№ 536/1188/21
13 жовтня 2021 року суддя Кременчуцького районного суду Полтавської області Даніліна Жанна Олександрівна розглянувши у приміщенні суду адміністративний матеріал, який надійшов з Відділення поліції №2 Кременчуцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, паспортні дані невідомі, не працює, місце реєстрації та фактичного проживання: АДРЕСА_1 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого статтею 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
03 липня 2021 року о 18 год. 00 хв. громадянка ОСОБА_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, у с. Недогарки на вул. Леніна висловлювалася нецензурною лайкою відносно ОСОБА_2 та кидала каміння, чим порушила громадський порядок та спокій громадян.
Таким чином, ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене статтею 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, причини неявки суду невідомі.
Дослідивши матеріали справи, суддя установила наступне.
Згідно статті 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до статті 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до статті 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян, -тягне за собою накладення штрафу від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення за обставин, наведених у протоколі про адміністративні правопорушення серії ВАБ №133130, складеним 03 липня 2021 року поліцейським СРПП ВП №2 КРУП сержантом поліції Рейченко Р. В., підтверджується також наступними доказами, оціненими судом у їх взаємозв'язку та сукупності:
- рапортом старшого інспектора-чергового відділення поліції №2 ГУНП в Полтавській області Литвиненка П. Г., в якому вказано, що 03 липня 2021 року о 18 год. 23 хв. за адресою: Полтавська обл., Кременчуцький район, с. Недогарки, вул. Приморська, заявник повідомив, що двоє дівчат прийшли до фірми «Семаль» і вчинили сварку, ображають заявника та охоронця, висловлюються нецензурною лайкою;
- протоколом прийняття заяви від ОСОБА_2 про кримінальне правопорушення та іншу подію від 03.07.2021 про те, що 03.07.2021 близько 18 год. 00 хв. до місця його роботи підійшли дві дівчини, одна з яких була ОСОБА_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, яка висловлювалася нецензурною лайкою, кидалась камінням;
- письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 03.07.2021 в яких зазначено, що близько 18 год. 00 хв. він був на роботі у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Семаль» за адресою: Полтавська обл., Кременчуцький район, с. Недогарки, вул. Леніна. Раптом до воріт території компанії підійшли дві громадянки з явними ознаками алкогольного сп'яніння та почали кидати каміння на територію, висловлювались нецензурною лайкою та погрожували фізичною розправою.
З урахуванням викладеного, суддя вважає доведеною вину ОСОБА_1 у порушенні громадського порядку та спокою громадян, а тому її дії правильно кваліфіковані за статтею 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Проте, відповідно до вимог статті 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
Згідно з пунктом 7 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за закінченням на момент розгляду строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Як убачається із протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №133130, від 03 липня 2021 року, строк, протягом якого може бути накладено стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, закінчився, оскільки датою вчинення правопорушення в ньому зазначено 03 липня 2021 року.
Ураховуючи викладене, суддя вважає за необхідне провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за статтею 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Керуючись статтями 38, 173, 247, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за статтею 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення, передбачених статтею 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Полтавського апеляційного суду через Кременчуцький районний суд Полтавської області протягом 10 днів з моменту винесення постанови.
СуддяЖанна Олександрівна Даніліна