Cправа № 127/26135/21
Провадження № 1-кс/127/11536/21
Іменем України
12 жовтня 2021 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
слідчого судді: ОСОБА_1
секретар судового засідання: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Вінницького міського суду Вінницької області клопотання старшого слідчого СУ ГУНП у Вінницькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до документів, -
Старший слідчий СУ ГУНП у Вінницькій області старший лейтенант поліції ОСОБА_3 звернулась до суду з клопотанням, яке погоджено з прокурором ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Клопотання мотивовано тим, що Головним управлінням Національної поліції у Вінницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42020020000000103 від 08.04.2020, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 272 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що посадові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » налагодили схему функціонування на території регіону потенційно небезпечних об'єктів АГЗП за відсутності дозвільних документів на їх експлуатацію.
Відділом КЗЕ у ході виконання завдань із посилення захисту об'єктів критичної інфраструктури Вінницького регіону отримано інформацію щодо запровадження посадовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) незаконної схеми функціонування на території регіону потенційно небезпечних об'єктів без відповідних дозвільних документів, діяльність яких може призвести до настання надзвичайних подій техногенного характеру.
Встановлено, що розташовані у м. Вінниці ( АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 , АДРЕСА_4 ) та Вінницькій області ( АДРЕСА_5 , АДРЕСА_6 , АДРЕСА_7 , АДРЕСА_8 , АДРЕСА_9 , АДРЕСА_10 , АДРЕСА_11 , АДРЕСА_12 , АДРЕСА_13 , АДРЕСА_14 , АДРЕСА_15 , АДРЕСА_16 ) АЗС, облаштовані газозаправними модулями та у відповідності до п. 16 постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 №956 «Про ідентифікацію та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки» належать до об'єктів підвищеної небезпеки.
Враховуючи те, що автомобільні газозаправні пункти належать до вказаної категорії, у відповідності до п. 4.16 ДСТУ-НБ В.1.2-16:2013 вони відносяться до класу наслідків (відповідальності) ССЗ, що передбачає, при введенні їх в експлуатацію, отримувати у ІНФОРМАЦІЯ_3 сертифікати про готовність об'єктів до експлуатації.
Проте, за наявними даними, службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », з метою ухилення від обов'язкових процедур, передбачених чинним законодавством, при отриманні відповідних ліцензій на торгівлю та зберігання палива, надали недостовірні дані до уповноваженого органу ДФС.
Окрім того, в ході аналізу матеріалів фінансово-господарської звітності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » встановлено факт причетності посадових осіб товариства до протиправної схеми, направленої на отримання послуг фіктивних підприємств по незаконному виведенню безготівкових коштів у «тіньовий», тобто неконтрольований державою обіг та, як наслідок, умисне ухилення від сплати податків до державного бюджету. Дана незаконна діяльність полягає у документальному оформленні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » «фіктивних» господарських взаємовідносин по придбанню/продажу товарів/послуг у суб'єктів підприємницької діяльності з ознаками фіктивності.
В дійсності, зазначені підприємства ніяких товарів/послуг в адресу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » не поставляють/реалізують, а отримані кошти за домовленістю зі службовими особами товариства, шляхом перерахування їх через ланцюг інших фіктивних підприємств, незаконно переводять в готівку та присвоюють через поточні банківські рахунки.
Встановлено, що частина нафтопродуктів реалізується на автозаправочних станціях за готівку, а з метою надання незаконній схемі вигляду легальної, посадові особи ТОВ проводять операції з придбання/продажу податкового кредиту та продажу готівки для подальшого спрямування в тіньовий сектор економіки.
Так, протягом січня 2019 - лютого 2020 ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » здійснило ряд удаваних операцій із ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) на суму 22,2 млн грн., ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) на суму 17,9 млн грн., ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) на суму 13 млн грн, ТЗОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) на суму 7,4 млн грн, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) на суму 48,7 млн грн, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (ЄДРПОУ НОМЕР_7 ) на суму 30,6 млн грн. та ін.
Таким чином, реквізити вказаних, а також інших підприємств використовуються у наданні незаконних послуг по мінімізації податкових зобов'язань шляхом формування «штучного» податкового кредиту при проведенні безтоварних операцій, і як наслідок ухилення від сплати податків до державного бюджету, в інтересах ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».
В результаті, протягом вказаного періоду державі нанесено матеріальних збитків у вигляді несплати ПДВ на суму понад 25 млн грн.
Беручи до уваги вищевикладене під час досудового розслідування виникла необхідність тимчасового доступу до документів ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса АДРЕСА_17 ), а саме до реєстраційної справи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).
На підставі викладеного слідчий звернувся до суду з даним клопотанням та просив його задовольнити.
Слідчий ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилась, однак 12.10.2021 звернулась до суду із заявою, про розгляд клопотання у її відсутність, а також зазначив, що вказане клопотання останній підтримує в повному обсязі.
ІНФОРМАЦІЯ_10 явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, однак про дату, час та місце розгляду клопотання повідомлявся завчасно та належним чином шляхом направлення судової повістки на електронну адресу.
Відповідно до частини четвертої статті 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Враховуючи те, що учасники процесуальної дії в судове засідання не з'явилися, слідчий суддя вважає за можливе розглянути дане клопотання без застосування технічних засобів фіксування.
Дослідивши матеріали клопотання, оцінивши докази в їх сукупності, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання, з огляду на таке.
