Ухвала від 17.09.2021 по справі 757/46907/21-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/46907/21-к

Примірник № ___

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2021 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 розглянувши в судовому засіданні клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей та документів,

ВСТАНОВИВ:

До провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 в межах кримінального провадження № 62020000000000477 надійшло клопотання сторони кримінального провадження старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 про надання тимчасового доступу до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 .

Обґрунтовуючи внесене клопотання, сторона кримінального провадження вказує, що Управлінням з досудового розслідування кримінальних правопорушень у сфері службової діяльності Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62020000000000477 від 04.06.2020 за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

З матеріалів клопотання вбачається, що підставою для початку досудового розслідування слугував Звіт про результати аудиту ефективності впровадження проєкту «Модернізація системи соціальної підтримки населення України», що підтримується коштами Міжнародного банку реконструкції та розвитку затверджений рішенням ІНФОРМАЦІЯ_2 від 14.04.2020 № 10-4, лист ІНФОРМАЦІЯ_3 » № 05-1280 від 28.05.2020.

Відповідно до змісту Звіту та листа Рахункової палати встановлено, що контрольною групою у складі працівників відділу аудиту соціальної сфери департаменту контролю гуманітарної та соціальної сфери (начальник відділу ОСОБА_5 , заступник начальника відділу ОСОБА_6 , головні спеціалісти ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 ) з 03.12.2019 по 25.02.2020 проведено аудит ефективності впровадження проекту «Модернізація системи соціальної підтримки населення України», що підтримується коштами Міжнародного банку реконструкції та розвитку (далі - Проект), за 2018, 2019 роки у ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_4 ), що є відповідальним виконавцем Проекту і головним розпорядником бюджетних коштів.

Згідно листа ІНФОРМАЦІЯ_3 » № 05-1280 від 28.05.2020 аудитом встановлено такі факти, які містять ознаки кримінальних правопорушень:

-станом на 01.01.2020, незважаючи на незадовільну роботу трьох консорціумів у м. Києві, Київській та Чернігівській областях (договори ІНФОРМАЦІЯ_4 від 08.08.2016 QCBS-3.4 з консорціумом у складі ПП «АЙТІЛЕНД» на суму 2 578,9 тис. дол. США, від 31.01.2017 ІНФОРМАЦІЯ_5 на суму 2 468,4 тис. дол. США, від 26.03.2018 QCBS-3.2 з консорціумом у складі ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » на суму 1326,8 тис. дол. США) та відсутність впроваджених планів трансформації, за трьома незавершеними договорами Мінсоцполітики сплачено 56,1 млн грн (2,1 млн дол. США), а в січні - лютому 2020 року повідомлено про їх дострокове розірвання, що може призвести до втрат державного бюджету. Посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 при укладанні договорів не передбачено штрафних санкцій, що дало змогу консорціумам виконувати свої зобов'язання неналежно як щодо якості, так і строків надання послуг і призвело до невиконання завдань у встановлені терміни. У результаті жодного інтернатного закладу не реформовано, а технічні завдання на послуги консорціумів згідно з цими договорами є практично ідентичними.

Усі технічні завдання передбачають розроблення та впровадження регіонального плану реформування інтернатних закладів; розроблення планів трансформації закладів інституційного догляду та виховання дітей та забезпечення супроводу їх виконання; розроблення та запровадження системи прийняття рішень, що стосуються дитини та враховують її інтереси; запровадження та надання на рівні об'єднаної територіальної громади областей соціальних та реабілітаційних послуг, які відповідають потребам дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, тощо.

Крім того, супровід договорів здійснювався індивідуальними консультантами, відібраними в межах Проекту, за послуги яких станом на 01.01.2020 сплачено 4139,5 тис. грн (161 тис. дол. США), з них у 2018, 2019 роках - 1486,2 тис. грн (56 тис. дол. США);

-кількість індивідуальних консультантів, залучених до реалізації частин 2, 3 Проекту, незважаючи на недотримання термінів виконання його заходів, наприкінці 2019 року - на початку 2020 року стрімко збільшувалась: до п'яти осіб для створення Єдиної інформаційно-аналітичної системи управління соціальною підтримкою населення України E-Social (у січні - лютому 2019 року - до 9 осіб), трьох (договори на суму 52,5 тис. дол. США) за компонентом D «Удосконалення комунікаційної, промоційної та просвітницької роботи» і на одного (29 тис. дол. США) за компонентом Е « ОСОБА_11 ». Завдання цих консультантів у встановлених аудитом випадках були тотожні і дублювали завдання працівників Міністерства та / або один одного, що призвело до непродуктивного використання коштів позики на суму

221 тис. грн;

- ІНФОРМАЦІЯ_4 не виконано рекомендації за результатами попереднього аудиту щодо контролю за подальшим використанням обладнання на загальну суму 52 млн дол. США (включаючи обладнання та стандартне програмне забезпечення на суму майже 35 млн дол. США), придбаного у 2012 році в межах попереднього проекту МБРР « ІНФОРМАЦІЯ_7 ». Як наслідок, аудитом підтверджено лише дані про введені в експлуатацію в центральному апараті ІНФОРМАЦІЯ_4 матеріальні цінності первинною вартістю 22,2 млн грн, тобто є ризик втрати належного державі майна на суму, за розрахунками, 34 млн дол. США, переданого структурним підрозділам з питань соціального захисту населення, та відповідних зловживань.

