06.10.2021 Справа №607/17879/21
Провадження №1-кс/607/5884/2021
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області, в режимі відеоконференції клопотання прокурора Тернопільської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону ОСОБА_3 , в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62021140030000052 від 01.07.2021, про продовження строку відсторонення від посади
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Шевченко Славутського району Хмельницької області, громадянин України, з вищою освітою, проживає: АДРЕСА_1 , працюючого на посаді заступника військового комісара - начальника відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 , розлучений, на утриманні має малолітню дитину, раніше не судимий,
який підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України,
Прокурор Тернопільської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону ОСОБА_3 , в рамках кримінального провадження № 62021140030000052 від 01 липня 2021 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України звернувся до слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області із клопотанням про продовження строку відсторонення від посади ОСОБА_4 .
Клопотання мотивоване тим, що слідчими третього слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62021140030000052 від 01 липня 2021 року за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Як зазначає прокурор, 08 липня 2021 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю с. Шевченко Славутського р-ну Хмельницької області, українцю, громадянину України, заступнику військового комісара - начальнику відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 , фактично проживаючому за адресою: АДРЕСА_1 , вручено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Досудовим розслідуванням установлено, що згідно наказу ІНФОРМАЦІЯ_2 від 14 січня 2019 року №5 ОСОБА_4 призначено на посаду заступника військового комісара - начальника відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі- ІНФОРМАЦІЯ_3 ).
Згідно ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України, військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби, приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, виконання військового обов'язку в запасі, проходження служби у військовому резерві, дотримання правил військового обліку. Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи і організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (об'єднані міські) військові комісаріати (далі - районні (міські) військові комісаріати), військові комісаріати Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, а також територіальні центри (в Автономній Республіці Крим, областях, місті Києві) та філіали (в районах та містах) комплектування військовослужбовцями за контрактом. Громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (міського) військового комісаріату для оформлення військово-облікових документів, приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних, проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії районного (міського) військового комісаріату, проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі, виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Відповідно до пункту 8 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою КМУ від 03 червня 2013 року №389, завданням військових комісаріатів відповідно до покладених обов'язків є керівництво військовим обліком призовників і військовозобов'язаних на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, у тому числі в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників і військовозобов'язаних на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ), проведення призову громадян на військову службу в мирний і воєнний час, проведення добору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у доборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів із числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення заходів з підготовки та ведення територіальної оборони, інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Пунктами 14 та 15 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою КМУ від 03 червня 2013 року №389 визначено, що військовий комісар відповідає за: стан обліково-призовної роботи, мобілізаційну готовність військового комісаріату, підготовку, виховання, військову та трудову дисципліну, морально-психологічний стан особового складу, організацію роботи та контроль за здійсненням заходів щодо запобігання і протидії корупції, своєчасне і повне виконання завдань, покладених на військові комісаріати. Військовий комісар зобов'язаний: забезпечувати виконання особовим складом військового комісаріату поставлених перед ним завдань; організовувати: взаємодію військового комісаріату з місцевими держадміністраціями, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також органами військового управління та військовими частинами, які розміщені на території відповідальності військового комісаріату, ведення персонально-якісного обліку військовозобов'язаних і призовників, обліку транспортних засобів, що підлягають передачі ІНФОРМАЦІЯ_4 та іншим військовим формуванням під час мобілізації та у воєнний час, розроблення та уточнення плану проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів на відповідній території, а також разом з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування розроблення та виконання плану заходів щодо утримання бази оповіщення, збору і поставки мобілізаційних ресурсів військового комісаріату в готовності до використання за призначенням, проведення перевірок готовності підприємств до оповіщення та забезпечення явки громадян, що підлягають призову на військову службу під час мобілізації та у воєнний час, на пункти збору або у військові частини, перевірок стану бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час і виконання військово-транспортного обов'язку, здійснювати контроль за веденням військового обліку військовозобов'язаних та призовників, здійснювати контроль за правомірністю видачі громадянам документів військового обліку, посвідчень та інших документів, забезпечувати: виконання вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.
