Справа № 445/576/21
провадження № 2/445/374/21
11 жовтня 2021 року Золочівський районний суд Львівської області в складі:
головуючого судді Сивака В. М.
секретаря судового засідання Захарчук Н.Я.
з участю позивачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2
представника позивачів ОСОБА_3
представників відповідача ОСОБА_4 , ОСОБА_5
розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Золочеві в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_6 ,ОСОБА_7 до Відділу освіти, культури, молоді та спорту, охорони здоров'я, соціальних послуг (захисту) Глинянської міської ради Львівського району Львівської області про зобов'язання вчинити дії, стягнення заборгованість по заробітній платі та моральної шкоди,
Позивачі звернулися до суду із вимогами (з урахуванням уточнених позовних вимог): зобов'язати Відділ освіти, культури, молоді та спорту, охорони здоров'я, соціальних послуг (захисту) Глинянської міської ради Львівського району Львівської області видати наказ про продовження безстрокового трудового договору з ОСОБА_1 на займаній посаді - директор Народного дому міста Глиняни та внести відповідний запис у трудову книжку працівника;
Зобов'язати Відділ освіти, культури, молоді та спорту, охорони здоров'я, соціальних послуг (захисту) Глинянської міської ради Львівського району Львівської області видати наказ про продовження безстрокового трудового договору з ОСОБА_6 на займаній посаді - художній керівник Народного дому міста Глиняни та внести відповідний запис у трудову книжку працівника;
Зобов'язати Відділ освіти, культури, молоді та спорту, охорони здоров'я, соціальних послуг (захисту) Глинянської міської ради Львівського району Львівської області видати наказ про продовження безстрокового трудового договору з ОСОБА_7 на займаній посаді - технічний працівник Народного дому міста Глиняни та внести відповідний запис у трудову книжку працівника;
Зобов'язати Відділ освіти, культури, молоді та спорту, охорони здоров'я, соціальних послуг (захисту) Глинянської міської ради Львівського району Львівської області виплатити ОСОБА_1 заборгованість по заробітній платі за період роботи з 04 січня 2021 по 31 березня 2021 року, виходячи з розрахунку розміру середньомісячної заробітної плати за 2020 рік у відділі культури, молоді і спорту Золочівської районної державної адміністрації на займаній посаді директора Народного дому м. Глиняни;
Зобов'язати Відділ освіти, культури, молоді та спорту, охорони здоров'я, соціальних послуг (захисту) Глинянської міської ради Львівського району Львівської області виплатити ОСОБА_6 заборгованість по заробітній платі за період роботи з 04 січня 2021 по 31 березня 2021 року, виходячи з розрахунку розміру середньомісячної заробітної плати за 2020 рік у відділі культури, молоді і спорту Золочівської районної державної адміністрації на займаній посаді художнього керівника Народного дому м. Глиняни;
Зобов'язати Відділ освіти, культури, молоді та спорту, охорони здоров'я, соціальних послуг (захисту) Глинянської міської ради Львівського району Львівської області виплатити ОСОБА_7 заборгованість по заробітній платі за період роботи з 04 січня 2021 по 31 березня 2021 року, виходячи з розрахунку розміру середньомісячної заробітної плати за 2020 рік у відділі культури, молоді і спорту Золочівської районної державної адміністрації на займаній посаді технічного працівника Народного дому м. Глиняни;
Стягнути з Відділу освіти, культури, молоді та спорту, охорони здоров'я, соціальних послуг (захисту) Глинянської міської ради Львівського району Львівської області 60 000,00 грн. понесених витрат на надання кваліфікованої правової допомоги, в тому числі на користь ОСОБА_1 20 000,00 грн; ОСОБА_6 20000,00 грн, ОСОБА_7 20000,00 грн.
Стягнути з Відділу освіти, культури, молоді та спорту, охорони здоров'я, соціальних послуг (захисту) Глинянської міської ради Львівського району Львівської області 24000,00 грн понесених витрат на надання кваліфікованої правової допомоги, в тому числі на користь ОСОБА_1 8000,00 грн; ОСОБА_6 8000,00 грн, ОСОБА_7 8000,00 грн.
