клопотання та пояснень від третьої особи, прийняв їх до розгляду, приєднав до матеріалів справи. Суд задовольнив клопотання третьої особи про розгляд справи за відсутності повноважного представника. Суд запитав присутнього представника позивача про наявність заяв (клопотань) у справі. Представник позивача повідомив суд про відсутність будь-яких заяв клопотань. Суд запитав щодо можливості закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті. Представник позивача вважає за можливе призначити справу до розгляду по суті.
Відповідно до ст. 185 Господарського процесуального кодексу України за результатами підготовчого засідання суд, зокрема, постановляє ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті.
За наслідками судового засідання 07.09.2021, суд, на підставі ст. 185 ГПК України, постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті на 28.09.2021 о 11 год. 20 хв.
В судовому засіданні 28.09.2021 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу "Акорд".
Суд відкрив судове засідання з розгляду справи № 908/1014/21 по суті. Перевірив явку представників сторін. Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, суду надано пояснення.
Відповідно до ч. 2 ст. 216 ГПК України, якщо спір, розгляд якого по суті розпочато, не може бути вирішено в даному судовому засіданні, судом може бути оголошено перерву в межах встановлених цим Кодексом строків розгляду справи, тривалість якої визначається відповідно до обставин, що її викликали, з наступною вказівкою про це в рішенні.
За наслідками судового засідання 28.09.2021, у зв'язку з тим, що спір не може бути вирішено в даному судовому засіданні, суд оголосив перерву в судовому засіданні до 06.10.2021 об 14 год. 20 хв.
В судовому засіданні 06.10.2021 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу "Акорд".
Суд продовжив судове засідання з розгляду справи № 908/1014/21 по суті. Перевірив явку представників сторін.
Представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі. Суду надано наступні пояснення: 11.11.2020 під час здійснення технічної перевірки електроустановки відповідача, за адресою пр. Ювілейний, буд. 18, 18а у м. Запоріжжя, у присутності особи, що допустила до перевірки, а саме, головного енергетика Запорізької філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Єврокомунсервіс» Юткіна Д.В., було виявлено порушення вимог ПРРЕЕ, а саме: «Відсутність засобів вимірювальної техніки та пломб з відбитками тавр ПАТ «ЗОЕ». Порушення виявлено під час технічної перевірки та продемонстровано особі, яка допустила». У зв'язку із виявленим порушенням та відповідно до пунктів 5.5.5, 8.2.5 ПРРЕЕ було складено Акт про порушення ПРРЕЕ від 11.11.2020 за № 10003768 (Акт). Перевірка багатоквартирного будинку проводилась у присутності головного енергетика Запорізької філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Єврокомунсервіс» Юткіна Д.В., яким було забезпечено безперешкодний доступ до електроустановки, який не скористався своїм правом, щодо підписання Акту, як і правом внести до нього свої пояснення, зауваження або мотиви своєї відмови. Проте, представник споживача, Акт обстеження, що є Додатком №2 до Акту про порушення ПРРЕЕ підписав. Відмова від підписання Акту зафіксовано у присутності свідка - гр. ОСОБА_1 , особу якого встановлено у відповідності до вимог ПРРЕЕ. Другий екземпляр Акту разом з додатком № 1 13.11.2020 було направлено рекомендованим листом на адресу споживача, про яку він зазначав у інформаційному листі щодо зміни адреси. 17.12.2020 відбулося засідання комісії з розгляду Акту, про яку споживач був належним чином повідомлений, оскільки вказана інформація міститься у пункті 11 Акту про порушення ПРРЕЕ. Але, споживач не скористався своїм правом бути присутнім 17.12.2020 на засіданні комісії по розгляду Акту. 17.12.2020 на засіданні комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ без участі представника споживача було затверджено розрахунок недоврахованої електричної енергії по Акту про порушення ПРРЕЕ №10003768 від 11.11.2020 у розмірі 50198 кВт.год. на загальну суму 138 993,07 грн., що оформлено відповідним протоколом №419. Розрахунок недоврахованої електричної енергії виконано за двома точками обліку, а саме комунальне навантаження у розмірі 15 876 кВт.год. на суму 46 722,38 грн. та ліфти у розмірі 34322кВт.год. на суму 92270,69 грн. Другий примірник протоколу засідання комісії від 17.12.2020, розрахунок по Акту та рахунок на оплату недоврахованої електричної енергії, було направлено на адресу споживача поштою 24.12.2020. Розрахунок необлікованої електроенергії по Акту виконано згідно п. 8.4.10 ПРРЕЕ. Нарахування по Акту проведено за 105 днів за період з 29.07.2020 по 11.11.2020 згідно з вимогами Правил. Таким чином, загальна кількість необлікованої електроенергії складає 50 198 кВт.год на загальну суму 138 993 грн. 07 коп. Заборгованість відповідачем не сплачена.
