Справа № 524/9571/21
Провадження № 2-а/524/152/21
12 жовтня 2021 року суддя Автозаводського районного суду міста Кременчука Вінтоняк Н.Д., розглянувши матеріали адміністративної позовної заяви ОСОБА_1 до інспектора 1 роти Батальйону патрульної поліції у м. Кременчуці УПП в Полтавській області Департаменту патрульної поліції та Батальйону патрульної поліції у м. Кременчуці УПП в Полтавській області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови,
11 жовтня 2021 року до суду надійшла вказана адміністративна позовна заява, але вона не відповідає вимогам, передбаченим ст. 161 КАС України.
Частиною 1 статті 169 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до частини 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Як на підставу звільнення від сплати судового збору, позивач посилається на п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», який регламентує, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.
На підтвердження підстави звільнення від сплати судового збору, позивачем надано копію посвідчення учасника бойових дій.
Суд, не погоджується з твердженнями позивача щодо наявності пільги зі сплати судового збору у вказаній справі відповідно до п. 13. ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір», виходячи з наступного.
Закон України «Про судовий збір» визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.
Статтею 5 вищевказаного закону встановленні пільги щодо сплати судового збору, зокрема пунктом 13 частиною першою встановлено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав, тобто законодавець чітко зазначає, що у «справах пов'язаних з порушенням їхніх прав» - як учасників бойових дій, учасників Революції Гідності, Герої України.
Справа про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху зафіксоване не в автоматичному режимі, не відноситься до категорії справ, які пов'язані з порушенням прав позивача як учасника бойових дій.
18 березня 2020 року Велика Палата Верховного Суду у справі № 543/775/17відступили від висновку ВСУ, згідно з яким за подання позивачем або відповідачем - суб'єктом владних повноважень апеляційної/касаційної скарги на рішення адміністративного суду у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення судовий збір у порядку і розмірах, встановлених Законом України «Про судовий збір», сплаті не підлягає, вказавши, що чинне законодавство містить ставку судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення та подальшому оскарженні позивачем та відповідачем судового рішення.
У вказаній постанові Великої Палати Верховного Суду від 18 березня 2020 року зазначено, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287,288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону України «Про судовий збір», які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.
Разом з тим, з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Позивачу необхідно сплатити судовий збір за подання до суду позовної заяви у справі щодо оскарження постанови про адміністративне правопорушення у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 454 грн. 00 коп. (2270х0,2) на наступні реквізити:
Отримувач коштів УК у м.Кремен./Автозаводський/22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37959255
Банк отримувача Казначейство України (ЕАП)
Код банку отримувача (МФО) 899998
Рахунок отримувача UA618999980313151206000016717
Код класифікації доходів бюджету 22030101
Вказані недоліки з оформлення позовної заяви унеможливлюють відкриття провадження у справі.
У відповідності до ч. 4 та 5 ст. 95 КАС України копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.
Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу.
Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Як вбачається із матеріалів позовної заяви, позивачем додано до позовної заяви копії доказів, які не посвідчені належним чином, у зв'язку з чим, позивачу необхідно виконати вимоги ст. 95 КАС України та надати належним чином посвідчені копії доказів, долучених до справи відповідно до кількості учасників справи.
Відповідно до частини другої статті 169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
За таких обставин, адміністративна позовна заява підлягає залишенню без руху.
Керуючись ст.ст. 160, 161 169, 241, 243, 248, 286-287, 293-295, 297 КАС України,-
Адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 до інспектора 1 роти Батальйону патрульної поліції у м. Кременчуці УПП в Полтавській області Департаменту патрульної поліції та Батальйону патрульної поліції у м. Кременчуці УПП в Полтавській області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення вказаних в ухвалі недоліків не більше 5-ти днів з дня одержання копії ухвали, попередивши, що в іншому випадку адміністративна позовна заява буде повернута.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: Н.Д. Вінтоняк