Справа № 947/25101/21
Провадження № 1-кс/947/14087/21
13.10.2021 року слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника підозрюваного - адвоката ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Одеській області старший ОСОБА_6 , яке погоджено прокурором Одеської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері ОСОБА_3 , про відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в рамках кримінального провадження № 42021164010000042 від 30.07.2021 року, -
Як вбачається з клопотання, слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Одеській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42021164010000042 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 30.07.2021, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368, ч. 3 ст. 410 КК України.
Нагляд за додержанням законів під час здійснення досудового розслідування у формі процесуального керівництва здійснюється Одеською спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері.
Так, 18.06.2020 наказом Міністра оборони України № 261 та відповідно до наказу командира військового частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 202 від 10.08.2020, призначено командиром військової частини НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_5 .
Відповідно до ст. ст. 19, 68 Конституції України ОСОБА_5 зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Згідно із ст. ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та ст. ст. 1, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України. Військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, наказів командирів, поводитися з гідністю й честю, не допускати негідних вчинків.
В силу наявного досвіду проходження військової служби - ОСОБА_5 знає та розуміє вищевикладені вимоги Конституції України, Законів України та виданих в її розвиток та реалізацію інших нормативно-правових актів, що встановлюють зазначені обмеження.
Відповідно до ст. 58 Закону України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» командир є єдиноначальником і особисто відповідає перед державою за бойову та мобілізаційну готовність довіреної йому військової частини, за забезпечення охорони державної таємниці; за бойову підготовку, виховання, військову дисципліну, морально-психологічний стан, збереження життя і зміцнення здоров'я особового складу; за внутрішній порядок, стан і збереження озброєння, боєприпасів, бойової та іншої техніки, пального і матеріальних засобів; за всебічне забезпечення військової частини; за додержання принципів соціальної справедливості. Командир відповідно до посади, яку він займає, повинен діяти самостійно і вимагати від підлеглих виконання вимог Конституції України, законів України, статутів Збройних Сил України та інших нормативно-правових актів.
Крім того, згідно ст. 59 Закону України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» командир батальйону зобов'язаний: негайно доповідати старшому командиру (начальнику) про кримінальне чи адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, вчинене підлеглим військовослужбовцем, а командир (начальник) військової частини (установи) - негайно повідомляти про це відповідному прокурору, а в разі вчинення кримінального чи адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією військовослужбовцем Збройних Сил України - начальнику відповідного органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України; встановлювати у військовій частині такий внутрішній порядок, який гарантував би неухильне виконання законів України і положень статутів Збройних Сил України; показувати приклад дисциплінованості, неухильного виконання вимог законодавства, наказів і розпоряджень командирів (начальників); бути ввічливим і справедливим у ставленні до підлеглих, не принижувати їх честі і гідності; організовувати своєчасну видачу всіх видів забезпечення та перевіряти його повноту.
Також, відповідно Статуту, командир батальйону зобов'язаний: керувати правовим вихованням військовослужбовців бригади, у разі вчинення військовослужбовцем кримінального правопорушення негайно повідомляти про його вчинення органу досудового розслідування; знати справжній стан військової дисципліни в бригаді, вживати заходів для запобігання кримінальним та іншим правопорушенням, негайно доповідати старшому командирові (начальникові) про події, кримінальні правопорушення, адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією та військові адміністративні правопорушення в бригаді і повідомляти про них відповідного прокурора (у разі належності бригади до Збройних Сил України повідомляти також начальника відповідного органу управління Служби правопорядку), особисто з'ясовувати причини катастрофи та інших випадків, пов'язаних із загибеллю людей чи з іншими тяжкими наслідками; щоденно видавати письмові накази по стройовій частині, а у разі потреби - з питань бойової підготовки, окремо по тилу, технічній частині та службі ракетно-артилерійського озброєння; керувати фінансовою діяльністю бригади, розпоряджатися згідно із законодавством коштами, забезпечувати ощадливе витрачання коштів у суворій відповідності із затвердженим кошторисом.