Відповідач у відзиві на позовну заяву проти позову заперечив повністю з наступних підстав: відповідно до Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» Виконавчим комітетом Запорізької міської ради був проведений конкурс з призначення управителя багатоквартирних будинків у м. Запоріжжі. Відповідно до рішення Виконавчого комітету Запорізької міської ради № 520 від 01.09.2017 ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» було визначено переможцем конкурсу на управителя багатоквартирних будинків за двома лотами в місті Запоріжжі та починаючи з 01.11.2017 відповідач обслуговує багатоквартирні будинки в Олександрівському, Хортицькому районі, Південному мікрорайоні та Правобережній частині Дніпровського району міста Запоріжжя. З метою виконання рішення Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 01.09.2017 № 520 від імені співвласників багатоквартирних будинків м. Запоріжжя було укладено договори про надання послуг з управління багатоквартирними будинками з управителем - ТОВ «Місто для людей Запоріжжя», в тому числі договір № 06/09/17-535 від 06.09.2017 про надання послуг з управління багатоквартирним будинком по пр. Ювілейний, будинок 18, 18 а. Відповідно до ст. 13 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», якщо протягом дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного за результатами конкурсу, співвласники приймуть рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя, співвласники мають право достроково розірвати такий договір, попередивши про це управителя, призначеного на конкурсних засадах, не пізніш як за два місяці до дня розірвання договору. Саме так і вчинили співвласники багатоквартирного будинку № 18, 18 а по пр. Ювілейному (по якому складено Акт про порушення № 10003768 від 11.11.2020), створивши ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18А» (код ЄДРПОУ 43508735). 25.02.2020 ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18А» звернулося до відповідача із листом № П-1 від 24.02.2020, яким повідомило про прийняття рішення співвласників багатоквартирних будинків №, № 16, 18, 18А по пр. Ювілейному про зміну форми управління будинками та відповідно до абз. 4 п.5 ст.13 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» просили передати документацію на будинки для власного управління. 30.06.2020 співвласниками багатоквартирних будинків, розташованих за адресою: м. Запоріжжя, пр. Ювілейний, буд. 18 та буд. 18 а, в особі Голови правління ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18А» та ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» укладено договори № 30/06/2020-04 та № 30/06/2020-05 відповідно, про розірвання договорів про надання послуг з управління багатоквартирними будинками. 08.07.2020 ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» з співвласниками багатоквартирних будинків, розташованих за адресою: м. Запоріжжя, пр. Ювілейний, буд. 18 та буд. 18 а, в особі Голови правління ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18А» підписано Акти приймання-передачі технічної документації на житлові будинки № 18 та № 18а по пр. Ювілейному. У зв'язку із цим ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» звернулося до позивача із заявою про виключення із договору № 14418 від 01.01.2019 про надання послуг з розподілу електричної енергії електроустановок комунального навантаження та ліфтів житлових будинків, в тому числі по пр. Ювілейний, будинки 16, 18, 18А. 01.03.2021 ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» з позивачем підписана додаткова угода № 4 про внесення змін до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 14418 від 01.01.2019, якою з договору вилучені Акти розмежування балансової належності мереж та електричної відповідальності сторін за певними об'єктами, зокрема, житлові будинки по пр. Ювілейний, буд. 18 та буд. 18 а. Пунктом 3 даної угоди застосовано ст. 631 ЦК України та зазначено, що умови цієї додаткової угоди розповсюджуються на взаємовідносини між сторонами, які виникли починаючи з: 01.07.2020 року по житловим будинкам за адресою пр. Ювілейний, буд. 18 та буд. 18 а. Таким чином, відповідач вважає, що він не є належним відповідачем по даній справі. Належним відповідачем по даній справі є ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18А», яке взяло обслуговувати даний будинок. Також, заперечуючи проти позову відповідач вважає, що Акт про порушення № 10003768 від 11.11.2020 не може бути належним і допустимим доказом, що підтверджує факт порушення споживачем ПРРЕЕ і не може бути покладений в основу прийнятого комісією рішення про нарахування вартості необлікованої електричної енергії. Крім того, відповідач зауважує, що за наявності суперечностей між нормами діючих договорів про постачання електричної енергії та нормами законодавства про електроенергетику сторони керуються вимогами чинного законодавства, зокрема положеннями ПРРЕЕ. Відповідно до наведеного у відповідача немає обов'язку скасовувати оперативно-господарську санкцію, щоб довести свою незгоду з прийнятим позивачем рішенням, а достатньо лише показати свою незгоду та відмовитися від сплати вартості необліковоаної електричної енергії.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18А» в судове засідання не з'явилась. В матеріалах справи містяться пояснення ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18 А» відповідно до яких ОСББ не є стороною договору № 14418 від 01.11.2017, тому не може надавати оцінку договірним відносинам позивача та відповідача. Зазначило, що договір про надання послуг з розподілу електричної енергії № 15723 з ПАТ «Запоріжжяобленерго» укладено лише 01.03.2021.
