Справа № 686/24039/21
Провадження № 3/686/7865/21
08 жовтня 2021 року м. Хмельницький
Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Навроцький В.А., розглянувши справу про притягнення до відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительку АДРЕСА_1 , не працюючу,
за ст. 164-16 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
До Хмельницького міськрайонного суду з відділення поліції №1 Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області надійшов протокол про адміністративне правопорушення Серії ВАБ 500038 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 164-16 КУпАП, згідно якого: «21 вересня 2021 року о 12 год. 00 хв. ОСОБА_1 збувала міцний спиртовий напій домашнього виробництва, а саме самогон за ціною 35 грн. 0,5 л., тобто займалася господарською діяльністю щодо якої є спеціальне зобов'язання ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спиртового, коньячного, тютюнового, алкоголю власних тютюнових виробів»».
Відповідно до виписаних у ст.ст. 252, 254, 255, 256 КУпАП положень, протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення. У ньому, крім іншого, зазначаються відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
З наведеного слідує, що протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення.
Положеннями ст. 276 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен вирішити, у тому числі й питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення (п.2), а в разі неправильного складання такого протоколу, у тому числі і про зайняття видами господарської діяльності, щодо яких є спеціальна заборона, встановлена законом (ч. 1 ст. 164-16 Кодексу України про адміністративні правопорушення), повернути матеріали адміністративної справи до відділу поліції для належного (додаткового) оформлення.
Натомість диспозиція ч.1 ст. 164-16 Кодексу України про адміністративні правопорушення є бланкетною, а спеціальна заборона зайняттям видами господарської діяльності, передбачена положеннями Законів України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» та «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Пунктом чотирнадцятим частини першої статті 1 ЗУ «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» визначено поняття суб'єкта господарювання - це зареєстрована в установленому законодавством порядку юридична особа незалежно від її організаційно-правової форми та форми власності, яка провадить господарську діяльність, крім органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також фізична особа підприємець.
Проте, у протоколі про дане адміністративне правопорушення не зазначено: вид господарської діяльності, на який накладено заборону і який порушений ОСОБА_1 не додано доказів відсутності ліцензії на продаж, виготовлення спиртних напоїв; чи є суб'єктом господарювання ОСОБА_1 , в матеріалах справи відсутні документи про вилучення коштів, отриманих від збуту самогону, самого речового доказу та експерного висновку щодо вилученої речовини.
Крім, того враховуючи, що диспозиція ч. 1 ст. 164-16 КУпАП є бланкетною, протокол про адміністративне правопорушення, має містити посилання на відповідний нормативний акт, тобто Закон України із зазначенням конкретної статті, яка вважається порушеною, однак таке посилання у протоколі відсутнє, наявне лише посилання на Закон з неіснуючою назвою.
На підставі викладеного вважаю за необхідне повернути протокол про адміністративне правопорушення для належного оформлення, оскільки наведене порушення закону є істотним і не може бути усунено в судовому засіданні.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 9, 256, 283 КУпАП, суд,-
Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 164-16 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути для доопрацювання до відділення поліції №1 Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області.