Одночасно, ст. ст. 45, 48, 53 Закону України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України», у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення, зокрема командир батальйону має право застосовувати стягнення, у вигляді: зауваження, догани, суворої догани.
В той же час, як визначено «Порядком виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» затвердженого наказом № 260 від 07.06.2018 Міністерства оборони України, командири (начальники) військових частин Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби, виплата щомісячної премії військовослужбовцям здійснюється на підставі наказу командира військової частини, який видається до 05 числа місяця, наступного за місяцем преміювання, з урахуванням військової дисципліни, наявності дисциплінарних стягнень, показників виконання службових обов'язків.
В той же час, при порушенні військової дисципліни, незадовільному виконанні службових обов'язків виплата щомісячної премії військовослужбовцям здійснюється не в повному обсязі або не виплачується взагалі.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_7 , обіймає посаду помічника начальника штабу - начальника зв'язку 11 окремого мотопіхотного батальйону військової частини НОМЕР_1 , яка дислокується за адресою: АДРЕСА_1 .
Встановлено, що останній, у період з жовтня 2020 року по липень 2021 року виконував завдання на лінії бойового зіткнення у зоні ООС Луганських та Донецьких областей.
Згідно Порядку виплати винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту за безпосередню участь у воєнних конфліктах, в заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації чи в антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду, затверджений Наказом Міністерства оборони України 18 вересня 2020 року № 340, пункт 3 встановлено, що виплати винагороди здійснюється військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь в заходах ЗНБО.
Умови віднесення військовослужбовців до таких, що беруть безпосередню участь в заходах ЗНБО, визначаються пунктами 4-6 розділу II Порядку виплати винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту за безпосередню участь у воєнних конфліктах, в заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації чи в антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду.
Виплата винагороди здійснюється військовослужбовцям за місцем проходження служби на підставі наказів командирів органів військового управління та військових частин, у яких зазначається розмір винагороди в гривнях. Командирам військових частин - на підставі наказів вищих командирів (начальників, керівників).
Крім того, пунктом 5 зазначеного Порядку, розмір винагороди визначається пропорційно дням безпосередньої участі в заходах ЗНБО, який обраховується з дня фактичного початку участі військовослужбовців у цих заходах до дня завершення такої участі, про що зазначається у відповідних наказах командирів.
Відповідно до пункту 7 Порядку, з підтверджуючих документів являється бойовий наказ командира військової частини для виконання поставлених завдань охорони об'єктів (несення служби на блокпостах, звільнення захоплених об'єктів тощо), письмовий наказ командира військової частини, яка виконувала завдання.
Так, у період часу з жовтня 2020 по липень 2021 року, ОСОБА_7 , виконував бойові завдання в інших місцях дислокації в межах визначеного району воєнного конфлікту, заходів ЗНБО чи АТО, за які згідно Додатку 1 до Порядку виплати винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту за безпосередню участь у воєнних конфліктах, в заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації чи в антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду (пункт 1 розділу ІІ), здійснюється нарахування нагород в розмірі 6500 гривень, щомісячно.
Крім того, командир військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_5 , зловживаючи своїм службовим становищем здійснював табелювання ОСОБА_7 , у період часу з жовтня 2020 по липень 2021 року, який начебто виконував бойові завдання на лінії бойового зіткнення на глибину ротних опорних пунктів першого ешелону оборони; виконання бойових завдань на території противника (території між позиціями військ противника та своїх військ), в акваторії Азовського моря; участь у заходах з відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою.
Відповідно до Порядку виплати винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту за безпосередню участь у воєнних конфліктах, в заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації чи в антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду (пункт 1 розділу ІІ), розмір винагород за вказані завдання становить 17000 гривень, щомісячно.