06.10.2021 судом прийнято рішення, оголошено його вступну та резолютивну частину.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, суд
11.11.2020 під час здійснення технічної перевірки електроустановки відповідача, за адресою пр. Ювілейний, буд. 18, 18а у м. Запоріжжя, у присутності особи, що допустила до перевірки, а саме, головного енергетика Запорізької філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Єврокомунсервіс» Юткіна Д.В., було виявлено порушення вимог ПРРЕЕ, а саме: «Відсутність засобів вимірювальної техніки та пломб з відбитками тавр ПАТ «ЗОЕ». Порушення виявлено під час технічної перевірки та продемонстровано особі, яка допустила».
У зв'язку із виявленим порушенням та відповідно до пунктів 5.5.5, 8.2.5 ПРРЕЕ було складено Акт про порушення ПРРЕЕ від 11.11.2020 за № 10003768 (далі - Акт).
Перевірка багатоквартирного будинку проводилась у присутності головного енергетика Запорізької філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Єврокомунсервіс» Юткіна Д.В., яким було забезпечено безперешкодний доступ до електроустановки, який не скористався своїм правом, щодо підписання Акту, як і правом внести до нього свої пояснення, зауваження або мотиви своєї відмови. Проте, представник споживача, Акт обстеження, що є Додатком №2 до Акту про порушення ПРРЕЕ підписав. Відмова від підписання Акту зафіксовано у присутності свідка - гр. ОСОБА_1 , особу якого встановлено у відповідності до вимог ПРРЕЕ.
Другий екземпляр Акту разом з додатком № 1 13.11.2020 було направлено рекомендованим листом на адресу споживача, про яку він зазначав у інформаційному листі щодо зміни адреси.
Слід зауважити, що споживачу було раніше відомо про відсутність засобів вимірювальної техніки на об'єкті за адресою пр. Ювілейний, буд. 18, 18а у м. Запоріжжя. Оскільки, 15.07.2020 під час здійснення технічної перевірки за адресою пр. Ювілейний, буд. 18, 18а у м. Запоріжжя, у присутності представника споживача, електромонтера Шевченко Г.В., було виявлено відсутність комерційних засобів обліку електричної енергії. В результаті чого, складено Акт щодо невідповідності метрологічних характеристик засобів комерційного обліку вимогам чинного законодавства та зобов'язано ТОВ «Місто для людей Запоріжжя», у термін до 29.07.2020, виконати всі необхідні роботи по усуненню недоліків, що було повністю проігноровано споживачем. Представник споживача від підпису відмовився, проте Акт від 15.07.2020 було направлено споживачу поштою рекомендованим листом 16.07.2020.
Відповідно до акту про пломбування елементів розрахункового засобу обліку електричної енергії від 10.11.2014, працівниками позивача виконано пломбування розрахункового засобу обліку № 913286 (комунальне навантаження) на затискній кришці лічильника - пломба R10693124 (1 шт.), пломбування розрахункового засобу обліку № 014258 (ліфти) на затискній кришці лічильника - пломба R10693123 (1 шт.), шафа обліку опломбована пломбою R10693125 (1 шт.)
Відповідальність за цілісність пломб покладалась на представника МКП «Основаніє», який зобов'язаний забезпечити їх збереження. В той же день, була проведена технічна перевірка електролічильників і вимірювальних трансформаторів згідно із актом від 10.11.2014.
17.12.2020 відбулося засідання комісії з розгляду Акту, про яку споживач був належним чином повідомлений, оскільки вказана інформація міститься у пункті 11 Акту про порушення ПРРЕЕ. Але, споживач не скористався своїм правом бути присутнім 17.12.2020 на засіданні комісії по розгляду Акту.