Відповідно до ст. ст. 2, 9, 11, 16, 58, 59, 130, 111-112, 395 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, ОСОБА_4 , під час проходження військової служби повинен свято та непорушно дотримуватись Конституції України і законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, сумлінно вивчати військову справу, зразково виконувати свої службові обов'язки та бути готовим до виконання завдань, пов'язаних із захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, забезпечувати недоторканність державного кордону та охорону суверенних прав України. Крім цього, згідно вищевказаних положень, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Таким чином, проходячи військову службу на посаді заступника військового комісара - начальника відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 є особою, яка постійно обіймає в органах державної влади посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій та згідно Примітки 1 до ст. 364 КК України є службовою особою.
Разом з цим, відповідно до підпункту «г», п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_4 є суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення. Згідно з ст. 22 вказаного Закону, особам, зазначеним ч. 1 ст. 3 цього Закону, забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах. Відповідно до ст. ст. 23, 24 Закону України «Про запобігання корупції», особам, зазначеним у пунктах 1, 2 частини першої ст. 3 вказаного Закону, забороняється безпосередньо або через інших осіб вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи близьких їм осіб від юридичних або фізичних осіб, а у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, зобов'язані невідкладно вжити таких заходів: відмовитися від пропозиції; за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію; залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників; письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації, спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції.
Відповідно до Примітки до ст. 368 КК України службовими особами, які займають відповідальне становище, у статтях 368, 368-2, 369 та 382 цього Кодексу є особи, зазначені у пункті 1 примітки до статті 364 цього Кодексу, посади яких згідно із статтею 6 Закону України «Про державну службу» належать до категорії «Б», судді, прокурори і слідчі, а також інші, крім зазначених у пункті 3 примітки до цієї статті, керівники і заступники керівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх структурних підрозділів та одиниць.
Таким чином, ОСОБА_4 будучи заступником військового комісара - начальником відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 , при виконанні службових обов'язків за посадою, постійно здійснює функції представника влади, обіймає посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у зв'язку з чим є службовою особою, яка займає відповідальне становище.
Відповідно до вимог ст. ст. 19, 68 Конституції України, ОСОБА_4 зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також неухильно їх додержуватись.
Незважаючи на свою обізнаність з вимогами вищевказаних нормативно правових актів, будучи попередженим про обмеження, передбачені Законом України «Про запобігання корупції», які спрямовані на запобігання корупційним правопорушенням, ОСОБА_4 використав свої службові повноваження у злочинних цілях за наступних обставин.
Згідно Указу Президента України ОСОБА_5 від 24 лютого 2021 року №71/2021 «Про звільнення в запас військовослужбовців строкової військової служби, строки проведення чергових призовів та чергові призови громадян України на строкову військову службу у 2021 році» постановлено призвати на строкову військову службу придатних за станом здоров'я до військової служби громадян України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старших осіб, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу: y квітні - червні 2021 року та y жовтні - грудні 2021 року.
Досудовим розслідування встановлено, що у червні 2021 року ОСОБА_6 , котрий перебував на військовому обліку як призовник у ІНФОРМАЦІЯ_5 , у зв'язку з обізнаністю про вищевказаний Указ Президента та бажанням змінити своє місце проживання на місто Здолбунів Тернопільської області, звернувся до свого знайомого ОСОБА_7 , який в минулому працював на посаді у ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_7 з метою консультації та роз'яснення вимог чинного законодавства щодо призову.
Під час розмови ОСОБА_7 , дізнавшись про намір ОСОБА_8 стати на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_7 зателефонував до свого знайомого з числа працівників даної установи який представився військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_4 з питаннями щодо можливості взяття на військовий облік ОСОБА_6 на що останній повідомив про необхідність обговорення таких питань під час особистої зустрічі.
Тоді ж, у ОСОБА_4 виник злочинний умисел, спрямований на особисте збагачення, шляхом одержання неправомірної вигоди для себе за забезпечення прийняття рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо взяття ОСОБА_6 на військовий облік та не призову останнього на строкову військову службу та у подальшому вжиття заходів щодо визнання його непридатним для проходження військової служби.
У зв'язку з цим, ОСОБА_4 з метою реалізації злочинного умислу, спрямованого на особисте збагачення, всупереч інтересам служби, переслідуючи корисливий мотив, 30 червня 2021 року перебуваючи на території залізничного вокзалу міста Рівне, в присутності ОСОБА_7 повідомив ОСОБА_8 про те, що взяття останнього на військовий облік у підконтрольній ОСОБА_4 установі може тривати значний час і може закінчитися негативно у вигляді прийняття рішення про відмову від взяття на облік.
