Єдиний унікальний № 243/6960/21
Провадження № 3/243/2713/2021
Іменем України
12 жовтня 2021 року суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Фалін І.Ю., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, РНОКПП НОМЕР_1 , працюючої на посаді начальника відділу планово-фінансової діяльності, бухгалтерського обліку та звітності Територіального управління Державної судової адміністрації України (далі - ТУ ДСА України) в Донецькій області, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 3 ст. 164-12 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
В період з 25.02.2021 року по 25.5.2021 року при проведення планової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ТУ ДСА України в Донецькій області за період з 01.01.2019 року по 31.12.2020 року було виявлено порушення бюджетного законодавства в частині взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань, а саме: в період часу з 01.01.2019 року по 31.03.2019 року за КПКВКДБ 0501020 «Забезпечення здійснення правосуддя місцевими, апеляційними судами та функціонування органів і установ системи правосуддя» за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» на 2019 рік взяті зобов'язання по виплаті та виплачена винагорода присяжним за минулий бюджетний період, за 2018 та 2018 роки, у поточному 2019 році на загальну суму 28933,96 грн. та, як наслідок, за КЕКВ 2800 сплачено єдиний соціальний внесок на загальну суму 6365,47 грн. без відповідних бюджетних асигнувань при відсутності кредиторської заборгованості в обліку ТУ ДСА України в Донецькій області та зареєстрованої кредиторської заборгованості в органі Державного казначейства, що є порушенням ч. 1 ст. 23, ч. ч. 1, 4 ст. 48, п. 20 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України, ч. 1 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п. 43 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2002 року № 228, п. 2.1 р. 2 Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2012 року № 309, п. 10, 11 р. 2 посадової інструкції начальника відділу планово-фінансової діяльності, бухгалтерського обліку та звітності, і передбачає відповідальність за ч. 3 ст. 164-12 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, надала суду письмові пояснення, в яких зазначила, що ТУ ДСА України в Донецькій області не мало можливості зареєструвати кредиторську заборгованість у 2017 році, оскільки заяви присяжних про виплату винагороди надходили до Управління із запізненням, вже у наступному бюджетному періоді. Стосовно виплати винагороди присяжним у 2019 році за 2018 рік зазначила, що такі виплати проводились внаслідок того, що бюджетні кошторисні призначення для виплати винагороди присяжним за КЕКВ 2800 наприкінці 2018 року було повністю вичерпано, внаслідок чого не було можливості зареєструвати кредиторську заборгованість з подальшою її виплатою в наступному році.
Провина ОСОБА_1 повністю доведена та підтверджується наступними матеріалами справи:
-протоколом про адміністративне правопорушення № 05/57/2021 пр від 24.06.2021 року;
-письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 11.10.2021 року;
-актом (витягом) планової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ТУ ДСА України в Донецькій області за період з 01.01.2019 року по 31.12.2020 рік, № 04.05.08-20/006 від 01.06.2021 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій і четвертій цієї статті.
Судом встановлено, що адміністративне правопорушення було виявлено під час тривалої планової ревізії, яка проводилась в період часу з 25.02.2021 року по 25.05.2021 року, а отже, на теперішній час закінчився строк накладення адміністративного стягнення.
З огляду на вищенаведене, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 слід визнати винною у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 164-12 КУпАП, та провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 164-12 КУпАП підлягає закриттю у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 38, 247 п. 7, 283, 284 КУпАП, суд -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 164-12 Кодексу України про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрити у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків притягнення до адміністративної відповідальності, передбачених ст. 38 КУпАП.
Скаргу на постанову у справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Суддя Слов'янського
міськрайонного суду І.Ю. Фалін
Донецької області