Рішення від 04.10.2021 по справі 916/1608/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" жовтня 2021 р.м. Одеса Справа № 916/1608/21

Господарський суд Одеської області

У складі судді Желєзної С.П.

Секретаря судових засідань Ловга В.М.

За участю представників сторін:

Від позивача: Цвігун Н.Ф. в порядку самопредставництва;

Від відповідача: не з'явився.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Південного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України до товариства з обмеженою відповідальністю „Мерседес сервіс авто” про зобов'язання виконати рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Південне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України (далі по тексту - Відділення) звернулось до господарського суду із позовними вимогами до товариства з обмеженою відповідальністю „Мерседес сервіс авто” (далі по тексту - ТОВ „Мерседес сервіс авто”) про зобов'язання відповідача припинити порушення у вигляді використання в господарській діяльності позначення „Mercedes”, яке схоже зі знаком для товарів та послуг ПрАТ „Авто капітал” та ПрАТ „Одеса-Авто”, які раніше почали його використовувати.

ТОВ „Мерседес сервіс авто” було повідомлено судом про розгляд даної справи шляхом надсилання ухвал на адресу відповідача, яка вказана в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: 65497, Одеська обл., Овідіопольський р-н, с. Лиманка, ж/м Чорноморка, проспект Свободи, буд. 6. Проте, ухвали суду, якими відповідач був повідомлений про дату та час розгляду справи були повернуті до суду у зв'язку з відсутністю адресата.

Відповідно до п. 4 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.

З огляду на викладене, господарський суд доходить висновку про належне повідомлення ТОВ „Мерседес сервіс авто” про розгляд судом даного спору. Оскільки відповідачем не було надано суду відзиву на позов, справа розглядається за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 178 ГПК України.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення представника позивача, суд встановив наступне.

13.11.2018р. адміністративною колегією Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України було прийнято рішення №15-р/к по справі №02-08/2018, яким було визнано дії ТОВ „Мерседес сервіс авто” порушенням законодавства про захист від недобросовісної конкуренції, передбаченим ст. 4 Закону України „Про захист від недобросовісної конкуренції”, у вигляді використання в господарській діяльності позначення „Mercedes”, яке схожі зі знаком для товарів та послуг ПрАТ „Автокапітал” та ПраТ „Одеса-Авто”, які раніше почали його використовувати, що може призвести до змішування з діяльністю ПрАТ „Автокапітал” та ПрАТ „Одеса-Авто”.

За вчинене порушення на ТОВ „Мерседес сервіс авто” було накладено штраф у розмірі 68 000,00 грн. та зобов'язано ТОВ „Мерседес сервіс авто” припинити порушення, зазначене у п. 1 рішення №15-р/к від 13.11.2018р. впродовж двох місяців.

Листом №65-02/2383 від 14.11.2018р. Відділенням було направлено ТОВ „Мерседес сервіс авто” рішення адміністративної колегії №15-р/к від 13.11.2018р. по справі №02-08/2018. При цьому, рішення було направлено позивачем на наступну адресу: м. Одеса, вул. Отамана Головатого, буд. 19/22. Проте конверт із рішенням був повернутий на адресу позивача у зв'язку із закінченням встановленого строку зберігання.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 04.10.2021р. станом на 14.11.2018р. місцезнаходженням ТОВ „Мерседес сервіс авто” була наступна адреса: м. Одеса, вул. Отамана Головатого, буд. 19/22.

В подальшому інформація про прийняте адміністративною колегією Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України рішення №15-р/к від 13.11.2018р. по справі №02-08/2018 була надрукована в газеті „Одеські вісті” №4 (5228) від 18.01.2020р.

Звертаючись до господарського суду із даними позовними вимогами, Відділенням було вказано про належне повідомлення відповідача про прийняте рішення. Проте, ТОВ „Мерседес сервіс авто” не скористалось правом на оскарження рішення у судовому порядку, у добровільному порядку рішення не виконало, що стало підставою для звернення позивача до господарського суду із даним позовом.

