08 жовтня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/8750/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Клочка К.І., розглянув у порядку спрощеного провадження справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "РУЧКИ - АГРО" до Головного управління ДПС у Полтавській області , Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії. Під час розгляду справи суд
03 серпня 2021 року Приватне підприємство "РУЧКИ - АГРО" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Полтавській області , Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, а саме просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Полтавській області №2697168/33268457 від 27 травня 2021 року про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 7 травня 2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Полтавській області №2697167/33214705 від 27 травня 2021 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 2 від 11 травня 2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1 від 7 травня 2021 року, датою її фактичного отримання;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №2 від 11 травня 2021 року, датою її фактичного отримання.
В обґрунтування позовної заяви зазначено, що відповідачем протиправно відмовлено у реєстрації податкових накладних № 1 від 07.05.2021 та № 2 від 11.05.2021 , оскільки позивачем вчинено усі необхідні та достатні дії щодо такої реєстрації. Безпідставно зупиняючи реєстрацію податкових накладних податковий орган не зазначив, які саме документи складені з порушенням законодавства, та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, а також відсутня конкретна інформація щодо причин та підстав для прийняття такого, а лише загальна інформація. У випадку неконкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 09.08.2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
17.08.2021 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшли заперечення ГУ ДПС у Полтавській області проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
За результатами розгляду вказаних заперечень ухвалою суду від 19.08.2021 року останні залишені без задоволення.
30.08.2021 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшов відзив ГУ ДПС у Полтавській області на позов. У відзиві відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, вказуючи на правомірність своїх дій та рішень. Зазначав, що зупинення реєстрації податкової накладної відбувається за наслідками здійснення автоматизованого моніторингу відповідності податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків. Підставою для відмови у реєстрації податкової накладної слугувало те, що надані позивачем платіжні доручення не містили обов'язкових реквізитів - підпис відповідального виконавця та відбиток банківського штампу.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
Приватне підприємство "РУЧКИ - АГРО" зареєстровано як юридична особа 28 січня 2005 року (далі - ПП "РУЧКИ - АГРО"). Видами діяльності ПП "РУЧКИ - АГРО" згідно КВЕД є: вирощування зернових та технічних культур, надання послуг у рослинництві: облаштування ландшафту, розведення великої рогатої худоби, розведення свиней, розведення інших тварин.
06.05.2021 між ПП "РУЧКИ- АГРО" та ТОВ "КАІС АГРО" укладено договір поставки № 060521РУ, згідно якого ПП "Ручки-Агро" зобов'язалося поставити товар українського походження врожаю 2020 року - кукурудзу 3 класу врожаю 2020 року. За умовами п. 2.2, 4.1, 3.1 Договору постачальник зобов'язується передати покупцю товар загальною кількістю 1406,0 тон за ціною 8549,43 грн/т з ПДВ, в строк до 11.05.2021 на загальну суму 12020498,58 грн.
У відповідності до розділу 3 Договору умови поставки EXW-франко-елеватор ТОВ "ПАФ ГАРАНТ" (місце поставки: Україна, Полтавська область, Великобагачанський район, с.м.т. Гоголеве, вул. Ради Європи, 15).
На виконання п. 5.1 Договору покупцем здійснено оплату товару на підставі рахунку-фактури № Т-00000007 від 06.05.2021:
07.05.2021 - платіжне доручення № 569 на суму 8549430,00 грн;
11.05.2021 - платіжне доручення № 576 на суму 2471069 грн;
11.05.2021 - платіжне доручення № 579 на суму 1000000,00 грн.
На виконання умов договору постачальником здійснено поставку товару в кількості 1406,0 т на загальну суму 12020498,58 грн.
На підтвердження факту поставки товару оформлено:
- трьохсторонній акт приймання - передачі № 1 від 11.05.2021;
- складську квитанцію № 1 від 11.05.2021, яка підтверджує прийняття ТОВ "ПАФ ГАРАНТ" на зберігання кукурудзи 3 класу врожаю 2020 року в кількості 1406,0 т від ТОВ "КАІС АГРО" шляхом переоформлення зерна кукурудзи ПП "РУЧКИ - АГРО", яке знаходилося на зберіганні;
- видаткову накладну № Т-00000006 від 11.05.2021 на поставку кукурудзи 3 класу врожаю 2020 року на загальну суму 12020498,58 грн;
- картка аналізу зерна № 701 від 11.05.2021.
