Справа № 638/12858/21
Провадження № 3/638/3285/21
11 жовтня 2021 року Дзержинський районний суд м. Харкова у складі :
Головуючого судді Цвірюка Д.В.,
за участю секретаря Межирицької В.Ю.,
прокурора Кіншакової Н.В.,
особи, стосовно якої складено протокол ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні зали судових засідань Дзержинського районного суду м. Харкова матеріали, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Харківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, рнокпп НОМЕР_1 , який працював головним державним ревізором-інспектором відділу публічних закупівель управління інфраструктури та бухгалтерського обліку Головного управління Державної податкової служби у Харківській області, на даний час не працює, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , про притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст. 172-6 КУпАП,
встановив:
ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного державного ревізора-інспектора відділу публічних закупівель управління інфраструктури та бухгалтерського обліку Головного управління Державної податкової служби у Харківській області, будучи відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування, несвоєчасно, 09.08.2021 року подав щорічну декларацію за 2020 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні зазначеного вище правопорушення частково визнав, погодився, що декларацію подав невчасно, однак зазначив, що був необізнаним про необхідність подання декларації.
Прокурор в судовому засіданні протокол підтримала, вважала, що ОСОБА_1 своїми діями вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, тому просила притягнути його до відповідальності, призначивши адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Суд, заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши надані матеріали, оцінивши надані докази кожний окремо та у їх сукупності, дійшов наступного.
Згідно наказу Головного управління Державної податкової служби у Харківській області № 149-о від 30.03.2020 року ОСОБА_1 з 30.03.2020 року призначено на посаду головного державного ревізора-інспектора відділу превентивного аналізу управління податкового моніторингу Головного управління ДПС у Харківській області.
Відповідно до наказу Головного управління Державної податкової служби у Харківській області № 320-о від 16.07.2020 року ОСОБА_1 переведено на посаду головного державного інспектора відділу матеріально-технічного забезпечення ГУ ДПС у Харківській області.
Наказом Головного управління Державної податкової служби у Харківській області № 476-о від 21.09.2020 року ОСОБА_1 з 21.09.2020 року переведено на посаду головного державного ревізора-інспектора відділу публічних закупівель управління інфраструктури та бухгалтерського обліку цього Управління.
Відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Пунктом 9 ст. 1 Закону України “Про запобігання корупції” визначено, - що правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною ч. 1 ст. З цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
У відповідності до ч. 1 ст. 65 даного Закону за вчинення корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Таким чином, відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини першої статті 3 Закону, ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону, а тому він є суб'єктом декларування та суб'єктом правопорушення.
Відповідно до абзацу ч.1 ст.45 ЗУ «Про запобігання корупції» особи, зазначені у п. 1, п.п. «а» і «в» п. 2 ч. 1 ст.3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 12 Закону Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.
Відповідно до частини 5 статті 12 Закону нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів. Нормативно-правові акти Національного агентства, які пройшли державну реєстрацію, набирають чинності з дня офіційного опублікування якщо інакше не передбачено самими актами, але не раніше дня офіційного опублікування.
Рішенням Національного агентства від 10.06.2016 року №3 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 року за №959/29089, затверджено форму декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Частиною першою Форми визначено, що декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), шляхом заповнення електронної форми.
Відповідно до положень п.п. 8 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про запобігання корупції» (за текстом - Закон), до повноважень Національного агентства віднесено здійснення контролю та перевірки декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування (за текстом - декларація), зберігання та оприлюднення таких декларацій.
Відповідно до порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 3 від 10.06.2016 року, визначено, що після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб'єкт декларування підписує документ накладенням на нього власного ЕЦП. У випадку не накладення ЕЦП на документ під час його подання до ІТС Реєстр документ залишається в особистому кабінеті суб'єкта декларування із статусом “Чернетка”. Збереження та подання документів до ІТС Реєстр підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб'єкту декларування на адресу його електронної пошти, вказану під час реєстрації в Реєстрі, та до персонального електронного кабінету суб'єкта декларування. Після отримання зазначеного повідомлення суб'єкт декларування повинен невідкладно, але не пізніше семи днів після дня отримання такого повідомлення, перевірити зміст поданого ним документа та у разі виявлення неповних або недостовірних відомостей в ньому подати виправлений документ відповідно до цього Порядку. Перед підписанням документа суб'єкту декларування необхідно підтвердити його ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей шляхом проставлення відповідної відмітки в документі.
Відповідно до вищезазначеного, ОСОБА_1 зобов'язаний був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2020 рік до 00:00 01.04.2021 року.
За даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (щорічну) за 2020 рік 09.08.2021 року о 13 годині 57 хвилин.
Заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, доведена дослідженими судом доказами, а саме:
-протоколом про адміністративне правопорушення №467 від 16.08.2021 року;
-повідомленням від 08.04.2021 року вх. №858;
-копією запиту УСР в Харківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 15.03.2021 року №1571/55/119/01-2021;
-копією відповіді ДПС України ГУ ДПС у Харківській області від 02.04.2021 року вх.№805;
-копією положення про відділ публічних закупівель управління інфраструктури та бухгалтерського обліку Головного управління ДПС у Харківській області;
-копією посадової інструкції головного державного інспектора;
-копією особової картки державного службовця №10654;
-наказом №149-о від 30.03.2020 року;
-наказом №320-о від 16.07.2020 року;
-витягом з наказу №476-о від 21.09.2020 року;
-наказом №19-о від 12.01.2021 року;
-скрін-шотом сторінки з офіційного сайту Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до якого ОСОБА_1 подав декларацію щорічну 09.08.2021 року о 13:57 год.
Отже, судом встановлено, що ОСОБА_1 несвоєчасно подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2020 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Разом із цим, судовим розглядом встановлено, що 08.04.2021 року за вх.№858 на адресу Управління стратегічних розслідувань в Харківській області ДСР НП України надійшло повідомлення від заступника начальника ДПС України Головного управління ДПС у Харківській області про факт порушення з боку колишнього головного державного інспектора відділу публічних закупівель управління інфраструктури та бухгалтерського обліку ГУ ДПС ОСОБА_1 вимог ч.1 ст.45 Закону України від 14.10.2014 №1700-VII «Про запобігання корупції», а саме щодо неподання останнім декларації типу «Щорічна» за 2020 рік.
16.08.2021 року старшим оперуповноваженим в особливо важливих справах управління стратегічних розслідувань в Харківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України Байрачним В.І. складено протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №467 стосовно ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Однак, вважаю, що днем виявлення вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, слід вважати саме 08.04.2021 року, коли до Управління стратегічних розслідувань в Харківській області ДСР НП України надійшло повідомлення від відповідальної особи ДПС України ГУ ДПС у Харківській області про факт несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно з пунктом 7 статті 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення, закінчився строк накладення адміністративного стягнення, передбачений статтею 38 КУпАП.
Відповідно до положень частини 3 статті 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Враховуючи викладене, суддя дійшов висновку про закриття провадження у справі у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строків, передбачених ч.3 ст.38 КУпАП.
Керуючись ст.ст.172-6 ч.1, 221, 247, 283, 284 КУпАП, суддя,-
постановив:
Провадження у справі відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП - закрити у зв'язку із закінченням строку притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченого ст.38 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Харківського апеляційного суду через суд першої інстанції.
Суддя: Д.В.Цвірюк