Вирішуючи питання про правомірність та обґрунтованість заявлених в межах даної справи вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 1, п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України „Про Антимонопольний комітет України” від 26 листопада 1993 року N 3659-XII (з наступними змінами та доповненнями; далі по тексту - Закон України „Про Антимонопольний комітет України”) Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері публічних закупівель. Основним завданням Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції.

Згідно з ч. 1 ст. 12 Закону України „Про Антимонопольний комітет України” для реалізації завдань, покладених на Антимонопольний комітет України, в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі утворюються територіальні відділення Антимонопольного комітету України, повноваження яких визначаються Комітетом у межах його компетенції. У разі необхідності можуть утворюватись міжобласні територіальні відділення.

В свою чергу, положеннями ч. 4 ст. 4 Закону України „Про захист економічної конкуренції” від 11 січня 2001 року N 2210-III (з наступними змінами та доповненнями; далі по тексту - Закон України „Про захист економічної конкуренції) передбачено, що державний контроль за додержанням законодавства про захист економічної конкуренції, захист інтересів суб'єктів господарювання та споживачів від його порушень здійснюються органами Антимонопольного комітету України.

Відповідно до ч. 7 ст. 6 Закону України „Про Антимонопольний комітет України” Антимонопольний комітет України, адміністративні колегії Антимонопольного комітету України, Комісія (комісії) з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель, державні уповноважені Антимонопольного комітету України, уповноважені з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель, адміністративні колегії територіальних відділень Антимонопольного комітету України є органами Антимонопольного комітету України.

Положеннями пп. 1-2, 5 ч. 1 ст. 7 Закону України „Про Антимонопольний комітет України” визначено, що у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції Антимонопольний комітет України має зокрема наступні повноваження: розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та проводити розслідування за цими заявами і справами; приймати передбачені законодавством про захист економічної конкуренції розпорядження та рішення за заявами і справами, перевіряти та переглядати рішення у справах, надавати висновки щодо кваліфікації дій відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції; при розгляді заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, проведенні перевірки та в інших передбачених законом випадках вимагати від суб'єктів господарювання, об'єднань, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, їх посадових осіб і працівників, інших фізичних та юридичних осіб інформацію, в тому числі з обмеженим доступом.

Адміністративна колегія територіального відділення Антимонопольного комітету України відповідно до ч. 5 ст. 14 Закону України „Про Антимонопольний комітет України” наділена, зокрема, наступними повноваженнями: розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, про надання дозволу, надання попередніх висновків стосовно узгоджених дій, проводити розслідування або дослідження за цими заявами і справами; приймати передбачені законодавством про захист економічної конкуренції розпорядження та рішення, надавати попередні висновки стосовно узгоджених дій тощо.

Відповідно до ст. 30 Закону України „Про захист від недобросовісної конкуренції” органи Антимонопольного комітету України у справах про недобросовісну конкуренцію приймають обов'язкові для виконання рішення про визнання факту недобросовісної конкуренції; припинення недобросовісної конкуренції; накладання штрафів. Органи Антимонопольного комітету України оприлюднюють рішення за результатом розгляду справ про недобросовісну конкуренцію на офіційному веб-сайті Антимонопольного комітету України протягом 10 робочих днів з дня їх прийняття. Рішення підлягає оприлюдненню в повному обсязі, крім інформації, яка визначена інформацією з обмеженим доступом. Інформація з обмеженим доступом має бути виключена або зачорнена чи змінена в інший спосіб, який забезпечує достатній її захист та достатню прозорість щодо обґрунтування органом Антимонопольного комітету України прийнятого рішення.

Згідно з ч. 1 ст. 56 Закону України „Про захист економічної конкуренції” рішення (витяг з нього за вилученням інформації з обмеженим доступом, а також визначеної відповідним державним уповноваженим Антимонопольного комітету України, головою територіального відділення Антимонопольного комітету України інформації, розголошення якої може завдати шкоди інтересам інших осіб, які брали участь у справі), розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб.