На виконання вимог Податкового кодексу України ПП "РУЧКИ - АГРО" складено та подано до Державної податкової служби України податкові накладні № 1 від 07.05.2021 на суму 7499500,00 грн та № 2 від 11.05.2021 на суму 3044797,37 грн.
25.05.2021 позивачем отримано квитанцію № 9135930074, 19.05.2021 - № 9130773631 про зупинення вищевказаних податкових накладних.
Згідно Квитанцій від 19.05.2021 та 25.05.2021 : Реєстрація зупинена. Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК № 1 від 07.05.2021 та № 2 від 11.05.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1206, відсутні в таблиці даних платника ПДВ, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
25.05.2021 ПП "РУЧКИ - АГРО" направлено до ГУ ДПС у Полтавській області № 2 та № 3 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено.
Згідно квитанцій від 26.05.2021 повідомлення позивача прийнято до розгляду.
27.05.2021 року Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН ГУ ДПС у Полтавській області прийнято рішення № 2697168/33268457 та №2697167/33268457 про відмову в реєстрації податкових накладних № 1 від 07.05.2021 та № 2 від 11.05.2021.
Підставою для відмови зазначено надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства, а саме: надані платіжні доручення № 569 від 07.05.2021, № 579 від 11.05.2021, № № 576 від 11.05.2021 складені із порушенням статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та п.п. 2.14 п. 2 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою НБУ № 22 від 21.01.2004: відсутні обов'язкові реквізити банку, а саме: підпис відповідального виконавця та відбиток штампу банку.
Не погоджуючись із рішеннями про відмову у реєстрації податкової накладної, позивач оскаржив його до суду.
Надаючи правову оцінку спірним рішенням суб'єкта владних повноважень та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" № 1246 від 29 грудня 2010 року (далі - Порядок № 1246), податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно із пунктом 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування: реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами: відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Наведені норми дають підстави для висновку, що законодавець встановлює перелік обов'язкової для фіксації в рамках квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної інформації. Без деталізації такого роду інформації відповідна квитанція не може вважатися належним чином оформленою. При цьому, квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної повинна фіксувати: 1) порядковий номер та дату складення податкової накладної; 2) конкретний критерій або ж критерії, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної; 3) пропозицію про надання платником податків пояснень та/або перелік конкретних документів, що є достатніми для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної.
Положеннями пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
При цьому, зазначені норми податкового законодавства кореспондують і з постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165, якою затвердженні порядки з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з пунктом 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до пунктів 7, 8 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Як вбачається із матеріалів справи, підставою для зупинення реєстрації податкових накладних № 1 від 07.05.2021 та № 2 від 11.05.2021 в ЄРПН стало те, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1005, відсутні в таблиці даних платника ПДВ, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" від 11 грудня 2019 року № 1165 затверджено, зокрема, Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Згідно з пунктом 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Пунктом 6 Порядку № 1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку № 1165).
Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520 (далі - Порядок № 520).
Пунктом 2 вказаного порядку встановлено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (пункт 3).
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі (пункт 4).
Відповідно до пункту 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (пункт 7).
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня (пункт 9).
Згідно з пунктом 11 Порядку № 520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Відповідно до пункту 12 вказаного Порядку № 520 рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.
При юридичній оцінці рішень про відмову в реєстрації податкової накладної суд враховує, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не було зазначено переліку документів, необхідних для її реєстрації. З врахуванням цієї обставини невідповідність вимог контролюючого органу в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної принципу правової визначеності виключала для контролюючого органу можливість прийняття негативного для позивача рішення з підстав невиконання ним вимог.
Можливість виконання платником податків обов'язку надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного переліку цих документів. Хоча перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН визначено Порядком № 520, конкретний перелік таких документів може залежати, зокрема від змісту операції з постачання, суб'єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.
