Постанова від 11.10.2021 по справі 127/15287/21

Справа № 127/15287/21

Провадження № 3/127/4656/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2021 року місто Вінниця

Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Гайду Г.В., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-15 КУпАП, суд

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького міського суду Вінницької області надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 212-15 КУпАП.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 53-15/124 від 26.05.2021, ОСОБА_1 порушив порядок надання внеску на підтримку політичної партії.

За результатами аналізу Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІІІ квартал 2020 року, поданого до Національного агентства з питань запобігання корупції політичною партією «Партія Вінничан» встановлено, що Вінницькою регіональною організацією «Партії Вінничан» 21.09.2020 отримано грошовий внесок від ОСОБА_1 у розмірі 269 000 грн., що підтверджується банківською випискою по рахунку відкритому в АТ КБ «Приват Банк».

Згідно з інформацією електронної системи публічних закупівель України у вкладці «Укладені договори» НАЗК виявлено, що 27.08.2029 між ФОП ОСОБА_1 та Яготинською міською радою укладено договір № 184 відповідно до якого ФОП ОСОБА_1 бере на себе обов'язок надати послуги з виступу гурту «Тік» на заході «День міста Яготина». Вартість послуг складає 267 500 грн., строк дії договору 31.10.2019.

Проте відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 15 Закону України «Про політичні партії в Україні» не допускається здійснення внесків на підтримку політичних партій фізичними особами, з якими укладено договір про закупівлю робіт, товарів чи послуг для забезпечення потреб держави або територіальної громади на загальну суму понад п'ятдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня року, в якому здійснюється внесок, протягом строку дії такого договору та протягом одного року після припинення його дії.

Таким чином, ОСОБА_1 вчинив порушення порядку надання внеску на підтримку політичної партії, відповідальність за яке передбачена ст. 212-15 КУпАП.

У судових засіданнях ОСОБА_1 та захисник Корченюк Р.В. зазначили, що підстав для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності не має, також надали на адресу суду клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, оскільки перевірка звіту політичної партії «Партія Вінничан» була проведена Національним агентством з питань запобігання корупції з порушенням строків встановлених ч. 21 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», тобто була проведена у строк понад 60 днів з дня надходження звіту.

Суд, вислухавши пояснення ОСОБА_1 , думку його захисника, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, проаналізувавши докази в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно зі статтею 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Як вбачається із матеріалів, які надійшли до суду, 20.01.2021 керівником політичної партії Вінницька регіональна організація політичної партії «Партія Вінничан» ОСОБА_1 до Національного агентства з питань запобігання корупції було подано Звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за звітний період 2020 року.

В подальшому, наказом голови Національного агентства з питань запобігання корупції № 142/21 від 03.03.2021 було визначено уповноважених осіб Національного агентства з питань запобігання корупції згідно доданого переліку.

Після проведення аналізу Звіту політичної партії «Партія Вінничан» про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Національним агентством з питань запобігання корупції було складено Акт про проведення аналізу Звіту, яким встановлено, що ОСОБА_1 на рахунок політичної партії «Партія Вінничан» були здійснені внески, а саме: 21.09.2020 у сумі 269 000 грн. та 30.09.2020 у сумі 149 500 грн., вказані грошові кошти були отримані ОСОБА_1 від Яготинської міської ради на виконання умов договору № 184 від 27.08.2019.

Згідно п. 9 ч. 1 ст. 15 Закону України «Про політичні партії в Україні» не допускається здійснення внесків на підтримку політичних партій фізичними особами, з якими укладено договір про закупівлю робіт, товарів чи послуг для забезпечення потреб держави або територіальної громади на загальну суму понад п'ятдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня року, в якому здійснюється внесок, - протягом строку дії такого договору та протягом одного року після припинення його дії.

Таким чином, вказаним актом встановлено, що ОСОБА_1 порушено п. 9 ч. 1 ст. 15 Закону України «Про політичні партії в Україні», чим вчинено порушення встановленого законом порядку надання внеску на підтримку політичних партій.

В подальшому, керівником Департаменту запобігання політичній корупції Чорнуцькою Г. складено висновок про результати аналізу Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру № 591 від 01.04.2021, згідно якого після аналізу Звіту політичної партії «Партія Вінничан» за ІІІ квартал 2020 року були встановлені порушення законодавства щодо фінансування політичних партій, що є порушенням п. 9 ч. 1 ст. 15 Закону України «Про політичні партії в Україні» та є підставою для складення протоколу про адміністративне правопорушення за статтею 212-15 КУпАП.

26.05.2021 Департаментом запобігання політичній корупції було складено протокол про адміністративне правопорушення № 53-15/124 від 26.05.2021 відносно ОСОБА_1 .

Так, відповідно до п. 9 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Частиною 21 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» передбачено, що звіти політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (в тому числі подані з порушенням встановленого цим Законом строку) перевіряються Національним агентством з питань запобігання корупції у строк, що не перевищує 60 днів з дня їх надходження.