В силу положень п. 2 ч. 1 ст. 56 Закону України „Про захист економічної конкуренції” у разі, якщо вручити рішення, розпорядження, немає можливості, зокрема внаслідок: відсутності фізичної особи за останнім відомим місцем проживання (місцем реєстрації); відсутності посадових осіб чи уповноважених представників суб'єкта господарювання, органу адміністративно-господарського управління та контролю за відповідною юридичною адресою, - рішення, розпорядження органів Антимонопольного комітету України вважається таким, що вручене відповідачу, через десять днів з дня оприлюднення інформації про прийняте рішення, розпорядження в офіційному друкованому органі (газета Верховної Ради України "Голос України", газета Кабінету Міністрів України "Урядовий кур'єр", "Офіційний вісник України", друковані видання відповідної обласної ради за останнім відомим місцем проживання чи місцем реєстрації, юридичної адреси відповідача).

Враховуючи вищевикладене, господарський суд доходить висновку про належне виконання Відділенням обов'язку щодо доведення до ТОВ „Мерседес сервіс авто” інформації про прийняте рішення №15-р/к від 13.11.2018р. по справі №02-08/2018 у зв'язку з чим рішення вважається таким, що вручено відповідачу через десять днів з дня оприлюднення інформації в газеті „Одеські вісті” №4 (5228) від 18.01.2020р., тобто 29.01.2020р.

Положеннями ч. ч. 1, 2 ст. 60 Закону України „Про захист економічної конкуренції” передбачено, що заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення. Цей строк не може бути відновлено. Рішення Антимонопольного комітету України, адміністративної колегії Антимонопольного комітету України та державного уповноваженого Антимонопольного комітету України оскаржуються до господарського суду міста Києва. Рішення адміністративної колегії територіального відділення Антимонопольного комітету України оскаржуються до господарських судів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.

Проте, ТОВ „Мерседес сервіс авто” не скористалось наданим законом правом на оскарження рішення адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №15-р/к від 13.11.2018р. по справі №02-08/2018 у зв'язку з чим, господарський суд доходить висновку, що на час вирішення спору відповідне рішення є чинним, виконання його в порядку, передбаченому Законом України „Про захист економічної конкуренції”, не зупинене, а строк на його оскарження до господарського суду є таким, що сплинув.

Відповідно до ст. 19 Закону України „Про Антимонопольний комітет України” під час розгляду заяв і справ про узгоджені дії, концентрацію, про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, в тому числі під час проведення розслідування, дослідження, прийняття розпоряджень, рішень за заявами і справами, здійснення інших повноважень у сфері контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції, контролю за узгодженими діями, концентрацією органи та посадові особи Антимонопольного комітету України та його територіальних відділень керуються лише законодавством про захист економічної конкуренції і є незалежними від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб та суб'єктів господарювання, а також політичних партій та інших об'єднань громадян чи їх орган.

Отже, законом чітко визначено, що Антимонопольний комітет України є єдиним органом державної влади, до повноважень якого віднесено здійснення державного контролю за додержанням законодавства про захист економічної конкуренції, та відповідно, виявлення, фіксація порушень норм цього законодавства, а також вжиття передбачених законом заходів щодо їх усунення, в тому числі шляхом прийняття обов'язкових до виконання рішень з цього приводу. Чинні рішення органів Антимонопольного комітету України, ухвалені за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, строк оскарження яких минув є єдиними належними доказами вчення особою відповідного правопорушення.

Положеннями ст. 4 Закону України „Про захист від недобросовісної конкуренції” передбачено, що неправомірним є використання імені, комерційного (фірмового) найменування, торговельної марки (знака для товарів і послуг), рекламних матеріалів, оформлення упаковки товарів і періодичних видань, інших позначень без дозволу (згоди) суб'єкта господарювання, який раніше почав використовувати їх або схожі на них позначення у господарській діяльності, що призвело чи може призвести до змішування з діяльністю цього суб'єкта господарювання. Використання у фірмовому найменуванні власного імені фізичної особи не визнається неправомірним, якщо до власного імені додається який-небудь відмітний елемент, що виключає змішування з діяльністю іншого суб'єкта господарювання.