Загальними вимогами, яким повинен відповідати акт індивідуальної дії, як акт правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість. В разі не зазначення в індивідуальному акті підстав його прийняття (фактичних і юридичних), чітких та зрозумілих мотивів його прийняття такий акт не може вважатися правомірним.
З огляду на неконкретність вимог контролюючого органу щодо надання документів, рішення про відмову в реєстрації податкової накладної не відповідає критерію обґрунтованості.
Правова позиція такого ж змісту щодо застосування вище наведених норм матеріального права вже була висловлена Верховним Судом, зокрема у постановах від 16 квітня 2019 касаційне провадження №К/9901/4895/19 (справа №826/10649/17), від 28 жовтня 2019 року касаційне провадження №К/9901/23858/19 (справа №640/983/19).
З наявних матеріалів справи вбачається, що первинні документи, оформлені позивачем в рамках господарських відносин із контрагентом, копії яких надані разом із поясненнями для прийняття рішення щодо реєстрації податкової накладної, складені у відповідності до вимог законодавства та є первинними документами, які засвідчують факт реального виконання позивачем та його контрагентом господарських зобов'язань.
Так, на підтвердження фактичного здійснення спірної господарської операції позивачем надано:
- договір поставки № 060521РУ від 06 травня 2021 року (документ довільного формату № 8 від 22.05.2021);
- складську квитанцію на зерно № 1 від 11 травня 2021 року (бланк АЧ № 536334) (документ довільного формату № 19 від 22.05.2021);
- видаткову накладну № Т-00000006 від 11 травня 2021 року (документ довільного формату № 29 від 22.05.2021 );
- картку аналізу зерна № 701 від 11 травня 2021 року (документ довільного формату № 33 від 22.05.2021 );
- акт звірки станом на 25.05.2021 року взаємних розрахунків між ПП «РУЧКИ-АГРО» та ТОВ «КАІС АГРО» (документ довільного формату № 30 від 22.05.2021 );
- Журнал-ордер і відомість по рахунку 361 щодо розрахунків, зокрема, між ПП «РУЧКИ- АГРО» та ТОВ «КАІС АГРО» (документ довільного формату № 31 від 22.05.2021);
- Оборотно-сальдову відомість по рахунку 361 щодо розрахунків, зокрема, між ПП «РУЧКИ- АГРО» та ТОВ «КАІС АГРО» (документ довільного формату № 32 від 22.05.2021);
- звіт про переміщення на складах ПП "РУЧКИ-АГРО» за період 01.01.2020 - 31.12.2020 (документ довільного формату № 13 від 22.05.2021 );
- звіт про переміщення на складах ПП "РУЧКИ-АГРО» за період 01.01.2021 - 19.05.2021 (документ довільного формату № 12 від 22.05.2021).
- довідку про підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи - сільськогосподарського товаровиробника № 13570/6/16-31-18-08-19 від 13.04.2021 року (документ довільного формату № 28 від 22.05.2021);
- довідку про кількість орендованих земель ПП «РУЧКИ-АГРО» на території Петрівсько- Роменської сільської ради Гадяцького району Полтавської області від 13 лютого 2020 року за № 12 (документ довільного формату № 2 від 22.05.2021);
- звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду у 2020 році (форма № 29-сг (річна)), квитанція № 2 від 31.12.2020 (документ довільного формату № З від 22.05.2021);
- звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2020 року (форма № 4-сг (річна)), квитанція № 2 від 02.06.2020 (документ довільного формату № 4 від 22.05.2021);
- розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2019 р, квитанція № 2 від 19.02.2020 р (документ довільного формату № 23 від 22.05.2021);
- оборотно-сальдову відомість по рахунку 104 за 2020 рік, що підтверджує наявність матеріально-технічної бази на підприємстві (документ довільного формату № 11 від 22.05.2021);