17.12.2020 на засіданні комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ без участі представника споживача було затверджено розрахунок недоврахованої електричної енергії по Акту про порушення ПРРЕЕ №10003768 від 11.11.2020 у розмірі 50198 кВт.год. на загальну суму 138 993,07 грн., що оформлено відповідним протоколом №419. Розрахунок недоврахованої електричної енергії виконано за двома точками обліку, а саме комунальне навантаження у розмірі 15 876 кВт.год. на суму 46 722,38 грн. та ліфти у розмірі 34322кВт.год. на суму 92270,69 грн.
Другий примірник протоколу засідання комісії від 17.12.2020, розрахунок по Акту та рахунок на оплату недоврахованої електричної енергії, було направлено на адресу споживача поштою 24.12.2020.
Розрахунок необлікованої електроенергії по Акту виконано згідно п. 8.4.10 ПРРЕЕ.
Нарахування по Акту проведено за 105 днів за період з 29.07.2020 по 11.11.2020 згідно з вимогами Правил.
Таким чином, загальна кількість необлікованої електроенергії складає 50 198 кВт.год на загальну суму 138 993 грн. 07 коп.
Згідно п. 8.2.7 ПРРЕЕ, відповідач повинен був оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.
Позивач просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя» на користь ПАТ «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж заборгованість за недовраховану електричну енергію у розмірі 138 993 грн. 07 коп.
Проаналізувавши матеріали та фактичні обставини справи, оцінивши надані письмові докази у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Публічним акціонерним товариством «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж (далі - позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя» (далі - відповідач, споживач) укладено договір про постачання електричної енергії №14418 від 01.11.2017 (далі - договір).
Згідно з Розділом 1 договору «Предмет Договору», позивач продає електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок відповідача, а відповідач своєчасно сплачує вартість використаної електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Розділом 2 договору про постачання електричної енергії передбачено, що під час виконання умов цього договору, а також при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України.
Відповідно до положень п. 13 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії» під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу вертикально інтегрований суб'єкт господарювання повинен до 01.01.2019 вжити заходів для відокремлення оператора системи розподілу від виробництва, передачі, постачання електричної енергії шляхом створення відповідних суб'єктів господарювання.
У разі відокремлення оператор системи розподілу є правонаступником в частині прав та обов'язків, зокрема, пов'язаних із провадженням діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом за договорами на постачання електричної енергії та про користування електричною енергією.
Згідно з п. 2 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 зі споживачами електричної енергії укладались договори до 01.12.2018 шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання.
Згідно з п. 2.1.6 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 (надалі - ПРРЕЕ) фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електроенергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу електроенергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання електроенергії.
Згідно з п. 6 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018, після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов'язками, пов'язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.
Пунктами 1, 2 Постанови НКРЕКП № 1415 від 13.11.2018 «Про видачу ПАТ «Запоріжжяобленерго» ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з передачі енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом» видано ПАТ «Запоріжжяобленерго» ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності та анульовано ліцензію на право провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом.
Пунктом 4 цієї Постанови зазначено, що ця Постанова набирає чинності з дня прийняття, крім пунктів 1 та 2, які набирають чинності з 01.01.2019.
Отже, з 01.01.2019 відповідач приєднався до публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електроенергії (надалі - договір про розподіл), який розміщено на офіційному сайті ПАТ «Запоріжжяобленерго» і є у загальному доступі.
Приєднання відбулося на умовах чинного договору про постачання електричної енергії від 01.11.2017 за № 14418 щодо індивідуальних характеристик об'єкта, потужності, класу надійності, ідентифікаційних кодів, особливостей обліку тощо згідно п. 4 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312.
Тобто, була укладена заява-приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 21.12.2018, яка підписана та скріплена печаткою відповідача.
Згідно з п. 6.2 договору про розподіл, споживач зобов'язується: виконувати умови цього договору; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів; узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності.
Також зазначені умови містяться і в договорі про постачання електричної енергії від 01.11.2017 за № 14418.
Згідно з п. 8.7 договору про розподіл, у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої регулятором.
Зазначені норми також містяться в п. 8.2.4. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018, (із змінами, внесеними згідно з Постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2002 від 21.12.2018 та № 1525 від 18.07.2019), (надалі - ПРРЕЕ або Правила).
Пунктом 5.5.5 ПРРЕЕ визначені наступні зобов'язання споживача: користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності; своєчасно вживати відповідних заходів для усунення вичавлених порушень; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача; утримувати власні мережі у стані, що відповідає вимогам нормативних документів.