Згідно злочинного плану командир в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_5 зловживаючи своїм службовим становищем у період часу жовтень 2020 - липень 2021 року видавав накази «Про виплату винагороди військовослужбовцям за безпосередню участь в ООС», до яких включались військовослужбовці зазначеної частини, в тому числі ОСОБА_7 , відповідно до яких здійснювались виплати винагород за безпосередню участь в ООС в інших місцях дислокації в межах визначеної зони проведення ООС пропорційно дням безпосередньої участь з розрахунку 6500,00 гривень за повний місяць, та виплати винагород за безпосередню участь в ООС на лінії бойового зіткнення на глибину ротних опорних пунктів пропорційно дням безпосередньої участі з розрахунку 17000,00 гривень за повний місяць.
Проте, як встановлено в ході досудового розслідування, ОСОБА_7 , фактично не перебував на лінії бойового зіткнення на глибину ротних опорних пунктів в зоні проведення ООС.
У подальшому, зазначені накази стали підставою для нарахування ОСОБА_7 грошових коштів, визначена частина яких за усною вимогою ОСОБА_5 повинна була йому передаватись в обов'язковому порядку, що в свою чергу у подальшому впливало на не створення штучних перешкод при проходженні військової службі у зазначеній військовій частині.
У зв'язку із вищевикладеним, відповідно до примітки 1 до статті 364 КК України, ОСОБА_5 під час перебування на посаді командира військової частини НОМЕР_1 , відповідно до своїх обов'язків є службовою особою.
З метою укриття своїх злочинних, протиправних дій, ОСОБА_5 залучив начальника служби охорони державної таємниці 11 окремого мотопіхотного батальйону військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_8 , якому була відведена роль пособника, а саме останній повинен був збирати грошові кошти з військовослужбовців, та передавати їх командиру в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_5 .
Так, 25.07.2021 близько о 10 годині 00 хвилин, точний час досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи на місці постійної дислокації військової частини НОМЕР_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_8 діючи за вказівкою ОСОБА_5 , переслідуючи злочинний умисел зустрівся з ОСОБА_7 . В ході бесіди ОСОБА_8 запитав, чи отримав він за червень 2021 року виплату винагороди військовослужбовцям за безпосередню участь в ООС, на що ОСОБА_7 , повідомив, що отримав.
Крім того, ОСОБА_8 повідомив, що за вказівкою ОСОБА_5 , він повинен передати грошові кошти в розмірі 5000 гривень, оскільки ця сума становить різницю від виплати, нарахованої йому за виконання завдань на лінії бойового зіткнення в той час, коли він фактично знаходився у «другій лінії» оборони. ОСОБА_7 повідомив ОСОБА_8 , про те, що йому з цього приводу нічого невідомо і він ніяких рапортів та заяв не писав. Як повідомив ОСОБА_8 , що ОСОБА_5 , самостійно вирішувалось питання, щодо «табелювання» та в подальшому нарахування грошових виплат військовослужбовцям за безпосередню участь в ООС.
Того ж дня, у вечірній час ОСОБА_5 , знаходячись у офіцерському гуртожитку розташованому за адресою: АДРЕСА_1 , почав вимагати з ОСОБА_7 грошові кошти в розмірі 5000 гривень та повідомив, що у разі не надання неправомірної вигоди з його боку як службової особи будуть вжиті заходи, щодо накладення на нього дисциплінарних стягнень та в подальшому він клопотатиме перед вищим керівництвом про розірвання з ним військового контракту та звільнення з військової служби. Крім того, ОСОБА_5 повідомив, щоб ОСОБА_7 в найкоротший час розрахувався та передав грошові кошти ОСОБА_8 .
Окрім того, 17.08.2021 в денний час, ОСОБА_8 знаходячись на території А2980, за адресою: Одеської обл., м. Подільськ, вул. Армійська, 77 зустрівся з ОСОБА_7 та повідомив, останнього про те, що коли він буде готовий надати йому грошові кошти в сумі 5000 гривень, для передачі невстановленій службовій особі, щоб зателефонував і ОСОБА_8 під'їде до нього.