Однак, у разі надання йому ОСОБА_4 грошових коштів у розмірі 1500 доларів США, ІНФОРМАЦІЯ_3 прийме рішення щодо взяття ОСОБА_6 на військовий облік та в подальшому, як додаткову послугу, не здійснить призов ОСОБА_6 на строкову військову службу шляхом вживання заходів щодо визнання його непридатним для проходження військової служби.
ОСОБА_6 , усвідомлюючи, що у разі невиконання протиправних вимог ОСОБА_4 , для нього настануть негативні наслідки у вигляді відмови від взяття на військовий облік, не бажаючи їх настання, будучи поставленим у безвихідь змушений був погодитися на протиправні вимоги ОСОБА_4 .
Однак, розуміючи незаконність зазначених вимог та усвідомлюючи, що надання неправомірної вигоди є кримінально-караним діянням, не бажаючи бути притягненим до кримінальної відповідальності та бажаючи викрити незаконні дії службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_6 звернувся з відповідною заявою до правоохоронних органів та почав діяти під їхнім контролем, з метою викриття злочинної діяльності останніх.
У подальшому, близько 15 год. 07 липня 2021 року, ОСОБА_6 згідно попередньої домовленості з ОСОБА_4 прибув в супроводі ОСОБА_7 до закладу (бару) «Три валети» за адресою: АДРЕСА_2 .
Під час вказаної зустрічі, ОСОБА_4 , переслідуючи злочинний умисел спрямований на особисте збагачення, всупереч інтересам служби, переслідуючи корисливий мотив, отримав від ОСОБА_8 грошові кошти у розмірі 1500 доларів США (за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим НБУ станом на 07.07.2021 становить 40 874 гривень), котрі особисто перерахував та помістив до гаманця, що знаходився в наплічній сумці, за забезпечення прийняття рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо взяття ОСОБА_6 на військовий облік та подальшого не призову останнього на строкову військову службу шляхом вжиття заходів щодо визнання його непридатним для проходження військової служби.
Після того, ОСОБА_4 в порядку ст. 208 КПК України затримали працівники правоохоронних органів та вилучили вищевказану неправомірну вигоду у розмірі 1500 доларів США.
З огляду на наведене слідчий вважає, що у кримінальному провадженні № 62021140030000052 від 01 липня 2021 року наявна обґрунтована підозра щодо вчинення ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, що підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами.
08 вересня 2021 року ухвалою Тернопільського міськрайонного суду ОСОБА_4 відсторонено від посади заступника військового комісара - начальника відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 строком до 07 жовтня 2021 року.
Прокурор вказує, що обставинами, які дають підстави вважати, що перебування підозрюваного ОСОБА_4 на посаді заступника військового комісара - начальника відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 сприяло вчиненню кримінального правопорушення, є те, що інкриміноване підозрюваному ОСОБА_4 кримінально?каране діяння вчинено ним безпосередньо на займаній посаді заступника військового комісара - начальника відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 , із використанням свого службового становища, що унеможливлює виконання ним своїх обов'язків на час кримінального провадження, оскільки, продовжуючи перебувати на вказаній посаді, підозрюваний зможе незаконними засобами впливати на свідків - своїх колег по роботі - працівників ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також інших можливих співучасників вчинення кримінального правопорушення.
Перебування ОСОБА_4 на вказаній посаді безпосередньо сприяло вчиненню ним кримінального корупційного правопорушення, а його мотив дає підстави вважати, що перебуваючи на цій посаді, останній зможе продовжити свою злочинну діяльність.
Окрім того, ОСОБА_4 є військовою службовою особою Збройних Сил України та має закріплену за ним вогнепальну зброю наявність якої вже створює тиск на вищевказаних учасників кримінального провадження через побоювання фізичної розправи у випадку надання викривальних показів та інших дій спрямованих на встановлення вини ОСОБА_4 .