Позовні вимоги позивачі обґрунтовують тим, що відповідно до рішення Золочівської районної ради від 10.12.2020 №18 “Про передачу закладів культури із спільної власності територіальних громад Золочівського району Львівської області у комунальну власність органів місцевого самоврядування” передано заклади культури у комунальну власність органів місцевого самоврядування загалом та Глинянської територіальної громади зокрема. (п. 5 “Передати із 31 грудня 2020 року із спільної власності територіальних громад Золочівського району Львівської області у комунальну власність органів місцевого самоврядування бюджетні установи закладі культури та їх майно, що знаходяться на території цих рад і забезпечують їх потреби відповідно”. Згідно із п.1 Наказу Відділу культури, молоді та спорту Золочівської РДА від 28.12.2021 №72 “Про передачу бюджетних установ закладів культури та їх майно у комунальну власність органів місцевого самоврядування” з 31 грудня 2020 року у комунальну власність Глинянської міської територіальної громади Львівського району Львівської області передано бюджетні установи закладів культури, бібліотеки-філії та народні доми з наявною штатною чисельністю та їх майно, що знаходяться на території міської ради і забезпечують їм потреби.
Відповідно до п.3 рішення сесії Глинянської міської ради від 23.12.2020 №117 “Про бюджет Глинянської міської територіальної громади Львівського району на 2021 рік”, вирішено забезпечити фінансування з міського бюджету Глинянської міської територіальної громади бюджетних установ, визначених в переліку Додатку 7, в який входить у тому числі Народний дім м. Глиняни.
Відповідно до п.3 рішення Золочівської районної ради від 24.12.2020 №24 з урахуванням змін до Бюджетного кодексу України в частині перерозподілу повноважень між бюджетами було передбачено забезпечити передачу фінансування з районного бюджету місцевим бюджетам, визначених у додатку №5, у тому числі Глинянській територіальній громаді на Народний дім м. Глиняни.
22.01.2021 за №45 було скероване клопотання від Глинянської міської ради Львівського району Львівської області до Відділу культури молоді та спорту Золочівської РДА з проханням передати кадрові документи працівників культури, що перейшли в підпорядкування Глинянської міської ради, зокрема трьох працівників Народного дому м. Глиняни.
Згідно з Актом приймання-передавання особових справ і трудових книжок, провідним спеціалістом Відділу культури, молоді та спорту Золочівської РДА Прокопик Н.В. 27.01.2021 передано начальнику Відділу освіти, культури, молоді та спорту, охорони здоров'я, соціальних послуг (захисту) Глинянської міської ради Львівського району Львівської області ОСОБА_4 особові справи та трудові книжки працівників Народних домів, що передані до Глинянської міської ради Львівського району Львівської області, у тому числі працівників Народного дому м. Глиняни ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 .
Жодних повідомлень чи інших письмових документів щодо врегулювання трудових відносин між позивачами та відповідачем з боку відповідача не надходило. Однак, з 01.01.2021 року позивачам припинили нараховувати та виплачувати заробітну плату. 25.01.2021 Золочівською РДА прийнято Розпорядження №10 “Про ліквідацію відділу культури, молоді та спорту Золочівської районної державної адміністрації Львівської області” (з метою уникнення дублювання повноважень функцій аналогічного відділу, створеного міськими, селищними, сільськими радами Золочівського району).
В судовому засіданні позивачі таїх представник позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили позов задовольнити.
Представники відповідча заперечили проти задоволення позовних вимог. Свої заперечення виклали у відзиві на позовну заяву.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши наявні у матеріалах справи докази та надавши їм правову оцінку прийшов до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог, зважаючи на наступне.
Глинянська міська рада Львівського району Львівської області є правонастуником Золочівської районної ради Львівської області в частині зобов'язань переданого їм майна під час процедур, передбачених Законом України “Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій” від 17.11.2020 №1009-ІХ” пропорційно обсягу розподілу майна, майнових прав та залишків бюджетних коштів між сформованими територіальними громадами.
Відповідне узгоджується із положеннями п. 2 Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій” від 17.11.2020 №1009-ІХ та п.п. 4 п. 61 Розділу V “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про місцеве самоврядування”. Зокрема, п.п. 4) п. 61 вказаного Закону України передбачено загальні засади правонаступництва, що відбувається під час процедур, передбачених відповідним Законом України: “До прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України закінчення повноважень сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів, а також реорганізація сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів як юридичних осіб у зв'язку із змінами в адміністративно-територіальному устрої України здійснюються з урахуванням таких положень: 4) сформована територіальна громада є правонаступником усього майна, прав та обов'язків розформованої територіальної громади з урахуванням особливостей, визначених підпунктами 5 і 6 цього пункту.”