Відповідно до п. 8.2.5 ПРРЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення.
Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.
Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.
В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення.
В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.
Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Зазначені норми також містяться у п. 8.7 договору про розподіл.
Так, 11.11.2020 під час здійснення технічної перевірки електроустановки Відповідача, за адресою пр. Ювілейний, буд. 18, 18а у м. Запоріжжя, у присутності особи, що допустила до перевірки, а саме, головного енергетика Запорізької філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Єврокомунсервіс» Юткіна Д.В., було виявлено порушення вимог ПРРЕЕ, а саме: «Відсутність засобів вимірювальної техніки та пломб з відбитками тавр ПАТ «ЗОЕ». Порушення виявлено під час технічної перевірки та продемонстровано особі, яка допустила».
У зв'язку із виявленим порушенням та відповідно до пунктів 5.5.5, 8.2.5 ПРРЕЕ було складено Акт про порушення ПРРЕЕ від 11.11.2020 за № 10003768 (далі - Акт).
Перевірка багатоквартирного будинку проводилась у присутності головного енергетика Запорізької філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Єврокомунсервіс» Юткіна Д.В., яким було забезпечено безперешкодний доступ до електроустановки, який не скористався своїм правом, щодо підписання Акту, як і правом внести до нього свої пояснення, зауваження або мотиви своєї відмови. Проте, представник споживача, Акт обстеження, що є Додатком №2 до Акту про порушення ПРРЕЕ підписав. Відмова від підписання Акту зафіксовано у присутності свідка - гр. ОСОБА_1 , особистість якого встановлено у відповідності до вимог ПРРЕЕ.
Другий екземпляр Акту разом з додатком № 1 13.11.2020 було направлено рекомендованим листом на адресу споживача, про яку він зазначав у інформаційному листі щодо зміни адреси.
15.07.2020 під час здійснення технічної перевірки за адресою пр. Ювілейний, буд. 18, 18а у м. Запоріжжя, у присутності представника споживача, електромонтера Шевченко Г.В., було виявлено відсутність комерційних засобів обліку електричної енергії. В результаті чого, складено Акт щодо невідповідності метрологічних характеристик засобів комерційного обліку вимогам чинного законодавства та зобов'язано ТОВ «Місто для людей Запоріжжя», у термін до 29.07.2020, виконати всі необхідні роботи по усуненню недоліків, що було повністю проігноровано споживачем. Представник споживача від підпису відмовився, проте Акт від 15.07.2020 було направлено споживачу поштою рекомендованим листом 16.07.2020.
Згідно з підпунктом 3 п. 8.4.2 ПРРЕЕ, визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень: пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) або відсутність засобів вимірювальної техніки (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому , або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, та у разі пошкодження засобів вимірювальної техніки за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки), інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо).
Відповідно до акту про пломбування елементів розрахункового засобу обліку електричної енергії від 10.11.2014, працівниками позивача виконано пломбування розрахункового засобу обліку № 913286 (комунальне навантаження) на затискній кришці лічильника - пломба R10693124 (1 шт.), пломбування розрахункового засобу обліку № 014258 (ліфти) на затискній кришці лічильника - пломба R10693123 (1 шт.), шафа обліку опломбована пломбою R10693125 (1 шт.)
Відповідальність за цілісність пломб покладалась на представника МКП «Основаніє», який зобов'язаний забезпечити їх збереження. В той же день, була проведена технічна перевірка електролічильників і вимірювальних трансформаторів згідно із актом від 10.11.2014.
Відповідно до Рішення Запорізької міської ради № 5 від 27.04.2012 «Про припинення підприємства шляхом приєднання», МКП «Основаніє» стало повним правонаступником КП «ВРЕЖО № 1-4, 6, 9-11, 13».
Згідно з Рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 26.08.2016 № 494 «Про вилучення об'єктів житлового та нежитлового фонду, об'єктів благоустрою та обладнання з господарського відання міського комунального підприємства «Основаніє» та передачу в господарське відання комунального підприємства «Наше місто», та затвердження актів приймання-передачі», з господарського відання КП «Основаніє» вилучено об'єкти житлового та нежитлового фонду, благоустрою, обладнання та передано за актами приймання-передачі в господарське відання КП «Наше місто».