Прокурор звертає увагу, що під час вчинення даного злочину ОСОБА_4 , схиляючи ОСОБА_6 до надання йому неправомірної вигоди, неодноразово заявляв останньому про те, що така його незаконна діяльність носить систематичний характер і жодна з осіб, яка в минулому надавала йому неправомірну вигоду за вчинення подібних дій, не скаржиться на невиконання ним своїх зобов'язань.
Прокурор зазначає, що вищеописані обставини, які стали підставою для відсторонення ОСОБА_4 від займаної посади, продовжують існувати, а сторона обвинувачення не мала можливості забезпечити досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення, іншими способами протягом дії попередньої ухвали.
Беручи до уваги вищевикладене, та враховуючи наявність достатніх підстав вважати, що припинення та запобігання у подальшому протиправній поведінці підозрюваного ОСОБА_4 щодо перешкоджання кримінальному провадженню, неможливе без відсторонення останнього від посади заступника військового комісара - начальника відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також те, що ОСОБА_4 є військовослужбовцем та підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, прокурор просить клопотання задовольнити.
Прокурор ОСОБА_3 в судовому засіданні підтримав подане клопотання, просив задовольнити та продовжити строк відсторонення від посади ОСОБА_4 в межах строку досудового розслідування.
Підозрюваний ОСОБА_4 не заперечив з приводу клопотання. Додатково зазначив, що він на даний час додатково підробляє, а тому відсторонення його від посади, не впливає на його матеріальний стан.
Заслухавши доводи сторін кримінального провадження, дослідивши клопотання, копії матеріалів, якими сторони обґрунтовують свою позицію, слідчий суддя приходить до наступного висновку:
Стаття 43 Конституції України передбачає, що кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, тому будь-які обмеження щодо реалізації цього права, в тому числі і відсторонення від посади під час кримінального провадження, повинно здійснюватись виключно з підстав та у порядку, передбаченому КПК України.
У статті 2 КПК України встановлено, що завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Відповідно до ч. 5 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Частини 1, 2 ст. 154 КПК України визначають, що відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 157 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
При вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Відповідно до ч. 2 ст. 158 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у продовженні строку відсторонення від посади, якщо прокурор не доведе, що: 1) обставини, які стали підставою для відсторонення від посади, продовжують існувати; 2) сторона обвинувачення не мала можливості забезпечити досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення від посади, іншими способами протягом дії попередньої ухвали.
Встановлено, що слідчими Третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Тернополі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у
м. Львові, за процесуального керівництва Тернопільської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62021140030000052 від 01 липня 2021 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
В ході здійснення досудового розслідування у даному кримінальному провадженні 07 липня 2021 року ОСОБА_4 затримано в порядку ст. 208 КПК України.
08 липня 2021 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України КК України, тобто у одержанні неправомірної вигоди службовою особою для себе за вчиненням ним в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданого йому службового становища, вчиненому службовою особою, яка займає відповідальне становище, поєднаним з вимаганням неправомірної вигоди.
08 вересня 2021 року ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської обласної ОСОБА_4 відсторонено від посади заступника військового комісара - начальника відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 , строком до 07 жовтня 2021 року.
Так, про обґрунтованість підозри, пред'явленої ОСОБА_4 , та його причетність до вчинених кримінальних правопорушень свідчать матеріали кримінального провадження у їх сукупності, зокрема: заява ОСОБА_9 про вчинення кримінального правопорушення від 30 червня 2021 року; пояснення ОСОБА_6 від 30 червня 2021 року; протоколи допитів свідка ОСОБА_6 від 01 липня 2021 року, 08 липня 2021 року; протоколи допиту свідка ОСОБА_7 від 02 липня 2021 року, 08 липня 2021 року; протокол огляду, ідентифікації, помічення та вручення грошових коштів від 07 липня 2021 року; протокол освідування особи від 07 липня 2021 року.
Отже, з урахуванням змісту долучених до клопотання матеріалів кримінального провадження у їх сукупності, слідчий суддя встановив, що зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце і підтверджуються на даному етапі розслідування достатньою сукупністю доказів.
Враховуючи, що слідчий суддя на цьому етапі провадження лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї обмежувального заходу, то з огляду на наведені у клопотанні та встановлені у судовому засіданні дані слідчий суддя доходить висновку про обґрунтованість підозри та можливу причетність ОСОБА_10 до вчинення кримінального правопорушення, передбачено ч.2 ст.367 КК України.
