Справа № 450/3785/19 Головуючий у 1 інстанції: Мусієвський В.Є.
Провадження № 22-ц/811/123/21 Доповідач в 2-й інстанції: Левик Я. А.
Категорія:64
судового засідання
05 жовтня 2021 року колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Львівського апеляційного суду в складі:
головуючого-судді: Левика Я.А.,
суддів: Савуляка Р.В., Шандри М.М.,
секретарка: Скакун І.А.,
за участі в судовому засіданні представниці відповідачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 - ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Львові при розгляді цивільної справи за апеляційними скаргами ОСОБА_4 в інтересах ОСОБА_5 та ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_1 , яка діє в своїх інтересах та інтересах ОСОБА_6 та ОСОБА_7 на рішення Пустомитівського районного суду Львівської області в складі судді Мусієвського В.Є. від 12 листопада 2020 року у справі за первісним позовом ОСОБА_5 до ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , в інтересах якої діє ОСОБА_1 , ОСОБА_7 , в інтересах якого діє ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , треті особи: Служба у справах дітей Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області, Пустомитівський районний сектор Державної міграційної служби України у Львівській області про усунення перешкод у користуванні житловим будинком шляхом виселення, зустрічним позовом ОСОБА_1 , яка діє в своїх інтересах та інтересах малолітніх дітей ОСОБА_6 і ОСОБА_7 , ОСОБА_5 , треті особи: Служба у справах дітей Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області, ОСОБА_8 , ОСОБА_2 про визнання права користування житловим будинком, питання прозаміну третьої особи та залучення правонаступника, -
рішенням Пустомитівського районного суду Львівської області від 12 листопада 2020 року в задоволенні первісного позову ОСОБА_5 - відмовлено.
В задоволенні зустрічного позову ОСОБА_1 , яка діє в своїх інтересах та інтересах малолітніх дітей ОСОБА_6 і ОСОБА_7 - відмовлено.
Вказане рішення оскаржила ОСОБА_4 в інтересах ОСОБА_5 та ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_1 , яка діє в своїх інтересах та інтересах ОСОБА_6 та ОСОБА_7 .
В апеляційній скарзі ОСОБА_4 в інтересах ОСОБА_5 просить скасувати рішення у частині відмови у задоволенні первісного позову ОСОБА_5 та ухвалити нове рішення, яким первісний позов ОСОБА_5 до ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , в інтересах якої діє ОСОБА_1 , ОСОБА_7 , в інтересах якого діє ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, Служби у справах дітей Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області, Пустомитівського районного сектору Державної міграційної служби України у Львівській області про усунення перешкод у користуванні житловим будинком шляхом виселення - задовольнити, а саме: виселити без надання іншого житлового приміщення ОСОБА_1 , ОСОБА_6 (в інтересах якої діє ОСОБА_1 ), ОСОБА_7 (в інтересах якої діє ОСОБА_1 ), ОСОБА_2 з житлового будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та належить на праві власності ОСОБА_5 ; у решті рішення - залишити без змін. Вказує, шо рішення оскаржується апелянтом лише в частині відмови у задоволенні первісного позову. Вважає, що суд першої інстанції, вирішуючи спір у частині, що оскаржується, не перевірив усіх його доводів, наведених у позовній заяві та у відзиві на зустрічний позов, та висловлених у ході судового розгляду справи, не надав належної правової оцінки поданим доказам, не сприяв всебічному й повному з'ясуванню дійсних обставин справи, що мають юридичне значення для її вирішення, допустив неповноту в з'ясуванні таких обставин та дійшов передчасного висновку про відмову в задоволенні його первісного позову, у зв'язку з чим спірне рішення Пустомитівського районного суду Львівської області від 12.11.2020 року в частині відмови у задоволенні первісного позову ухвалено з порушенням норм процесуального та матеріального права, не відповідає вимогам законності, обґрунтованості та підлягає скасуванню. Зазначає, що права відповідачів за первісним позовом на користування спірним будинком є похідним від права власності колишнього власника ОСОБА_8 , з припиненням права власності якого на майно, у відповідачів припинилося права користування спірним нерухомим майном. Вказує, що суд першої інстанції дійшов до необгунтованого висновку та невмотивованого висновку про те, що відповідачі були членами сім'ї попереднього власника спірного будинку ОСОБА_8 . Зауважує, що у матеріалах даної справи відсутні безспірні докази того, що між попереднім власником ОСОБА_8 та ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 існували сімейні відносини в розумінні положень ч.2 ст. 3 СК України. Відомостей щодо спільного побуту попереднього власника спірного житлового будинку ОСОБА_8 з ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , взаємних прав та обов'язків матеріали справи не містять. Також відповідачі не є членами сім'ї попереднього власника нерухомого майна ОСОБА_8 в розумінні ч.2 ст. 64 ЖК України. Відтак, ухвалюючи оскаржуване рішення, місцевий суд не врахував, що під час розгляду справи не було доведено наявності сімейних відносин між попереднім власником ОСОБА_8 та відповідачами. Отже, відповідачі вселились до спірного домоволодіння з дозволу колишнього власника ОСОБА_8 , але фактично вони не були членами сім'ї попереднього власника, оскільки доказів ведення ними спільного господарства дана справа немає, а тому задоволення його первісних вимог як нового власника є законним, а відповідачі не мають правових підстав для користування спірним будинком. Звертає увагу, що в оцінці доводів апеляційної скарги суду апеляційної інстанції необхідно врахувати, що відповідачі не є членами сім'ї позивача, а також що спірний житловий будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , не є місцем проживання відповідачів. Істотною обставиною під час вирішення цієї справи є те, що відповідачці ОСОБА_2 , що являється рідною матір'ю відповідачки ОСОБА_1 та рідною бабцею відповідачів ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , на праві приватної власності належить житловий будинок загальною площею 222,7 кв.м., житловою площею 143,1 кв.м. який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , і відповідачами не доведено, що зазначене майно не може бути використане ними для проживання, а так само їм чиняться перешкоди у реалізації свого права. Вважає, що відповідачі не довели, що спірний житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 є їхнім єдиним місцем проживання, не спростували належними доказами інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна про наявність у ОСОБА_2 іншого житла. Усі вищенаведені обставини свідчать про те, що відповідачі всупереч волі власника проживають у спірному житловому будинку, чим такими своїми діями чинять йому перешкоди та порушують його права на вільне володіння, користування та розпорядження своїм майном.
