12.10.2021 227/3945/21
12 жовтня 2021 року м.Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:
Головуючого судді Любчик В.М.,
при секретарі судового засідання Сафронової К.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Добропільського міськрайонного суду Донецької області в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Добропільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), про встановлення факту народження дитини, -
05.10.2021 року ОСОБА_1 звернулась до Добропільського міськрайонного суду Донецької області із заявою про встановлення факту народження дитини, заінтересована особа: Добропільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків).
Заяву обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 . зазначила, що в зареєстрованому шлюбі ніколи не перебувала. 16.03.2021 року у родильному відділенні Макіївського перинатального центру, на території не підконтрольній уряду країни, народила дитину жіночої статі, вагою 2650,00 грамів. 30.03.2021 року ОСОБА_1 отримала свідоцтво про народження дитини на непідконтрольній території, після чого звернулась до Добропільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області, де останній відмовили в усній формі щодо проведення будь-яких реєстраційних дій відносно факту народження дитини, оскільки пред'явлений документ не відповідає діючому законодавству. На сьогоднішній день у заявниці відсутня будь-яка інша можливість зареєструвати факт народження дитини відповідно до закону та отримати відповідне свідоцтво про народження дитини, тому вимушена звернутись до суду за захистом своїх прав. ). У зв'язку з викладеним, просить суд встановити факт народження нею дитини жіночої статі ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Макіївка.
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, але через канцелярію суду надала заяву про розгляд справи без її участі, заявлені вимоги підтримує повністю та просила їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи, Добропільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) в судове засідання не з'явився, але 11.10.2021 року від начальника відділу надійшла письмова заява про розгляд справи у відсутність їх представника.
Дослідивши матеріали справи, вивчивши фотознімки, з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, судом встановлено наступне.
Як передбачено ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
ОСОБА_1 є громадянкою України, про що свідчить додана до матеріалів справи копія паспорту серії НОМЕР_1 , виданого 13.12.2013 року Кіровським РВ у м. Донецьку ГУ ДМС України в Донецькій області (а.с. 5).
Згідно копії довідки №1449-5000401951 від 04.10.2021 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, фактичне місце проживання громадянки ОСОБА_1 є за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 7).
Як було зазначено ОСОБА_1 у заяві про встановлення факту народження дитини, вона ІНФОРМАЦІЯ_1 у родильному відділенні Макіївського перинатального центру народила дитину жіночої статі, вагою 2650,00 грамів.
З копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого 30.03.2021 року Петровським відділом ЗАГС Донецького міського управління юстиції міністерства юстиції, так званої «донецької народної республіки», актовий запис 59, вбачається фіксування факту народження громадянкою ОСОБА_1 дитини жіночої статі ІНФОРМАЦІЯ_2 . Вказана копія свідоцтва про народження видано закладом, що розташовано на тимчасово неконтрольованій органами державної влади України території.
До матеріалів справи було долучено фотознімки на яких зображена заявниця ОСОБА_1 разом з новонародженою дитиною та відповідною биркою із зазначенням дати народження дитини, її ваги та росту.
З повідомлення начальника Добропільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) №153/154/13/21/21 від 09.10.2021 року вбачається, що в архіві відділу та у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян, актовий запис про народження на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - не виявлено.
Надаючи юридичну оцінку правовідносинам у справі, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014р. №1207-VII, із змінами від 26.03.2021р., (у редакції чинній на момент звернення заявника з заявою), будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Також, відповідно до п.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей», місцевим державним адміністраціям було рекомендовано забезпечити до 01.12.2014 року переміщення бюджетних установ, підприємств та організацій, що належать до сфери їх управління, з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (далі - тимчасово неконтрольована територія), в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі. Переміщення здійснюється лише тих бюджетних установ, підприємств та організацій, що у разі зміни місцезнаходження зможуть забезпечити провадження своєї діяльності.
У зв'язку з цим деякі лікувально-профілактичні заклади охорони здоров'я не здійснили переміщення, не змінили юридичної адреси та продовжили виконувати свої повноваження на тимчасово неконтрольованій території. Медичні документи, оформлені медичними закладами, які розташовані на тимчасово неконтрольованій території, вказують на те, що відсутнє підпорядкування медичного закладу у відповідності до відомчої підпорядкованості, що ставить під сумнів легітимність оформлення медичного свідоцтва про народження закладами охорони здоров'я, органами, установами, організаціями, місцем розташування яких є населенні пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
За приписами ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ч. 1 ст. 77, ч. 1 ст. 79 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях (ч.ч.1, 5, 6 ст.81 ЦПК України).
Нормою ч. 1 ст. 294 ЦПК України передбачено, що під час розгляду справ окремого провадження суд зобов'язаний роз'яснити учасникам справи їхні права та обов'язки, сприяти у здійсненні та охороні гарантованих Конституцією і законами України прав, свобод чи інтересів фізичних або юридичних осіб, вживати заходів щодо всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи.
Аналізуючи вказані приписи законодавства, суд приходить до висновку, що надане заявницею свідоцтво про народження, видане закладом на тимчасово непідконтрольній державі Україна території, тому зазначений документ є недійсним і не створює правових наслідків.
Між тим, суд приймає до уваги роз'яснення ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ про застосування положень ЦПК України стосовно особливостей провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, що викладені у листі від 15.04.2016 року №9-1130/0/4-16, та практику Європейського суду з прав людини, зокрема у справах проти Туреччини («Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також справах проти Молдови та Росії («Mozer v. the Republic of Moldova and Russia», «Ilasku and Others v. Moldova and Russia»), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права, із врахуванням «намібійського винятку», приходить до висновку, що рішення суду в такій категорії справ має ґрунтуватися на дотриманні вимог ЦПК України, щодо повного і всебічного з'ясування обставин справи на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у сукупності, в тому числі з урахуванням документів, які видані органами та установами, що знаходяться на непідконтрольній території.
Водночас, відповідно до абз. 3 ст. 2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» від 18 січня 2018 року № 2268-VIII, діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв'язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи.
Отже, зважаючи на викладені законодавчі приписи, суд приймає як належний доказ документи, що підтверджують факт народження у громадянки ОСОБА_1 дитини жіночої статі ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території.
При цьому, суд звертає увагу заявника на позицію Верховного суду України, викладену в п. 18 Постанови Пленуму №5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», згідно якої, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Підсумовуючи викладене, судом встановлено, про наявність факту народження громадянкою України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженкою міста Білозірське міста Добропілля Донецької області, дитини жіночої статі, ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Макіївка Донецької області, Україна.
На підставі ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та керуючись ст.ст. 4, 76, 77, 79, 81, 247, 263, 315, 317, 319 ЦПК України, суд -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Добропільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), про встановлення факту народження дитини - задовольнити.
Встановити факт народження громадянкою України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (РНОКПП НОМЕР_3 ), уродженкою міста Білозірське міста Добропілля Донецької області, дитини жіночої статі ІНФОРМАЦІЯ_5 в місті Макіївка, Україна.
У порядку ч. 4 ст. 317 ЦПК України, рішення суду підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Копію рішення невідкладно надіслати до Добропільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (код ЄДРПОУ 25336362, Донецька область, м. Добропілля, пров. Європейський, 6), для державної реєстрації народження особи.
Надруковано в нарадчій кімнаті у одному примірнику.
Суддя В.М. Любчик
12.10.2021