- договір оренди основних засобів № 01 від 01 січня 2018 року (документ довільного формату №21 від 22.05.2021);
- акт приймання-передачі основних засобів від 01.01.2018 до договору оренди основних засобів № 01 від 01 січня 2018 року (документ довільного формату № 21 від 22.05.2021);
- додаткову угоду № 2 від 01.10.2020 року до договору оренди основних засобів № 01 від 01 січня 2018 року (документ довільного формату № 22 від 22.05.2021);
- акт приймання-передачі основних засобів від 01.10.2020 р до договору оренди основних засобів № 01 від 01 січня 2018 року (документ довільного формату № 22 від 22.05.2021);
- акт здачі-приймання робіт (наданих послуг) № Т-000000104 від 31 грудня 2020 року щодо послуг по оренді основних засобів ПП «РУЧКИ АГРО» (документ довільного формату № 24 від 22.05.2021);
- рахунок-фактура № Т-000000369 від 31 грудня 2020 року на оплату послуг з оренди основних засобів (документ довільного формату № 25 від 22.05.2021 );
- платіжне доручення № 406 від 28.01.2021 на оплату послуг щодо оренди основних засобів (документ довільного формату № 27 від 22.05.2021);
- акт звірки розрахунків станом на 29.04.2021 року по договору № 1 від 01.01.2018 року щодо послуг оренди основних засобів (документ довільного формату № 26 від 22.05.2021);
- договір № 03/10/2020 від 01 жовтня 2020 року складського зберігання сільськогосподарської продукції, укладеного між ТОВ «ПАФ ГАРАНТ» (зерновий склад) ПП «РУЧКИ-АГРО» (Поклажодавець) (документ довільного формату № 5 від 22.05.2021);
- акт № Т-00000095 від 30 листопада 2020 року здачі-прийняття робіт (надання послуг) щодо приймання, очистки, сушіння, зберігання кукурудзи, передбачених договором складського зберігання № 03/10/2020 від 01 жовтня 2020 року (документ довільного формату № 14 від 22.05.2021);
- рахунок-фактура № Т-000000359 від 30 листопада 2020 року на оплату послуг щодо приймання, очистки, сушіння, зберігання кукурудзи, передбачених договором складського зберігання № 03/10/2020 від 01 жовтня 2020 року (документ довільного формату № 15 від 22.05.2021);
- платіжне доручення № 405 від 28.01.2021 на оплату послуг щодо приймання, очистки, сушіння, зберігання кукурудзи, передбачених договором складського зберігання № 03/10/2020 від 01 жовтня 2020 року (документ довільного формату № 17 від 22.05.2021 );
- платіжне доручення № 453 від 16.04.2021 на оплату послуг щодо приймання, очистки, сушіння, зберігання кукурудзи, передбачених договором складського зберігання № 03/10/2020 від 01 жовтня 2020 року (документ довільного формату № 18 від 22.05.2021);
- акт звірки розрахунків станом на 29.04.2021 року по договору складського зберігання № 03/10/2020 від 01 жовтня 2020 року (документ довільного формату № 16 від 22.05.2021);
- інвентаризаційний опис ПП «РУЧКИ-АГРО» від 14.01.2021 року на підтвердження наявності кукурудзи в кількості 4356,281 тн (документ довільного формату № 6 від 22.05.2021 );
- складську квитанцію на зерно № 1 від 31 грудня 2020 року на приймання ТОВ «ПАФ ГАРАНТ» на зберігання кукурудзи 3 класу ПП «РУЧКИ-АГРО» в кількості 750,0 т (бланк 22.05.2022 №АЧ № 536333) (документ довільного формату № 7 від 22.05.2021);
- складську квитанцію на зерно № 2 від 31 грудня 2020 року на приймання ТОВ «ПАФ ГАРАНТ» на зберігання кукурудзи 3 класу ПП «РУЧКИ-АГРО» в кількості 3606,281 тн.
Суд враховує той факт, що надані позивачем документи підтверджували фактичне здійснення операцій з постачання товару на адресу контрагента, кількісні та вартісні показники цих операцій і були достатніми для реєстрації податкових накладних.