Підпунктами 5 та 6 п. 61 визначено специфіку правонаступництва щодо майна територіальних громад, а саме: “5) якщо територія розформованої територіальної громади включена до територій кількох сформованих територіальних громад, кожна з цих громад стає правонаступником належних розформованій територіальній громаді: нерухомого майна, у тому числі земельних ділянок, розташованих на території сформованої територіальної громади; речей, призначених для обслуговування відповідних об'єктів нерухомого майна і пов'язаних з цим майном спільним призначенням (у тому числі у зв'язку із здійсненням відповідних повноважень або наданням послуг). Належність речей, призначених для обслуговування кожного об'єкта нерухомого майна і пов'язаних з цим майном спільним призначенням, визначається на підставі останньої суцільної інвентаризації; прав засновника (учасника) юридичної особи, заснованої розформованою територіальною громадою (у тому числі в особі відповідної сільської, селищної, міської ради), якщо місцезнаходженням такої юридичної особи є населений пункт, включений до території відповідної сформованої територіальної громади;
6) майнові зобов'язання, майнові та немайнові права юридичних осіб - органів місцевого самоврядування розформованої територіальної громади, територія якої включена до територій кількох сформованих територіальних громад, розподіляються між правонаступниками таких юридичних осіб відповідно до передавальних актів пропорційно обсягу розподілу майна, майнових прав та залишків бюджетних коштів між сформованими територіальними громадами”.
Суд не погоджується із твердженнями відповідача щодо його спеціального правонаступництва в частині зобов'язань Народного дому м. Глиняни відповідно до вищезазначених норм права, оскільки це спростовується обов'язками територіальних громад-правонаступників, які визначив законодавець у згаданих правовідносинах. Так, на думку суду мова йде не тільки про передачу приміщень Народного дому м. Глиняни, а про взяття його на баланс об'єднаною територіальною громадою із подальшим його фінансуванням та обслуговуванням за рахунок коштів місцевого бюджету
Законодавчий обов'язок, а не дискреційні повноваження Золочівської районної ради Львівської області та Глинянської міської ради Львівського району Львівської області провести процедуру передачі майна у комунальну власність територіальних громад усі об'єкти спільної власності територіальних громад району, які знаходяться на території цих територіальних громад, відповідно до розмежування видатків між бюджетами, встановлених Бюджетним кодексом України до 1 липня 2021 року передбаченоч.4 п.10 Розділу V “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про місцеве самоврядування”.
Зазначені ради розпочали процедуру передачі, що підтверджується матеріалами справи, а саме.
Рішенням Золочівської районної ради Львівської області від 10.12.2020 №18 “Про передачу закладів культури із спільної власності територіальних громад Золочівського району Львівської області у комунальну власність органів місцевого самоврядування” передано заклади культури у комунальну власність органів місцевого самоврядування загалом та Глинянської територіальної громади зокрема. Зокрема, п. 5 “Передати із 31 грудня 2020 року із спільної власності територіальних громад Золочівського району Львівської області у комунальну власність органів місцевого самоврядування бюджетні установи закладі культури та їх майно, що знаходяться на території цих рад і забезпечують їх потреби відповідно”. Цим же рішенням передбачено делегування до складу комісій з приймання-передачі майна спільної власності територіальних громад Золочівського району Львівської області в комунальну власність міських та селищних рад (п.7). Пунктом 8 передбачено вивести Золочівську районну раду Львівської області (ЄДПРОУ 25233449) із складу засновників бюджетних установ, закладів, які передаються із спільної власності територіальних громад Золочівського району Львівської області у власність міських рад з моменту прийняття відповідного рішення місцевими радами.
Наказом Відділу культури, молоді та спорту Золочівської РДА від 28.12.2021 №72 “Про передачу бюджетних установ закладів культури та їх майно у комунальну власність органів місцевого самоврядування” з 31 грудня 2020 року у комунальну власність Глинянської міської територіальної громади Львівського району Львівської області передано бюджетні установи закладів культури, бібліотеки-філії та народні доми з наявною штатною чисельністю та їх майно, що знаходяться на території міської ради і забезпечують їм потреби. (п.1). Народний дім м. Глиняни як об'єкт передачі передбачено додатком 2 цього Наказу. Із змісту зазначеного рішення випливає, що жодних змін штатної чисельності працівників бюджетної установи Народного дому м. Глиняни на момент передачі попереднім власником проведено не було.
