Справа № 167/571/21
Номер провадження 3/167/358/21
11 жовтня 2021 року м. Рожище
Суддя Рожищенського районного суду Волинської області Н.В. Шептицька, розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з Відділу поліцейської діяльності №1 (місто Рожище) Луцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця та жителя АДРЕСА_1 , не працюючого,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 164 КУпАП,
28.09.2021 року до Рожищенського районного суду Волинської області з Відділу поліцейської діяльності №1 (місто Рожище) Луцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області після доопрацювання надійшов протокол серії АПР18 №056250 від 19.07.2021 року про адміністративне правопорушення, складений за частиною 1 статті 164 КУпАП відносно ОСОБА_2 (далі - протокол).
Згідно внесених 23.09.2021 року ДОП ВПД №1 (м Рожище) Луцького РУП ГУНП у Волинській області О.П. Киричуком дописувань до протоколу серії АПР18 №056250 від 19.07.2021 року, 19.07.2021 року ОСОБА_2 займався господарською діяльністю без державної реєстрації, як суб'єкт господарювання, а саме у місті Рожище по вулиці Лермонтова скуповував у населення, а саме у гр ОСОБА_3 , акумулятор та металобрухт на загальну суму 370 гривень, чим порушив статті 3, 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», частину 1 статті 58 Господарського кодексу України, частину 2 статті 50 ЦПК України, і своїми діями вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 164 КУпАП.
ОСОБА_2 у судове засідання не з'явився, хоча був вчасно і належним чином повідомлений про день, час і місце розгляду справи (ас 32).
Дослідивши змінений протокол про адміністративне правопорушення та долучені до нього матеріали, суд доходить наступного висновку.
Відповідно до частини 1 статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно пункту 7 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 листопада 2015 року №1376 (далі - Інструкція), не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.
Відповідно до вимог статті 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Проте, зазначені вимоги нормативно-правових актів відповідним органом, який складав протокол і вносив до нього зміни, належним чином не виконані.
Зокрема, до протоколу серії АПР18 №056250 від 19.07.2021 року були внесені додаткові записи після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.
Відповідно до частини 1 статті 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення як документ, що засвідчує факт неправомірних дій та є одним з основних джерел доказів, складається за встановленою формою і має містити дані, необхідні для вирішення адміністративної справи.
Вказане свідчить про те, що при внесенні 23.09.2021 року змін до протоколу серії АПР18 №056250 від 19.07.2021 року про адміністративне правопорушення, складений за частиною 1 статті 164 КУпАП відносно ОСОБА_2 , безпідставно було порушено право на захист ОСОБА_2 , оскільки йому не було роз'яснено права та обов'язки, передбачені статтею 268 КУпАП, не було надано право дати пояснення і зауваження щодо змісту зміненого протоколу, а також не було вручено копію протоколу, що містить дописування від 23.09.2021 року.
Зазначене підтверджується змістом протоколу, який містить додаткові записи від 23.09.2021 року, і в якому відсутні дані про роз'яснення ОСОБА_2 його прав, змінений протокол не підписаний особою, відносно якої він складений, а також відсутня відмітка про отримання копії зміненого протоколу.
Протокол про адміністративне правопорушення є важливим доказом по справі, який по суті є обвинувальним актом, оскільки саме на підставі протоколу здійснюється розгляд справи по суті.
Таким чином, змінений 23.09.2021 року протокол про адміністративне правопорушення серії АПР18 №056250 від 19.07.2021 року такому вигляді і через його істотні недоліки не може бути предметом судового розгляду, оскільки складений з істотними порушеннями та викликає обґрунтовані сумніви, які, відповідно до положень частини 3 статті 62 Конституції України, тлумачаться на користь особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Оскільки протокол про адміністративне правопорушення фактично не відповідає вимогам статті 256 КУпАП, за наявності вказаних недоліків, які позбавляють можливості всебічно і повно з'ясувати обставини справи, у відповідності до вимог статей 256, 278 КУпАП, справа підлягає поверненню на доопрацювання органу, від якого надійшов до суду протокол про адміністративне правопорушення.
При цьому звертаю увагу, що доопрацьовану справу про адміністративне правопорушення необхідно повернути до суду з урахуванням вимог частини 2 статті 38 КУпАП, за змістом якої, у справах про адміністративні правопорушення, що підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення.
За таких обставин, матеріали справи про адміністративне правопорушення підлягають направленню для доопрацювання.
Керуючись пунктом 2 частини 1 статті 278 КУпАП, суд
Повернути Відділу поліцейської діяльності №1 ( міста Рожища) Луцького районного управління поліції Головного управління національної поліції у Волинській області протокол серії АПР 18 №056250 від 19.07.2021 року, складений відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 164 КУпАП, для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Рожищенського районного суду
Волинської області Н.В. Шептицька