Так, 17.08.2021 близько 18 години 40 хвилини, на мобільний телефон ОСОБА_8 зателефонував ОСОБА_7 та повідомив про намір зустрітися, на що, ОСОБА_8 повідомив, що сам приїде та запитав, де знаходиться ОСОБА_7 , останній повідомив, що знаходиться біля кафе «FLATWHITE», що розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Армійська, 27, на що ОСОБА_8 сказав, що під'їде через 10 хвилин.
17.08.2021 близько 18 години 49 хвилин, ОСОБА_8 , перебуваючи в попередній змові з ОСОБА_5 , виконуючи відведену йому роль посібника, під'їхав на автомобілі «Renault Megane», чорного кольору з державним номерним знаком « НОМЕР_2 », до ОСОБА_7 за вказаною адресою. В ході розмови, ОСОБА_7 запитав у ОСОБА_8 коли він повідомить ОСОБА_5 , про те, що він передав грошові кошти, які він вимагав від нього, на що ОСОБА_8 відповів, щоб не турбувався, він зателефонує до командира в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_5 .
У подальшому, після розмови, ОСОБА_8 , з метою закінчення реалізації злочинного умислу, запропонував пройти до машини ОСОБА_7 , де останній повинен був передати раніше обумовлену суму неправомірної вигоди.
Того ж дня, ОСОБА_5 , діючи з єдиним злочинним корисливим наміром, спрямованим на незаконне збагачення, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, надав вказівку ОСОБА_8 отримати від ОСОБА_7 неправомірну вигоду у розмірі 5000 тисяч гривень. ОСОБА_8 перебуваючи у своєму автомобілі, що розташовувався на парковці біля будинку № 27 по вул. Армійській в м. Подільськ, Одеської області разом з ОСОБА_7 , виконуючи відведену йому роль пособника, одержав від ОСОБА_7 неправомірну вигоду в розмірі 5000 тисяч гривень, для подальшої передачі ОСОБА_5 , за вчинення та не вчинення дій, а саме: нарахування грошових коштів у виді надбавки в період перебування в зоні проведення ООС ОСОБА_7 та в подальшому не накладання на останнього дисциплінарних стягнень, що можуть стати підставою для розірвання військового контракту та звільнення з військової служби.
30 вересня 2021 року ОСОБА_5 вручене письмове повідомлення про його підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Сторона обвинувачення звертається з клопотанням, обґрунтовуючи його тим, що ОСОБА_5 на даний час обіймає посаду командира батальйону військової частини НОМЕР_1 та здійснює свою діяльність на підставі наказу Міністра оборони України № 261 від18.06.2020 та відповідно до наказу командира військового частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 202 від 10.08.2020 є підстави вважати, що підозрюваний має намір шляхом погроз знищити, сховати, спотворити чи підробити документи та речі, які мають відношення до зазначеного кримінального провадження та які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального провадження, впливати на свідків, а саме шляхом зловживання своїм службовим становищем впливати на підлеглих, які викривають його та співучасників даного злочину, задля схиляння їх до зміни показань шляхом вмовляння, підкупу, погроз, тощо.
Крім того, вказаний ризик підтверджується протоколами допиту свідка ОСОБА_7 та допиту підозрюваного ОСОБА_8 , а також протоколом проведення НСРД, на яких ОСОБА_5 використовуючи своє службове становище, впливає на останніх з метою зміни раніше наданих ними показів, де вони надають покази, щодо злочинних дій ОСОБА_5 .
Також підозрюваний може впливати на експертів та інших учасників кримінального провадження, їх близьких родичів та/або друзів шляхом вмовляння, підкупу, погроз щодо зміни показань на свою користь, вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальні правопорушення, у тому числі пов'язане з наданням неправомірної вигоди працівникам правоохоронних органів та суддів з метою уникнення від кримінальної відповідальності, що ускладнить та негативно вплине на повноту, об'єктивність, всебічність та неупередженість здійснення досудового розслідування.
У зв'язку з викладеним сторона обвинувачення звертається до слідчого судді з клопотанням про відсторонення від посади.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав у повному обсязі та просив задовольнити.
Захисник підозрюваного в судовому засіданні заперечила проти задоволення клопотання, надавши суду письмові заперечення з додатками, оголосивши їх, зі змісту яких вбачається, що клопотання необґрунтоване, надумане та безпідставне, на підозрюваного покладено обов'язок не спілкуватись зі свідками, підозрюваний такий обов'язок виконує, підозрюваний ОСОБА_8 оговорює підозрюваного ОСОБА_5 . До повідомлення ОСОБА_5 про підозру та після того підозрюваний на свідків не впливав. У разі задоволення клопотання, це буде мати негативний вплив на матеріальне становище підозрюваного, який має на утриманні двох неповнолітніх дітей. На підставі листа вищого командира в/ч НОМЕР_3 підозрюваний вже відсторонений від виконання службових повноважень до закінчення розгляду справи судом. Захисник просила відмовити у задоволенні клопотання про відсторонення від посади підозрюваного.
Підозрюваний в судовому засіданні пояснив, що вже відсторонений від посади, підтримав думку захисника.
Дослідивши клопотання та долучені в його обґрунтування матеріали, а також матеріали надані стороною захисту в судовому засіданні, заслухавши думку учасників судового засідання, слідчий суддя приходить до наступного переконання.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.
Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.
Згідно ч. 1 ст. 157 КПК України, слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Відповідно до абз. 1 ч. 5 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII від 14.10.2014, особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
30.09.2021 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, за кваліфікуючими ознаками: одержання службовою особою неправомірної вигоди для себе за не вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду будь-якої дії з використанням наданої їй влади та службового становища, поєднане з вимаганням неправомірної вигоди.
Обґрунтованість підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України підтверджується: повідомленням про вчинення злочину від 29.07.2021, заявою ОСОБА_7 про вчинення кримінального правопорушення від 30.07.2021, протоколами допиту свідка ОСОБА_7 , відповіддю на доручення від 30.07.2021, протоколами допитів свідків ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , та ОСОБА_16 , протоколом затримання ОСОБА_8 в порядку ст. 208 КПК України, протоколом обшуку автомобіля, в ході якого виявлено та вилучено грошові кошти в розмірі 5000 тисяч гривень, які є неправомірною вигодою, протоколами допиту підозрюваного ОСОБА_8 , протоколом огляду мобільного телефону ОСОБА_5 , протоколами проведення НСРД, протоколом обшуку від 17.08.2021 року та іншими доказами, які в сукупності підтверджують обставини кримінального правопорушення.
Зважаючи на дані, які містяться в наданих слідчому судді матеріалах, а також приймаючи до уваги п. 175 рішення ЄСПЛ у справі «Нечипорук і Йонкало проти України» від 21.07.2011 року, згідно якого термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення, слідчий суддя вважає доведеним у судовому засіданні наявність обґрунтованої підозри за фактом можливого вчинення ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Беручи до уваги те, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, слідчий суддя приходить до переконання про наявність правових підстав для застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від посади.
Так, слідчий суддя враховує обґрунтованість підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, кваліфікуючі ознаки даного діяння, слідчий суддя приходить до переконання, що підозрюваний, займаючи посаду командира військової частини НОМЕР_1 , має доступ до службових кабінетів установи, документів, а також електронних носіїв інформації, що можуть містити відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, у зв'язку з чим наявний ризик у вигляді можливого знищення, приховання або спотворення речей та документів, які мають значення для досудового розслідування та можуть бути використані як докази в рамках даного кримінального провадження.