Пунктом 3 рішення сесії Глинянської міської ради від 23.12.2020 №117 “Про бюджет Глинянської міської територіальної громади Львівського району на 2021 рік”, вирішено забезпечити фінансування з міського бюджету Глинянської міської територіальної громади бюджетних установ, визначених в переліку Додатку 7 (Перелік бюджетних установ, які передаються на фінансування з районного бюджету Глинянському місткому бюджету), в який входить у тому числі Народний дім м. Глиняни.
Фактично, зобов'язання між позивачем та відповідачем щодо здійснення передачі та приймання майна бюджетної установи Народний дім м. Глиняни зі спільної власності територіальної громади Золочівського району у комунальну власність Глинянської ОТГ з моменту утворення Глинянської ОТГ та відповідно до чинних на момент виникнення таких зобов'язань норм права, повинні були бути виконані безспірно, як зі сторони Золочівської районної ради Львівської області, так і зі сторони Глинянської міської ради Львівського району Львівської області.
Зазначена процедура почалась, що підтверджують рішення відповідних рад: Рішенням Золочівської районної ради Львівської області від 10.12.2020 №18, рішення сесії Глинянської міської ради від 23.12.2020 №117, рішення Золочівської районної ради від 24.12.2020 №24.
Відповідно до п.3 рішення Золочівської районної ради від 24.12.2020 №24 з урахуванням змін до Бюджетного кодексу України в частині перерозподілу повноважень між бюджетами було передбачено забезпечити передачу фінансування з районного бюджету місцевим бюджетам, визначених у додатку №5, у тому числі Глинянській територіальній громаді на Народний дім м. Глиняни. Суду не надано докази про непроведення такого фінансування відповідно до зазначеного рішення.
У матеріалах справи наявний Кошторис на 2021 рік Відділу освіти, культури, молоді та спорту, охорони здоров'я, соціальних послуг (захисту) Глинянської міської ради Львівського району Львівської області, із якого вбачається, що за кодом класифікації видатків 614060 “Забезпечення діяльності палаців і будинків культури, клубів, центрів дозвілля та інших клубних закладів Н.Д. м. Глиняни” на 2021 рік перебачено фінансування Народного дому м. Глиняни в розмірі 362900 грн, з- них 285480 грн - на заробітну плату працівників Народного дому м. Глиняни.
Що стосується позовних вимог про зобов'язання Глинянської міської ради Львівського району Львівської області видати наказ про продовження безстрокового трудового договору та внести відповідний запис у трудову книжку, суд прийшов до висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог
Зокрема, відповідно до п. 2 Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій” від 17.11.2020 №1009-ІХ та п.п. 4 п. 61 Розділу V “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про місцеве самоврядування”.
Пунктом 51 Закону України “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України” від 15.12.2020 №1081-ІХ та Пунктом 39 Розділу VI “Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України, відповідно до якого “районні ради здійснюють передачу із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст у власність сільських, селищних, міських територіальних громад установ та закладів, розташованих на їхній території, відповідно до розмежування видатків між бюджетами, визначеного цим Кодексом. З 1 січня 2021 року видатки на функціонування зазначених установ і закладів плануються та здійснюються з бюджетів таких територіальних громад".
Відповідно до ч.3 ст.8 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» об'єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків територіальних громад, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою.
У разі об'єднання всіх територіальних громад одного району в одну об'єднану територіальну громаду все майно спільної власності територіальних громад такого району є комунальною власністю об'єднаної територіальної громади, а пов'язані з таким майном права та обов'язки належать об'єднаній територіальній громаді з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою.
Відповідно до п.4 ч.13 ст.8 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад»: У разі якщо до складу об'єднаної територіальної громади увійшли територіальні громади, розташовані на територіях суміжних районів:4) районні ради здійснюють передачу із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст у власність об'єднаних територіальних громад, що утворюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, відповідних бюджетних установ та майна цих установ, розташованих на їхній території, відповідно до розмежування видатків між бюджетами, визначеного Бюджетним кодексом України. До завершення такого процесу передачі фінансування бюджетних установ, що здійснювалося за рахунок районних бюджетів, продовжує здійснюватися за рахунок відповідних районних бюджетів.
Факт проведеного розмежування бюджетів та наданого фінансування на діяльність Народного дому м. Глиняни підтверджено рішення Золочівської районної ради від 24.12.2020 №24, рішення сесії Глинянської міської ради від 23.12.2020 №117 “Про бюджет Глинянської міської територіальної громади Львівського району на 2021 рік”, Кошторисом на 2021 рік Відділу освіти, культури, молоді та спорту, охорони здоров'я, соціальних послуг (захисту) Глинянської міської ради Львівського району Львівської області.
Глинянська територіальна громада в особі Глинянської міської ради Львівського району Львівської області є правонаступником розформованої територіальної громади Золочівського району в частині прав засновника (власника) комунальних (бюджетних) установ, у тому числі Народного дому м. Глиняни Відділу освіти, культури, молоді та спорту, охорони здоров'я, соціальних послуг (захисту) Глинянської міської ради Львівського району Львівської області, що є виконавчим органом Глинянської міської ради Львівського району Львівської області, відповідно до процедури, передбаченої Законом України “Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій” від 17.11.2020 №1009-ІХ та п.п. 4 п. 61 Розділу V “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про місцеве самоврядування”.
Відповідно до ч.3 та ч.4 ст.36 КЗпП України: “Зміна підпорядкованості підприємства, установи, організації не припиняє дії трудового договору. У разі зміни власника підприємства, а також у разі його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) дія трудового договору працівника продовжується. Припинення трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу можливе лише у разі скорочення чисельності або штату працівників”.
22.01.2021 за №45 було скероване клопотання від Глинянської міської ради Львівського району Львівської області до Відділу культури молоді та спорту Золочівської РДА з проханням передати кадрові документи працівників культури, що перейшли в підпорядкування Глинянської міської ради, зокрема трьох працівників Народного дому м. Глиняни. Згідно з Актом приймання-передавання особових справ і трудових книжок, провідним спеціалістом Відділу культури, молоді та спорту Золочівської РДА ОСОБА_8 27.01.2021 передано начальнику Відділу освіти, культури, молоді та спорту, охорони здоров'я, соціальних послуг (захисту) Глинянської міської ради Львівського району Львівської області ОСОБА_4 особові справи та трудові книжки працівників Народних домів, що передані до Глинянської міської ради Львівського району Львівської області, у тому числі працівників Народного дому м. Глиняни ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 .
Відділ освіти, культури, молоді та спорту, охорони здоров'я, соціальних послуг (захисту) Глинянської міської ради Львівського району Львівської області не надав доказів, що було проведене скорочення чисельності або штату працівників Народного дому м. Глиняни. За матеріалами справи зазначений факт не підтверджено. На трудові відносини з керівниками та працівниками комунальних закладів не впливає процес передачі цих закладів з підстав та на умовах, передбачених Законом України “Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій” від 17.11.2020 №1009-ІХ.
Факт продовження дії трудового договору відповідно до ч. 4 ст.36 КЗпП України не потребує видання наказу про продовження трудового договору. Відповідно до ч. 4 ст.36 КЗпП дія трудового договору з працівниками Народного дому м. Глиняни, який перейшов у власність Глинянської об'єднаної територіальної громади, продовжується. У даному випадку відбулася зміна власника закладу культури Народного дому м. Глиняни і згідно з ч. 4 ст. 36 КЗпП України дія трудових договорів працівників ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 продовжується. У працівників Народного дому м. Глиняни ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 в процесі передачі бюджетної установи Народного дому м. Глиняни у комунальну власність Глинянської територіальної громади не змінилася посада та місце роботи. Зазначена процедура передачі бюджетної установи не охоплюється правовою конструкцією “переведення”, передбаченою ч.1 ст. 32 КЗпП України.
Після внесення змін до реєстраційних документів (22.01.2021 зареєстровано Відділ) необхідно було внести запис у трудові книжки працівників ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 вноситься запис відповідно до Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників. Так, п.2.15 зазначеної Інструкції передбачено, якщо за час роботи працівника назва підприємства змінюється, то про це окремим порядком у графі 3 трудової книжки робиться запис: "Підприємство таке-то з такого-то числа переіменоване на таке-то", а у графі 4 проставляється підстава перейменування - наказ (розпорядження), його дата і номер.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Відділу освіти, культури, молоді та спорту, охорони здоров'я, соціальних послуг (захисту) Глинянської міської ради Львівського району Львівської області виплатити заборгованість по заробітній платі за період роботи з 04 січня 2021 по 31 березня 2021 року, така підлягає задоволенню, зважаючи на наступне.
Згідно з Актом приймання-передавання особових справ і трудових книжок, провідним спеціалістом Відділу культури, молоді та спорту Золочівської РДА Прокопик Н.В. 27.01.2021 передано начальнику Відділу освіти, культури, молоді та спорту, охорони здоров'я, соціальних послуг (захисту) Глинянської міської ради Львівського району Львівської області ОСОБА_4 особові справи та трудові книжки працівників Народних домів, що передані до Глинянської міської ради Львівського району Львівської області, у тому числі працівників Народного дому м. Глиняни ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 .
Матеріалами справи не підтвержено факт припинення трудового договору з працівниками Народного дому м. Глиняни ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ані відділом культури, молоді та спорту Золочівської РДА Львівської області, ані відділом освіти, культури, молоді та спорту, охорони здоров'я, соціальних послуг (захисту) Глинянської міської ради Львівського району Львівської області.
Особові справи і трудові книжки працівників Народного дому м. Глиняни ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 були прийняті Глинянською міською радою Львівського району Львівської області безумовно за клопотанням міського голови м. Глинян. Факт здійсненого невідповідного трудовому законодавству запису в трудовій книжці працівника попереднім роботодавцем не впливає на продовження трудових правовідносин та на зобов'язання виплати заробітної плати працівникам ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , які не звільнені відповідно до норм трудового законодавства.
Відділ освіти, культури, молоді та спорту, охорони здоров'я, соціальних послуг (захисту) Глинянської міської ради Львівського району Львівської області не надав доказів, що працівники Народного дому м. Глиняни ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 не виходили на роботу та не виконували своїх трудових обов'язків.
Суд вважає, що невиконання роботодавцем своїх трудових обов'язків не повинно обмежувати права працівників, відтак Глинянська міська рада Львівського району Львівської області повинна виплатити заборгованість по заробітній платі за період роботи з 04 січня 2021 по 31 березня 2021 року працівникам Народного дому м. Глиняни ОСОБА_1 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 .
Відповідно до ст. 94 КЗпП України та ст.1 Закону України “Про оплату праці” заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Стаття 21. «Права працівника на оплату праці» Закону України “Про оплату праці” передбачає право на оплату своєї праці відповідно до актів законодавства і колективного договору на підставі укладеного трудового договору. Факт припинення трудового договору з працівниками Народного дому м. Глиняни ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 матеріалами справи не підтверджено.
Відповідно до ст. 98 КЗпП України оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі законів та інших нормативно-правових актів України, генеральної, галузевих, регіональних угод, колективних договорів, у межах бюджетних асигнувань та позабюджетних доходів.
Згідно із абз. 3 п. 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 р.№100 середня заробітна плата працівникам обчислюється виходячи з виплат за останні два календарні місяці, що передують місяцю, у якому відбувається подія, з якою пов'язана відповідна виплата.
Що стосується вимоги позивачів про відшкодування моральної шкоди, суд виходить з наступного. Згідно зі статтею 237-1 КЗпП України відшкодування власником або уповноваженим ним органом моральної шкоди працівнику провадиться у разі, якщо порушення його законних прав призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв'язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя. Порядок відшкодування моральної шкоди визначається законодавством.
Відповідно до змісту ст. 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає , зокрема, у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів; у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи. Якщо інше не встановлено законом, моральна шкода відшкодовується грошовими коштами, іншим майном або в інший спосіб. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості. Моральна шкода відшкодовується одноразово, якщо інше не встановлено договором або законом.
Пунктом 13 постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» № 4 від 31 березня 1995 року роз'яснено, що судам необхідно враховувати, що відповідно до ст. 237-1 КЗпП за наявності порушення прав працівника у сфері трудових відносин (незаконного звільнення або переведення, невиплати належних йому грошових сум, виконання робіт у небезпечних для життя і здоров'я умовах тощо), яке призвело до його моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв'язків чи вимагає від нього додаткових зусиль для організації свого життя, обов'язок по відшкодуванню моральної (немайнової) шкоди покладається на власника або уповноважений ним орган незалежно від форми власності, виду діяльності чи галузевої належності.
Суд вважає вимогу позивача про відшкодування моральної шкоди обґрунтованими. Разом з тим, при вирішенні питання про стягнення моральної шкоди і визначенні її розміру суд враховує характер правопорушення, глибину душевних страждань, ступінь вини відповідача, вимоги розумності і справедливості. На основі чого, суд приходить до висновку про необхідність зменшення розміру моральної шкоди, яка підлягає стягненню на користь Позивачів до 2 000,00 грн.
Щодо вимог позивача про розподіл судових витрат з урахуванням витрат на правову допомогу суд зазначає таке.
Згідно з ч. 1, п. 1 ч. 3 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи належать витрати на професійну правничу допомогу.
Згідно з п. 3 ч. 2, ч. 8 ст. 141 ЦПК України судові витрати, пов'язані з розглядом справи, у разі часткового задоволення позову покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Суд враховує, що позивачі надали суду докази на підтвердження розміру витрат на професійну правничу допомогу, тому з відповідача підлягає стягненню сума витрат на правову допомогу пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про присудження працівникові виплати заробітної плати, але не більше ніж за один місяць.
На підставі викладеного, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги частково.
Керуючись ст. 2 -5, 12-13, 76-81, 141, 229, 259, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд
Позовні вимоги задоволити частково.
Зобов'язати Відділ освіти, культури, молоді та спорту, охорони здоров'я, соціальних послуг (захисту) Глинянської міської ради Львівського району Львівської області виплатити ОСОБА_1 заборгованість по заробітній платі за період роботи з 04 січня 2021 по 31 березня 2021 року, виходячи з розрахунку розміру середньомісячної заробітної плати за 2020 рік у відділі культури, молоді і спорту Золочівської районної державної адміністрації на займаній посаді директора Народного дому м. Глиняни.
Стягнути з Відділу освіти, культури, молоді та спорту, охорони здоров'я, соціальних послуг (захисту) Глинянської міської ради Львівського району Львівської області на користь ОСОБА_1 моральну шкоду в розмірі 2 000 (дві тисячі) грн., 00 коп. та витрати понесені на надання кваліфікованої правової допомоги у розмірі 4 000 (чотири тисячі) грн., 00 коп.
Зобов'язати Відділ освіти, культури, молоді та спорту, охорони здоров'я, соціальних послуг (захисту) Глинянської міської ради Львівського району Львівської області виплатити ОСОБА_6 заборгованість по заробітній платі за період роботи з 04 січня 2021 по 31 березня 2021 року, виходячи з розрахунку розміру середньомісячної заробітної плати за 2020 рік у відділі культури, молоді і спорту Золочівської районної державної адміністрації на займаній посаді художнього керівника Народного дому м. Глиняни.
Стягнути з Відділу освіти, культури, молоді та спорту, охорони здоров'я, соціальних послуг (захисту) Глинянської міської ради Львівського району Львівської області на користь ОСОБА_6 моральну шкоду в розмірі 2 000 (дві тисячі) грн., 00 коп. та витрати понесені на надання кваліфікованої правової допомоги у розмірі 4 000 (чотири тисячі) грн., 00 коп.
Зобов'язати Відділ освіти, культури, молоді та спорту, охорони здоров'я, соціальних послуг (захисту) Глинянської міської ради Львівського району Львівської області виплатити ОСОБА_7 заборгованість по заробітній платі за період роботи з 04 січня 2021 по 31 березня 2021 року, виходячи з розрахунку розміру середньомісячної заробітної плати за 2020 рік у відділі культури, молоді і спорту Золочівської районної державної адміністрації на займаній посаді технічного працівника Народного дому м. Глиняни.
Стягнути з Відділу освіти, культури, молоді та спорту, охорони здоров'я, соціальних послуг (захисту) Глинянської міської ради Львівського району Львівської області на користь ОСОБА_7 моральну шкоду в розмірі 2 000 (дві тисячі) грн., 00 коп. та витрати понесені на надання кваліфікованої правової допомоги у розмірі 4 000 (чотири тисячі) грн., 00 коп.
Допустити негайне виконання рішення суду в частині стягнення заробітної плати за один місяць.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Львівського апеляційного суду через суд першої інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 13.10.2021 року.
Суддя В. М. Сивак