В апеляційній скарзі ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_1 , яка діє в своїх інтересах та інтересах ОСОБА_6 та ОСОБА_7 просить скасувати рішення в частині відмови у задоволенні зустрічного позову і ухвалити в цій частині нове рішення про задоволення зустрічного позову. Вказує, що з прийнятим судовим рішенням в частині зустрічного позову про відмову визнати за ОСОБА_1 та її дітьми права користування житловим будинком погодитись не можна. Звертає увагу, що позивачка проживає в будинку - 31 рік, з 1989 року по даний час, що у розумінні статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод є триваючим зв'язком особи з конкретним місцем постійного проживання та достатньою підставою для того, щоб уважати таке житло належним ОСОБА_2 , отже її право користування вищезазначеним житловим приміщенням підпадає під гарантії, передбачені пунктом 2 статті 8 Конвенції. Зважаючи на наведене, позивачка ОСОБА_1 та її діти ОСОБА_6 та ОСОБА_7 на законних підставах набули право користування спірним житловим будинком по факту народження. Натомість, через відмову у задоволенні зустрічного позову залишилось не вирішеним наступне питання: усунути у судовому порядку невизначеність щодо права користування житлом позивачкою за зустрічним позовом ОСОБА_1 та її дітей - шляхом визнання за ними права користування спірним житловим будинком, оскільки правовстановлюючі документи, що засвідчують приналежність права відсутні, однак право користування житлом набуте на законних підставах.
Судом постановлено на обговорення питання про заміну третьої особи Служби у справах дітей Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області та залучення правонаступника.
Представниця відповідачів стосовно заміни третьої особи не заперечила.
Заслухавши суддю, що доповідав, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що є підстави для заміни сторони, що вибула з таких підстав.
Частиною 1 ст. 55 ЦПК України передбачено, що у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
Усі дії вчинені в цивільному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку він замінив (частина 2 ст. 55 ЦПК України).
Відповідно до змісту ст. 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Згідно пп 4 п.б ч.1 ст. 34 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження вирішення у встановленому законодавством порядку питань опіки і піклування.
За ст. 11 ЗУ «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», органами опіки та піклування є районні, районні у містах Києві та Севастополі місцеві державні адміністрації, виконавчі органи міських чи районних у містах, сільських, селищних рад.
Органи опіки та піклування забезпечують вирішення питань щодо: встановлення статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування; надання опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, та застосування інших форм влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; соціального захисту і захисту особистих, майнових, житлових прав та інтересів дітей; забезпечення пріоритетних форм влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; притягнення до відповідальності осіб, які порушують права дитини; надання письмової згоди або заперечення на відчуження нерухомого майна (у тому числі житла) та іншого майна, власником якого є дитина; подання заяв, клопотань, позовів про захист прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Соціальний захист та захист прав дітей у межах своєї компетенції здійснюють районні, районні у містах Києві та Севастополі місцеві державні адміністрації, виконавчих органів міських, районних у містах, сільських, селищних рад. Органи опіки та піклування мають право перевіряти умови влаштування, утримання, виховання, навчання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, можуть переводити дітей, життю та здоров'ю (у тому числі психічному) яких загрожує небезпека, до інших форм влаштування дітей. Присутність представника органів опіки та піклування на судових засіданнях є обов'язковою в разі, якщо розглядається справа стосовно дитини або з питань, що зачіпають права дитини.
Згідно п. 1.3 Правил опіки та піклування, затверджених Наказом Державного комітету України у справах сім'ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України 26.05.99 N 34/166/131/88, органами, які приймають рішення щодо опіки і піклування, є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі комітети міських, районних у містах, сільських, селищних рад.