Щодо існування заявлених ризиків слідчий суддя зазначає таке.
На думку слідчого судді, прокурором у поданому клопотанні та в судовому засіданні доведено існування обставин, які свідчать про те, що ризики, для запобігання яким ОСОБА_4 відсторонено від посади, не зменшились та продовжують існувати і надалі.
Як вбачається зі змісту ухвали слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської обласної від 08 вересня 2021 року, якою до ОСОБА_4 відсторонено від посади, слідчий суддя дійшов до висновку про доведеність ризиків того, що підозрюваний може перешкоджати кримінальному провадженню шляхом незаконного впливу на свідків, колег по роботі, інших можливих співучасників вчинення кримінального правопорушення, може продовжити діяльність, пов'язану з одержанням неправомірної вигоди.
Так, перебуваючи на посаді заступника військового комісара - начальника відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 має безпосередній контакт з колегами та підлеглими, відтак, слідчий суддя вважає, що не перестала існувати можливість незаконного впливу на свідків, колег по роботі, інших можливих співучасників вчинення кримінального правопорушення, з огляду на те, що згідно зі ст. 23 КПК України доказове значення матимуть показання цих осіб, отримані безпосередньо судом саме під час судового розгляду кримінального провадження. Тобто доказове значення у кримінальному провадженні матимуть саме ті показання свідка, які будуть надані останнім безпосередньо під час судового розгляду у судовому засіданні, а не надані ним в ході досудового розслідування. Вказане доводить, що з метою зміни свідками та експертами своїх показань на користь підозрюваного або відмови від дачі показань останній може впливати на вказаних осіб у незаконний спосіб.
Крім цього, слідчий суддя вважає, що стороною обвинувачення доведено, що ризик того, що ОСОБА_4 перебуваючи на посаді заступника військового комісара - начальника відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 може продовжити свою злочинну діяльність, не зменшився та продовжує існувати. Так, перебування ОСОБА_4 на вказаній посаді безпосередньо сприяло вчиненню ним кримінального корупційного правопорушення. Окрім цього, під час вчинення даного злочину ОСОБА_4 , схиляючи ОСОБА_6 до надання йому неправомірної вигоди, неодноразово заявляв останньому про те, що така його незаконна діяльність носить систематичний характер і жодна з осіб, яка в минулому надавала йому неправомірну вигоду за вчинення подібних дій, не скаржиться на невиконання ним своїх зобов'язань, а тому слідчий суддя вважає, що підозрюваний і надалі може продовжувати свою незаконну діяльність з корисливих мотивів.
Відтак слідчий суддя встановив, що ризики передбачені п.п. 3, 5 ч.1 ст.177 КПК України, визначені вищевказаною ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської обласної від 08 вересня 2021 року на даний час продовжують існувати, що свідчить про необхідність продовження ОСОБА_4 строку відсторонення його від посади.
Ухвалою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської обласної від 04 жовтня 2021 року строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62021140030000052 від 01 липня 2021 року продовжено до п'яти місяців, а саме до 07 грудня 2021 року.
Слідчий суддя звертає увагу, що за наслідками розгляду клопотання не встановлено обставин, які б свідчили про негативні наслідки відсторонення ОСОБА_4 від займаної ним посади заступника військового комісара - начальника відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 та вплив такого відсторонення на інших осіб.
На думку слідчого судді, потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваного як відсторонення його від посади, а негативні наслідки відсторонення від посади є мінімальними та не перевищують необхідність та можливість досягнення завдань у даному кримінальному провадженні.
За таких підстав слідчий суддя доходить висновку, що стороною обвинувачення доведено наявність обставин, визначених ч. 2 ст. 158 КПК України, а тому клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 43 Конституції України, ст. 2, 131, 132, 154, 157, 309, 369-372, 532 КПК України, слідчий суддя
Клопотання задовольнити.
Продовжити строк відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади заступника військового комісара - начальника відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 , на два місяці.
Встановити строк дії ухвали до 06 грудня 2021 року.
Ухвала підлягає негайному виконанню в порядку, передбаченому для виконання судових рішень.
Копію ухвали негайно після її оголошення надіслати підозрюваному ОСОБА_4 та направити до ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора у цьому кримінальному провадженні.
Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді може бути подана безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1