На думку Рахункової палати причинами зазначених порушень є неналежне виконання заступниками ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_12 та ОСОБА_13 службових обов'язків, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам і містить ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ст. 367 КК України.

Під час досудового розслідування направлено запит до ІНФОРМАЦІЯ_1 № 10-5-01-02-27350 від 09.12.2020, з метою отримання копій договорів №№ QCBS-3.4 від 08.08.2016, QCBS-3.3 від 31.01.2017, QCBS-3.2 від 26.03.2018, QCBS-3.8 від 04.01.2019, додаткових угод та змін до них, звітів, планів, актів здачі-приймання послуг, інших матеріалів їх виконання, первинних бухгалтерських, платіжних, фінансових, інших документів, що підтверджують перерахування коштів у зв'язку з виконанням цих договорів, роздруківок відомостей про рух коштів по рахункам, документації з конкурсних торгів, протоколів засідань робочих груп та листування працівників Міністерства з питань виконання цих договорів;

Однак ІНФОРМАЦІЯ_1 відмовлено в наданні запитуваних документів відповідно до листа № 85/0/2-21/13 від 05.01.2021.

Слідчий або прокурор в судове засідання не з'явились, слідчий направив заяву про розгляд клопотання без його участі та задоволення клопотання.

Відповідно до ч.1 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, вилучити їх (здійснити виїмку).

Згідно до ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Враховуючи обставини вчинення ймовірного злочину, так як вони викладені у клопотанні слідчого, правове обґрунтування клопотання, яке ґрунтується на положеннях ст. 161, 162 КПК України, приходжу до висновку про наявність підстав для надання доступу до запитуваних стороною кримінального провадження речей.

На підставі викладеного і керуючись ст. 159, 160, 161, 162, 163, 164, 166, ст. 309 КПК України слідчий суддя

УХВАЛИВ:

Клопотання - задовольнити.

Надати старшому слідчому в ОВС Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , групі слідчих у даному кримінальному провадженні, а саме: старшому слідчому в особливо важливих справах Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_14 , старшому слідчому в особливо важливих справах Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_15 , старшому слідчому в особливо важливих справах Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_16 , старшому слідчому в особливо важливих справах Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_17 , старшому слідчому Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_18 , старшому слідчому Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_19 , старшому слідчому Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_20 , старшому слідчому Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_21 , старшому слідчому Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_22 , слідчому Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_23 , слідчому Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_24 , або групі прокурорів, тимчасовий доступ до оригіналів документів з можливістю вилучення копії, які зберігаються в ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 , а саме:

-договорів №№ QCBS-3.4 від 08.08.2016, QCBS-3.3 від 31.01.2017, QCBS-3.2 від 26.03.2018, QCBS-3.8 від 04.01.2019, додаткових угод та змін до них, звітів, планів, актів здачі-приймання послуг, інших матеріалів їх виконання, первинних бухгалтерських, платіжних, фінансових, інших документів, що підтверджують перерахування коштів у зв'язку з виконанням цих договорів, роздруківок відомостей про рух коштів по рахункам, документації з конкурсних торгів, протоколів засідань робочих груп та листування працівників Міністерства з питань виконання цих договорів;

-угоди про позику № 8404-UA від 09.07.2014 Проект « ІНФОРМАЦІЯ_9 » між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку, матеріалів її виконання, здійснених на її підставі виплат (використання коштів позики), поданої до МБРР у зв'язку з цим звітності;

-плану закупівель за частинами 2 та 3 Проекту на 2014-2020 роки і матеріалів його виконання;

-матеріалів створення Міністерством групи управління Проектом та документів щодо визначення та змін її персонального складу, а також повноважень її членів під час впровадження Проекту;

-пов'язаних з впровадженням Проекту матеріалів, наданих на розгляд комітету з конкурсних торгів Міністерства, результатів їх розгляду та пов'язаного з цим листування;

-матеріалів розірвання ІНФОРМАЦІЯ_10 від 08.08.2016, QCBS-3.3 від 31.01.2017, QCBS-3.2 від 26.03.2018, протоколів розгляду пов'язаних з цим питань та відповідного листування;

-укладених працівниками Міністерства з іншими особами договорів про надання послуг консультантів при впровадженні Проекту, додаткових угод та змін до них, звітів, планів, актів здачі-приймання послуг, інших матеріалів їх виконання, первинних бухгалтерських, платіжних, фінансових, інших документів, що підтверджують перерахування коштів у зв'язку з виконанням цих договорів, роздруківок відомостей про рух коштів по рахункам, документації з конкурсних торгів, протоколів засідань робочих груп та листування працівників Міністерства з питань виконання цих договорів;

документів щодо визначення службових обов'язків працівників Міністерства, на які вказують аудитори як на такі, що дублюються обов'язками консультантів, з якими ІНФОРМАЦІЯ_10 укладено договори.

Визначити строк дії ухвали протягом двох місяців, які обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1

Ухвала виготовлена в двох примірниках.

Примірник 1 - знаходиться в матеріалах судового провадження № 757/46907/21-к

Примірник 2 - наданий слідчому ОСОБА_3

Слідчий суддя ОСОБА_1