Відповідно до змісту п. 14 згаданих правил, безпосереднє ведення справ щодо опіки і піклування покладається у межах їх компетенції на відповідні відділи й управління місцевої державної адміністрації районів, районів міст Києва і Севастополя, виконавчих комітетів міських чи районних у містах рад. У селищах і селах справами опіки і піклування безпосередньо відають виконавчі комітети сільських і селищних рад.
З витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що Служба у справах дітей Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області перебуває в стані припинення з 16 січня 2021 року, як і сама Пустомитіська районна державна адміністрація.
Відповідно до змісту п. 61 розділу V Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України закінчення повноважень сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів, а також реорганізація сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів як юридичних осіб у зв'язку із змінами в адміністративно-територіальному устрої України здійснюються з урахуванням таких положень:
- у день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною територіальною громадою, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України (далі - сформована територіальна громада), припиняються повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади (далі - розформовані територіальні громади);
- сформована територіальна громада є правонаступником усього майна, прав та обов'язків розформованої територіальної громади з урахуванням особливостей, визначених підпунктами 5 і 6 цього пункту;
- не пізніше завершення другої сесії новообраної ради у порядку, визначеному цим пунктом, починається реорганізація відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами та розміщених поза адміністративним центром сформованої територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі сформованої територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні сільські, селищні, міські ради припиняються як юридичні особи з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом;
- юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі сформованої територіальної громади, є правонаступником прав та обов'язків усіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами, з дня набуття повноважень новообраною радою.
Відповідно до ч.ч. 1, 8 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», сільська, селищна, міська, районна в місті (у разі її створення), районна, обласна рада складається з депутатів, які обираються жителями відповідного села, селища, міста, району в місті, району, області на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Повноваження місцевої ради, обраної на позачергових, повторних або перших виборах, закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної ради, обраної на наступних (чергових або позачергових) виборах.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 718-р. на виконання статті 7-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» було визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Львівської області згідно з додатком. Додаток до вищезазначеної постанови передбачає утворення Сокільницької територіальної громади. Адміністративним центром новоствореної територіальної громади визначено с. Сокільники.
Відповідно до постанови Верховної Ради України від 15 липня 2020 року № 795- IX на 25 жовтня 2020 року було призначено чергові місцеві вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, які проводились, серед іншого, на території Сокільницької територіальної громади.
27.11.2020 року відбулась перша сесія депутатів Сокільницької сільської ради.
З рішення сесії Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області №187 від 30.06.2021 року «Про затвердження Положення про уповноваженого працівника у справах дітей Сокільницької сільської ради» затверджено положення про уповноваженого працівника у справах дітей Сокільницької сільської ради».
Згідно розпорядження голови Сокільницької сільської ради №200 від 01 липня 2021 року «Про покладення обов'язків уповноваженого працівника у справах дітей Сокільницької сільської ради» призначено уповноваженим працівником у справах дітей Сокільницької сільської ради головного спеціаліста соціального відділу Сокільницької сільської ради Чех Лесю Романівну з 01.07.2021 року.
Зважаючи на те, що Служба у справах дітей Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області, як і Пустомитівська районна державної адміністрації Львівської області фактично ліквідовані та своїх функцій як органи опіки та піклування не здійснюють, органами опіки та піклування на території Сокільницької територіальної громади слід вважати Виконавчий комітет Сокільницької сільської ради, як орган опіки та піклування.
Враховуючи наведене, судом встановлено наявність підстав для залучення Виконавчого комітету Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області, як органу опіки та піклування, як правонаступника третьої особи Служби у справах дітей Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області до участі у даній справі.
У зв'язку із заміною третьої особи (залученням правонаступника третьої особи) у розгляді справи слід оголосити перерву та надати можливість особі, що залучена до у часті у справі ознайомитись з матеріалами справи, з можливістю висловити свої письмові міркування по суті розгляду.
Керуючись ст.ст. 55, 222, 368 ЦПК України, -
залучити Виконавчий комітет Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області, як орган опіки та піклування, як правонаступника третьої особи Служби у справах дітей Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області до участі у справі за первісним позовом ОСОБА_5 до ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , в інтересах якої діє ОСОБА_1 , ОСОБА_7 , в інтересах якого діє ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , треті особи: Служба у справах дітей Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області, Пустомитівський районний сектор Державної міграційної служби України у Львівській області про усунення перешкод у користуванні житловим будинком шляхом виселення, зустрічним позовом ОСОБА_1 , яка діє в своїх інтересах та інтересах малолітніх дітей ОСОБА_6 і ОСОБА_7 , ОСОБА_5 , треті особи: Служба у справах дітей Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області, ОСОБА_8 , ОСОБА_2 про визнання права користування житловим будинком.
У розгляді справи - оголосити перерву до 1.02.2022 року 16 год. 30 хв. надавши можливість особі, що залучена до участі у справі ознайомитися з матеріалами справи, з можливістю висловити свої письмові міркування по суті розгляду.
Ухвала набирає законної сили з дня її прийняття та оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено 11 жовтня 2021 року.
Головуючий : Я.А. Левик
Судді: Р.В. Савуляк
М.М. Шандра