Після чого, згідно з Рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 01.09.2017 № 520 «Про призначення управителів багатоквартирних будинків м.Запоріжжя»: управителями багатоквартирних будинків (далі - ББ) призначено: ТОВ «КК «Мрія», КП «Запоріжремсервіс», ТОВ «КК «Місто для людей Запоріжжя» (п. 3 рішення);
КП «Наше місто» зобов'язано здійснити всі необхідні дії щодо передачі багатоквартирних будинків в управління управителям, призначеним цим рішенням (п. 8 рішення).
На виконання вищезазначеного рішення, позивачем переукладались договори про постачання електричної енергії із відповідними управителями, зокрема, із відповідачем було укладено договір № 14418 від 01.11.2017. На момент укладання договору, технічна документація за об'єктами електропостачання не змінювалась, відповідно відповідачем було прийнято на відповідальне зберігання лічильники з пломбами, які були встановленні у багатоквартирних будинках згідно Додатку №5 договору про постачання електричної енергії № 14418 від 01.11.2017.
Згідно з Додатком № 1 до Акту про порушення, а саме, на Схемі електроживлення, зазначена межа балансової належності позивача та відповідача.
Додатком № 2 до договору зазначено, що точки продажу електричної енергії на електроустановки (об'єкти) вказані у Додатку № 5 цього договору встановлюються на межі балансової належності електричних мереж споживача. Тобто, у Таблиці № 1 Додатка № 5 до договору наведено перелік об'єктів, які знаходяться на балансі відповідача.
Так, відповідно до п. 8.2.6 Правил, 17.12.2020 відбулося засідання комісії з розгляду Акту, про яку споживач був належним чином повідомлений, оскільки вказана інформація міститься у пункті 11 Акту про порушення ПРРЕЕ. Але, споживач не скористався своїм правом бути присутнім 17.12.2020 на засіданні комісії по розгляду Акту.
17.12.2020 на засіданні комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ без участі представника споживача було затверджено розрахунок недоврахованої електричної енергії по Акту про порушення ПРРЕЕ №10003768 від 11.11.2020 у розмірі 50198 кВт.год. на загальну суму 138 993,07 грн., що оформлено відповідним протоколом №419. Розрахунок недоврахованої електричної енергії виконано за двома точками обліку, а саме комунальне навантаження у розмірі 15 876 кВт.год. на суму 46 722,38 грн. та ліфти у розмірі 34322кВт.год. на суму 92270,69 грн.
Другий примірник протоколу засідання комісії від 17.12.2020, розрахунок по Акту та рахунок на оплату недоврахованої електричної енергії, було направлено на адресу споживача поштою 24.12.2020.
Розрахунок необлікованої електроенергії по Акту виконано згідно п. 8.4.10 ПРРЕЕ, яким передбачено нарахування у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (Wдоб, кВт·год) розраховується за формулою:
де
P - потужність (кВт), визначена як: дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів 1 або 2 цього пункту, перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників оператора системи на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність). Дозволена потужність споживання згідно Додатку №5 договору складає 10,5 кВт - комунальне навантаження і 22,7 кВт - ліфти;
tдоб - тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (год.). У разі відсутності в договорі даних про тривалість роботи обладнання споживача tдоб приймається рівним 8 год Кількість годин роботи на добу електроустановки споживача згідно Додатку №3 Договору складає 24 год. - комунальне навантаження і 24 год. - ліфт;
Kв - коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0,6).
У відповідності до п.п. 2 п. 8.4.8. Правил, кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-3 (у частині пошкодження засобів вимірювальної техніки та/або пломб) або у підпункті 4 пункту 8.4.2 цієї глави, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
У даному випадку відповідно до табл. № 1 Додатку № 5 до договору - кількість робочих днів споживача на тиждень складає 7 календарних днів.
Отже, нарахування по Акту проведено за 105 днів за період з 29.07.2020 по 11.11.2020.
Таким чином, загальна кількість необлікованої електроенергії визначена позивачем в обсязі 50 198 кВт.год на загальну суму 138 993 грн. 07 коп.
Згідно п. 8.2.7 ПРРЕЕ, відповідач повинен був оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.
Позивач просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя» на користь ПАТ «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж заборгованість за недовраховану електричну енергію у розмірі 138 993 грн. 07 коп.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» (далі - Закон) об'єднання співвласників багатоквартирного будинку - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Частинами 1 та 4 ст. 4 цього ж Закону передбачено, що об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.