Згідно зі статтею 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до статті 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
Пунктами 1 та 2 частини п'ятої статті 163 КПК України передбачено, що ухвала про надання тимчасового доступу до речей і документів постановляється, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної юридичної особи, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Як вбачається з матеріалів справи, що Головним управлінням Національної поліції у Вінницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42020020000000103 від 08.04.2020, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 272 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що посадові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » налагодили схему функціонування на території регіону потенційно небезпечних об'єктів АГЗП за відсутності дозвільних документів на їх експлуатацію.
Відділом КЗЕ у ході виконання завдань із посилення захисту об'єктів критичної інфраструктури Вінницького регіону отримано інформацію щодо запровадження посадовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) незаконної схеми функціонування на території регіону потенційно небезпечних об'єктів без відповідних дозвільних документів, діяльність яких може призвести до настання надзвичайних подій техногенного характеру.
Встановлено, що розташовані у м. Вінниці ( АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 , АДРЕСА_4 ) та Вінницькій області ( АДРЕСА_5 , АДРЕСА_6 , АДРЕСА_7 , АДРЕСА_8 , АДРЕСА_9 , АДРЕСА_10 , АДРЕСА_11 , АДРЕСА_12 , АДРЕСА_13 , АДРЕСА_14 , АДРЕСА_15 , АДРЕСА_16 ) АЗС, облаштовані газозаправними модулями та у відповідності до п. 16 постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 №956 «Про ідентифікацію та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки» належать до об'єктів підвищеної небезпеки.
Враховуючи те, що автомобільні газозаправні пункти належать до вказаної категорії, у відповідності до п. 4.16 ДСТУ-НБ В.1.2-16:2013 вони відносяться до класу наслідків (відповідальності) ССЗ, що передбачає, при введенні їх в експлуатацію, отримувати у ІНФОРМАЦІЯ_3 сертифікати про готовність об'єктів до експлуатації.
Проте, за наявними даними, службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », з метою ухилення від обов'язкових процедур, передбачених чинним законодавством, при отриманні відповідних ліцензій на торгівлю та зберігання палива, надали недостовірні дані до уповноваженого органу ДФС.
Окрім того, в ході аналізу матеріалів фінансово-господарської звітності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » встановлено факт причетності посадових осіб товариства до протиправної схеми, направленої на отримання послуг фіктивних підприємств по незаконному виведенню безготівкових коштів у «тіньовий», тобто неконтрольований державою обіг та, як наслідок, умисне ухилення від сплати податків до державного бюджету. Дана незаконна діяльність полягає у документальному оформленні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » «фіктивних» господарських взаємовідносин по придбанню/продажу товарів/послуг у суб'єктів підприємницької діяльності з ознаками фіктивності.
В дійсності, зазначені підприємства ніяких товарів/послуг в адресу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » не поставляють/реалізують, а отримані кошти за домовленістю зі службовими особами товариства, шляхом перерахування їх через ланцюг інших фіктивних підприємств, незаконно переводять в готівку та присвоюють через поточні банківські рахунки.
Встановлено, що частина нафтопродуктів реалізується на автозаправочних станціях за готівку, а з метою надання незаконній схемі вигляду легальної, посадові особи ТОВ проводять операції з придбання/продажу податкового кредиту та продажу готівки для подальшого спрямування в тіньовий сектор економіки.
Так, протягом січня 2019 - лютого 2020 ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » здійснило ряд удаваних операцій із ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) на суму 22,2 млн грн., ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) на суму 17,9 млн грн., ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) на суму 13 млн грн, ТЗОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) на суму 7,4 млн грн, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) на суму 48,7 млн грн, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (ЄДРПОУ НОМЕР_7 ) на суму 30,6 млн грн. та ін.
Таким чином, реквізити вказаних, а також інших підприємств використовуються у наданні незаконних послуг по мінімізації податкових зобов'язань шляхом формування «штучного» податкового кредиту при проведенні безтоварних операцій, і як наслідок ухилення від сплати податків до державного бюджету, в інтересах ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».
В результаті, протягом вказаного періоду державі нанесено матеріальних збитків у вигляді несплати ПДВ на суму понад 25 млн грн.
Вищевказані обставини підтверджуються витягом з ЄРДР №42020020000000103 від 08.04.2020, рапортами, листом від 02.07.2021 №3217/17-10/11 ІНФОРМАЦІЯ_11 , листом ІНФОРМАЦІЯ_12 від 06.08.2021.
Як зазначив слідчий у клопотанні, що під час досудового розслідування виникла необхідність тимчасового доступу до документів ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса АДРЕСА_17 ), а саме до реєстраційної справи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).
Приймаючи до уваги вищевикладене, слідчий суддя вважає, що на час розгляду клопотання наявні достатні підстави для надання дозволу слідчому на тимчасовий доступ до засвідчених копій документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки слідчим було доведено, що вказані документи самі по собі або в сукупності із іншими речами і документами мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 159 - 164, 309, 310, 372 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого задовольнити.
Надати дозвіл старшому слідчому СУ ГУНП у Вінницькій області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_3 та слідчим групи слідчих на тимчасовий доступ до документів, з можливістю вилучення їх належним чином засвідчених копії, володільцем яких являється ІНФОРМАЦІЯ_10 ( АДРЕСА_17 ), а саме до реєстраційної справи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).
Ухвала діє протягом двох місяців з дня її постановлення.
У разі невиконання даної ухвали, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, суд має право постановити ухвалу про проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала слідчого судді є остаточною та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя