Справа № 333/4107/21
Пр. № 3/333/1701/21
12жовтня 2021 року м. Запоріжжя
Суддя Комунарського районного суду м. Запоріжжя Наумова Ірина Йосипівна, розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючої,
за ст. 124 КУпАП, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ № 270515 від 07.06.2021 року, 31.05.2021 р оку о 14 год. 40 хв., водій ОСОБА_1 , керуючи автомобілем ЗАЗ 1102, д.н.з НОМЕР_1 , на вул. Магара, 1 в м. Запоріжжі, при зміні напрямку руху не впевнилась в безпеці маневру та скоїла зіткнення з автомобілем ВАЗ 21093 д.н.з НОМЕР_2 , водій ОСОБА_2 . Внаслідок ДТП автомобілі пошкоджено, завдано матеріальні збитки, травмованих немає. Згідно з даним протоколом про адміністративне правопорушення водій ОСОБА_1 порушила п.10.1 ПДР України, тобто вчинила правопорушення передбачене ст. 124 КУпАП.
В судовому засіданні 26.07.2021 р., з урахуванням позиції ОСОБА_1 , яка не визнавала свою вину у вчиненні вищезазначеного правопорушення, постановою суду призначено судову інженерно-транспортну експертизу, на вирішення якої постановлено наступні питання:
- як повинні були діяти водії ОСОБА_1 , ОСОБА_2 у даній дорожній ситуації відповідно до Правил дорожнього руху України?
- чи є в діяхОСОБА_1 з технічної точки зору порушення Правил дорожнього руху, в тому числіп.10.1, та чи перебувають такі порушення в причинному зв'язку з подією ДТП;
- чи є в діях ОСОБА_2 з технічної точки зору порушення Правил дорожнього руху, та чи перебувають такі порушення в причинному зв'язку з подією ДТП;
- виходячи з пошкоджень транспортних засобів, місце їх розташування після ДТП, пояснень учасників події, чи є свідчення водіїв ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про механізм зіткнення достовірними?
- ким з вищевказаних водіїв, з технічної точки зору та в який момент було створено небезпечна дорожня обстановка?
- чи була у водія ОСОБА_2 технічна можливість уникнути зіткнення в даній дорожній ситуації?
Проведення експертизи доручити експертам Запорізького науково-дослідному експертно-криміналістичному центру МВС України (м. Запоріжжя, вул. Аваліані, 19-а), попередивши їх про кримінальну відповідальність за ст.ст.384, 385 КК України.
Проведення цієї експертизи доручено експертам Запорізького науково-дослідному експертно-криміналістичному центру МВС України
26.08.2021 р. до суду надійшов висновок експерта. В період з 02.08.2021 р. по 15.09.2021 р. суддя Наумова І.Й. перебувала у відпустці
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Згідно з ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій і четвертій цієї статті.
За змістом ст.ст.279, 280 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення має розглядатись суддею у межах тих обставин, які зазначені у протоколі про таке порушення.
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ААБ № 270515 від 07.06.2021 р., зазначено дату скоєння адміністративного правопорушення 31.05.2021 року. З огляду на вищезазначене, суд дійшов висновку, що на час розгляду справи, а саме, 31.05.2021 р., сплинув строк накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 .
Відповідно до пункту 7 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: закінчення на момент розгляду справи про адміністративне
правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 7 частини першої статті 247 КУпАП, який не містить положень про наявність у суду повноважень щодо встановлення обставин вчинення адміністративного правопорушення, наявності вини особи у його вчиненні у разі закриття провадження про адміністративні правопорушення.
Крім того, логічне тлумачення абзацу першого статті 247 КУпАП дозволяє дійти висновку, що встановлення зазначених у цій статті юридичних фактів є єдиною необхідною підставою для припинення будь-яких дій щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності незалежно від встановлених будь-яких інших обставин, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення (стаття 280 КУпАП), у тому числі й вини особи у його вчиненні.
Таким чином, поєднання закриття справи з одночасним визнанням вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення є взаємовиключними рішеннями, і прийняття таких двох взаємовиключних рішень в одній постанові про закриття справи свідчить про порушення права людини на справедливий суд, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. За правилами статті 284 КУпАП рішенням, що доводить вину особи, є постанова про накладення адміністративного стягнення або застосування заходів впливу, умовою якої є визначення вини.
Отже, наявність або відсутність вини встановлюється саме під час здійснення провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Таким чином, вина осіб, що притягуються до адміністративної відповідальності, не встановлюється у справах, у яких провадження закривається.
Тобто, обставини, що виключають провадження у справі про адміністративне правопорушення визначені статтею 247 КУпАП. Відповідно до п.7 цієї статті провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Дана норма є імперативною і по своїй суті є формою відмови держави від юридичного переслідування особи за вчинення адміністративного правопорушення.
Суд також враховує практику Європейського Суду з прав людини (пункт 137 Рішення від 09 січня 2013 року у справі «Олександр Волков проти України» (заява №21722/11) про те, що строки давності слугують кільком важливим цілям, а саме: забезпеченню юридичної визначеності та остаточності, захисту потенційних відповідачів від не заявлених вчасно вимог, яким може бути важко протистояти, та запобігти будь-якій несправедливості, яка могла б виникнути, якби від судів вимагалося виносити рішення щодо подій, що мали місце у віддаленому минулому, на підставі доказів, які через сплив часу стали ненадійними та неповними (див. рішення від 22 жовтня 1996 року у справі «Стаббінгз та інші проти Сполученого Королівства» (StubbingsandOthers v. theUnitedKingdom), п. 51, Reports 1996-IV). Строки давності є загальною рисою національних правових систем договірних держав щодо кримінальних, дисциплінарних та інших порушень.
З урахуванням того, що на даний час закінчився визначений ст.38 КУпАП строк притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, провадження у цій справі підлягає закриттю на підставі п.7 ст.247 КУпАП.
Суд вважає за необхідне додатково роз'яснити, що учасники вищевказаної дорожньо-транспортної події ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не позбавлені можливості звернутись за захистом своїх прав у порядку цивільного судочинства.
Аналогічна судова практика міститься в постанові Запорізького апеляційного суду від 15 лютого 2021 р. у справі №330/2457/20.
Керуючись ст.ст. 38, 124, 276-284 КУпАП, суд -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 124 КУпАП закрити, в зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП..
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Комунарський районний суд м. Запоріжжя протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Комунарського районного
суду м. Запоріжжя Ірина Йосипівна Наумова