При встановленні наявності ризику впливу на свідків слід враховувати встановлену Кримінальним процесуальним кодексом України процедуру отримання показань від осіб, які є свідками у кримінальному провадженні, а саме: спочатку на стадії досудового розслідування показання отримуються шляхом допиту слідчим чи прокурором, а після направлення обвинувального акту до суду на стадії судового розгляду - усно шляхом допиту особи в судовому засіданні (ч. 1, 2 ст. 23, ст. 224 КПК України).
Суд може обґрунтовувати свої висновки лише на показаннях, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання або отриманих у порядку, передбаченому статтею 225 КПК України, тобто допитаних на стадії досудового розслідування слідчим суддею. Суд не вправі обґрунтовувати судові рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору, або посилатися на них (ч. 4 ст. 95 КПК України).
За таких обставин ризик впливу на свідків існує не лише на початковому етапі кримінального провадження при зібранні доказів, а й продовжує існувати на стадії судового розгляду до моменту безпосереднього отримання судом показань від свідків та дослідження їх судом.
Крім того, слідчий суддя враховує, що в рамках даного кримінального провадження наявні особи свідків та підозрюваного ОСОБА_8 , на показаннях яких сторона обвинувачення на теперішній час посилається в обґрунтування існування в рамках даного кримінального провадження обґрунтованої підозри за фактом можливого вчинення ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, а також враховуючи, що вказаний ризик підтверджується протоколами допиту свідка ОСОБА_7 та допиту підозрюваного ОСОБА_8 , а також протоколом проведення НСРД, на яких ОСОБА_5 використовуючи своє службове становище, впливає на останніх з метою зміни раніше наданих ними показів, де вони надають покази, щодо злочинних дій ОСОБА_5 , у зв'язку з чим, слідчий суддя приходить до переконання про наявність ризику у вигляді можливого незаконного впливу підозрюваного на свідків, які проходять службу у військовій частині НОМЕР_1 , зокрема, тих, які безпосередньо підпорядковуються ОСОБА_5 , та можуть повідомити важливі обставини вчинення кримінального правопорушення.
Слідчий суддя вважає також доведеним в судовому засіданні, з огляду на обставини вчинення кримінального правопорушення та обґрунтованість підозри у вчиненні ОСОБА_5 інкримінованого йому кримінального правопорушення, що саме займана ним посада сприяла можливому вчиненню останнім кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Слідчий суддя також зазначає, що ані підозрюваний, ані його захисником не надано суду документів на підтвердження факту дійсного утриманні неповнолітніх дітей.
Оскільки застосування вказаного заходу забезпечення кримінального провадження є необхідним для запобігання ймовірній протиправній поведінці підозрюваного, оскільки позбавить його можливості незаконними засобами впливати на свідків та іншого підозрюваного у кримінальному провадженні, то потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права ОСОБА_5 , про який ідеться у клопотанні прокурора.
З урахуванням викладеного, вбачається наявність достатніх підстав вважати, що для запобігання протиправній поведінці підозрюваного, який, перебуваючи на посаді, може спотворити, знищити або приховати докази, які мають значення для досудового розслідування, впливати на свідків, існує необхідність в застосуванні заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення ОСОБА_5 від займаної посади, слідчий суддя приходить до переконання, що клопотання сторони обвинувачення є обґрунтованим, а тому підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 131, 132, 154-157, слідчий суддя, -
Клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Одеській області старший ОСОБА_6 , яке погоджено прокурором Одеської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері ОСОБА_3 , про відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в рамках кримінального провадження № 42021164010000042 від 30.07.2021 року - задовольнити.
Тимчасово відсторонити підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади командира військової частини НОМЕР_1 , строком до 30.11.2021 року, в межах строку досудового розслідування.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її проголошення.
Копію ухвали вручити прокурору Одеської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері ОСОБА_3 для виконання, та направити до військової частини НОМЕР_1 .
Апеляційна скарга, на ухвалу слідчого судді може бути подана протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1