З огляду на чинність рішення адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №15-р/к від 13.11.2018р. по справі №02-08/2018, яким визнано дії ТОВ „Мерседес сервіс авто” порушенням законодавства про захист від недобросовісної конкуренції, передбаченим ст. 4 Закону України „Про захист від недобросовісної конкуренції”, у вигляді використання в господарській діяльності позначення „Mercedes”, яке схожі зі знаком для товарів та послуг ПрАТ „Автокапітал” та ПраТ „Одеса-Авто”, які раніше почали його використовувати, що може призвести до змішування з діяльністю ПрАТ „Автокапітал” та ПрАТ „Одеса-Авто”, господарський суд доходить висновку про доведеність матеріалами справи факту вчинення з боку відповідача порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

Згідно зі ст. 22 Закону України „Про Антимонопольний комітет України” розпорядження, рішення та вимоги органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимоги уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення в межах їх компетенції є обов'язковими для виконання у визначені ними строки, якщо інше не передбачено законом.

Статтею 25 Закону України „Про Антимонопольний комітет України” з метою захисту інтересів держави, споживачів та суб'єктів господарювання Антимонопольний комітет України, територіальні відділення Антимонопольного комітету України у зв'язку з порушенням законодавства про захист економічної конкуренції органами влади, юридичними чи фізичними особами подають заяви, позови, скарги до суду, в тому числі про зобов'язання виконати рішення органів Антимонопольного комітету України.

Приймаючи до уваги чинність рішення №15-р/к від 13.11.2018р. та обов'язковість його виконання відповідачем, відсутність в матеріалах справи будь-яких доказів на підтвердження виконання відповідачем даного рішення, з урахуванням положень ст. 25 Закону України „Про Антимонопольний комітет України”, господарський суд доходить висновку про обґрунтованість заявленої позовної вимоги про зобов'язання ТОВ „Мерседес сервіс авто” припинити порушення у вигляді використання в господарській діяльності позначення „Mercedes”, яке схоже зі знаком для товарів та послуг ПрАТ „Авто капітал” та ПрАТ „Одеса-Авто”, які раніше почали його використовувати.

Підсумовуючи вищезазначене, позов Південного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України до товариства з обмеженою відповідальністю „Мерседес сервіс авто” підлягає задоволенню шляхом зобов'язання відповідача припинити порушення у вигляді використання в господарській діяльності позначення „Mercedes”, яке схоже зі знаком для товарів та послуг ПрАТ „Авто капітал” та ПрАТ „Одеса-Авто”, які раніше почали його використовувати.

Судові витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви покладаються на відповідача відповідно до приписів ст. 129 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 86, 129, 236 - 238, 240 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю „Мерседес сервіс авто” /65497, Одеська обл., Овідіопольський р-н, с. Лиманка, ж/м Чорноморка, проспект Свободи, буд. 6; ідентифікаційний код 38785628/ припинити порушення у вигляді використання в господарській діяльності позначення „Mercedes”, яке схоже зі знаком для товарів та послуг ПрАТ „Авто капітал” та ПрАТ „Одеса-Авто”, які раніше почали його використовувати.

3. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Мерседес сервіс авто” /65497, Одеська обл., Овідіопольський р-н, с. Лиманка, ж/м Чорноморка, проспект Свободи, буд. 6; ідентифікаційний код 38785628/ на користь Південного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України /65107, м. Одеса, вул. Канатна, буд. 83; ідентифікаційний код 20992104/ судовий збір у розмірі 2270,00 /дві тисячі двісті сімдесят грн. 00 коп./.

Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ст. ст. 254, 256 ГПК України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції до Південно-Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складання повного тексту рішення суду.

Повний текст рішення складено 13 жовтня 2021 р.

Суддя С.П. Желєзна