Відповідно до ч. ч. 5, 6 ст. 5 вказаного Закону замовник будівництва або попередній власник будинку зобов'язаний передати паспорт об'єкта будівництва та один примірник технічної документації на будинок згідно з переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, співвласникам в особі їх об'єднання або особі, уповноваженій співвласниками у передбаченому цим Законом порядку. У разі якщо об'єднання співвласників багатоквартирного будинку не створено та уповноважену особу не визначено, паспорт об'єкта будівництва та примірник технічної документації на будинок передаються управителю, якщо його обрано відповідно до закону. У разі зміни форми управління багатоквартирним будинком особа, яка здійснювала управління, повинна передати наявну в неї технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок особі, визначеній співвласниками такого будинку. У разі зміни управителя попередній управитель повинен передати наявну в нього технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок новому управителю.
Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», який є спеціальним законом, врегульовано діяльність ОСББ, визначено правові та організаційні засади його створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» ОСББ - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
ОСББ може бути створене лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку/будинках. Державна реєстрація об'єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об'єднання (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації (ч. ч. 1, 14 ст. 6 Закону «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку»).
Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку).
Частиною першою ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» передбачено, що співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об'єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об'єднань співвласників багатоквартирних будинків.
Аналогічні положення містить ст. 12 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», відповідно до якої управління багатоквартирним будинком здійснює об'єднання через свої органи управління. За рішенням загальних зборів функції з управління багатоквартирним будинком можуть бути передані (всі або частково) управителю або асоціації. Об'єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об'єднання.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» якщо протягом дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного за результатами конкурсу, співвласники приймуть рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя, співвласники мають право достроково розірвати такий договір, попередивши про це управителя, призначеного на конкурсних засадах, не пізніш як за два місяці до дня розірвання договору.
Як зазначає відповідач, саме так і вчинили співвласники багатоквартирного будинку № 18, № 18 а по пр. Ювілейному (по якому складено Акт про порушення № 10003768 від 11.11.2020), створивши ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18А» (ідентифікаційний код юридичної особи 43508735).
З інформації, яка міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, судом встановлено, що 13.02.2020 здійснено державну реєстрацію Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Ювілейний 16, 18, 18А», номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 11031020000048803.11031020000048803
Статтею 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» встановлено, якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
За приписами ч. ч. 18, 19 ст. 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, у тримісячний строк з дня державної реєстрації об'єднання забезпечує передачу йому примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж. У разі відсутності документації на багатоквартирний будинок колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, протягом півроку з дня державної реєстрації об'єднання відновлює її за власний рахунок.
Правовий аналіз положень ч. 18 ст. 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» дозволяє дійти висновку про те, що передбачений зазначеною нормою обов'язок попереднього балансоутримувача будинку з передачі документації на будинок об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку виникає у нього з дня державної реєстрації об'єднання та підлягає виконанню без-будь яких інших додаткових умов (розірвання договору, тощо).
Подібну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду у складі суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 05.07.2019 у справі № 910/6167/18.
З досліджених судом письмових доказів, з'ясовано, що 25.02.2020 ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18А» звернулося до відповідача із листом № П-1 від 24.02.2020, яким повідомило про прийняття рішення співвласників багатоквартирних будинків №, № 16, 18, 18А по пр. Ювілейному про зміну форми управління будинками та відповідно до абз. 4 п.5 ст.13 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» просило передати документацію на будинки для власного управління.
Відповідно до листа ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18А» № П - 2 від 24.02.2020 третя особа у справі повідомила відповідача про те, що з 01.05.2020 ОСББ переходить на самозабезпечення.
30.06.2020 співвласниками багатоквартирних будинків, розташованого за адресою: м. Запоріжжя, пр. Ювілейний, буд. 18, 18 а, в особі Голови правління ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18А» та ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» укладено договори № 30/06/2020-04 та № 30/06/2020-05 відповідно про розірвання договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком.
08.07.2020 ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» зі співвласниками багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: м. Запоріжжя, пр. Ювілейний, буд. 18, 18а, в особі Голови правління ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18А» підписано Акти приймання-передачі технічної документації на житловий будинок № 18, 18 а по пр. Ювілейному.
Як вбачається із заяви - приєднання (додаток № 1 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 15723 від 01.03.2021) споживач (ОСББ) приєднався до умов договору з 01.07.2020.
Отже, матеріалами справи доведено, що з 01.07.2020 ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18А» взяло на власне обслуговування багатоквартирний будинок, розташований за адресою: м. Запоріжжя, пр. Ювілейний, буд. 18 та буд. 18 а.
Взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії) регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою НКРЕКП 14.03.2018 № 312.
Відповідно до п. 1.1 Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.