Посилання контролюючого органу на те, що платіжні доручення № 569 від 07.05.2021, № 579 від 11.05.2021, № 576 від 11.05.2021 складені із порушенням статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та п.п. 2.14 п. 2 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою НБУ № 22 від 21.01.2004: відсутні обов'язкові реквізити банку, а саме: підпис відповідального виконавця та відбиток штампу банку судом відхиляються з огляду на те, що надані позивачем платіжні доручення є розрахунковим документом в розумінні Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", містять напис проведено банком "07.05.2021" та "11.05.2021". Вказані платіжні доручення роздруковані із системи дистанційного банківського обслуговування "Клієнт-Банк" АБ "Укргазбанк", в якому відкритий рахунок у ПП "РУЧКИ - АГРО", при цьому, програмне забезпечення системи "Клієнт-Банк" не передбачає проставлення відбитку печатки банку та підпису відповідального виконавця при роздрукуванні платіжних доручень.
З огляду на викладене та враховуючи надання позивачем контролюючому органу крім платіжних доручень й інших первинних бухгалтерських документів на підтвердження господарських операцій між ПП "РУЧКИ - АГРО" та ТОВ «КАІС АГРО», суд дійшов висновку, що відсутність в платіжному дорученні реквізитів банку (підпису відповідального виконавця та відбитку штампу банку) не може слугувати самостійною підставою для відмови у реєстрації податкових накладних за умови надання первинних документів, що підтверджують факт постачання товару, а саме: трьохстороннього акту приймання - передачі № 1 від 11.05.2021; складської квитанції № 1 від 11.05.2021, яка підтверджує прийняття ТОВ "ПАФ ГАРАНТ" на зберігання кукурудзи 3 класу врожаю 2020 року в кількості 1406,0 т від ТОВ "КАІС АГРО" шляхом переоформлення зерна кукурудзи ПП "РУЧКИ - АГРО", яке знаходилося на зберіганні; видаткової накладної № Т-00000006 від 11.05.2021 на поставку кукурудзи 3 класу врожаю 2020 року на загальну суму 12020498,58 грн; картка аналізу зерна № 701 від 11.05.2021.
Щодо аналізу господарських операцій між позивачем та його контрагентом в цій справі суд не надає оцінку реальності їх здійснення, оскільки це питання повинно досліджуватись під час здійснення податкового контролю, що відповідно до пункту 61.1 статті 61 ПК України включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема, шляхом здійснення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Також, суд зауважує, що будь-які рішення чи дії суб'єкта владних повноважень мають бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, містити конкретні об'єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Водночас частина друга статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як актів правозастосування, є їх обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав їх прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів їх прийняття.
ГУ ДПС у Полтавській області у ході судового розгляду справи не доведено наявності достатніх підстав для зупинення та відмови у реєстрації податкових накладних, складених ПП "РУЧКИ - АГРО" № 1 від 07.05.2021 та № 2 від 11.05.2021 у ЄРПН.
З огляду на вищезазначене, суд приходить до висновку про протиправність спірних рішень Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН ГУ ДПС у Полтавській області № № 2697168/33268457 та №2697167/33268457 про відмову в реєстрації податкових накладних № 1 від 07.05.2021 та № 2 від 11.05.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання зареєструвати податкову накладну, суд виходить з такого.
Відповідно до пунктів 201.1, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податків.
У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних відносин, тому у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.
Згідно з нормами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);
- неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Отже, реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.
За встановлених обставин суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача є саме зобов'язання ДПС України зареєструвати податкові накладні № 1 від 07.05.2021 та № 2 від 11.05.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх подання.
Беручи до уваги встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позову повністю.
З огляду на задоволення позову у повному обсязі на користь ПП "РУЧКИ - АГРО" підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Полтавській області 4540,00 грн сплаченого ним судового збору.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов приватного підприємства "Ручки-Агро" (с. Ручки, Гадяцький район, Полтавська область, ідентифікаційний код33268457) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, Полтава, Полтавська область, ВП 44057192), Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ 53, ідентифікаційний код 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 2697168/33268457 від 27 травня 2021 року про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 7 травня 2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №2697167/33214705 від 27 травня 2021 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 2 від 11 травня 2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 1 від 07.05.2021 та № 2 від 11.05.2021, складені приватним підприємством "РУЧКИ-АГРО", датою їхнього подання.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код ВП 44057192) на користь приватного підприємства "Ручки-Агро" (с. Ручки, Гадяцький район, Полтавська область, ідентифікаційний код33268457) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 4540,00 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Суддя К.І. Клочко