Справа №295/12691/21
1-кс/295/6056/21
11.10.2021 року м. Житомир
Слідчий суддя Богунського районного суду м. Житомира - ОСОБА_1 ,
секретар судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора Житомирської окружної прокуратури ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні № 42021061020000018, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 21.01.2021 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2, 3 ст. 191 КК України, -
Прокурор звернулась до суду з указаним клопотанням, посилаючись на те, що Житомирською окружною прокуратурою здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні №42021061020000018 від 21.01.2021 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2, 3 ст. 191 України. Досудовим розслідуванням встановлено, що за результатами проведення закупівлі з використанням електронної системи закупівель (UA-2019-10-21-001952-b) 03.01.2020 між КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Житомирської міської ради та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » укладено договір №4 про постачання електричної енергії. Згідно зазначеного договору ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » зобов'язувався поставити КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Житомирської міської ради електричну енергію (код за ДК 021:2015 09310000-5) для забезпечення потреб об'єктів споживача. Згідно специфікації до даного договору постачальник зобов'язується поставити 17 000 000 кВт*год. електричної енергії за ціною 1,44999994117647 грн. на загальну суму 24 649 999 грн. Відповідно до п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції до 19.04.2020) істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.
19.04.2020 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення публічних закупівель». Відповідно до змін Закон України «Про публічні закупівлі» викладено в новій редакції. У зв'язку з цим змінилась нумерація статей та дещо змінились положення, які стосуються внесення змін до істотних умов договору, пов'язаннях з коливанням ціни товару на ринку.
Згідно п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» Закону України «Про публічні закупівлі» істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.
В подальшому, сторонами укладено ряд додаткових угод, якими збільшувалась ціна електричної енергії та зменшувались обсяги постачання. Зокрема, вже 29.01.2020 між КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Житомирської міської ради та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » укладено додаткову угоду №3 до договору №4 від 03.01.2020, згідно з якою ціну електричної енергії збільшено до 1,496628 грн. за 1 кВт*год. 14.02.2020 укладено додаткову угоду №4 до договору №4 від 03.01.2020, згідно з якою ціну електричної енергії збільшено до 1,6462908 грн. за 1 кВт*год. 16.03.2020 укладено ще одну додаткову угоду до договору №4 від 03.01.2020, згідно з якою ціну електричної енергії збільшено до 1,8109198 грн. за 1 кВт*год. 03.04.2020 укладено додаткову угоду №8 до договору №4 від 03.01.2020, згідно з якою ціну електричної енергії збільшено до 1,992 грн. за 1 кВт*год. 30.07.2020 укладено ще одну додаткову угоду до договору №4 від 03.01.2020, згідно з якою ціну електричної енергії збільшено до 2,093796 грн. за 1 кВт*год. 30.11.2020 укладено додаткову угоду №11 до договору №4 від 03.01.2020, згідно з якою ціну електричної енергії збільшено до 2,1984858 грн. за 1 кВт*год. 15.12.2020 укладено додаткову угоду №14 до договору №4 від 03.01.2020, згідно з якою ціну електричної енергії збільшено до 2,2855218 грн. за 1 кВт*год. Разом з тим, з висновку судово-товарознавчої експертизи №СЕ-19/106-21/5138-ТВ від 29.06.2021 вбачається, що в окремих періодах коливання ціни на електричну енергію в бік збільшення не спостерігалось.
Під час досудового розслідування з метою надання оцінки обґрунтованості підвищення ціни на електричну енергію згідно з зазначеними вище додаткових угод в якості спеціалістів залучались працівники ІНФОРМАЦІЯ_3 . Згідно їх висновку підвищення ціни на електричну енергію на підставі додаткових угод №4 від 14.02.2020, №6 від 16.03.2020, №11 від 30.11.2020 відбулось необґрунтовано (частково необґрунтовано), внаслідок чого КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Житомирської міської ради зайво сплатило ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » 3 163 043, 31 грн. Необґрунтованість підвищення ціни згідно з зазначеними додаткових угод та суму завданих збитків підтверджено також висновком судово-економічної експертизи №131 від 20.09.2021.
В обґрунтування заявленого клопотання прокурор вказала, що на даний час виникла необхідність у призначенні судово-почеркознавчої експертизи, для проведення якої необхідно надати вільні зразки підпису начальника КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Житомирської міської ради ОСОБА_4 . Документи, із вільними зразками підпису ОСОБА_4 , перебувають у володінні КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Житомирської міської ради за адресою: АДРЕСА_1 . Їх отримання в інший спосіб ніж шляхом тимчасового доступу є неможливим.
Тому прокурор просить надати тимчасовий доступ до оригіналів документів, що перебувають у володінні КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Житомирської міської ради (ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ; юридична і фактична адреси: АДРЕСА_1 ).
Прокурор у судове засідання не з'явилась, надала заяву про проведення розгляду клопотання без її участі, зазначивши, що клопотання підтримує та просить його задовольнити.
Розгляд клопотання проведено без виклику особи, у володінні якої знаходиться інформація, що відповідає положенням ч. 2. ст. 163 КПК України.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя вважає клопотання таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії, та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно положень п. п. 1, 2, 3 ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відомості, які можуть становити таємницю вчинення нотаріальних дій, згідно з п. 3 ч. 1 ст. 162 КПК України, належить до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах.
Частиною 6 ст. 163 КПК України визначено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Оскільки документи, які перебувають у володінні КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Житомирської міської ради, тимчасовий доступ до яких просить надати прокурор, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, необхідні для проведення слідчих дій, а також вилучення оригіналів пов'язане з необхідністю призначення вказаних вище судових експертиз, не становлять собою речей, які містять охоронювану законом таємницю тому клопотання прокурора є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 132, 159, 160, 162-165, 166, 309, 369-372 КПК України, слідчий суддя
Клопотання задовольнити.
Надати першому заступнику керівника Житомирської окружної прокуратури ОСОБА_5 , прокурорам окружної прокуратури ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_3 слідчим СВ Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 тимчасовий доступ до оригіналів документів з можливістю їх вилучення, які перебувають у володінні КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Житомирської міської ради (ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ; юридична і фактична адреси: АДРЕСА_1 ) та містять підпис начальника КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Житомирської міської ради ОСОБА_4 , датованих груднем 2019 - січнем 2020 років, березнем-квітнем 2020 року, листопадом 2020 року (не менше 5 документів за кожен період).
Строк дії ухвали визначити до 10.11. 2021.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала набирає законної сили з моменту оголошення та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1