Правилами ПРРЕЕ надано визначення споживача електричної енергії - це фізична особа, у тому числі фізична особа-підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.
Відповідно до п. 1.2.7 ПРРЕЕ постачання електричної енергії здійснюється електропостачальником на підставі договору про постачання електричної енергії споживачу, який розробляється електропостачальником на основі Примірного договору про постачання електричної енергії споживачу та укладається в установленому цими Правилами порядку.
Правовий режим спільного майна багатоквартирного будинку визначений частиною 2 статті 382 ЦК України, що чітко унормовує: усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку.
Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» до спільного майна багатоквартирного будинку належать: приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.
Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку є юридичною особою - споживачем, який споживає електричну енергію для забезпечення колективних комунально-побутових потреб населення.
Положеннями пункту 1.1.2. ПРРЕЕ передбачено, що межею експлуатаційної відповідальності є точка розділу електричної мережі за ознакою договірних зобов'язань з експлуатації тих чи інших її ділянок або елементів, яка встановлюється за згодою сторін. За відсутності такої згоди межа експлуатаційної відповідальності збігається з межею балансової належності.
У відповідності до абз. 2 п. 2.2.1. ПРРЕЕ межа експлуатаційної відповідальності збігається з межею балансової належності, яка визначається правом власності споживача та оператора системи (основного споживача) на окремі елементи електричної мережі, або встановлюється за згодою сторін.
Пунктом 2.2.5 ПРЕЕ унормовано, що за стан внутрішньобудинкових електричних мереж багатоквартирного будинку (від вводу в будинок до відхідних клем вузла вимірювання побутового споживача) відповідає власник (балансоутримувач) цих мереж.
З урахуванням вищенаведеного слідує висновок, що у спірних правовідносинах з 01.07.2020 відповідальним за стан електромереж всередині будинку № 18, 18 а по пр. Ювілейному є саме ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18А».
Акт про порушення № 10003768, на підставі якого до відповідача застосовані оперативно-господарські санкції у вигляді стягнення 138993,07 грн. вартості необлікованої електричної енергії, складений 11.11.2020, тобто вже після того, як багатоквартирний будинок, розташований за адресою: м. Запоріжжя, пр. Ювілейний, буд. 18, 18 а, передано в управління ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18А».
Згідно з частиною 6 статті 56 Закону України «Про ринок електричної енергії» постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку.
Частинами 1, 2 статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» встановлено, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії, зокрема, є: крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.
Таким чином, оскільки судом встановлено, що на час складання Акту про порушення № 10003768 від 11.11.2020 управителем житлового будинку № 18, 18 а по пр. Ювілейному у м. Запоріжжя є саме ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18А», то і відповідальність за порушення ПРРЕЕ у вигляді сплати вартості необлікваної електроенергії повинно нести саме ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18А».
Також при вирішені спору у даній справі судом враховано, що 01.03.2021 ТОВ "Місто для людей Запоріжжя" з позивачем підписана Додаткова угода № 4 про внесення змін до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 14418 від 01.01.2019, якою з договору вилучені Акти розмежування балансової належності мереж та електричної відповідальності сторін за певними об'єктами, зокрема, житлові будинки по пр. Ювілейний, буд. № 18, 18 а.
Пунктом 3 даної Угоди застосовано норми ст. 631 ЦК України та зазначено, що умови цієї Додаткової угоди розповсюджуються на взаємовідносини між сторонами, які виникли починаючи з: 01.07.2020 по житловому будинку за адресою пр. Ювілейний, 18, 18 а.
Вказане вбачається також із заяви - приєднання ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18 а».
Позивач факт укладення Додаткової угоди № 4 від 01.03.2021 про внесення змін до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 14418 від 01.01.2019 не заперечив.
Виходячи з положень частини 3 статті 631 ЦК України сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення.
За таких обставин, доводи позивача, що вилучення з договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 14418 від 01.01.2019 Акту розмежування балансової належності мереж та електричної відповідальності сторін щодо житлового будинку по пр. Ювілейний, 18, 18 а, має обліковуватися з 01.03.2021, є безпідставними.
Враховуючи вище встановлені обставини, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову про стягнення з ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» 138993,07 грн. вартості необлікованої електричної енергії, за недоведеністю.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 129, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. В задоволенні позову відмовити.
2. Судові витрати зі сплати судового збору покласти на позивача.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п. 17.5 Розділу ХI Перехідних положень ГПК України апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Апеляційна скарга може бути подана до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Запорізької області протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено та підписано 18.10.2021.
Суддя А.О. Науменко