Згідно ч. 22 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» перевірка звітів політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру включає в себе аналіз: 1) своєчасності подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру; 2) повноти інформації, поданої у звіті політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру; 3) достовірності інформації, поданої у звіті політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру; 4) дотримання політичною партією вимог щодо використання грошових коштів виключно у безготівковій формі; 5) правомірності здійснення фізичними та юридичними особами внесків на користь політичної партії; 6) дотримання політичною партією вимог закону в частині реагування на випадки отримання внесків, здійснених фізичною чи юридичною особою з порушенням вимог законодавства; 7) дотримання політичною партією вимог законодавства щодо проведення щорічного внутрішньопартійного фінансового аудиту та проходження зовнішнього незалежного аудиту фінансової звітності.

За результатами перевірки звітів політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру уповноважена особа Національного агентства з питань запобігання корупції складає висновок, у якому відображаються результати проведеного аналізу, а також детальний виклад змісту всіх порушень із зазначенням ужитих заходів реагування (у разі виявлення порушень).

Відповідно до п. 1 розділу ІІ Порядку проведення перевірки звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 6/21 від 14.01.2021, днем початку строку проведення перевірки звіту вважається наступний робочий день після дня здійснення модулем автоматизованого розподілу обов'язків з проведення перевірки звіту між уповноваженими особами Національного агентства. Перевірка звіту повинна бути завершена Національним агентством у строк, що не перевищує 60 днів з дня його надходження.

Так, судом встановлено, що Звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру був поданий ОСОБА_1 до Національного агентства з питань запобігання корупції 20.01.2021, таким чином перевірка повинна бути завершена у строк, не пізніше ніж до 20.03.2021.

Однак, як вбачається із матеріалів справи, Висновок про результати аналізу Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру № 591 був складений 01.04.2021, тобто після спливу 60 днів з дня надходження до Національного агентства з питань запобігання корупції Звіту політичної партії «Партія Вінничан».

Вказане означає, що усі дії вчинені після 20.03.2021, зокрема, складення Висновку про результати аналізу Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру № 591, були вчинені поза межами встановленого законом строку для перевірки Звіту політичної партії, отже є неправомірними.

Європейська Комісія за демократію через право (Венеціанська Комісія) у Доповіді щодо верховенства права від 04.04.2011 № 512/2009 зазначила, що однією з складових верховенства права є правова визначеність; вона вимагає, щоб правові норми були чіткими й точними, спрямованими на те, щоб забезпечити постійну прогнозованість (передбачуваність) ситуацій та правовідносин, що виникають.

Так, у рішенні ЄСПЛ «Христов проти України» від 19.02.2009 заява № 24465/04, суд дійшов висновку, що «право на справедливий судовий розгляд, гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції, слід тлумачити в контексті преамбули Конвенції, яка, зокрема, проголошує верховенство права як складову частину спільної спадщини Договірних держав.».

Аналіз практики Європейського Суду з прав людини дає підстави для висновку, що зазначена стаття, поміж іншого, закріплює принцип юридичної визначеності, який, в свою чергу, є одним із суттєвих елементів принципу верховенства права. Цей принцип є одним з визначальних принципів «доброго врядування» і «належної адміністрації» (встановлення процедури і її дотримання), частково співпадає з принципом законності (чіткість і передбачуваність закону, вимоги до «якості» закону).

У рішенні ЄСПЛ «Олександр Волков проти України» від 09.01.2013, заява № 21722/11, суд вказує, що відсутність будь-яких строків давності, за статтею 6 Конвенції, давала дисциплінарним органам повну свободу дій та порушила принцип юридичної визначеності.

Таким чином, принцип правової визначеності має застосовуватись не лише на етапі нормотворчої діяльності, а й під час безпосереднього застосування існуючих норм права, що даватиме можливість особі в розумних межах передбачати наслідки своїх дій, а також послідовність дій держави щодо можливого втручання в охоронювані Конвенцією та Конституцією України права та свободи цієї особи.

З огляду на викладене, суд вважає, що Департаментом запобігання політичній корупції Національного агентства з питань запобігання корупції під час здійснення аналізу Звіту політичної партії «Партія Вінничан» були порушені норми, визначені ч. 21 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» та норми, визначені п. 1 розділу ІІ Порядку проведення перевірки звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 6/21 від 14.01.2021, які передбачають чіткі строки для перевірки Звіту політичної партії, а саме 60 днів з дня надходження до Національного агентства з питань запобігання корупції Звіту політичної партії.

Судом було встановлено, що політична партія «Партія Вінничан» подала Звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру ще 20.01.2021, перевірка Звіту політичної партії «Партія Вінничан» була закінчена лише 01.04.2021, що підтверджується Висновком про результати аналізу Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру № 591, натомість перевірка мала бути проведена у строк до 20.03.2021.

Вказані обставини дають підстави суду вважати, що усі дії, вчинені Національним агентством з питань запобігання корупції після 20.03.2021, зокрема складення Висновку про результати аналізу Звіту політичної партії «Партія Вінничан» про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру № 591, були вчинені поза межами встановленого законом строку для перевірки, отже є неправомірними.

Вказана позиція суду узгоджується із рішеннями Верховного суду у справі № 826/16495/17 від 10.04.2019, у справі № 640/1007/19 від 13.02.2020, у справі № 640/1221/19 від 07.11.2019.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, за таких обставин, як відсутність події і складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про закриття провадження у справі в зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-15 КУпАП.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 212-15, 247, 283, 284 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 212-15 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: